Rynek
Radioterapia stereotaktyczna – skuteczne oręże w walce z rakiem płuca
Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Walki z Rakiem rozmawialiśmy z doktorem Joost’em Nuyttens, radioterapeutą onkologicznym i głównym badaczem w Instytucie Onkologii w Rotterdamie, Erasmus MC Cancer Institute, o wskazaniach do radioterapii stereotaktycznej raka płuca (SBRT), najnowszych praktykach oraz wynikach niedawno opublikowanego badania poświęconego pacjentom z centralną lokalizacją guza w płucach leczonych za pomocą CyberKnife.
Uważaj na lampy UV do utwardzania lakieru. Polscy eksperci: trzeba mieć świadomość zagrożenia onkologicznego
Osoby, które decydują się na wykorzystywanie promieniowania UV do utwardzania lakieru, muszą mieć świadomość zagrożenia onkologicznego, jakie może się z tym wiązać. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na użycie takiej lampy, to niech to będzie sporadyczne zastosowanie połączone z maksymalnym zabezpieczeniem skóry dłoni kremem z filtrem osłabiającym UV - mówi prof. Wojciech M. Wysocki, odnosząc się do doniesień na temat rakotwórczego wpływu lamp UV do manicure`u hybrydowego.
Polsko nie ślepnij! Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”
Rejestracja placówek jest bezpłatna i trwa do 3 marca. W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w tym roku obchodzony będzie pomiędzy 12 a 18 marca, Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych, już po raz siódmy zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych.
MEDmeetsTECH uruchamia Akademię oraz zaprasza na kolejną edycję konferencji pod hasłem Patient Design!
W ramach nowo uruchomionego projektu Akademia MEDmeetsTECH przygotowywane są comiesięczne przeglądy najnowszych informacji ze świata medtech, a na kanale YouTUBE dostępne będą wspomniane materiały wideo opracowane we współpracy z Kancelarią Prawną Smok oraz z zaufanymi partnerami biznesowymi.
Krótkowzroczność: korygować czy kontrolować? Jak postępować z krótkowzrocznością u dzieci?
Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?
Start-up biotechnologiczny MNM Bioscience przenosi dane wrażliwe do chmury Beyond.pl
Start-up biotechnologiczny zajmujący się badaniem genomów ludzkich z wykorzystaniem sztucznej inteligencji zdecydował o przeniesieniu wrażliwych danych medycznych z publicznej chmury AWS do e24cloud, chmury dostarczanej przez Beyond.pl.
Rehabilitacja kardiologiczna i fizjologia wysiłku – zarejestruj się na wyjątkową konferencję w Wiśle
W dniach 11-13 maja w Hotelu Stok Wiśle odbędzie się wyjątkowe i interdyscyplinarne spotkanie specjalistów z całej Polski – 26. Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Serdecznie zapraszamy do rejestracji.
Rok 2023 Rokiem Walki z Hipercholesterolemią!
Pomimo ciągłej edukacji lekarzy przez ostatnie 15 lat, licznych konferencji, spotkań, dokumentów eksperckich, wyników badań, także wiedza lekarzy na temat tego czynnika ryzyka, diagnostyki i skutecznej terapii jest nadal niewystarczająca, co przekłada się na zdecydowanie zbyt późne podjęcie leczenia, najczęściej stosując nieodpowiednie dawki statyn i nie zalecając leczenia skojarzonego. W wyniku tego, tylko 24% pacjentów w Polsce osiąga cele terapeutyczne dla cholesterolu LDL, niezależnie od grupy ryzyka, a tylko 17% dla chorych bardzo wysokiego ryzyka.
Technologie dla zdrowia - wybrano półfinalistów trzeciej edycji Huawei Startup Challenge
Innowacyjne rozwiązania oraz nowe technologie mogą mieć wpływ na poprawę kondycji fizycznej oraz psychicznej jej użytkowników. Potwierdzają to pomysły startupów, które wzięły udział w trzeciej edycji konkursu Huawei Startup Challenge. Ze zgłoszonych 168 wyjątkowych rozwiązań, do półfinału Kapituła wybrała 20 najbardziej obiecujących projektów, które wezmą teraz udział w przygotowanej ścieżce wyzwań.
Ponad 100 transplantacji serca i płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca
51 transplantacji serca, w tym 13 u dzieci, oraz 50 przeszczepów płuc wykonano w ubiegłym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu – poinformowała placówka. W 2022 roku ogólna śmiertelność pacjentów po transplantacjach serca spadła poniżej 12 procent.
Dołącz do PMM Vasco Emergency Team
Polska Misja Medyczna rozpoczyna kolejną rekrutację do zespołu szybkiego reagowania PMM Vasco Emergency Team. Jego zadaniem jest pomoc w momentach nagłych katastrof naturalnych i konfliktów. Szkolenia zespołu przebiega zgodnie ze standardami WHO, aby w ciągu najbliższych dwóch lat dołączyć do grona 32 akredytowanych jednostek na całym świecie.
Dlaczego Polacy nie chcą się badać? POLMED we współpracy z AD HOC rozpoczyna kampanię "Leczymy kompleksy"
Marka POLMED z początkiem roku rozpoczyna kampanię społeczną "Leczymy kompleksy", która zwraca uwagę na problem niewykonywania badań profilaktycznych oraz niechęć Polaków do regularnej troski o swoje zdrowie. Firma oferująca opiekę medyczną chce przełamać tabu związane z obawami i negatywnym nastawieniem pacjentów do wizyt u lekarzy specjalistów.