Publicystyka

Polscy seniorzy potrzebują kompleksowej opieki

Obecnie seniorzy żyją dłużej, ale zmniejsza się ilość lat przeżytych przez nich w zdrowiu. Ponad połowa starszych Polaków leczy się z powodu trzech lub więcej chorób, głównie układu krążenia, nowotworów, schorzeń metabolicznych i endokrynologicznych. W tej grupie często też występuje depresja i duża urazowość – wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu PolSenior2.
2020-11-20 12:38

Badania: Pandemia a związki i plany prokreacyjne

Pandemia w rozkwicie. Prof. Zbigniew Izdebski, który od lat bada zachowania seksualne i relacje Polek i Polaków sprawdził, jak w czasie w pierwszych miesięcy naszych zmagań z nowym koronawirusem – w miesiącach od marca do maja - układały się bliskie relacje.
2020-11-05 09:34

Barometr Bayer: globalne wyzwania - gdzie szukamy informacji

Ostatnie miesiące mogły skłaniać do silniejszego przyglądania się problemom współczesnego świata. Pandemia, susza, powodzie dotykają nas bezpośrednio, ale czy sprawiają, że z większą uwagą śledzimy informacje na te tematy? Gdzie szukamy informacji, kto jest dla nas autorytetem, czy widzimy lokalny wymiar globalnych problemów? Najnowsza edycja badania opinii społecznej „Barometr Bayer”, odpowiada na te pytania.
2020-10-30 10:21

COVID-19 groźny dla psychiki młodych ludzi

Nie ma tu niespodzianki - podobne doniesienia płyną z całego świata: pandemia doprowadziła wiele osób w Polsce do kryzysu psychicznego. W czasie, gdy szczególna uwaga jest poświęcana seniorom, trzeba też zadbać o młodych dorosłych - z polskich badań wynika, że aż połowa z nich przyznała, że z powodu pandemii doznała kryzysu psychicznego.
2020-10-29 09:46

Opaska na nadgarstku jako sygnał o preferowanym dystansie społecznym w czasach pandemii

Idea nowego projektu społecznego o nazwie "stop2covid" zakłada noszenie opaski na nadgarstku. Zależnie od koloru (czerwony lub żółty) ma ona symbolizować formę akceptowanego dystansu społecznego oraz towarzyszących zasad bezpieczeństwa. Zakup opasek przekłada się też na pomoc w przekazywaniu maseczek najbardziej potrzebującym.
2020-10-28 10:05

Tylko niespełna 40 proc. Polaków chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi

Prawie 70 proc. Polaków uważa szczepienia za najskuteczniejszą metodę ochrony przed poważnymi chorobami, a niemal 80 proc. czuje się bezpieczniej wiedząc, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym są obowiązkowe u dzieci – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Clear Communication Group na potrzeby raportu „Biotechnologia w centrum uwagi – świat medycznych technologii po COVID-19”. Jednak tylko 38,6 ankietowanych skorzystałoby z tej formy ochrony przed koronawirusem, co wyraźnie pokazuje, jak dużo obaw budzą wyniki prac firm biotechnologicznych i farmaceutycznych poszukujących skutecznego i bezpiecznego leku na COVID-19.
2020-10-27 09:40

Zapuść wąsy i przebadaj się – rusza Movember Polska 2020

W listopadzie mężczyźni w całej Polsce po raz siódmy już zapuszczą wąsy, aby prowokować swoich kolegów do rozmów na temat męskiego zdrowia. Natomiast po raz piąty będą mogli skorzystać z badań przesiewowych, dzięki którym sprawdzą stan swojego zdrowia. Tegoroczna edycja poruszać będzie również kwestie zdrowia fizycznego i psychicznego. Organizator kampanii Fundacja Kapitan Światełko przygotował na tę okazję serię wyzwań, które w kanałach społecznościowych będą promować ambasadorzy Movember Polska.
2020-10-21 09:23

Nationale-Nederlanden wprowadza ubezpieczenie od cukrzycy – ochrona, która obejmuje również osoby chore

Cukrzyca to jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich 35 lat liczba zdiagnozowanych na świecie wzrosła ponad 3,5-krotnie. Według Instytutu Ochrony Zdrowia w Polsce choruje na nią 2,8 mln osób, a około milion nie wie, że ją ma. Dlatego Nationale-Nederlanden przygotowało produkt zapewniający ochronę nie tylko w razie wystąpienia choroby, ale również w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia.
2020-10-19 11:27

Talerz zamiast Piramidy Żywności i Żywienia?

Producenci ponad 30 gatunków owoców i warzyw uznali, że zmiana Piramidy na Talerz poprawi czytelność rekomendacji żywieniowych. Talerz w połowie wypełniony warzywami, obok którego widzimy owoce, pozwala sugestywniej pokazać rekomendowany udział tych produktów w zdrowym żywieniu. Przypomnijmy, warzywa, owoce i ich przetwory powinny stanowić połowę, tego co jemy.
2020-10-16 14:34

Szczepionka przeciwko gruźlicy a COVID-19

Już kilka zespołów badawczych sprawdza, czy szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2 i/lub ciężkim przebiegiem COVID-19. Są przesłanki, które skłoniły naukowców do zajęcia się takimi badaniami. Początkowy entuzjazm z pierwszych badań obserwacyjnych może być jednak przedwczesny.
2020-10-16 10:08

Słodko-gorzkie postawy Polaków wobec zdrowia. Aż 1/3 z nich w ciągu ostatnich 3 lat nie sprawdziła poziomu cukru we krwi

Od kliku miesięcy zmagamy się z pandemią koronawirusa. Jednak eksperci alarmują, że nie można zaniedbywać innych chorób i schorzeń, które mogą stanowić ryzyko dla naszego zdrowia. Jedną z nich jest cukrzyca, która przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) została nazwaną pierwszą niezakaźną epidemią. Zmaga się z nią około 422 mln osób na całym świecie, w tym blisko 3 mln w Polsce. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden blisko 70 proc. ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że jest to poważna choroba cywilizacyjna, na którą boją się zachorować. Pomimo tych obaw, aż jedna trzecia w ciągu ostatnich 3 lat nie skontrolowała poziomu cukru we krwi.
2020-10-15 12:46

Apel Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich do mediów i osób publicznych

Konwent Prezesów Okręgowych Izb Lekarskich odnosząc się do depeszy Polskiej Agencji Prasowej „Izby lekarskie niechętnie kierują personel medyczny do walki z epidemią”, publikowanej w wielu mediach, zwrócił się z prośbą o nierozpowszechnianie zawartych w niej fałszywych informacji.
2020-10-14 18:02