Rynek
FPP: Leki dla seniorów – nie wystarcza pieniędzy na ich dystrybucję. Apteki dopłacają do rządowych projektów
Przedstawiciele rządu zapowiadają skierowanie w najbliższym czasie do prac parlamentarnych projektu ustawy nowelizującej program nieodpłatnego dostępu leków dla seniorów. Niestety, Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwraca uwagę, że sytuacja aptek ogólnodostępnych – od których zależy wydanie dodatkowych milionów opakowań leków – jest coraz gorsza. Marże apteczne dla leków refundowanych nie pokrywają kosztów ich dystrybucji – a więc apteki dopłacają do rządowych projektów z własnej kieszeni. Nieprzewidywalność sytuacji prawnej wzmacniają również zapowiedzi powrotu do prac nad nowelizacją ustawy Prawo Farmaceutyczne.
Przełom w leczeniu stwardnienia rozsianego to jeden z największych postępów w medycynie
30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Z tej okazji – o zmianach, jakie zaszły w leczeniu tej choroby oraz najpilniejszych potrzebach osób żyjących z SM w Polsce i opiekujących się nimi neurologów – mówią Dominika Czarnota, sekretarz generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR) oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, przewodniczący Doradczej Komisji Medycznej PTSR, dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Nowoczesne terapie szansą dla pacjentek z rakiem piersi
Nowa kategoryzacja opatrunków specjalistycznych szansą dla pacjentów z ranami przewlekłymi
Istnieje szansa, że pacjenci z ranami przewlekłymi w końcu otrzymają szerszy dostęp do opatrunków specjalistycznych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu organizacji branżowych, towarzystw naukowych i organizacji pacjenckich udało się znaleźć porozumienie z Ministerstwem Zdrowia ws. nowej kategoryzacji grup limitowych opatrunków specjalistycznych. Obecnie trwają intensywne prace, aby zmiany te jak najszybciej mogły wejść w życie.
Ekspert: Antykoncepcja bez estrogenu to antykoncepcja hormonalna pierwszego wyboru u kobiet po 40. roku życia
Jak zwiększyć efektywność funkcjonowania apteki szpitalnej oraz gospodarowania lekami w szpitalu?
„Optymalizacja gospodarki lekiem w warunkach szpitalnych” to projekt prowadzony przez inicjatywę All.Can Polska, który ma na celu podniesienie jakości procesów związanych z przygotowaniem i stosowaniem leków podawanych drogą parenteralną w dawkach indywidualnych, w ramach leczenia pacjentów w programach lekowych i z wykorzystaniem chemioterapii. Dzięki temu zwiększy się efektywność funkcjonowania apteki szpitalnej oraz gospodarowania lekami w szpitalu - mówi Szymon Chrostowski, Przewodniczący Prezydium Grupy Sterującej All.Can Polska.
Oncoindex wzrósł o 10 punktów. Dostępność do terapii onkologicznych w Polsce na najwyższym poziomie od 5 lat!
Dynamiczny trend wzrostowy wskaźnika Oncoindex w Polsce występuje równolegle ze spadkiem dostępności do terapii przeciwnowotworowych w Hiszpanii, gdzie Alivia działa już drugi rok. Czy dogoniliśmy Hiszpanię?
Diagnozowanie anemii będzie możliwe bez badania krwi. Nowe rozwiązanie może być szczególnie pomocne w biedniejszych krajach
Na podstawie zdjęć zrobionych smartfonem naukowcy z Wielkiej Brytanii i Ghany z powodzeniem zdiagnozowali przypadki głębokiej anemii u dzieci w wieku poniżej czterech lat. Ich odkrycie pozwoli opracować system wczesnego i szybkiego badania przesiewowego niedokrwistości. Obecnie do stwierdzenia anemii niezbędne jest wykonanie badania analitycznego z próbki krwi, na którego wynik trzeba czekać nawet kilka dni. Jeszcze trudniej taki wynik uzyskać w krajach, w których zabezpieczenie opieki zdrowotnej jest na niskim poziomie. Tymczasem nieleczona anemia może być groźna zwłaszcza w przypadku małych dzieci.
Operacja bariatryczna jedną z opcji skutecznego leczenia otyłości
Kandydująca szczepionka GSK Arexvy dla osób starszych przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) uzyskuje pozytywną opinię CHMP Europejskiej Agencji ds. Leków
Hipercholesterolemia najgorzej monitorowanym i leczonym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
Rok 2023 został ogłoszony rokiem walki z hipercholesterolemią, która jest czynnikiem ryzyka wielu chorób sercowo-naczyniowych. Podczas 86 Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbyła się 17-18 marca w Opolu eksperci podkreślali potrzebę skupienia się na prewencji tych chorób.