Publicystyka

Dzień Kobiet: uchodźczynie, a nie uchodźcy

Wojna w Ukrainie to największy kryzys humanitarny w Europie od czasów drugiej wojny światowej. Choć w Polsce wciąż mówimy o milionach „uchodźców” z Ukrainy, to 90% osób które znalazły schronienie w naszym kraju to kobiety i dzieci. Nowe przepisy w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy sprawiają, że od 1 marca priorytetem dla części z nich jest szybkie znalezienie zatrudnienia.
2023-03-08 09:16

Przepracowane i pragnące zmian – Polki na rynku pracy

O tym, że Polki pragną zmian i większej swobody w zatrudnieniu świadczą dane raportu ADP. Aż połowa z nich (50,53 proc.) chciałaby zwiększyć swój work-life balance, nawet kosztem wysokości wypłaty, a 61,6 proc. ankietowanych zdecydowałaby się na większą elastyczność godzin pracy, przy zachowaniu dotychczasowej liczby godzin pracy. Co jednak alarmujące, aż 52,94 proc. pracujących deklaruje, że nie otrzymuje opłaty za nadgodziny. Najczęściej w wymiarze 6-10 godzin tygodniowo (23,64 proc.).
2023-03-07 12:33

Bez zapachu życie traci smak - Dzień Wiedzy o Utracie Węchu

27 lutego przypada Dzień Wiedzy o Anosmii poświęcony edukacji na temat możliwych przyczyn utraty węchu i nieocenionego znaczenia właściwej diagnostyki. W Dniu Wiedzy o Anosmii eksperci zwracają uwagę na trudności, z jakimi zmagają się pacjenci doświadczający anosmii, która może być wynikiem zapalenia zatok przynosowych lub zapalenia błony śluzowej z polipami nosa. Choroby te bardzo często współwystępują z atopowym zapaleniem skóry, bo są wywoływane tym samym czynnikiem - zapaleniem typu 2.
2023-02-27 14:35

Czy warto korzystać z sauny? – plusy i minusy okiem kardiologa

Upalne letnie dni, kiedy termometr wskazywał ponad 30℃, dla niektórych są miłym wspomnieniem, podczas gdy innym kojarzą się z największym koszmarem. Tych drugich jeszcze bardziej zaskoczy fakt, że ludzie korzystający z sauny znoszą temperatury wynoszące nawet do 110℃! Jakie są korzyści saunowania, a jakie zagrożenia czyhają za tą popularną w ostatnim czasie formą spędzania czasu?
2023-02-23 10:35

Babciu, Dziadku – zadbaj o swoje zdrowie, czyli o badaniach profilaktycznych dla seniora

Już w najbliższy weekend, 21. i 22. stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji, Drodzy Dziadkowie szczególnie zadbajcie o siebie i sprawdźcie swój stan zdrowia. Jakie badania należy wykonać, by zweryfikować ryzyko m.in. chorób układu krążenia, które są przyczyną połowy zgonów w Polsce, informuje Artur Gabrysiak - specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland.
2023-01-20 10:42

Polacy kontra postanowienia – tylko 1/5 z nich nie ma problemów z realizacją wyznaczonych celów

Początek roku to czas, w którym tworzymy listę celów i wyzwań na kolejne miesiące.  Często dotyczą one kwestii związanych ze zdrowiem, takich jak prawidłowa dieta, wizyty kontrolne u lekarza czy aktywność fizyczna. Wielu z nas szybko jednak odrzuca swoje plany lub odkłada je na później. Wytrwaniu w postanowieniach na pewno nie sprzyja Blue Monday, czyli nietypowe święto, które przypada dokładnie na trzeci poniedziałek stycznia. Stosunek Polaków do nowych wyzwań potwierdzają wyniki badania Medonetu przeprowadzonego we współpracy z Nationale-Nederlanden – tylko jedna trzecia ankietowanych deklaruje, że chętnie się ich podejmuje. 
2023-01-16 13:09

Inflacja coraz bardziej dobija psychicznie Polaków.  Przez sezon grzewczy i bezrobocie może być tylko gorzej

Trzecia już edycja badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl pokazuje, że zdrowie psychiczne Polaków pogarsza się w szybkim tempie w powiązaniu z inflacją. W lipcu br. 43,7% rodaków dostrzegało u siebie taki problem, a 44,2% nie zauważało go. Obecnie już 50,9% ankietowanych potwierdza spadek formy psychicznej, a 37,9% respondentów nadal tego nie odczuwa. Odsetek osób niezdecydowanych utrzymuje się na stałym poziomie. Tego typu kłopoty zgłaszają głównie osoby w wieku 18-22 lat. Na pierwszym miejscu listy objawów jest częstsze uczucie niepokoju. Na początku zestawienia widać też obniżenie nastroju, stres, lęk, zaburzenia snu oraz problemy z motywacją. Niestety, ta sytuacja prawdopodobnie dalej będzie się pogarszać, do czego szczególnie może się przyczynić sezon grzewczy i ewentualny wzrost bezrobocia. 
2022-12-19 10:41

Qczaj: Gdy moja mama zachorowała na nowotwór piersi, zrozumiałem, jak ważne jest zdrowie najważniejszych kobiet w naszym życiu

Nie tylko jako ambasador kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, ale także syn kobiety, która zmaga się z nowotworem, Qczaj zachęca panie znajdujące się w grupie ryzyka do badań profilaktycznych, bowiem wykrycie raka piersi w początkowym stadium daje szansę nawet na całkowite wyleczenie. Trener już wie, że niezależnie od stopnia zaawansowania choroby taka diagnoza natychmiast burzy codzienny spokój i rodzinną harmonię. W tej sytuacji mężczyźni nie powinni jednak usuwać się w cień, tylko zapewnić swoim bliskim wsparcie emocjonalne i pomoc w leczeniu.
2022-11-02 12:33

Jesienne menu. Co powinno znaleźć się na Twoim talerzu?

Dni robią się coraz krótsze, a pogoda coraz bardziej kapryśna. Sposób odżywiania i codzienny ruch ma znaczenie dla naszego samopoczucia, nastroju i odporności. Sprawdź, co jeść jesienią, by zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu, a przy tym wykorzystać sezonowość warzyw i owoców.
2022-11-02 08:21

“Spieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.” Czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

Najbliższy czas, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny szczególnie skłania nas do refleksji, myślami spotykamy się z osobami, których już nie ma między nami. Wracamy do wspólnie przebytych chwil, ocieramy łzę wzruszenia. Chociaż każdy z nas indywidualnie przeżywa odejście, jednak zadajemy sobie pytanie – jak żyć po stracie bliskiej osoby. O tym trudnym, ale niezwykle ważnym aspekcie mówi Anna Kołoczek-Szymbor, psycholog Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.  
2022-10-31 09:18

Prawie 60 proc. Polek jest permanentnie niewyspanych

Tylko 2 proc. Polaków codziennie budzi się wyspanych, a 23 proc. twierdzi, że nie wysypia się niemal nigdy – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Kneipp. Blisko 60 proc. Polek przyznaje, że jest permanentnie niewyspanych. Przyczyną niedostatecznej ilości lub złej jakości snu jest nie tylko stres, styl życia, ale również kwestie zdrowotne, np. bezdech senny. 
2022-10-18 09:55

Przyznano nagrody Lodołamacze 2022

Wielkie idee rodzą się z potrzeby urzeczywistnienia dobra. Twórcy Filmu Sonata, Kampania Breastfit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa, Tomasz Wolny i pracodawcy nagrodzeni w Zamku Królewskim w Warszawie podczas Gali Lodołamacze 2022.
2022-10-07 12:34