Rynek

Irma Veberic nowym General Managerem Roche Polska

Od 1 czerwca br. stanowisko General Managera Roche Polska obejmie Irma Veberic, która z firmą Roche związana jest od ponad 20 lat. W ostatnim czasie Veberic pełniła funkcję General Managera Roche na Węgrzech.
2021-05-12 10:11

PET-CT w chłoniaku Hodgkina pomaga badać dokładniej i leczyć skuteczniej

Procedura PET-CT w diagnostyce chłoniaka Hodgkina może przynieść większe korzyści diagnostyczne niż badania morfologiczne – przekonują zgodnie specjaliści medycyny nuklearnej i hematolodzy. Aby badanie spełniło swoją rolę, potrzebna jest wiedza dotycząca interpretacji wyników badania oraz dobra komunikacja pomiędzy specjalistami różnych dziedzin medycyny – mówi prof. Bogdan Małkowski i zaprasza na otwarte „Interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina”, które odbędą się online 13 maja 2021 roku o godz. 19.00.
2021-05-11 13:32

Rehabilitacja po Covid-19 w Uzdrowisku Ustroń - rusza finansowanie z NFZ

Po prawie pół roku doświadczeń w komercyjnej rehabilitacji pacjentów po COVID-19, Uzdrowisko Ustroń uruchamia pobyty rehabilitacyjne dla ozdrowieńców, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z rehabilitacji w Uzdrowisku można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia.
2021-04-26 09:28

Prof. J. Kunikowska: W medycynie nuklearnej mamy coraz więcej nowych celowanych procedur

W kontekście diagnostyki i terapii radioizotopowej pojęcie przełomu nabiera wyjątkowej wagi. O superprecyzji, bezpieczeństwie i skuteczności w medycynie nuklearnej mówi prof. Jolanta Kunikowska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
2021-04-20 10:12

Komórki macierzyste uleczą serce?

17-24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Serca, najważniejszego ludzkiego organu, którego uszkodzenie może drastycznie zaważyć na zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego nauka i medycyna od lat szuka coraz to nowszych sposobów regeneracji i naprawy tego organu. Komórki macierzyste, od wielu lat rozbudzają wyobraźnię, ale dotychczas wciąż nie doczekaliśmy się ich szerokiego zastosowania. Nie inaczej było w kardiologii, gdzie podania komórek macierzystych w celu regeneracji serca nie przyniosły do tej pory spodziewanych rezultatów. Jednak wraz z rozwojem inżynierii tkankowej, może się to zmienić. Na korzyść pacjentów.
2021-04-19 09:35

Bez okularów po 40-ste, bez zaćmy po 60-tce – jest na to sposób!

Problemy ze wzrokiem to narastający problem na całym świecie. Obecnie, zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, upośledzenie wzroku dotyczy 285,4 mln ludzi na całym świecie, a do 2040 będzie ich blisko pół miliarda. Czy jesteśmy skazani na noszenie soczewek, bądź okularów? Niekoniecznie. Już w tej chwili Polacy mogą korzystać np. z zabiegów RLE (refrakcyjnej wymiany soczewki) umożliwiających trwałe usunięcie wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia.
2021-03-24 10:58

Odnerwianie serca wyleczy arytmie i omdlenia

Zabieg odnerwiający serce stosuje się po to, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego serca. Pacjenci cierpiący z powodu arytmii i omdleń mają szansę na całkowite wyleczenie lub znaczącą redukcję napadów. Odnerwianie serca poprawia jakość życia chorych, pomaga im żyć bez lęku i stresu - wyjaśniają prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski i dr n. med. Roman Piotrowski, eksperci Kliniki Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Grochowskim w Warszawie.
2021-02-24 18:25

VII Łódzkie Warsztaty Niewydolności Serca 20.02.21 - ostatnie dni rejestracji

Serdecznie zapraszamy do udziału w VII Łódzkich Warsztatach Niewydolności Serca, które odbędą się w dniu 20 lutego 2021 r., w tym roku w formule online.

 

2021-02-16 14:35

Elektrofizjolodzy do zadań specjalnych - kardiologia dla zaawansowanych

W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie wykonuje się blisko 1 tys. zabiegów ablacji podłoża arytmii rocznie. Z tego nawet połowa to procedury najtrudniejsze: wykonywane u pacjentów z uszkodzonym sercem i skomplikowanymi arytmiami. O terapii najbardziej złożonych przypadków opowiadają kardiolodzy elektrofizjolodzy: prof. Mariusz Pytkowski, dr n. med. Michał M. Farkowski oraz dr hab. n. med. Aleksander Maciąg z II Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
2021-02-15 09:22

Polski instytut liderem przełomowego międzynarodowego projektu w hematoonkologii

Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu wraz z międzynarodowym konsorcjum rozpoczyna przełomowy europejski projekt mający na celu budowanie doskonałości naukowej w dziedzinie hematoonkologii. Celem projektu jest transfer wiedzy, wymiana dobrych praktyk, innowacje, rozwój zasobów ludzkich, zwłaszcza początkujących naukowców oraz zwiększenie wyników badań na poziomie europejskim, a poprzez te działania wyniesienie polskiej hematoonkologii na następny poziom naukowy - stąd nazwa projektu - Next Level.
2021-01-22 11:04

Podanie komórek MSC pacjentom z COVID-19 zmniejsza ryzyko zgonu

Randomizowane badanie kliniczne, przeprowadzone pod nadzorem FDA, wykazało, że dożylne podanie komórek mezenchymalnych (mesenchymal stem cells, MSC) pochodzących ze sznura pępowinowego zmniejsza ryzyko śmierci i przyspiesza powrót do zdrowia pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) w COVID-19. Ponadto badanie wykazało, że podanie komórek MSC jest bezpieczne.
2021-01-10 13:59

Bayer i Atara Biotherapeutics rozpoczynają współpracę strategiczną dotyczącą terapii komórkowej nowej generacji CAR-T

Bayer i Atara Biotherapeutics rozpoczynają współpracę strategiczną dotyczącą terapii komórkowej nowej generacji CAR-T – ukierunkowanej na mezotelinę w leczeniu nowotworów litych.
2020-12-30 11:06