Rynek

Pierwsze w Polsce badania dot. zachorowań na Covid-19 wśród dzieci ruszają w Łodzi

Już we wrześniu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wystartują pionierskie badania poświęcone szczegółowej diagnostyce dzieci, które chorowały na Covid-19. To pierwsze takie miejsce w Polsce, w którym specjaliści będą oceniać, jak przechorowanie koronawirusa wpływa na zdrowie dzieci i młodzieży.
2020-09-13 12:05

Antykoncepcja hormonalna w czasach pandemii

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wpłynęła na wszystkie sfery naszego życia, w szczególności na system ochrony zdrowia. Bardzo dużo mówi się o chorobach przewlekłych czy problemach z dostępnością do tradycyjnych wizyt i lekarzy. Tymczasem pandemia nie pozostaje bez wpływu również na obszar poradnictwa w zakresie antykoncepcji hormonalnej. Środowiska naukowe zwracają uwagę na konieczność zmian również w tym obszarze.
2020-09-11 13:02

AstraZeneca zawiesiła prace nad szczepionką na koronawirusa

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca wstrzymał trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa. Powodem jest poważny stan jednego z wolontariuszy, biorącego udział w badaniu. Nie ma pewności, jaka jest przyczyna choroby uczestnika.
2020-09-11 09:38

AstraZeneca ze statusem Centrum Badawczo-Rozwojowego

AstraZeneca Pharma Poland, innowacyjna firma biofarmaceutyczna, decyzją minister rozwoju otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego.
2020-09-08 14:51

Pierwszy w Polsce przeszczep płuc pacjenta po infekcji Covid-19

Przeszczep płuc u chorego na Covid-19 wspólny wysiłek lekarzy z Krakowa, Tychów i Zabrza. I drugi taki przypadek na świecie - mówił dziś prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W poniedziałek 7 września pacjent wraca do domu.
2020-09-07 13:16

Merck z nowym prezesem zarządu

Firma naukowo-technologiczna Merck, działająca w obszarach healthcare, life science oraz zaawansowanych materiałów i technologii, ma nowego prezesa zarządu. Od 1 września br. spółką w Polsce kieruje Phil Krzyzek, pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora generalnego Działu Biopharma.
2020-09-07 09:39

Laboratoria genetyczne błyskawicznie dostosowały się do pandemii koronawirusa

Zwiększenie przepustowości, a tym samym liczby wykonywanych badań, to bezpośredni skutek pandemii koronawirusa. Najnowocześniejsze laboratorium genetyczne na Śląsku należące do firmy Gyncentrum może przeprowadzać do 6 tys. testów dziennie. O tym, w jaki sposób pandemia wpłynęła na działalność firm rozmawiano w trakcie XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
2020-09-04 11:31

GIS wydaje wytyczne dla branży wyrobów medycznych, dotyczące wizyt przedstawicieli branży w szpitalach i jednostkach medycznych

Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptował Wytyczne przemysłu medycznego dotyczące wizyt reprezentantów firm w placówkach świadczących usługi medyczne i opiekuńcze. Dokument był przedmiotem prac Izby POLMED i organizacji Technomed, które przebiegały w uzgodnieniu z GIS. Proponowane w dokumencie procedury przyczyniają się do ograniczenia ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa m.in. w trakcie dostaw niezbędnych wyrobów medycznych, czy też w procesie serwisowania sprzętu medycznego.
2020-09-02 15:57

FDA: zatwierdza nowy schemat leczenia nawrotowego szpiczaka mnogiego

FDA zatwierdza nowy schemat leczenie skojarzonego - karfilzomibu i daratumumabu z deksametazonem zarówno w schemacie dawkowania raz, jak i dwa razy w tygodniu na podstawie wyników badań klinicznych CANDOR i EQUULEUS u pacjentów z nawrotowym, opornym na leczenie szpiczakiem mnogim.
2020-08-28 14:29

Trwają badania nad donosową szczepionką na Covid-19

Szczepionka przeciw COVID-19 podawana do nosa może być skuteczna. W przeciwieństwie do innych, opracowywanych obecnie szczepionek, podaje się ją do miejsca, które najczęściej jako pierwsze podlega zakażeniu. Zespół z Washington University School of Medicine w St. Louis opisał na łamach prestiżowego pisma „Cell” prowadzone na myszach testy nowego typu szczepionki przeciwko SARS-Cov2.
2020-08-26 09:45

Moderna prowadzi rozmowy z KE nt. dostarczenia 80 mln dawek szczepionki na koronawirusa

Moderna, Inc. firma biotechnologiczna prowadząca pionierskie badania w dziedzinie terapii i szczepionek RNA (mRNA), celem stworzenia nowej generacji leków, ogłosiła dzisiaj, że spółka zakończyła zaawansowane rozmowy rozpoznawcze z Komisją Europejską w celu dostarczenia 80 milionów dawek mRNA-1273, kandydata Moderny na szczepionkę przeciwko COVID-19, w ramach realizacji celu Komisji Europejskiej jakim jest zapewnienie wczesnego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek COVID-19 dla Europy.
2020-08-25 16:29

Bayer przejmuje brytyjską spółkę biotechnologiczną KaNDy Therapeutics Ltd.

„Bayer skupia się na innowacyjnych możliwościach rozwiązywania problemów zdrowotnych kobiet na świecie” – podkreślił Stefan Oelrich, członek zarządu spółki Bayer i dyrektor Bayer Pharmaceuticals. – „Dzięki temu przejęciu Bayer poszerzy listę opracowywanych przez siebie leków, dodając potencjalną nową metodę doustnego, niehormonalnego leczenia kobiet w okresie okołomenopauzalnym”- dodał Stefan Oelrich
2020-08-24 12:44