Rynek

Radioterapia stereotaktyczna – skuteczne oręże w walce z rakiem płuca

Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Walki z Rakiem rozmawialiśmy z doktorem Joost’em Nuyttens, radioterapeutą onkologicznym i głównym badaczem w Instytucie Onkologii w Rotterdamie, Erasmus MC Cancer Institute, o wskazaniach do radioterapii stereotaktycznej raka płuca (SBRT), najnowszych praktykach oraz wynikach niedawno opublikowanego badania poświęconego pacjentom z centralną lokalizacją guza w płucach leczonych za pomocą CyberKnife.
2023-02-03 15:01

Uważaj na lampy UV do utwardzania lakieru. Polscy eksperci: trzeba mieć świadomość zagrożenia onkologicznego

Osoby, które decydują się na wykorzystywanie promieniowania UV do utwardzania lakieru, muszą mieć świadomość zagrożenia onkologicznego, jakie może się z tym wiązać. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na użycie takiej lampy, to niech to będzie sporadyczne zastosowanie połączone z maksymalnym zabezpieczeniem skóry dłoni kremem z filtrem osłabiającym UV - mówi prof. Wojciech M. Wysocki, odnosząc się do doniesień na temat rakotwórczego wpływu lamp UV do manicure`u hybrydowego.
2023-02-02 10:21

Polsko nie ślepnij! Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”

Rejestracja placówek jest bezpłatna i trwa do 3 marca. W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w tym roku obchodzony będzie pomiędzy 12 a 18 marca, Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych, już po raz siódmy zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych.
2023-02-01 12:09

MEDmeetsTECH uruchamia Akademię oraz zaprasza na kolejną edycję konferencji pod hasłem Patient Design!

W ramach nowo uruchomionego projektu Akademia MEDmeetsTECH przygotowywane są comiesięczne przeglądy najnowszych informacji ze świata medtech, a na kanale YouTUBE dostępne będą wspomniane materiały wideo opracowane we współpracy z Kancelarią Prawną Smok oraz z zaufanymi partnerami biznesowymi.
2023-02-01 10:43

Krótkowzroczność: korygować czy kontrolować? Jak postępować z krótkowzrocznością u dzieci?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?
2023-01-31 14:58

Start-up biotechnologiczny MNM Bioscience przenosi dane wrażliwe do chmury Beyond.pl

Start-up biotechnologiczny zajmujący się badaniem genomów ludzkich z wykorzystaniem sztucznej inteligencji zdecydował o przeniesieniu wrażliwych danych medycznych z publicznej chmury AWS do e24cloud, chmury dostarczanej przez Beyond.pl.
2023-01-31 14:13

Rehabilitacja kardiologiczna i fizjologia wysiłku – zarejestruj się na wyjątkową konferencję w Wiśle

W dniach 11-13 maja w Hotelu Stok Wiśle odbędzie się wyjątkowe i interdyscyplinarne spotkanie specjalistów z całej Polski – 26. Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Serdecznie zapraszamy do rejestracji.
2023-01-31 12:20

Rok 2023 Rokiem Walki z Hipercholesterolemią!

Pomimo ciągłej edukacji lekarzy przez ostatnie 15 lat, licznych konferencji, spotkań, dokumentów eksperckich, wyników badań, także wiedza lekarzy na temat tego czynnika ryzyka, diagnostyki i skutecznej terapii jest nadal niewystarczająca, co przekłada się na zdecydowanie zbyt późne podjęcie leczenia, najczęściej stosując nieodpowiednie dawki statyn i nie zalecając leczenia skojarzonego. W wyniku tego, tylko 24% pacjentów w Polsce osiąga cele terapeutyczne dla cholesterolu LDL, niezależnie od grupy ryzyka, a tylko 17% dla chorych bardzo wysokiego ryzyka.
2023-01-30 13:55

Technologie dla zdrowia - wybrano półfinalistów trzeciej edycji Huawei Startup Challenge

Innowacyjne rozwiązania oraz nowe technologie mogą mieć wpływ na poprawę kondycji fizycznej oraz psychicznej jej użytkowników. Potwierdzają to pomysły startupów, które wzięły udział w trzeciej edycji konkursu Huawei Startup Challenge. Ze zgłoszonych 168 wyjątkowych rozwiązań, do półfinału Kapituła wybrała 20 najbardziej obiecujących projektów, które wezmą teraz udział w przygotowanej ścieżce wyzwań.
2023-01-30 13:29

Ponad 100 transplantacji serca i płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca

51 transplantacji serca, w tym 13 u dzieci, oraz 50 przeszczepów płuc wykonano w ubiegłym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu – poinformowała placówka. W 2022 roku ogólna śmiertelność pacjentów po transplantacjach serca spadła poniżej 12 procent.
 
2023-01-26 12:14

Dołącz do PMM Vasco Emergency Team

Polska Misja Medyczna rozpoczyna kolejną rekrutację do zespołu szybkiego reagowania PMM Vasco Emergency Team. Jego zadaniem jest pomoc w momentach nagłych katastrof naturalnych i konfliktów. Szkolenia zespołu przebiega zgodnie ze standardami WHO, aby w ciągu najbliższych dwóch lat dołączyć do grona 32 akredytowanych jednostek na całym świecie.
2023-01-26 10:33

Dlaczego Polacy nie chcą się badać? POLMED we współpracy z AD HOC rozpoczyna kampanię "Leczymy kompleksy"

Marka POLMED z początkiem roku rozpoczyna kampanię społeczną "Leczymy kompleksy", która zwraca uwagę na problem niewykonywania badań profilaktycznych oraz niechęć Polaków do regularnej troski o swoje zdrowie. Firma oferująca opiekę medyczną chce przełamać tabu związane z obawami i negatywnym nastawieniem pacjentów do wizyt u lekarzy specjalistów.
2023-01-25 10:54