Ministerstwo zdrowia poszerza bazę i czas pracy punktów testowania Covid-19

Opublikowane 09 września 2020
Ministerstwo zdrowia poszerza bazę i czas pracy punktów testowania Covid-19
- Będziemy teraz systematycznie poszerzać bazę punktów drive thru i czas pracy punktów pobrań tak, by pacjent mógł z nich skorzystać jak najbliżej domu – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy MZ. - Te zmiany korespondują z wprowadzeniem możliwości kierowania na test przez lekarzy POZ.
W całym kraju funkcjonują obecnie 284 punkty pobrań (stan na 8.09). Od 1 września ich liczba wzrosła o 16. Dwa kolejne są planowane do uruchomienia.
 
Aktualna lista punktów pobrań znajduje się na stronie; 
https://pacjent.gov.pl/aktualnosci/punkty-pobran#mapa
 
Warto przypomnieć o tym, by zachęcić do wydłużania czasu pracy w punktach pobrań, została wprowadzona dodatkowa opłata ryczałtowa za dłuższą gotowość punktu do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ nr 136/2020/DSOZ:

- opłata ryczałtowa za dobową dostępność we wszystkie dni tygodnia od dwóch do czterech godzin wynosi: 300 zł.
- opłata ryczałtowa za dobową dostępność we wszystkie dni tygodnia co najmniej cztery godziny wynosi: 500 zł.
 
Przypominamy, że zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić skierowanie na pobranie wymazu. 8. dnia kwarantanny pacjent otrzyma SMS z informacją o kontakcie z lekarzem. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla COVID-19, może wystawić skierowanie na zrobienie testu. Lekarz zawiadomi też o tym sanepid. Lekarz POZ może pacjenta też wcześniej skierować na test, jeśli źle się poczuje.
 
W mobilnym punkcie pobrań zostanie pobrany materiał do badania wykrywającego obecność wirusa SARS-CoV-2. Na badanie trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i nr PESEL. Test jest bezpłatny. Po wykonaniu testu, jego wynik będzie widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta, ale poinformuje o nim także laboratorium.

Źródło: MZ