Zabezpiecz dziecko przed wirusem RS

Wszyscy wciąż żyjemy epidemią koronawirusa – liczbą nowych zakażeń, ich przyrostem i obostrzeniami, które mogą zostać wprowadzone. Tymczasem jesienią aktywny będzie również inny wirus – RS, który jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Na szczęście przed wirusem RS można, a nawet należy zabezpieczyć wcześniaki i w ten sposób uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Wcześniaki, które urodziły się przed 33. tygodniem ciąży mogą skorzystać z bezpłatnej profilaktyki. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie pandemii – mniej chorób to mniej pobytów w szpitalu i mniej powikłań zdrowotnych.
2020-09-23 09:03

Wtórnie Postępująca Postać Stwardnienia Rozsianego - postać SM o której warto rozmawiać by wyprzedzić czas

W momencie rozpoznania aż ok 85% pacjentów z SM ma postać rzutowo remisyjną, która dzięki obecnym metodom leczenia może trwać nawet przez kilkanaście lat lub dłużej. Niestety gdy okresy aktywne choroby tzw. rzuty lub aktywne zmiany widoczne w obrazach rezonansu magnetycznego, stopniowo zanikają, a postęp niepełnosprawności połączony z wystąpieniem zaburzeń funkcji poznawczych ma charakter stały, możemy już mówić o wtórnie postępującej postaci SM. W tej postaci czas ma kluczowe znaczenie.
2020-09-21 14:55

Kiedy i kto powinien zaszczepić się przeciw grypie?

Dostępność szczepionek przeciwko grypie będzie zwiększała się od października. Wiele osób przyzwyczaiło się do szczepień we wrześniu i zastanawia się nad ich sensem w późniejszych miesiącach. Eksperci podkreślają, że rekomendowany okres szczepień przypada przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce występuje od stycznia do marca. Istotne jest, aby w pierwszej kolejności do szczepienia skierowały się osoby najbardziej tego potrzebujące, z grup podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy. Korzyści ze szczepienia odniosą zarówno osoby, które zaszczepią się w październiku, listopadzie, jak  i w grudniu.
2020-09-19 12:54

Zdrowe piersi to życie!

– Czujność na sygnały płynące z własnego organizmu jest bardzo ważna. Ich ignorowanie może skończyć się tragicznie, o czym niestety przekonałem się na przykładzie mojej własnej żony – potwierdza Tomasz Rejman, autor książki pt. „Żyć każdym dniem. Na bakier z rakiem”.
2020-09-18 09:32

Badam Się – Bo Chcę Żyć - ruszyła ogólnopolska kampania społeczna

Rok 2020 to czas nieustających wyzwań. Pandemia koronawirusa zmieniła to jak funkcjonujemy na co dzień, od całkowitego „lockdownu”, po nową normalność, w której stosowane obostrzeń sanitarnych i dystansu społecznego staje się nawykiem, stylem życia. Solidarni, bezpieczni, ale czy na pewno zdrowi? W obliczu narastającej epidemii chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych, czy neurologicznych, mając na sercu zdrowie Polek i Polaków Fundacja Wygrajmy Zdrowie razem z Instytutem Człowieka Świadomego przy współpracy z towarzystwami naukowymi, ekspertami, pacjentami oraz ambasadorami w czwartek 17 września zainaugurowała ogólnopolską kampanię społeczną „Badam Się! #BoChcęŻyć”.
2020-09-17 18:27

Zbadaj prostatę. Wyprzedź raka!

15 września obchodziliśmy Europejski Dzień Prostaty. To okazja, aby zwiększyć świadomość na temat chorób gruczołu krokowego, w tym raka prostaty i zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę kobiet, że one również odgrywają ważną rolę w zdrowiu mężczyzn. Dzień ten został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.
2020-09-16 11:25

Dziś Dzień Świadomości Chłoniaków - co trzeba o nich wiedzieć

Wrzesień to światowy miesiąc świadomości nowotworów krwi, 15 dnia tego miesiąca obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Chłoniaków. Pod określeniem „nowotwór układu chłonnego” kryje się ponad 90 jego postaci, rozrostów z limfocytów B, limfocytów T, limfocytów NK oraz z histiocytów i komórek dendrytycznych[1].
2020-09-15 11:13

Dziś Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

15 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Schizofrenia to jedna z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. W 2019 roku szacowana liczba osób dorosłych w Polsce, chorych na schizofrenię, wynosiła ok. 250 tys., ze świadczeń medycznych skorzystało 182 tys. osób[1].
2020-09-15 07:52

Inauguracja ogólnopolskiej kampanii społecznej BADAM SIĘ - BO CHCĘ ŻYĆ! - zaproszenie

W imieniu organizatorów i partnerów ogólnopolskiej kampanii społecznej "Badam Się. Bo Chcę Żyć" zapraszamy do oglądania transmisji konferencji online, która odbędzie się 17 września 2020 r. o godz. 11:00.
2020-09-14 17:45

Jak zadbać o zdrowie pacjenta kardiologicznego w czasie pandemii

Czy pacjent kardiologiczny powinien szczególnie dbać o zdrowie w czasie pandemii koronawirusa? Dlaczego zakażenie nowym wirusem jest grożne dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi? - na te pytania odpowiada prof. Maciej Banach, kardiolog, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
2020-09-14 08:06

Pacjentom z AZS potrzebne jest wsparcie, zrozumienie i dostęp do skutecznej terapii

Aż 61% pacjentów z AZS twierdzi, że ich otoczenie nie wie czym jest atopowe zapalenie skóry[1]. Czują się niezrozumiani, samotni, wykluczeni. Ponad 67% obawia się nawiązywania nowych relacji lub tego, że nowo poznane osoby wystraszą się ich choroby. Często spotykają się z odrzuceniem, a czasem by uniknąć oceniających spojrzeń i nieprzyjemnych komentarzy sami się izolują, wycofują z życia społecznego. Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii Zrozumieć AZS ponad 90% pacjentów deklaruje pogorszenie jakości życia, które jest często ważniejszym aspektem niż samo przeżycie.
2020-09-12 12:41

Dziś Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Schizofrenia to jedna z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. W 2019 roku szacowana liczba osób dorosłych w Polsce, chorych na schizofrenię, wynosiła ok. 250 tys., ze świadczeń medycznych skorzystało 182 tys. osób[1]
2020-09-10 10:45