Publicystyka

Alkohol przyczyną 730 000 nowych zachorowań na nowotwory na świecie?

Jak podaje The Guardian, według najnowszych publikacji naukowych istnieją mocne dowody na to, że spożywanie alkoholu powoduje raka piersi, wątroby, okrężnicy, odbytnicy, gardła, krtani i przełyku[1]. Szacuje się, że alkohol spowodował w zeszłym roku ponad 740 000 nowych przypadków raka na całym świecie, a eksperci twierdzą, że należy zrobić więcej, aby podkreślać tę zależność.
2021-07-14 15:04

Wariant Delta koronawirusa: fakty i mity

Po raz pierwszy podwójnie zmutowany wariant SARS-CoV-2 (znany jako B.1.617, a obecnie - wariant Delta) zidentyfikowano w marcu bieżącego roku. Trzy miesiące później wariant Delta zaczął dominować - w połowie czerwca "The Guardian" informował, że patogen dotarł do 74 krajów i że rozprzestrzenia się szybciej niż inne warianty.
2021-07-06 09:55

Polityka onkologiczna oparta na danych to polityka skuteczna

Rośnie rola danych medycz­nych i ich przetwarzania, zarówno w systemach ochrony zdrowia, jak i w medycznym sektorze badań i rozwoju na całym świecie. Szcze­gólnego znaczenia nabiera wykorzystanie wiedzy płynącej z danych do tworzenia i realizacji polityk publicznych, które poprawiają jakość i dostępność opieki medycznej. W tym kierunku powinna podążać również Polska – mówią Maria Libura i dr Magdalena Władysiuk, autorki raportu Fundacji Onkologicznej Alivia pt. „W stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski”[1].
2021-07-01 10:10

Czy pracodawcy są przygotowani, aby wesprzeć ozdrowieńców? 

Pandemia, która obecnie jeszcze trwa, wywróciła cały świat do góry nogami. Zasiała spustoszenie w każdym obszarze naszego życia, począwszy od zdrowia, globalnej gospodarki, życia rodzinnego i społecznego, a skończywszy na sferze zawodowej. O tym, że nasza rzeczywistość nie wróci już do stanu pierwotnego, jaki był przed pandemią, słyszymy we wszystkich mediach. Coraz częściej słyszymy też, że rekonwalescencja po odbytym COVID-19 trwa dłużej niż sama choroba, co znacznie utrudnia codzienną pracę. W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej #PracujzGłową zostało przeprowadzone badanie na temat powrotu do pracy osób, które przeszły COVID-19.
2021-07-01 09:49

Medyk na Medal – konkurs Rzecznika Praw Pacjenta

Od ponad roku obserwujemy wyjątkowe postawy pracowników medycznych, którzy w sytuacji pandemii wykazali się ogromną wrażliwością, zaangażowaniem i poświęceniem – podnosząc tym samym poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Wielu z nich pomagało pacjentom po godzinach pracy, czy czuwało przy nich – niejednokrotnie zastępując najbliższych.

2021-06-29 10:27

Kobieto, daj sobie przyzwolenie na bycie nieperfekcyjną!

„Nie ma być perfekcyjnie, ma być po Twojemu” jak mówi w wywiadzie dla kampanii #wKobiecejGłowie Jowita Radzińska z fundacji Gerlsy. Nie bierzesz przecież udziału w plebiscycie na kobietę miesiąca!  Presja bycia idealną matką, żoną, córką, siostrą czy przyjaciółką może prowadzić do problemów natury psychicznej. W ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego kobiet #wKobiecejGłowie zapytaliśmy się ekspertów w jaki sposób odpuścić i odrzucić presję bycia perfekcyjną oraz jak wygospodarować czas na relaks i odpoczynek niezbędny do zachowania odpowiedniego balansu psychicznego.
2021-06-25 10:28

Jak zmieniła nas pandemia?

Czy jesteśmy na progu powrotu do tego, co znamy z czasów sprzed pandemii COVID-19? I czy oby na pewno tego chcemy? Jak bardzo zmieniliśmy się przez te kilkanaście miesięcy i czy we wszystkich aspektach nasze życie wywróciło się do góry nogami? Między innymi na te pytania odpowiedzieli Polacy w badaniu „Nastroje Polaków, uczucia i spojrzenie na przyszłość – zmiany, które spowodował COVID-19” przeprowadzonym przy współpracy Instytutu LB Medical i agencji badawczej SW Reaserch.
2021-06-18 08:32

Raport Newspoint: Szczepionki przeciw COVID-19

Newspoint przeprowadził analizę dotyczącą publikacji na temat sześciu szczepionek, które ukazały się w internecie od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku. Z badania wyłania się medialny obraz rosnącej fali zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19, której szczyt prawdopodobnie znajduje się już za nami. Badaniu poddano obecność medialną w internecie szczepionek Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, Sputnik i Sinovac.
2021-06-17 11:10

Kleszczowe zapalenie mózgu – fakty, które warto znać

Wraz z nowym sezonem na kleszcze wielu z nas zetknęło się już bądź zetknie z tymi groźnymi pajęczakami i roznoszonymi przez nie chorobami. Jedną z potencjalnie najbardziej niebezpiecznych jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), którego częstość występowania w Polsce jest zdaniem ekspertów niedoszacowana. Dowiedz się, po czym można tę chorobę rozpoznać, jak duże wiąże się z nią ryzyko wystąpienia trwałych powikłań neurologicznych i jak można jej zapobiegać.
2021-06-11 09:34

Zbliża się 18. edycja Biegu Po Nowe Życie

Już 12 czerwca br. odbędzie się 18. Bieg Po Nowe Życie, ważne wydarzenie na mapie wspierania polskiej transplantologii, któremu partneruje Santander Consumer Bank. Inicjatywa ma za zadanie popularyzować świadome dawstwo organów do przeszczepu. W wydarzeniu co roku biorą udział osoby po przeszczepach z całej Polski wraz z lekarzami oraz znanymi osobistościami ze świata kina, teatru, telewizji czy sportu.
2021-06-01 09:43

Prof. Małgorzata Lelonek: Jesteśmy w stanie modyfikować przebieg niewydolności serca

Zadając sobie pytanie, kim jest typowy pacjent kardiologiczny, trzeba przyznać: to pacjent starszy, z wielochorobowością. W ostatnich miesiącach można dodać także: to pacjent w znacznie cięższym niż kiedyś stanie i ze schorzeniami znacznie trudniejszymi w terapii. Tym samym, to chory wymagający skutecznych narzędzi telemedycznych i farmakologicznych – uważa prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca elekt Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Członkini Rady Merytorycznej kampanii „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”.
2021-05-31 10:36

Twoje emocje w centrum! Złość piękności NIE szkodzi!

Już 31 maja br. (poniedziałek) w godzinach 15:00 – 20:00 w samym centrum Warszawy odbędzie się happening o kobietach i dla kobiet, organizowany w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego #wKobiecejGłowie. Akcja ma zwrócić uwagę na potrzebę wyrażania oraz nazywania emocji przez kobiety. Dlaczego to takie ważne? Bo jest to jeden z podstawowych filarów dbania o zdrowie! Tymczasem, według badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu LB Medical, tylko 14% kobiet rozmawia o swoich emocjach!
2021-05-28 09:44