Rynek

Częsta profilaktyka jest kluczowa dla utrzymania zdrowej jamy ustnej oraz zapobiegania próchnicy

W ciągu najbliższych 2 lat zainteresowanie pacjentów zabiegami z zakresu profilaktyki stomatologicznej wzrośnie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Siemens Financial Services w Polsce i firmę EMS. Wzrostu popularności profilaktyki stomatologicznej spodziewa się prawie 65 proc. ankietowanych lekarzy stomatologów, higienistek i menedżerów gabinetów stomatologicznych. To dobra wiadomość, ponieważ częsta profilaktyka jest kluczowa dla utrzymania zdrowej jamy ustnej oraz zapobieganiu próchnicy. Niestety zdaniem prawie 62 proc. badanych pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na stan zdrowia jamy ustnej pacjentów.
2022-06-29 12:30

Adamed inwestuje w infrastrukturę i projekty rozwoju nowych leków

Adamed Pharma traktuje prace badawczo-rozwojowe jako jeden z głównych filarów swojej działalności. Będąc wiodącym krajowym producentem leków, zapewnia milionom pacjentów w kraju i na rynkach międzynarodowych dostęp do nowoczesnych terapii, konsekwentnie stawiając na inwestycje i rozwój. W ramach implementacji strategii New Drug Discovery, Adamed pozyskał obiekty z infrastrukturą laboratoryjną w Kajetanach koło Warszawy. Inwestycja ta, w perspektywie kolejnych dwóch lat, pozwoli na prowadzenie nowych projektów rozwoju leków.
2022-06-20 12:34

Przeciwciała monoklonalne pomogą leczyć COVID-19 - wyniki badania klinicznego TACKLE

Przeciwciała monoklonalne (tiksagewimab w zestawieniu z cilgawimabem), które do tej pory były zarejestrowane jako profilaktyka zapobiegająca COVID-19, mogą być stosowane również w leczeniu COVID-19. W The Lancet Respiratory Medicine zaprezentowano wyniki badania TACKLE dot. zastosowania przeciwciał monoklonalnych w leczeniu COVID-19 i zapobieganiu dalszemu rozwojowi choroby i zgonu. W ciągu kilku miesięcy może się pojawić rejestracja i możliwość stosowania przeciwciał monoklonalnych w nowym wskazaniu, tj. w leczeniu COVID-19 o łagodnym i umiarkowanym przebiegu.
2022-06-14 09:43

Task shifting w podstawowej opiece zdrowotnej

Braki kadrowe w ochronie zdrowia i starzejące się społeczeństwo w Polsce to niezwykle poważny problem, który będzie przybierał na sile. Task shifting, czyli racjonalna redystrybucja zadań między zespołami pracowników sektora zdrowia zgodnie z ich kwalifikacjami i uprawnieniami stanowi odpowiedź na te zjawiska – przekonywał lek. med. Patryk Poniewierza, Dyrektor ds. Medycznych Medicover w Polsce podczas XX Jubileuszowego Kongresu Medycyny Rodzinnej w Toruniu.
2022-06-14 09:27

Miazga zęba i dziąsło źródłem materiału biologicznego do zastosowania w medycynie regeneracyjnej – głównie w chorobach przyzębia

Cellivia, poznańska firma z obszaru biotechnologii jako jedna z pierwszych w Polsce realizuje projekt badawczo-naukowy, którego celem jest wykorzystanie komórek macierzystych pozyskanych z jamy ustnej w regeneracji i rekonstrukcji ludzkich tkanek. Badania obejmują poznanie właściwości komórek macierzystych z miazgi zęba i dziąsła, prowadzenie hodowli pierwotnej, a także izolację wydzielanych przez komórki egzosomów. Projekt z udziałem ochotników potrwa do końca listopada 2022 roku. Wyniki posłużą do dalszych badań nad zastosowaniem komórek macierzystych miazgi zęba, dziąsła i wydzielanych przez nie egzosomów w medycynie regeneracyjnej – przede wszystkim chorób przyzębia.
2022-06-10 12:34

Mimo postępów w leczeniu rośnie śmiertelność z powodu raka prostaty

– Mamy Europejski Plan Walki z Rakiem, zapowiedziany przez Ursulę von der Leyen. Jeśli sprawa jest traktowana poważnie, musi się w nim znaleźć rak prostaty, który jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i plasuje się w czołówce zgonów – mówi prof. Hendrik Van Poppel, przewodniczący Biura Politycznego Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Eksperci podkreślają, że rak prostaty – wcześnie wykryty i poddany właściwemu leczeniu – dzięki nowoczesnym terapiom i nowym technologiom może być już dziś niemalże chorobą przewlekłą. Mimo to w ostatnich latach śmiertelność z jego powodu rośnie, nie tylko w Polsce.
2022-06-08 09:26

Nationale-Nederlanden poszerza zakres ubezpieczeń zdrowotnych o leczenie za granicą

Wysokie koszty terapii oraz brak dostępu do odpowiednich placówek medycznych i specjalistów często powodują ograniczenia w wyborze, a także zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Aby wesprzeć klientów w powrocie do zdrowia, w przypadku zachorowania na nowotwór, a także w razie konieczności przeprowadzenia operacji kardiochirurgicznej, neurochirurgicznej lub przeszczepu, Nationale-Nederlanden umożliwiło rozszerzenie ubezpieczenia Ochrona+, Ochrona Jutra oraz Sposób na przyszłość o nowy pakiet ,,Dbamy bez granic”. Dodatkowa umowa obejmuje m.in. leczenie za granicą z limitem kosztów na poziomie aż 2 mln euro.
2022-06-02 10:32

Badania kliniczne ważną częścią innowacyjnej gospodarki

Doświadczenia pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie przyniosły wiele wyzwań również w obszarze badań klinicznych, który wymaga szybkich i nadzwyczajnych rozwiązań w zakresie ochrony i bezpieczeństwa ich uczestników. Sytuacje kryzysowe wpływają jednocześnie na sposób planowania, prowadzenia i monitorowania badań klinicznych. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych eksperci środowiska medycznego, naukowego, administracji publicznej oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich poruszyli zagadnienia związane z nową rzeczywistością prowadzenia badań klinicznych w Polsce – wyzwaniami, rozwiązaniami oraz ich przyszłością.
2022-06-01 14:06

Dr Aleksandra Kapała zaprasza na konferencję "Trendy i nowości w żywieniu klinicznym w onkologii"

Dr Aleksandra Kapała, Kierownik Działu Żywienia Klinicznego Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego zaprasza do udziału w konferencji "Nowości i trendy w żywieniu klinicznym w onkologii", która odbędzie się 3 czerwca w trybie hybrydowym w NIO-PIB w Warszawie.

2022-06-01 11:41

Wprost o prostacie. FPP rozpoczęła ogólnopolską debatę i przygotuje rekomendacje dla Ministerstwa Zdrowia

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że poprawa sytuacji pacjentów z rakiem prostaty powinna zostać uznana za priorytet w polityce zdrowotnej państwa. Tym samym FPP opracuje i zarekomenduje do wdrożenia odpowiedni model screeningu w kierunku raka gruczołu krokowego, nastawiony na identyfikację pacjentów obarczonych podwyższonym ryzykiem zachorowania. Kluczowe znaczenie ma również odpowiednia współpraca specjalistów.
2022-06-01 10:06

Wizerunek kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka bezprawnie wykorzystany do promocji suplementów

American Heart of Poland informuje o bezprawnym wykorzystaniu wizerunku prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Bochenka, wybitnego kardiochirurga, współzałożyciela Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który jako pierwszy w Polsce wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i z prof. Marianem Zembalą dokonał udanego przeszczepu serca.
2022-06-01 09:58

W kardiologii niezbędne interwencje, czyli WCCI 2022

Za nami XXVI Warszawskie Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej będące jednym z największych i najważniejszych forum przekazywania wiedzy i informacji w medycynie sercowo-naczyniowej. Tegoroczne WCCI pokazało dwa najważniejsze trendy - z jednej strony coraz większą specjalizację w dziedzinie pozwalającą na wykonywanie jeszcze trudniejszych i coraz bardziej spektakularnych w swojej skuteczności zabiegów interwencyjnych, a z drugiej strony coraz większą potrzebę współpracy i zaangażowania wszystkich poziomów opieki nad pacjentem, łącznie  POZ, dla osiągnięcia pełnego sukcesu terapeutycznego. Coraz większego znaczenia nabiera również świadoma komunikacja w ochronie zdrowia.
2022-05-30 15:19