Rynek

Święto polskiej kardiologii już wkrótce w Katowicach!

Wybitni eksperci, sesje dydatyczne i warsztatowe na temat praktycznych rozwiązań i najnowszych osiągnięć w dziedzinie kardiologii, szereg wydarzeń towarzyszących – największe wydarzenie w branży kardiologicznej już w dniach 19-21 września w Katowicach! Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) po raz 28. przyciągnie największe sławy polskiej i światowej kardiologii.

2024-09-06 17:02

XVII Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK

XVII Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2024 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” to największa w Polsce konferencja poświęcona profilaktyce chorób serca i naczyń.

2024-09-06 11:16

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wprowadza nowe standardy w leczeniu

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii zawarło 2-letni kontrakt z Polmedi Group na korzystanie z systemu iWound. Dotąd zapewniał on pacjentom opiekę pooperacyjną, monitorując proces gojenia ran. Jednak na potrzeby tej współpracy usługodawca rozbudował aplikację mobilną o moduł prehabilitacyjny. Pozwoli to na przygotowanie pacjenta do operacji, aby przeszedł ją w sposób możliwie najmniej obciążający dla jego organizmu. To prawdziwa innowacja na polskim rynku medycznym. Ma zostać wdrożona w IV kwartale 2024 r. i przynieść szpitalowi oszczędności, dzięki zmniejszeniu liczby odwoływanych zabiegów z powodu niedostatecznej kondycji zdrowotnej pacjentów.
2024-09-05 15:05

Dwie Sekcje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego łączą siły i organizują Wspólną Konferencję PTK

Wspólna Konferencja Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku oraz Sekcji Kardiologii Sportowej PTK odbędzie się w dniach 17-19 października 2024 r. w Józefowie pod Warszawą.

2024-09-05 14:57

Sztuczna inteligencja w diagnostyce wrodzonych wad serca - inauguracja projektu InteliCardio

Czy sztuczna inteligencja może pomóc w diagnostyce wrodzonych wad serca płodu? W jaki sposób lekarze mogą wykorzystać nowoczesne systemy technologiczne w leczeniu małych pacjentów? Fundacja Serce Dziecka, we współpracy z wybitnymi naukowcami z dziedziny WWS, rozpoczyna przełomowy projekt łączący świat medycyny i technologii InteliCardio. Edukacyjno–naukowy projekt pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej rusza już. WWS wymaga pilnych rozwiązań – każdego dnia w Polsce przychodzi na świat dziecko z wrodzoną wadą serca, co piąte z nich ma wadę krytyczną, która prowadzi do śmierci w ciągu kilku dni.
2024-09-04 17:22

Przyszłość leczenia SMA niesie pozytywne zmiany i nowe opcje terapeutyczne

Pięcioletnie doświadczenia, związane z funkcjonowaniem w Polsce programu lekowego, dotyczącego leczenia SMA potwierdziły, że mamy do czynienia z rozwiązaniem modelowym. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nim przestrzeni do zmian. Pierwsze już zaszły i dotyczyły kobiet w ciąży. Kolejne mogłyby poskutkować dostępnością wyższej dawki nusinersenu i wprowadzeniem nowej drogi jego podawania. W opracowaniu jest też zupełnie nowa cząsteczka. Na razie musimy jednak zaczekać na wyniki badań klinicznych i stosowne rejestracje.
2024-09-04 17:02

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta już 24 września w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także  strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty taneczne oraz konkurs z nagrodami, w którym do wygrania jest weekendowy pobyt w Uzdrowisku Ustroń –  Centralny Klub Pacjenta już 24 września w Katowicach.
2024-09-04 16:57

Agencja Badań Medycznych uruchamia nabory na kursy z obszaru przemysłu biofarmaceutycznego

Odpowiednie zaplecze wykwalifikowanych specjalistów stanowi jeden z głównych warunków rozwoju każdego sektora, w tym także badań klinicznych. Uruchomienie przez ABM programów edukacyjnych stanowi kluczowy krok w kierunku budowy zaawansowanego, kompetentnego i zorientowanego na innowacje środowiska biomedycznego w Polsce. Kurs farmakokinetyki ma na celu pogłębienie wiedzy praktycznej kadry  dydaktycznej uczelni medycznych w zakresie farmakokinetyki w badaniach klinicznych prowadzonych w przemyśle farmaceutycznym z uwzględnieniem tła regulatorowego.

2024-09-03 23:08

Dla kogo profilaktyka RSV w tym sezonie?

Od 1 września ruszył szerszy program bezpłatnej immunoprofilaktyki RSV dla dzieci z grup ryzyka. Mogą z niego skorzystać wcześniaki, dzieci z wrodzonymi wadami serca, które spełniają kryteria dostępu do programu lekowego, a także niemowlęta z mukowiscydozą i SMA. Niektórzy mali pacjenci, np. z wrodzonymi wadami serca i dysplazją oskrzelowo-płucną, mogą być zabezpieczani także w drugim sezonie zakażeń.
2024-09-02 19:33

Sektor badań klinicznych w Polsce szybko się rozwija

Do końca września trwa konkurs na utworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Takich placówek jest już 23 w całej Polsce, a dzięki środkom z KPO ma ich być jeszcze więcej. Agencja liczy na zwiększenie liczby badań klinicznych, jak również wzrost ich jakości i dostępności dla polskiego pacjenta. W ramach KPO będzie także dostępne wsparcie na doskonalenie i zwiększanie potencjału naukowo-badawczego istniejących CWBK.
2024-08-30 11:41

Ogromny postęp w leczeniu dotychczas nieuleczalnego rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jeszcze do niedawna był chorobą nieuleczaną, prowadzącą do ciężkiej niepełnosprawności i śmieci. Od kilku lat jest jednak leczony przełomową terapią, którą w Polsce objęto niemal całą grupę pacjentów. Badania przeprowadzone po ponad pięciu latach leczenia pokazują, że 80 proc. z nich odnotowało zdecydowaną poprawę stanu zdrowia i jakości życia, co przejawia się m.in. w większej samodzielności i powrocie do normalnego, codziennego funkcjonowania. Ponad 70 proc. pacjentów pediatrycznych zauważyło, że dzięki terapii niektóre objawy SMA całkowicie u nich ustąpiły, a 80 proc. chorych zadeklarowało znaczącą poprawę samopoczucia i komfortu psychicznego. 
2024-08-28 10:52

18 edycja MEDmeetsTECH z rozbudowanym programem: sztuczna inteligencja, urządzenia medyczne oraz rozszerzona rzeczywistość

Już 5 grudnia, po raz czwarty w przestrzeni Centralnego Domu Technologii w Warszawie, z możliwością uczestniczenia online, odbędzie się 18 edycja MEDmeetsTECH – kultowej już konferencji łączącej medycynę i nowe technologie z biznesem. Po raz pierwszy w programie znajdą się aż dwa panele dyskusyjne – obydwa łączy wspólny temat badań klinicznych.

2024-08-23 11:44