Organizacje pacjentów: Pieniądze powinny trafiać tam, gdzie są potrzebne - na leczenie pacjentów

Nie powielajmy nieefektywnych schematów, które nie sprawdziły się za granicą. Inwestujmy w zdrowie społeczeństwa i w dobrostan państwa. Kryzys to najlepszy czas na rewizję systemu ochrony zdrowia. Czas na zmiany, które pozwolą kierować środki finansowe dokładnie tam, gdzie są potrzebne - na leczenie pacjentów – apelują przedstawiciele organizacji pacjentów, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce oraz Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka".
2020-06-29 10:19

COVID-19 a zmiany skórne

Jeśli nie jesteś pacjentem dermatologicznym i nie miewasz problemów ze skórą, a teraz nagle zauważasz u siebie wysypkę plamisto-grudkową, zmiany pseudoodmrozinowe, pokrzywkę, pęcherze albo rumień – zwróć na to szczególną uwagę: to może być objaw zakażenia SARS-CoV-2! Coraz więcej jest doniesień naukowych sugerujących, że kłopoty skórne mogą być jednym z objawów zakażenia nowym koronawirusem.
2020-06-26 12:37

Rusza kolejna odsłona kampanii BreastFit - Kobiecy Biust. Męska Sprawa

Pacjentki zgłaszają, iż na badanie USG piersi w placówkach publicznych często muszą czekać nawet kilka miesięcy. Obecna sytuacja epidemiczna dodatkowo negatywnie wpływa na czas oczekiwania na badanie, dlatego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” przeprowadzone zostaną badania USG piersi dla 1000 Polek, które mają utrudniony dostęp do badań.
2020-06-25 16:25

Łódź: Nowa stacja ETZ dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Już od 25 czerwca pacjenci Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będą mogli korzystać z nowo powstałej stacji Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ). Inicjatywa powstała z myślą o osobach dotkniętych chorobami rzadkimi, których leczenie możliwe jest jedynie w warunkach szpitalnych. Przytulnie urządzone i wyposażone w nowoczesny sprzęt sale mają zwiększyć komfort pacjentów w trakcie podawania leku. Projekt powstał w ramach programu „Stacja ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza”.
2020-06-25 14:16

Bez zdrowych obywateli nie ma zdrowego państwa

W dobie kryzysu zadbajmy szczególnie o ciągłość i optymalne leczenie schorzeń przewlekłych. Inwestycje w zdrowie pacjentów to lokaty o wysokiej stopie zwrotu. Możliwości uniknięcia ciężkich powikłań, takich jak amputacje, udary czy utrata wzroku, opłacają się pacjentowi, jego rodzinie, społeczeństwu i całemu państwu – uważa Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
2020-06-23 10:05

Nikotyna a rak: czy jest jakaś zależność?

Nikotyna nie jest substancją rakotwórczą, ale... może mieć wpływ na rozwój raka. Zespół badaczy z Wake Forest University ogłosił właśnie, że udało im się wykazać, w jaki sposób nikotyna może stymulować przerzuty do mózgu u pacjentów z rakiem płuca. Zdaniem zespołu tacy pacjenci powinni odstawić nikotynę w jakiejkolwiek postaci, a zatem podejmując próbę rzucenia palenia nie stosować jej w jakiejkolwiek formie.
2020-06-19 10:57

Pacjent onkologiczny przygotowany na kryzys

Pacjent onkologiczny aktywnie zaangażowany w proces diagnostyki i terapii okazuje się lepiej przygotowany na nieoczekiwane trudności - wynika z badania ankietowego Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. O to, jak radzili sobie ze zmianami w organizacji opieki zdrowotnej, jakie emocje czuli i gdzie szukali wsparcia, zapytano 369 pacjentów z polskich ośrodków onkologicznych.
2020-06-18 10:01

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) to problem społeczny i medyczny

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) rozpoznawany jest u 27 procent kobiet i 10,8 procent mężczyzn powyżej 18. roku życia*. Częstość jego występowania zwiększa się wraz z wiekiem i zwykle towarzyszą mu inne objawy ze strony dolnych dróg moczowych - naglące parcia z lub bez epizodów nietrzymania moczu oraz zwiększona liczba mikcji w dzień i w nocy. Ocenia się, że w Europie z powodu OAB cierpi niemal 50 milionów osób, w Polsce około 2-3 milionów. Każdego roku to schorzenie dotyka w naszym kraju 10-15 tysięcy nowych pacjentów.
2020-06-16 16:40

Czy z każdego zakażenia wirusem rozwinie się choroba?

Zakażenie to wniknięcie patogenu – wirusa czy bakterii - do organizmu. To może być początek kłopotów ze zdrowiem, ale na szczęście nie zawsze. Innymi słowy – nie z każdego zakażenia rozwija się choroba. W czasie pandemii, kiedy media, podając statystyki zakażeń SARS-CoV-2 czasami mylą zakażenie z chorobą, warto uporządkować wiedzę z lekcji biologii o wirusach i tym, co robią w naszym organizmie.
2020-06-12 09:56

Niewydolność serca - sprawdź, czy może dotyczyć Ciebie!

Co Polacy wiedzą o niewydolności serca? Czy znają czynniki ryzyka oraz objawy śmiertelnie groźnego schorzenia? Sprawdza to Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, które zaprasza do wspólnego wypełnienia anonimowych i bezpłatnych testów wiedzy.
2020-06-05 16:57

RPP: apel ws. osobistych wizyt pacjentów w placówkach ochrony zdrowia

W dniu 5 czerwca 2020 r. Recznik Praw Pacjenta wystosował apel do placówek medycznych o rozwagę i analizę przyjętych ograniczeń w organizacji świadczeń dla pacjentów, u których nie występuje podejrzenie zachorowania na COVID-19. Wg. Rzecznika powinny one ulec złagodzeniu, w celu dostosowania ich do aktualnej sytuacji w zakresie zdrowia publicznego.
2020-06-05 11:49

Zamrożony system ochrony zdrowia w pandemii zagraża pacjentom chorym przewlekle

Pacjenci chorzy przewlekle odczuwają zamrożenie systemu ochrony zdrowia – odwoływane wizyty, badania i zabiegi, brak kontaktu ze specjalistą, problemy z kontynuacją programów lekowych. Część z nich sama odwołuje lub nie stawia się na wizyty w obawie przed zakażeniem #covid19  – Fundacja MY PACJENCI apeluje do pacjentów by nie zwlekać z leczeniem, a w przypadku chorób przewlekłych nie przerywać leczenia - #leczniezwlekaj. Prezentujemy wyniki reprezentatywnego badania opinii pacjentów.

2020-06-04 10:10