Ciąża a szczepienia przeciw Covid-19

Ciąża jest okresem, który zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, dlatego szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane kobietom ciężarnym. Przeciwwskazaniem do nich nie jest także karmienie piersią. – Badania naukowe pokazały, że szczepionki, głównie tzw. mRNA, są absolutnie bezpieczne dla kobiet w ciąży i chronią przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19 – mów dr n. med. Maciej W. Socha, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku. Eksperci zalecają jednak, aby nie wykonywać szczepienia w pierwszych tygodniach ciąży.

2021-07-26 17:35

Pacjenci z ciężką postacią AZS apelują do Premiera

Pacjenci z ciężką postacią AZS wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne. Jedynym możliwym ratunkiem dla nich jest skuteczna terapia biologiczna, która refundowana jest  w większości krajów Unii Europejskiej – niestety nie w Polsce. Trwający przez 24 godziny na dobę świąd jest tak silny, że pacjenci nie są w stanie nad nim zapanować. Drapią się do krwi by choć na chwilę poczuć ulgę. Nie śpią, mają problemy z koncentracją, są rozdrażnieni i sfrustrowani.
2021-07-23 16:26

Coraz więcej dzieci cierpi na dolegliwości bólowe charakterystyczne dla dorosłych

Pandemia spotęgowała ich problemy z postawą i wagą ciała. Zamknięcie na wiele miesięcy szkół, hal sportowych czy basenów spowodowało znaczący spadek aktywności fizycznej wśród dzieci. Już badanie z września ub.r. wskazało, że zmniejszyła się ona średnio o 33 proc. WHO zaleca, żeby dzieci i młodzież wykonywały codziennie 60 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.

2021-07-23 09:56

Hipercholesterolemia rodzinna: program badań profilaktycznych dla dzieci w Wielkiej Brytanii

Dzięki wsparciu fundacji HEART UK małe dzieci zostaną poddane badaniu przesiewowemu pod kątem dziedzicznego genu, który może powodować wczesną chorobę serca. 30 000 dzieci w całej Anglii zostanie poddanych ocenie za pomocą badania krwi, aby określić, czy mają „wadliwy gen”, który powoduje hipercholesterolemię rodzinną.
2021-07-21 15:06

Jak skutecznie docierać do pacjentów - letnie warsztaty online dla organizacji pacjenckich

Edukacja, akcje profilaktyczne, wsparcie psychiczne i prawne – to tylko część z działań, które realizują organizacje i stowarzyszenia reprezentujące pacjentów. Już w lipcu i sierpniu mogą one wziąć udział w bezpłatnych warsztatach online z zakresu nowoczesnej komunikacji.
2021-07-21 08:54

Co trzecia osoba chora na raka zmaga się także z depresją. Na wizyty u psychoonkologów czeka się jednak nawet ponad rok

W Polsce jest około miliona osób, u których zdiagnozowano bądź wyleczono raka, ale w ciągu najbliższej dekady liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o prawie 30 proc. Do szeregu wyzwań, związanych m.in. z dostępem do specjalistów i leczenia, dochodzi także brak wsparcia psychologicznego. Problem jest poważny, bo mniej więcej jedna trzecia chorych na raka zmaga się również z depresją.
2021-07-20 10:01

Kobiety w dobie pandemii zaniedbały badania piersi. Edukacja i profilaktyka są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek

Większość kobiet zbyt rzadko wykonuje badania pod kątem raka piersi. Dostęp do nich dodatkowo utrudniła pandemia i zamknięcie placówek medycznych. To powoduje, że do specjalistów zgłaszają się panie z bardziej zaawansowanym nowotworem, który daje mniejsze szanse na całkowite wyleczenie.  Z drugiej strony problemem jest także to, że kobiety zbyt rzadko badają piersi samodzielnie, bo nie wiedzą, jak to prawidłowo robić. Edukować w tym zakresie chcą organizatorzy kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.
2021-07-19 09:14

Zaawansowany rak piersi: wiedza na wyciągnięcie ręki

Diagnoza nowotworu przerzutowego często budzi lęk i obawę o przyszłość1. Znacznie utrudnia próbę odnalezienia się pacjentki w nowej, trudnej sytuacji. Dostęp do wiedzy na temat raka piersi, którego zaawansowana postać również poddaje się leczeniu i coraz częściej przybiera postać choroby przewlekłej, może okazać się przydatny w oswojeniu choroby. Z myślą o pacjentkach i ich bliskich z inicjatywy firmy Novartis powstał serwis „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!”.
2021-07-15 12:18

Szybka pomoc psychologiczna dla pół tysiąca chorych na raka i depresję

Co trzecia osoba chorująca na raka zmaga się również z depresją. Pacjent, którego życiu zagrażają dwie tak poważne choroby, nie powinien czekać w kolejkach na wsparcie. Tymczasem w Polsce w kolejce do terapii z psychoonkologiem można spędzić nawet ponad rok. Fundacja „Twarze depresji” dzięki wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden uruchomiła własny program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla chorych na raka, ich rodzin, a także dla osób, które z powodów profilaktycznych powinny udać się do onkologa, ale boją się wykonać pierwszy krok. Finansowanie wystarczy aż na 500 konsultacji psychologicznych.
2021-07-14 10:03

Rak prostaty - specyfika i leczenie. Aktualne wyzwania.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn i odpowiada za ok. 20% wszystkich zachorowań na nowotwory. O tym kto jest w grupie ryzyka zachorowania, jak wygląda diagnostyka i leczenie, a także o potrzebach w zakresie poszerzenia opcji terapeutycznych dla pacjentów, rozmawiamy z dr Jakubem Żołnierkiem, onkologiem z Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2021-07-13 12:13

Dieta w profilaktyce i leczeniu depresji

W profilaktyce depresji bardzo ważne jest urozmaicanie codziennego menu. Zbilansowana, racjonalna dieta może znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaburzeń nastroju. Prawidłowe odżywianie wpływa bowiem na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Im bardziej różnorodna dieta, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych, które mogą nasilać zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Niekorzystnie na nastrój działa natomiast dieta obfitująca w cukier i tłuszcze trans.

2021-07-13 10:13

III Forum Serce Pacjenta - zaproszenie

W imieniu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zapraszamy serdecznie do udziału w tegorocznym, trzecim już FORUM SERCE PACJENTA, które odbywać się będzie w formule online we wrześniu 2021 r. Forum skierowane jest do indywidualnych pacjentów, u których zdiagnozowano choroby układu krążenia oraz organizacji pacjenckich zrzeszających pacjentów i ich bliskich.
2021-07-13 09:38