Rynek

Badanie PRECEPT: Przetrwałe migotanie przedsionków można leczyć skuteczniej i taniej

Rosnąca długość życia człowieka ściśle łączy się ze zwiększoną zapadalnością na migotanie przedsionków (AF) - arytmię typową dla wieku podeszłego. Odsetek pacjentów z przetrwałą postacią AF bardzie stale narastał, dlatego bardzo ważna jest dostępność skutecznej i obarczonej niskim ryzykiem powikłań strategii leczenia. Taką strategię zaprezentowano w badaniu PRECEPT – w ramach kampanii Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków mówi dr n. med. Radosław Kiedrowicz, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
2020-11-23 09:38

Radio-chirurgia w leczeniu raka prostaty

Badania potwierdzają, że nieinwazyjna radio-chirurgia z zastosowaniem CyberKnife zapewnia doskonałą kontrolę choroby przy niskich wskaźnikach toksyczności u mężczyzn z miejscowym, nawrotowym rakiem prostaty po wcześniejszym leczeniu radioterapią. 
2020-11-20 14:56

Moderna ogłasza wyniki pierwszej analizy okresowej III fazy badań nad szczepionką na Covid-19

„To jest kluczowy moment w opracowaniu naszego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Od poczatku stycznia, prowadziliśmy pogoń za wirusem mającą na celu ochronę jak największej liczby ludzi na całym świecie. Przez cały ten czas wiedzieliśmy, że liczy się każdy dzień. Niniejsza pozytywna analiza okresowa pochodząca z naszych badań Fazy 3 dała nam pierwsze kliniczne potwierdzenie tego, że nasza szczepionka może zapobiec COVID-19, w tym również ciężkim przypadkom choroby,” powiedział Stéphane Bancel, CEO Moderny”.
2020-11-16 15:53

Globalne Centrum Zarządzania Danymi firmy MSD w Polsce – niezwykłe 10 lat napędzane rozwojem medycyny

Od 2010 roku, gdy MSD Polska Sp. z o.o. otworzyła globalne Centrum Zarządzania Danymi w Warszawie, liczba współpracowników centrum wzrosła z 6 do ponad 370. To dowód na nieustające inwestycje w badania i rozwój produktów leczniczych, jakie firma czyni w Polsce. Data Management Center poprzez swoją codzienną pracę gwarantuje najwyższą jakość danych z badań klinicznych oraz monitorowanie niepożądanych reakcji polekowych. „Nieustanny rozwój medycyny wymaga dalszych inwestycji w badania kliniczne i ludzi je obsługujących” - takie plany deklaruje Denis Vujicic, Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce, w 10 rocznicę powstania DMC w Polsce
2020-11-16 13:05

Zamknąć uszko w sercu

Czy chorych z migotaniem przedsionków, którzy nie mogą brać leków rozrzedzających krew, da się skutecznie chronić przed udarem mózgu? Badacze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca wiedzą już, że tak. Teraz sprawdzą, czy dzięki zmodyfikowanej metodzie zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka mogą pomóc chorym uniknąć zespołów otępiennych i depresji. Rusza ogólnopolskie wieloośrodkowe badanie kliniczne.
2020-11-13 13:46

KE dopuściła atezolizumab do stosowania w skojarzeniu z bewacyzumabem w leczeniu pacjentów z rakiem wątroby

Komisja Europejska dopuściła produkt leczniczy atezolizumab do stosowania w skojarzeniu z bewacyzumabem w leczeniu dorosłych pacjentów z zaawansowanym lub nieresekcyjnym rakiem wątrobowokomórkowym (ang. hepatocellular carcinoma, HCC), którzy wcześniej nie otrzymywali leczenia systemowego.
2020-11-11 12:01

Badanie PROFID: ICD (nie) dla każdego pacjenta po zawale

Rusza drugi etap międzynarodowego projektu badawczego poświęconego opracowaniu, weryfikacji i wprowadzeniu do praktyki klinicznej w krajach Unii Europejskiej doskonalszego, indywidualizowanego dla każdego pacjenta po zawale serca systemu kwalifikacji do implantacji automatycznych kardiowerterów-defibrylatorów (ICD).
2020-11-10 10:21

Szczepionka na Covid-19 firmy Pfizer skuteczna w 90 proc.

Koncernn farmaceutyczny Pfizer poinformował 9 listopada, że badania wykazują, że opracowana przez spółkę szczepionka zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem. - To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki - powiedział Albert Bourla, CEO firmy Pfizer. 
2020-11-10 09:40

Przełomowa współpraca w historii polskiej biotechnologii

Polska spółka biotechnologiczna OncoArendi Therapeutics S.A. podpisała umowę partneringową z największą europejską spółką biotechnologiczną Galapagos NV. Umowa zakłada rozwój innowacyjnego leku opartego o cząsteczkę OATD-01 lub inne podwójne inhibitory chitynaz do zastosowania w terapii idiopatycznego włóknienia płuc (IPF) lub innych wskazaniach.
2020-11-09 09:05

Rak piersi - czy można wyleczyć chorobę resztkową?

W październiku, miesiącu świadomości raka piersi, wiele mówi się o tym, jak ważna jest regularna profilaktyka. Umożliwia wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, gdy szanse na jego wyleczenie są największe. Co dokładnie oznacza „wyleczyć raka piersi”? Najprościej mówiąc – zniszczyć wszystkie komórki raka. Jednak w niektórych przypadkach nie udaje się osiągnąć tego celu i w organizmie pozostaje mała liczba komórek nowotworowych. Wtedy mówi się o chorobie resztkowej. Czy można ją wyleczyć?
2020-10-27 13:34

Trwają prace nad polskim projektem hełmu do wentylacji nieinwazyjnej

Polscy specjaliści pracują nad projektem hełmu do wentylacji nieinwazyjnej, który można stosować u pacjentów z COVID-19. Teraz starają się w o finansowanie dalszych prac, by urządzenie można było bezpiecznie stosować u pacjentów z niewydolnością oddechową.
2020-10-26 15:40

Nowy szybki test antygenowy - wynik w 15 minut

Dzięki testowi NADAL® Covid-19 Antigen Test możliwe jest zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa i odciążenie laboratoriów. Wynik jest dostępny w zaledwie 15 minut, niezależnie od miejsca przeprowadzenia testu. Może to być szkoła, dom opieki, siedziba firmy czy lotnisko. Test może być przeprowadzany również podczas większych wydarzeń. 
2020-10-26 10:27