Rynek

Dzień Świadomości Zaawansowanego Raka Piersi - jak zmieniło się leczenie tego nowotworu

Stały postęp, jaki dokonuje się w onkologii, daje nadzieję chorym kobietom na całym świecie w walce z zaawansowanym rakiem piersi. To, jak bardzo na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście do jego leczenia, daje nadzieję - dziś już wiemy, że istnieje wiele typów tego nowotworu, a odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia, może polepszyć stan i komfort życia pacjentek.
2021-10-13 10:17

Arkadiusz Grądkowski nowym prezesem Izby POLMED

Arkadiusz Grądkowski pełniący do tej pory funkcję dyrektora POLMED został wybrany na nowego prezesa izby. Misją nowego prezesa jest m.in. zwiększenie rozpoznawalności Izby, wzmocnienie współpracy z decydentami w celu tworzenia klarownego prawa, szerzenie wiedzy nt. wyrobów medycznych wśród opinii publicznej, jak również dążenie do poprawy sytuacji pacjentów w obszarze dostępu do innowacyjnych technologii nielekowych.
2021-10-08 10:30

Śląsk stawia na rozwój innowacyjnych technologii dla zdrowia

W Zabrzu swoją działalność rozpoczęło Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (European HealthTech Innovation Center – EHTIC). Inwestycja warta 110 mln zł to jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków naukowo-badawczych, który będzie rozwijać i wdrażać technologie z zakresu sztucznej inteligencji, telemedycyny i inżynierii biomedycznej. – Chcemy się koncentrować na największych problemach współczesnej medycyny. Będziemy rozwijać technologie na potrzeby onkologii, kardiologii oraz innych specjalizacji – zapowiada dyrektor EHTIC, prof. Marek Gzik.
2021-10-07 09:50

Nowy Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK rozpoczyna działalność

Ośmiu kardiologów elektrofizjologów z sześciu ośrodków w Polsce 3 października 2021 roku, w pierwszym dniu po zakończeniu XXV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rozpocznie działalność w ramach nowej kadencji Zarządu Sekcji Rytmu Serca. Jedną z największych sekcji PTK pokieruje dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
2021-10-01 09:13

Niskie dawki radioterapii są skuteczne w walce z koronawirusem

W dniach 15-16 września 2021 r. odbyła się VI Warszawska Konferencja Perspektywy Onkologii Molekularnej. W tej edycji Konferencja miała rangę konferencji międzynarodowej. Jej celem, podobnie jak w poprzednich edycjach, było zacieśnienie współpracy pomiędzy naukowcami, klinicystami, diagnostami, patologami oraz chirurgami. Podczas wykładów prezentowane były najświeższe nowinki i osiągnięcia z różnych dziedzin onkologii oraz medycyny a także nowe podejścia dotyczące walki z pandemią COVID-19.
2021-09-27 11:11

Wysoka skuteczność ochronna szczepionki Janssen przeciw COVID-19 - najnowsze dane

Firma Johnson & Johnson ogłosiła dnowe dane, które potwierdzają wysoką skuteczność ochronną szczepionki Janssen przeciw COVID-191,2,4. Nowe dane wykazały również, że ochrona przed COVID-19 wzrasta po podaniu dawki przypominającej szczepionki.Profil bezpieczeństwa szczepionki pozostał pozytywny. Szczepionka pozostaje ogólnie dobrze tolerowana po podaniu dawki przypominającej.1
2021-09-24 12:01

AMULET: zaprezentowano nowy model leczenia i monitorowania niewydolności serca

Podczas naukowego spotkania klinicystów, badaczy i przedstawicieli świata technologii w którym wzięło udział ponad 300 osób, zaprezentowano polski projekt pn. „AMULET - Nowy model opieki medycznej z wykorzystaniem nowoczesnych metod nieinwazyjnej oceny klinicznej i telemedycyny u chorych z niewydolnością serca” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pierwsze dane z badań prowadzonych przez wielopodmiotowe polskie konsorcjom naukowo-badawcze są bardzo obiecujące – uznali eksperci.
2021-09-24 10:22

Wybrano nowy Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W trakcie XXV Międzynarodowego Kongresu PTK w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas którego wyłoniono nowe władze Towarzystwa. Prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Kierownik Pracowni Elektroterapii Serca, I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego. Zastąpił on kończącego kadencję prof. dr. prof. n. prof. Adama Witkowskiego. Wybrano również nowego Prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którym został prof. dr prof. n. prof. Robert J. Gil, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
2021-09-22 11:58

Cytologia na podłożu płynnym w profilaktyce raka szyjki macicy

Coraz więcej ośrodków wykonuje w Polsce badanie cytologiczne na podłożu płynnym. To o wiele dokładniejsza metoda niż stosowana wcześniej. Dla samej pacjentki badanie nie różni się niczym - w obydwu metodach materiał pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki. W czasie pandemii spadła liczba wykonywanych badań - najwyższy czas się im poddać!
2021-08-31 10:22

Screening raka szyjki macicy w rękach położnych

Pandemia przyspieszyła rozwój telemedycyny, ale z drugiej znacznie ograniczyła wykonywanie badań profilaktycznych. Tymczasem rak szyjki macicy nie odpoczywa w jej cieniu i nadal zbiera katastrofalne żniwo. Remedium są nowe technologie, które wkraczają do polskich gabinetów ginekologicznych oraz szpitali, oferując zupełnie nowe możliwości dla polskich pacjentek.
2021-08-30 12:13

Nowatorskie metody w leczeniu choroby wieńcowej

Choroba niedokrwienna serca zwana też chorobą wieńcową jest uznana za jedną z najczęstszych schorzeń układu krążenia w krajach wysoko rozwiniętych. Zawał serca bardzo często staje się przyczyną zgonu. Narodowy Instytut Kardiologii wskazuje, że rocznie pojawia się ok. 250-300 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców. Zapadalność na tę chorobę rośnie wraz z wiekiem i jest podobna dla obu płci w wieku starszym, jednak w przedziale wiekowym 40-55 lat wykazano, że częściej zapadają na nią mężczyźni.
2021-08-30 09:51

Transplantologia w LUX MED Onkologia - jest zgoda Ministerstwa Zdrowia

LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie od Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Wkrótce ołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Realizowane będą one w nowo powstającym Centrum Terapii Komórkowych (CTK), w oparciu o najwyższe międzynarodowe standardy.
2021-08-13 08:55