Rynek

Osoby z Niepełnosprawnościami w centrum uwagi

1 grudnia z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) wraz z partnerami zorganizował wyjątkowe wydarzeniem o charakterze edukacyjnym i integrującym środowisko osób niepełnosprawnych oraz organizacji i instytucji, które je wspierają lub ogrywają istotną rolę w procesie aktywizacji społecznej i zawodowej. Grudniowe spotkania KSON stały się już tradycją i są wyrazem praktycznej realizacji maksymy „Nic o Nas, bez Nas”, promując dialog międzyśrodowiskowy, wspólne mapowanie problemów i rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Polsce.
2023-12-07 10:58

Dolnośląska Sieć Wsparcia dla osób dotkniętych nagłą niepełnosprawnością

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2025. Na realizację tego zadania Samorząd Województwa przeznaczy 1 mln zł (po 500 tys. w każdym roku). Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych, które prowadzą statutową działalność na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Dolnego Śląska.
2023-12-07 09:28

Jak zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej?

Wizja, że zdrowe niemowlę nie obudzi się ze snu to jeden z najgorszych koszmarów. Na szczęście dochodzi do tego rzadko, choć i tak, w zależności od regionu świata, bywa to jedna z głównych przyczyn śmierci niemowląt. W Polsce w ten sposób umiera około 20 dzieci rocznie. Nie jest znana przyczyna zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS), potocznie nazywanego „śmiercią łóżeczkową”, choć istnieją sposoby, które pozwalają jej ryzyko zminimalizować.
2023-12-07 08:51

Targi SALMED - świat medycznych innowacji

Nowości rynkowe branży medycznej, debaty na temat aktualnych wyzwań stojących przed sektorem ochrony zdrowia a także prezentacja najbardziej obiecujących startupów rynku medtech – to tylko część oferty Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED. Najbliższa edycja wydarzenia organizowanego w cyklu dwuletnim odbędzie się 19-21 marca 2024 r.
2023-12-06 13:59

Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025

W ciągu ostatnich lat polska kardiologia przeżywała dynamiczny rozwój, wprowadzając nowe technologie, procedury i standardy postępowania. W trosce o dalsze doskonalenie opieki kardiologicznej oraz podniesienie jakości życia pacjentów, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) przedstawia Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025. Ten zestaw dziesięciu kluczowych postulatów stanowi fundament dla planowanych działań mających na celu usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w obszarze chorób układu krążenia.
2023-12-05 15:45

Dziesięć lat innowacji - CBRTP podsumowuje 10-lecie działalności

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu - niezależne komercyjne centrum R&D dostarczające innowacyjne rozwiązania technologiczne świętuje wyjątkowy jubileusz 10-lecia. Przez minioną dekadę firma zrealizowała bądź jest w trakcie realizacji łącznie 22 projektów, których wartość to aż 250 mln zł.
2023-12-05 14:13

Stymulacja bezelektrodowa bezcenna dla pacjentów z arytmiami

Technologia stymulacji bezelektrodowej jest istotna, perspektywiczna i wprost bezcenna dla wybranych grup chorych. Jest także solidna - na przestrzeni dekady nie zawiodła pokładanych w niej oczekiwań. Co więcej, okazuje się także efektywna kosztowo. To istotne, ponieważ na jej udostępnienie w ramach refundacji czekają pacjenci, dla których ta metoda terapii jest jedyną rozsądną opcją leczenia – w kontekście obchodów 10 lat stymulacji bezelektrodowej podkreśla prof. Przemysław Mitkowski, Kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, Poprzedni Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2023-12-05 11:11

GSK uzyskała pozytywną rekomendację komitetu CHMP dotyczącą stosowania momelotynibu u pacjentów z mielofibrozą i anemią

W przypadku dopuszczenia momelotynibu do obrotu przez Komisję Europejską, stanie się on pierwszym i jedynym lekiem w Unii Europejskiej wskazanym specyficznie do stosowania u pacjentów z mielofibrozą i umiarkowaną do ciężkiej postacią anemii. Decyzja w sprawie wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej dla momelotynibu spodziewana jest na początku 2024 r.
2023-12-04 15:37

Ostatnia prosta kampanii Mosznowładcy – bezpłatne badania dla mężczyzn w Stargardzie

Pierwszy weekend grudnia to finał 10 kampanii Mosznowładcy. Po raz ostatni w tym roku – chętni panowie będą mogli się przebadać w Centrum Sportu i Rekreacji Aquastar w Stargardzie już 2 grudnia. Akcja zdobyła ogromny rozgłos, a organizatorzy spodziewają się rekordowych wyników w liczbie przebadanych osób.

2023-12-01 12:23

Rozmowa o HIV lub AIDS z partnerem? To wciąż tabu dla 50 procent Polaków. A liczba nowych zakażeń HIV rośnie lawinowo

Jak wynika z badania „Świadomość społeczna w Polsce na temat HIV”, przeprowadzonego przez agencję LoveBrands Medical, ponad połowa respondentów nigdy nie rozmawiała ze swoją partnerką czy partnerem o zagrożeniach związanych z HIV. Tymczasem Krajowe Centrum ds. AIDS informuje że, w okresie od stycznia do połowy listopada tego roku odnotowano już ponad 2590 nowych zakażeń tym wirusem. To ponad 100 więcej, niż w całym roku 2022. 1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie HIV zakażonych jest już 39 milionów osób
2023-12-01 12:05

Ogromna zmiana w diagnostyce chorób układu pokarmowego, mała kapsułka endoskopowa zastąpi uciążliwe badania

BioCam – wrocławska spółka z branży medtech – finalizuje prace nad kapsułką endoskopową, która ma umożliwić wczesne wykrywanie schorzeń w układzie pokarmowym. Zaawansowane technologicznie rozwiązanie, wsparte sztuczną inteligencją, w pierwszej połowie 2024 roku ma zostać poddane międzynarodowym badaniom klinicznym, a pod koniec przyszłego roku zadebiutuje na rynku, początkowo w sektorze prywatnym. – Równolegle z procesem komercjalizacji będziemy się również skupiać na uzyskaniu refundacji, tak aby w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat ta technologia była ogólnodostępna – mówi Maciej Wysocki, współzałożyciel i prezes zarządu BioCam. Spółka domyka obecnie rundę inwestycyjną na maksymalnie 3 mln zł, a na II–III kwartał 2024 roku zapowiada swój debiut na rynku NewConnect.
2023-11-30 10:26

Czym różni się optometrysta od okulisty?

Z roku na rok coraz mniejszy odsetek Polaków ma zdrowe oczy. Kontakt z ekranem komputera, smartfona czy telewizora oraz brak odpowiedniej profilaktyki i troski o wzrok sprawia, że wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Regularne wizyty u specjalisty i badanie wzroku są konieczne, żeby zapobiec utracie zdrowia, a co za tym idzie pogorszeniu jakości życia.  Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.
2023-11-30 10:09