Rynek
Komisja Europejska zarejestrowała fedratynib Bristol Myers Squibb do leczenia dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną i z wtórną mielofibrozą
Fedratynib – doustny lek stosowany raz na dobę – jest pierwszą nową opcją leczenia mielofibrozy zarejestrowaną w Europie od niemal dekady Zastosowanie fedratynibu spowodowało klinicznie znaczące zmniejszenie objętości śledziony i objawów choroby u pacjentów z mielofibrozą, u których leczenie ruksolitynibem zakończyło się niepowodzeniem, którzy nie tolerują ruksolitynibu lub nie byli dotychczas leczeni inhibitorami JAK.
Moderna ogłasza dodatkowe inwestycje kapitałowe w celu zwiększenia globalnych zdolności produkcyjnych szczepionki COVID-19
Nowe inwestycje kapitałowe umożliwią dodatkową produkcję obecnej szczepionki Moderna COVID-19 i zapewnią elastyczność w produkcji potencjalnych szczepionek uzupełniających przeciwko wariantom. Plan bazowy na 2021 rok został zmodyfikowany o dodatkowe 700 milionów dawek, a Spółka pracuje nad dostarczeniem do 1 miliarda dawek w 2021 roku.
Szczepionki są na razie jedyną skuteczną bronią przed pandemią
Technologia mRNA nie pojawiła się w momencie, gdy wybuchła pandemia COVID-19 – prace nad jej wykorzystaniem w medycynie trwają od co najmniej 20 lat. Właśnie dzięki temu można było w ciągu niespełna roku opracować szczepionki przeciwko nowej chorobie. A ponieważ nie mamy lekarstwa na COVID-19, szczepienia pozostają najbardziej efektywnym, a co istotne – niezwykle bezpiecznym sposobem na pandemię.
Odnerwianie serca wyleczy arytmie i omdlenia
Zabieg odnerwiający serce stosuje się po to, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego serca. Pacjenci cierpiący z powodu arytmii i omdleń mają szansę na całkowite wyleczenie lub znaczącą redukcję napadów. Odnerwianie serca poprawia jakość życia chorych, pomaga im żyć bez lęku i stresu - wyjaśniają prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski i dr n. med. Roman Piotrowski, eksperci Kliniki Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Grochowskim w Warszawie.
Nowa insulina trafi do refundacji od marca
Na nowej liście leków refundowanych znalazł się nowoczesny analog insuliny doposiłkowej – insulin aspart, który charakteryzuje się szybszym początkiem działania i krótszym czasem działania niż rozpuszczalna insulina ludzka. Jest to również pierwsza dostępna insulina Aspart dostępna w jednorazowym gotowym do użycia wstrzykiwaczu.
Technologia mRNA w szczepionkach - dlaczego jest bezpieczna?
W sieci wciąż krążą nieprawdziwe informacje na temat szczepionek przeciw COVID-19. Tymczasem naukowcy powtarzają: szczepionki nie mogą zmienić naszego genomu, badania kliniczne były rzetelne, nie ma nic podejrzanego w tym, że powstały w ciągu roku, a na dodatek wszystko to można sprawdzić, bo informacje te są na wyciągnięcie komputerowej myszki.
VII Łódzkie Warsztaty Niewydolności Serca 20.02.21 - ostatnie dni rejestracji
Serdecznie zapraszamy do udziału w VII Łódzkich Warsztatach Niewydolności Serca, które odbędą się w dniu 20 lutego 2021 r., w tym roku w formule online.
Elektrofizjolodzy do zadań specjalnych - kardiologia dla zaawansowanych
W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie wykonuje się blisko 1 tys. zabiegów ablacji podłoża arytmii rocznie. Z tego nawet połowa to procedury najtrudniejsze: wykonywane u pacjentów z uszkodzonym sercem i skomplikowanymi arytmiami. O terapii najbardziej złożonych przypadków opowiadają kardiolodzy elektrofizjolodzy: prof. Mariusz Pytkowski, dr n. med. Michał M. Farkowski oraz dr hab. n. med. Aleksander Maciąg z II Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Bydgoskie Centrum Onkologii z pierwszym w Polsce prestiżowym certyfikatem EARL PET/CT
Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy otrzymało certyfikat akredytacyjny EARL PET/CT. Dokument potwierdza, że procedury obrazowania izotopowego stosowane w ośrodku spełniają najwyższe normy jakości. Certyfikat został przyznany bydgoskiemu Centrum jako pierwszemu w Polsce ośrodkowi w ramach inicjatywy Research4life Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Innowacje technologiczne i terapeutyczne w radioterapii zapewniają lepszą i spersonalizowaną terapię pacjentów
O trendach w rozwoju światowej radioterapii, innowacyjnych technologiach i korzyściach klinicznych z ich zastosowania w leczeniu nowotoworów rozmawiamy z Matthias'em Franz'em, prezesem i dyrektorem generalnym Accuray na Europę, Indie, Bliski Wschód i Afrykę. Zapraszamy do przeczytana wywiadu.
System ciągłego monitorowania glukozy (CGM) dostępny w Polsce
Ascensia Diabetes Care, światowy lider w dziedzinie systemów monitorowania stężenia glukozy we krwi, rozpoczęła dziś w Polsce dystrybucję Eversense® XL, pierwszego i jedynego na świecie systemu ciągłego monitorowania glukozy (CGM) obejmującego długoterminowo działający sensor. Lekarz dokonuje implantacji, uwalniając pacjentów od konieczności samodzielnej wymiany sensora co 7 do 14 dni. System zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było dopasowanie go do stylu życia każdej osoby.
Jednodawkowy kandydat na szczepionkę Johnson&Johnson - wyniki 3 fazy
Johnson & Johnson ogłasza, że jednodawkowy kandydat na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Janssen spełnił podstawowe punkty końcowe w cząstkowej analizie badania Fazy 3 ENSEMBLE. Ogólna skuteczność na poziomie 85% w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi Covid-19 i całkowita ochrona przed hospitalizacją i śmiercią po upływie 28 dni od szczepienia. Kandydat na szczepionkę wykazał skuteczność na poziomie 72% w USA i ogólną skuteczność na poziomie 66% w zapobieganiu umiarkowanemu do ciężkiego przebiegowi COVID-19 po upływie 28 dni od szczepienia.