Rynek

Pilotażowy program wczesnego wykrywania raka płuca trafi do powiatu koneckiego

Mieszkańcy Końskich i powiatu koneckiego będą mogli skorzystać z pilotażowego programu wczesnego wykrywania raka płuc za pomocą niskodawkowej tomografii. Konecki Szpital Specjalistyczny św. Łukasza oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach właśnie podpisały w tej sprawie porozumienie.
2020-07-01 15:44

Szczepionka na COVID-19 firmy Sanofi w II poł. 2021

Szczepionka na COVID-19 firmy Sanofi czeka na zatwierdzenie nadzoru farmaceutycznego. Francuski koncern zapowiedział, że spodziewa się decyzji w pierwszej połowie 2021 r. Według początkowych założeń, opracowany wspólnie z GSK produkt mógłby wejść na rynek w drugiej połowie przyszłego roku.

 
2020-06-26 13:09

Recepta na leki 75 plus nadal tylko u lekarza POZ

Jak podaje serwis MGR.FARM zgodnie z wchodzącymi wkrótce w życie przepisami, od 1 lipca uprawnienie do wystawiania e-recept na bezpłatne leki dla seniorów miała uzyskać szersza niż do tej pory grupa pracowników medycznych. Okazuje się jednak, że na razie to nie nastąpi. 
2020-06-26 11:57

Hematoonkologia: klinicyści i pacjenci apelują o stosowanie leków w formie podskórnej w czasie pandemii

W dobie zagrożenia, wynikającego z możliwości zakażenia koronawirusem COVID-19, sposób podania leków przeciwnowotworowych ma szczególne znaczenie. Eksperci kliniczni i organizacje pacjenckie przekonują, że iniekcje podskórne zapewniają nie tylko skuteczność leczenia, bezpieczeństwo oraz poprawę komfortu życia pacjentów hematoonkologicznych, ale również mają wpływ na wydolność systemu ochrony zdrowia i ograniczenie kosztów społeczno-ekonomicznych.
2020-06-25 11:05

Wybrano nową Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA

23 czerwca 2020 roku, podczas Walnego Zgromadzenia Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wybrany został nowy skład Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Sądu Dyscyplinarnego na kadencję 2020-2022. Nienke Feenstra, reprezentująca Takeda Polska została powołana przez nowy Zarząd Infarmy na stanowisko Prezesa. Zastępcą Prezesa został Michał Bichta (Novartis Poland), Skarbnikiem – Katarzyna Kacperska (Novo Nordisk Pharma). Przewodniczącą Rady Nadzorczej została Magdalena Kruszewska (Sanofi Aventis).

2020-06-23 16:02

Zanieczyszczenie leków przeciwcukrzycowych - problem nadal aktualny

Kilka dni temu do opinii publicznej dotarła informacja o wycofaniu leku zawierającego metforminę, którego producentem jest Polpharma SA. Powodem wstrzymania w obrocie leku było zidentyfikowanie ryzyka występowania NDMA (nitrozoamin) w produkcie.
2020-06-23 14:28

Kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią poruszył najbogatszych, a biedniejszym dał szansę na rozwój

Przez ostanie dwadzieścia lat tempo wzrostu zamożności było wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne. Kryzys ekonomiczny spowodowany wystąpieniem pandemii oraz zmienna sytuacja na rynkach niemal na pewno doprowadzi do zmniejszenia się światowego bogactwa - szacują eksperci Boston Consulting Group.
2020-06-22 10:10

Exscalate4CoV: Lek generyczny stosowany w osteoporozie może być skuteczny w leczeniu łagodnych objawów Covid-19

Finansowane ze środków UE konsorcjum #Exscalate4CoV ogłosiło, że już zarejestrowany lek generyczny stosowany w leczeniu osteoporozy, raloksyfen, może być skutecznym leczeniem u pacjentów z COVID-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy wysokiej mocy obliczeniowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, w celu sprawdzenia potencjalnego wpływu znanych molekuł na strukturę genomową koronawirusa.
2020-06-20 11:05

WHO: deksametazon w leczeniu Covid-19 - to przełom

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek 16 czerwca b.r. za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów o 30% zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19. Ogłoszono go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw nowemu typowi koronawirusa została potwierdzona klinicznie.
2020-06-17 19:28

J&J: przyspieszenie prac nad szczepionką przeciw COVID-19 - pierwsze badania z udziałem ludzi

Johnson & Johnson ogłosił przyśpieszenie prac nad kandydatem na szczepionkę przeciw COVID-19. Badania kliniczne I/IIa fazy rozpoczną się w drugiej połowie lipca. Spółka zwiększa także zdolności produkcyjne i nawiązuje partnerstwa, aby sprostać zobowiązaniom i globalnemu wyzwaniu, jakim jest walka z pandemią wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2.
2020-06-15 16:14

Servier sfinalizował przejęcie spółki Symphogen A/S

Firma farmaceutyczna Servier sfinalizowała proces przejmowania spółki Symphogen A/S, która stanie się centrum dla badań nad przeciwciałami, wzmacniając potencjał badawczo-rozwojowy Grupy.

2020-06-15 11:57

Uważaj na sfałszowane leki

Leki można kupować przez internet, ale nie wszystkie i wyłącznie z legalnej internetowej apteki. W przeciwnym razie to ryzyko w najlepszym razie straty pieniędzy, w najgorszym – poważnych kłopotów zdrowotnych. Dr Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków, uczula, że w czasie pandemii wzrósł obrót sfałszowanymi lekami.
2020-06-14 13:11