Rynek

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza gabinety i poradnie okulistyczne z całej Polski do udziału w VI edycji akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra

Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych ogłaszają nabór placówek do szóstej edycji społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Inicjatywa realizowana jest corocznie w ramach obchodów Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku przypada pomiędzy 6 a 12 marca. Udział w akcji to okazja do promocji zarówno lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych. W 2021 roku w akcji wzięło udział 78 gabinetów okulistycznych na terenie 40 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały łącznie 3080 miejsc dostępnych dla pacjentów. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie: www.tydzienjaskry.pl. Nabór placówek trwa do 27 lutego. Udział w akcji jest bezpłatny.
2022-01-24 15:08

Amyloidoza serca – tajemnicze wyzwanie diagnostyczne

W przeszłości uznawana za chorobę rzadką, obecnie diagnozowana jest coraz częściej. Daje niespecyficzne, często wręcz mylące objawy. Prowadzi do niewydolności mięśnia sercowego. Amyloidozę serca można skutecznie diagnozować i coraz lepiej leczyć. Ważna jest świadomość specyfiki schorzenia i zastosowanie właściwych procedur, koniecznie na właściwym etapie, ponieważ chorzy nie mają czasu na długotrwały proces diagnostyczny – przekonuje prof. Magdalena Kostkiewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, ekspert Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
2022-01-21 10:30

Pandemia przyspieszyła rozwój rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Po III kwartale 2021 roku wartość składki przypisanej brutto na prywatne ubezpieczenia zdrowotne przekroczyła 760 mln zł. To nieduży wydatek w porównaniu z kosztem usług medycznych opłacanych prywatnie przez pacjentów, który w 2020 roku wyniósł 44 mld zł. Liczba Polaków korzystających z prywatnych pakietów medycznych zwiększyła się o 17 proc. rok do roku, do czego wydatnie przyczyniła się także pandemia. Zdrowie już wcześniej było jednym z głównych obszarów trosk polskich respondentów, a w ubiegłym roku udział osób, dla których przedmiotem największej obawy jest brak dostępu do usług medycznych, wzrósł o 5 pkt proc. i przekroczył 70 proc.
2022-01-17 11:11

Centrum Badawczo – Rozwojowe American Heart of Poland certyfikowaną placówką

Centrum Badawczo – Rozwojowe, należące do American Heart of Poland S.A., uzyskało Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. Ten prestiżowy certyfikat przyznano ośrodkowi badań przedklinicznych nowych wyrobów medycznych, dotychczas  otrzymały go nieliczne działające w Europie jednostki naukowe.  Prowadzone w ramach American Heart of Poland badania od teraz są certyfikowane, co podnosi ich znaczenie gwarantując tym samym spełnienie niezwykle rygorystycznych warunków rejestracji nowych wyrobów medycznych stawianych przez agencje rejestracyjne.
2022-01-13 17:50

Polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg infekcji Covid-19

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen, który odpowiada za predyspozycje do ciężkiego przechodzenia COVID-19. Konsekwencją tego odkrycia ma być opracowanie jeszcze w tym roku testu genetycznego, który pozwoli na szybką identyfikację czy pacjent jest obciążony wysokim ryzykiem.
2022-01-13 17:40

Ginekolodzy: Cytologia konieczne na podłożu płynnym, badanie nie rzadziej niż co trzy lata

Co roku, a w przypadku prawidłowego wyniku nie rzadziej niż co trzy lata wykonanie badania cytologicznego zaleca nowy algorytm postepowania w diagnostyce szyjki macicy. Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zwraca przy tym uwagę, aby lekarze odchodzili od tradycyjnej cytologii tzw. szkiełkowej, na rzecz cytologii na podłożu płynnym. Dlaczego? To badanie dużo dokładniejsze a pobrany materiał umożliwia także wykonanie badania w kierunku obecności wirusa HPV.
2022-01-13 11:27

Ruszyła druga edycja konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement”

Rusza druga edycja międzynarodowego konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement”. Konkurs skierowany jest  do  instytucji działających w obszarze ochrony zdrowia, które wdrażają praktyczne rozwiązania z obszaru organizacji systemu, w oparciu o jakość tzw. Value Based Healthcare. Zgłoszenia należy przesyłać do 28 lutego 2022 roku.
2022-01-12 10:12

Wznowiono przyjęcia dorosłych pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej w domu

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) poinformował, że wznowił przyjęcia dorosłych pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych. W związku z publiczną deklaracją Ministra Zdrowia liczy też na pełne rozliczenie nadwykonań za 2021 rok. Przedstawiciele Związku przypominają również, że aktualne wyceny wymagają zmian, ale powinny bazować na rzeczywistych danych kosztowych. 
2022-01-07 10:30

Zbyt mało Polek wykonuje profilaktyczne badania mammograficzne

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia w 2021 roku rak piersi stał się najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie, wyprzedzając raka płuc. Co roku chorobę tę rozpoznaje się u 12 proc. kobiet na świecie. W Polsce z rakiem piersi żyje ok. 140 tys. pacjentek, a corocznie diagnozowanych jest 20 tys. nowych przypadków. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i leczenia nowotworu piersi mają regularne badania, które zwiększają szansę na wczesne wykrycie i skuteczną terapię. Tymczasem Polki niechętnie wykonują badania profilaktyczne, w tym mammografię, mimo prowadzonych programów bezpłatnej diagnostyki.
2022-01-07 10:16

Wskaźnik SUV - precyzyjna diagnoza oparta na obliczeniach

Farmaceutyk znakowany cząstkami antymaterii lub emiterami promieniowania gamma podaje się pacjentowi, aby ocenić funkcjonowanie tkanek jego organizmu. Uzyskany podczas badania obraz można oceniać wizualnie i jakościowo, ale także za pomocą precyzyjnych obliczeń. Jakie zastosowanie w medycynie nuklearnej ma znany z fizyki wskaźnik SUV - Standard Uptake Value i jak pomaga skuteczniej badać oraz leczyć chorych, wyjaśnia dr hab. Hanna Piwowarska-Bilska, specjalista fizyki medycznej, inspektor ochrony radiologicznej typu 3 i typu R, adiunkt Zakładu Medycyny Nuklearnej PUM w Szczecinie.
2022-01-04 10:11

High-power short duration – wysoka moc krótkich aplikacji prądu RF w terapii arytmii

Czy używanie wysokich mocy prądu o częstotliwości radiowej w czasie zabiegu ablacji podłoża arytmii jest bezpieczne? Tak, pod warunkiem zachowania określonych reguł i wykorzystania narzędzi zapewniających bezpieczeństwo procedury – uważa dr n. med. Andrzej Hoffmann i wyjaśnia, jak nienowa koncepcja leczenia zaburzeń rytmu serca stała się jednym z trendów współczesnej elektrofizjologii.
2021-12-29 14:53

Badamy suplementy - sprawdź jakość produktów przed zakupem

Czy wiesz, że suplementy diety to środki spożywcze, które nie są lekami? Z pewnością dla wielu osób będzie to sporym zaskoczeniem! Jeśli chcesz kupić suplement, który został na pewno przebadany, to warto odwiedzić stronę www.badamysuplementy.pl i zapoznać się z niezależnymi wynikami badań, które przeprowadziła Fundacja Badamy Suplementy - prokonsumencka organizacja, sprawdzająca skład suplementów diety.
2021-12-28 10:09