Publicystyka

Zmiana nawyków odżywiania to proces, który można wspierać

W ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” eksperci Kantar zbadali motywy i bariery zmiany diety na zawierającą więcej owoców i warzyw. Poznano, jak różne grupy wiekowe próbują zwiększyć spożycie. Różnice pokoleniowe, czynniki determinujące sukces i porażkę oraz triki i sposoby, by ułatwić sobie utrzymanie zdrowych nawyków. Wyniki skomentowali producenci oraz dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec.
2021-03-01 09:54

Trwa nabór gabinetów i poradni okulistycznych do V edycji ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra

W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry,  który w tym roku obchodzony jest w dniach 7-13 marca, Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych, już po raz piąty zapraszają gabinety okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy jak i gabinetów okulistycznych. W ubiegłym roku w projekt zaangażowało się 61 ośrodków, w których przebadanych zostało ponad 2500 pacjentów.
2021-02-16 13:47

Szczepienia przeciw Covid-19 - poznaj fakty

Dzięki szczepionce organizm zyskuje czas. Nie traci go na rozpoznanie wroga; co więcej, dysponuje precyzyjną bronią w postaci przeciwciał, dzięki czemu reakcja na atak patogenu jest nie tylko natychmiastowa, ale i skuteczna - tłumaczyli specjaliści podczas pierwszego z serii spotkań poświęconych szczepieniom przeciw COVID-19.
2021-02-12 12:59

Naukowcy z Politechniki Opolskiej sprawdzili wpływ pandemii na kręgosłupy Polaków

Praca zdalna ma destrukcyjny wpływ m.in. na kręgosłupy Polaków - uważają naukowcy z wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Według danych WHO, w czasie pandemii statystyczny obywatel przytył o dwa kilogramy.
2021-01-14 10:21

Cezary Pazura zachęca do szczepień przeciwko Covid-19 - trwa kampania #SzczepimySię

Kampania #SzczepimySię zachęca do udzialu w Narodowym Programie Szczepień przeciwko Covid-19. Animacje informacyjne na temat szczepień przeciw COVID-19 są już dostępne w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera i w najbliższych dniach Polacy będą mogli zauważyć je w mediach. W krótkich materiałach wideo możemy usłyszeć głos ambasadora kampanii Cezarego Pazury. Animacje są kontynuacją spotów, które od kilku dni słyszymy w radiu.
2021-01-07 19:02

Jak pracodawcy mogą zadbać o zdrowie swoich pracowników

Otyłość i choroby jej towarzyszące, niski poziom aktywności fizycznej oraz starzenie się - to istotne czynniki obniżające sprawność i wydajność pracowników, a także przyczyniające się do ich częstszych absencji. Dlatego eksperci apelują, aby aktywnie przeciwdziałać tym problemom i podpowiadają, jak to robić.
2021-01-05 11:21

Nie tylko COVID-19 - czyli o konieczności monitorowania stanu swego zdrowia w czasie pandemii

Co roku w Polsce z powodu choroby niedokrwiennej serca umiera ponad 40 tys. osób, a łącznie na choroby układu krążenia - 167 tys. Dlatego tak ważny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem, gdy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy. Niestety obawa pacjentów przed zarażeniem koronawirusem powstrzymuje ich od wizyt lekarskich „za wszelką cenę”, a w konsekwencji może stanowić realne zagrożenie dla życia.
2020-12-17 10:55

Blisko 40 proc. Polaków miewa problemy zdrowotne wynikające z obowiązków zawodowych

Z  opublikowanego właśnie opracowania GUS „Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą w II kwartale 2020 roku” wynika, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, wypadkom przy pracy uległo aż 199 tys. osób, natomiast występowanie dolegliwości zdrowotnych związanych z realizacją obowiązków zawodowych wskazało blisko 40 proc. badanych. Te liczby są szczególnie warte uwagi, ze względu na fakt, że wielu Polaków od połowy marca wykonuje swoją pracę w domu.
2020-12-15 20:26

Mistrzyni tenisa - Caroline Wozniacki rozpoczyna polską edycję światowej kampanii „Jej Przewaga” - skierowaną do kobiet z przewlekłymi chorobami zapalnymi

Zdobywczyni Wielkiego Szlema, Caroline Wozniacki usłyszała o diagnozie - reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) będąc u szczytu kariery. Pomimo choroby nie przestała być aktywna. Jako ambasadorka światowej kampanii Advantage Hers, wspiera wszystkie pacjentki z przewlekłymi chorobami zapalnymi takimi jak - reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i łuszczyca - dając świadectwo możliwości aktywnego życia z tymi typami schorzeń. Choroby, o których mowa diagnozowane są u ponad 180 mln ludzi na całym świecie.
2020-12-15 10:05

Polscy seniorzy potrzebują kompleksowej opieki

Obecnie seniorzy żyją dłużej, ale zmniejsza się ilość lat przeżytych przez nich w zdrowiu. Ponad połowa starszych Polaków leczy się z powodu trzech lub więcej chorób, głównie układu krążenia, nowotworów, schorzeń metabolicznych i endokrynologicznych. W tej grupie często też występuje depresja i duża urazowość – wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu PolSenior2.
2020-11-20 12:38

Badania: Pandemia a związki i plany prokreacyjne

Pandemia w rozkwicie. Prof. Zbigniew Izdebski, który od lat bada zachowania seksualne i relacje Polek i Polaków sprawdził, jak w czasie w pierwszych miesięcy naszych zmagań z nowym koronawirusem – w miesiącach od marca do maja - układały się bliskie relacje.
2020-11-05 09:34

Barometr Bayer: globalne wyzwania - gdzie szukamy informacji

Ostatnie miesiące mogły skłaniać do silniejszego przyglądania się problemom współczesnego świata. Pandemia, susza, powodzie dotykają nas bezpośrednio, ale czy sprawiają, że z większą uwagą śledzimy informacje na te tematy? Gdzie szukamy informacji, kto jest dla nas autorytetem, czy widzimy lokalny wymiar globalnych problemów? Najnowsza edycja badania opinii społecznej „Barometr Bayer”, odpowiada na te pytania.
2020-10-30 10:21