Publicystyka

Musimy postawić na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ostrzega, że czeka nas kolejna fala zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, po tej jaka miała miejsce w czasie pandemii. Aby temu zapobiec lub przynajmniej ograniczyć zachorowalność i śmiertelność, kluczowe znaczenie będzie miało rozwijanie zarówno pierwotnej, jak i wtórnej profilaktyki tych schorzeń.
2021-05-14 09:04

Przewlekły stan zapalny – cichy i podstępny złodziej naszego zdrowia

Większości z nas stan zapalny kojarzy się głównie z ostrym, lecz przejściowym i najczęściej ograniczonym tylko do konkretnego miejsca czy układu zaburzeniem stanu zdrowia, będącym reakcją obronną organizmu np. na jakiś uraz czy infekcję. Prawda jest jednak taka, że stan zapalny to dużo szersze pojęcie. W formie przewlekłej, uogólnionej występuje on u dużej części z nas. Co to oznacza w praktyce – wyjaśnia dr Daniel Śliż z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2021-04-30 09:46

Samoocena kobiet a media społecznościowe – czy Polki są podatne na opinie zewnętrzne?

Media społecznościowe mają ogromny wpływ na samoocenę i w rezultacie na zdrowie psychiczne Polek. Niemal 27% ankietowanych kobiet przyznało, że zdarzyło im się czuć niezadowolenie ze swojego wyglądu po obejrzeniu treści zamieszczonych w mediach społecznościowych[1]. To wszystko może niekorzystanie wpływać na kondycję psychiczną Polek. Czy otrzymane wyniki powinny nas martwić? Co mówią wyniki badania?
2021-04-27 13:23

Pandemia COVID-19: widać już światełko w tunelu? - rozmowa z prof. Andrzejem M. Falem

Trzecia fala epidemii w Polsce znalazła się już w odwrocie, ale na poluzowanie obostrzeń i powrót do normalności będziemy jeszcze musieli trochę zaczekać. Jak długo? I od czego to w największym stopniu zależy? Sprawdź, co na ten temat sądzi prof. Andrzej M. Fal z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
2021-04-21 09:49

Światowy Dzień Hemofilii – co zmieniło się w ostatnim roku?

W Polsce ponad 3 tys. osób choruje na hemofilię A i B, która jest chorobą genetyczną dotykającą głównie mężczyzn. 17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Hemofilii, który został ustanowiony przez Światową Federację Hemofilii w 1989 r.  Od tego czasu na przestrzeni lat wiele zmieniło się w kwestii diagnostyki i leczenia hemofilii. Światowy Dzień Hemofilii to doskonały moment na podsumowanie ostatniego roku.
2021-04-16 14:13

Anestezjolog to nie tylko lekarz od narkozy - poznaj fakty i mity o jego pracy

Większość z nas kojarzy go jedynie z salą operacyjną oraz podaniem znieczulenia ogólnego, potocznie zwanego narkozą. Tymczasem zakres jego działań i rola w procesie leczenia są dużo większe. Warto, by wiedział o tym każdy, kto przygotowuje się do operacji lub potrzebuje terapii przeciwbólowej. To znaczenie szerzej odkrywamy właśnie dziś - podczas pandemii, gdy anestezjolodzy są na wagę złota: bez nich nie sposób wyobrazić sobie skutecznej respiroterapii.
2021-04-16 11:24

Z psychiatrią na TY! Poradnik dla dzieci i młodzieży

Do Rzecznika Praw Pacjenta dociera wiele pytań ze strony rodziców i opiekunów młodych pacjentów doświadczających kryzysów psychicznych, dotyczących leczenia, postępowania z pacjentem oraz próśb, gdzie szukać pomocy. Również młodzi pacjenci chcą być bardziej świadomi swojej sytuacji wynikającej z choroby.
2021-03-24 09:51

Nowe warianty koronawirusa – co warto o nich wiedzieć

Czy szybko rozprzestrzeniający się w Polsce wariant brytyjski wirusa SARS-CoV-2 rzeczywiście jest dużo bardziej zakaźny i groźny dla zdrowia niż jego podstawowa wersja? Jak można się przed nim skutecznie chronić? Sprawdź, co naukowcy wiedzą już na temat tego oraz innych, budzących największe obawy nowych wariantów koronawirusa.
2021-03-23 13:04

Rodzice wcześniaków odseparowani od swoich maleńkich dzieci w trakcie pandemii COVID-19 – wyniki międzynarodowych badań

Właśnie opublikowano wyniki międzynarodowego badania, które pokazują negatywny wpływ pandemii na psychikę matek i rozwój najmniejszych z najmłodszych. Fundacja Koalicja dla wcześniaka 9 marca br. wysłała petycję do Ministra Zdrowia zawierającą 4 postulaty. Najważniejszy z nich to umożliwienie rodzicom wcześniaków przebywania na oddziałach intensywnej terapii już 7 dni po podaniu im pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Kolejny dotyczy skrócenia czasu między dawkami szczepionki, aby rodzice mogli się spotkać ze swoim dzieckiem jak najszybciej. Największym problemem w Polsce jest nierówny dostęp rodziców do swoich przedwcześnie narodzonych dzieci, który zależy wyłącznie od dobrej woli dyrekcji szpitali oraz opóźnienia w szczepieniach rodziców, co wynika z braku osobnej puli szczepionek dla rodziców wcześniaków.
2021-03-22 10:22

Astma nie zwiększa ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19

Pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 wzbudziła wyjątkowo duży niepokój m.in. wśród astmatyków. Na szczęście ich obawy - dotyczące większej podatności na zakażenie nowym koronawirusem, a także zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz zgonu z tego powodu - nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych.
2021-03-10 10:14

Najnowsze zalecenia dotyczące zasad żywienia zdrowych niemowląt

Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało aktualizację stanowiska dotyczącego zaleceń żywienia zdrowych niemowląt. Jest to dokument, który reguluje zasady karmienia niemowląt i wyznacza standardy w tym kierunku dla postępowania lekarzy. Dlaczego żywienie niemowlęcia jest takie ważne? Jak powinno się je żywić w świetle nowych zasad? Czy COVID-19 wyklucza karmienie piersią? – na te pytania odpowiadamy wraz z prof. Hanną Szajewską, przewodniczącą interdyscyplinarnego zespołu, który opracował najnowsze zalecenia.
2021-03-10 10:00

Genetyczna równość płci nie istnieje

W genetyce słaba płeć to… nie kobiety. Okazuje się, że to mężczyźni z punktu widzenia tej nauki są słabsi. Genetycznie zaprogramowani na krótsze życie bez ochrony w postaci drugiego chromosomu X, który posiadają kobiety. W miarę rozwoju nauki coraz częściej genetyka pokazuje swój feministyczny charakter.
2021-03-08 09:23