Publicystyka

Pacjenci onkologiczni nagminnie na własną rękę stosują ponad fizjologiczne dawki witamin i składników mineralnych - ostrzega dietetyk

Specjalne diety, lewatywy, witaminy i zioła. Chory na raka pacjent i jego bliski zwykle szukają wszelkich dostępnych możliwości, które mogłyby wspomóc lub zastąpić leczenie. Sprawdź, co na ten temat możliwości i zagrożeń tego typu środków mówi Agnieszka Surwiłło-Snarska, dietetyczka zajmująca się pacjentami z nowotworami w Dziale Żywienia Klinicznego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
2020-09-22 09:08

Najnowszy poradnik Instytutu Matki i Dziecka dotyczący żywienia dzieci w wieku 1-3 lat - już dostępny

W dobie łatwego dostępu do informacji liczba źródeł, z których można czerpać wiedzę na temat diety małego dziecka jest większa niż kiedykolwiek. To pozytywne zjawisko, jednak zdarza się, że prowadzi do chaosu informacyjnego, a nierzadko do utrwalania błędów żywieniowych, które – zwłaszcza w okresie 1000 pierwszych dni życia – niosą za sobą poważne zdrowotne następstwa. Warto zaufać ekspertom i zapoznać się z najnowszym poradnikiem, gdzie znajdziemy przykładowe jadłospisy oraz pomocne wskazówki, które w przystępny i praktyczny sposób przedstawią aktualne zalecenia związane z żywieniem dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia.
2020-09-18 09:00

Stawiam na Przyszłość - ruszyła kampania promująca pielęgniarstwo

Ponad 257 tys. pielęgniarek i położnych było aktywnych zawodowo w 2019 r. w Polsce. Mimo że rośnie zainteresowanie studiami kształcącymi na tych kierunkach, nadal brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego. Stąd pomysł na zainaugurowaną dziś (15.09) w Ministerstwie Zdrowia kampanię „Stawiam na przyszłość”, która ma promować wybór właśnie tego zawodu. 
2020-09-16 08:50

Ruszyła akcja społeczna “Bo mi się chce” niewidomego pływaka Wojtka Makowskiego

11 września br. miała miejsce premiera najnowszego utworu i teledysku “Bo mi się chce”, który jest efektem współpracy niewidomego pływaka, a zarazem rapera Wojtka Makowskiego z popularnym chórem Sound’n’Grace. Pełen energii utwór i klip, w którym wzięło udział m.in. wielu utytułowanych sportowców oraz paraolimpijczyków, ma wspomóc w motywacji do aktywnego działania, pomimo trwającej pandemii i wszelkich przeciwności i problemów, z którymi mierzymy się na co dzień.
2020-09-11 11:25

W aktualnej sytuacji zdrowotnej w kraju co czwarty Polak nie przyjąłby zaproszenia na ślub i wesele

Podczas pandemii koronawirusa większość zwykłych weselnych rozterek takich jak wynajem sali czy wybór menu zeszła na drugi plan. Jak wynika z badania Santander Consumer Banku – banku od kredytów, większość Polaków uważa, że obecnie największym wyzwaniem na weselu jest zapewnienie bezpieczeństwa gości (ponad 60 proc.). Prawie 30 proc. Polaków deklaruje, że pojawiliby się tylko na ślubie, ale już nie na weselu. 
2020-09-10 09:17

Pierwsza ogólnoświatowa prognoza dotycząca COVID-19: do 1 stycznia można ocalić trzy czwarte miliona istnień ludzkich

W ramach pierwszej ogólnoświatowej prognozy dotyczącej pandemii COVID-19 w poszczególnych państwach, Instytut Ewaluacji i Metryki Zdrowia (ang. Institute for Health Metrics and Evaluation; IHME) Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Waszyngtońskim przewiduje, że dzięki stosowaniu sprawdzonych środków ochrony, takich jak noszenie masek i zachowywanie dystansu społecznego, od dziś do 1 stycznia można będzie ocalić blisko 770000 istnień ludzkich.
2020-09-07 12:06

Wrzesień Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi

Co roku około 6 tys. osób w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Blisko 90 proc. Polaków kojarzy nowotwory krwi głównie z białaczkami. By zwrócić uwagę na te choroby wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi, a eksperci w tym czasie apelują, by zwrócić szczególną uwagę na regularne wykonanie morfologii krwi obwodowej.
2020-09-02 09:32

Powrót do szkoły w czasach pandemii

W przeddzień nowego roku szkolnego blisko 30 proc. rodziców obawia się, że w szkołach nie będzie przestrzegany reżim sanitarny, a także że w konsekwencji rozprzestrzeniającego się wirusa, lekcje na nowo przeniosą się do sieci. Niezmiennie jednak największa obawa dotyczy zdrowia – niemal co drugi ankietowany boi się zarażenia przez dziecko koronawirusem.
2020-08-31 12:42

Dieta w walce z nadciśnieniem tętniczym

Jak wynika z badań co trzeci Polak choruje na nadciśnienie. W ramach projektu Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców prezentujemy zalecenia dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Wśród nich codzienne spożycie warzyw zasobnych w potas. Wśród rekomendacji również szklanka soku z aronii.
2020-08-31 11:31

Czy pandemia Covid-19 zadała cios wirusowi grypy?

Nie oszukujmy się – pandemia COVID-19 wciąż daje nam w kość i trudno bagatelizować zagrożenie, tak medyczne, jak i społeczno-gospodarcze, jakie przyniósł nowy koronawirus SARS-CoV-2. Ale być może doszło przy okazji do pewnych pozytywnych zjawisk. Wydaje się, że znaczący cios naszym zachowaniem w czasie zamrożenia gospodarek zadaliśmy wirusowi grypy. Warto tę lekcję zapamiętać.
2020-08-31 09:15

Wyzwania dla nowego Ministra Zdrowia

Wszystkie ręce na pokład – od takiego apelu rozpoczął urzędowanie nowy minister zdrowia Adam Niedzielski. Epidemia koronawirusa zweryfikowała zdolności polskiego państwa, lecz przede wszystkim uwidoczniła słabości systemu ochrony zdrowia. Istnieje obawa, że dotychczasowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie „ministrem od pandemii”, a nie ministrem zdrowia – oceniają eksperci Forum Prawo Dla Rozwoju i definiują trzy najważniejsze wyzwania które stoją przed nowym ministrem.
2020-08-28 10:56

Badania: Operacja bariatryczna zmniejsza ogólne ryzyko zgonu pacjenta

Naukowcy porównali ryzyko zgonu w perspektywie długoterminowej między pacjentami, którzy przeszli operację odchudzania, a podobnymi pacjentami, którzy nie przeszli operacji odchudzania. Zbadali również, czy wiek, w którym pacjenci przechodzą operację utraty wagi, wpływa na różnicę w ryzyku śmierci między obiema grupami.
2020-08-26 11:35