Publicystyka

COVID-19 czynnikiem aktywującym cukrzycę? Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie

Już na początku pandemii potwierdzono, że COVID-19 gorzej znoszą osoby z chorobami przewlekłymi. Należą do nich chorzy na cukrzycę typu 1 i 2. To między innymi te osoby zalicza się do grupy ryzyka. Jednak – jak wskazują badania przeprowadzone na Massachusetts General Hospital[1] – to koronawirus może spowodować tymczasowe i odwracalne zachorowanie na cukrzycę. Obserwacja pacjentów zakażonych wirusem wykazała, że, mimo iż nie została u nich zdiagnozowana cukrzyca, to poziom glukozy we krwi pozostawał przez jakiś czas wysoki.
2022-06-27 14:03

Badania: wiara w teorie spiskowe związane z COVID-19 zwiększa ryzyko lęku i depresji

Pandemia COVID-19 jest naznaczona teoriami spiskowymi rozpowszechnianymi przez środowiska ją negujące. Badanie naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykazało, że wiara w takie fałszywe przekonania może być szkodliwa także dla zdrowia psychicznego, bo zwiększa ryzyko wystąpienia objawów lękowych i depresyjnych.
2022-06-22 09:57

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na Hel

„28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na Hel” to kontynuacja projektu, w którym młodzież i wychowawcy z ośrodka w Działdowie wraz z wychowawcami walczyli o zdobycie Korony Gór Polski. Tym razem w ramach wyprawy młode osoby z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz ich opiekunowie, w ciągu 12 miesięcy chcą odwiedzić 17 latarni morskich. Akcja podzielona jest na trzy etapy, pierwszy odbył się we wrześniu ubiegłego roku, a drugi, w którym do pokonania jest ok. 240 km na trasie Darłowo - Darłówko – Jarosławiec – Ustka – Rowy – Czołpino – Łeba – Stilo – Białogóra – Karwia, jest w trakcie. Ostatni z nich odbędzie się na początku jesieni br. W wyprawach weźmie udział ponad 20 uczestników.
2022-06-21 09:36

14 najludniejsze państwo na świecie. Liczba uchodźców przekroczyła 100 milionów

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, który w tym roku upamiętnia ponurą statystykę – już ponad 100 milionów osób przymusowo żyje z dala od swoich domów. Uchodźcy stworzyliby więc 14 najludniejsze państwo na świecie. Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy pozostają niezmiennie zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne.
2022-06-20 09:39

Choroba nie przekreśla szans na aktywność zawodową. Prawie co dziesiąty pracownik w Polsce choruje przewlekle

Sondaż Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy pokazał, że 9 proc. pracowników średnich i dużych zakładów pracy w Polsce deklaruje, że choruje przewlekle. – Choroba zmienia nasz system wartości. Ludzie zaczynają cenić inne rzeczy niż wcześniej. Dostrzegają, że to, co dotąd było dla nich ważne, nagle przestaje być istotne. I to może znacząco zmienić stosunek do pracy, ale choroba przewlekła nie powinna być powodem rezygnacji z aktywności zawodowej – mówi Anna Charko z Fundacji Ludzie i Medycyna.
2022-06-15 09:03

Zanieczyszczone powietrze powodem wielu infekcji i chorób

Według nowego raportu opublikowanego właśnie na łamach prestiżowego „The Lancet”, co roku zanieczyszczone powietrze zabija na świecie 6,5 mln ludzi. Co gorsza, liczba ta rośnie. Większość zgonów dotyczy krajów o niskich i średnich dochodach. W Polsce, z powodu głównych typów zanieczyszczeń, rocznie umiera przedwcześnie prawie 50 tys. osób.
2022-06-08 10:07

Jedzenie emocjonalne – choroba naszych czasów

Przegryzanie mimo braku fizycznego głodu, w chwilach stresu, zmęczenia, dla rozrywki. Ochota na coś słodkiego lub słonego w drugiej połowie – kto z nas tego nie zna? Badanie „Zwyczaje i przekonania żywieniowe Polaków”, przeprowadzone przez markę MediDieta należącą do Centrum Medycznego Damiana wykazało, że regulacja nastroju jedzeniem jest dziś niezwykle częstym problemem. Czy jest bardzo niebezpieczny i jak sobie z nim radzić?
2022-06-07 13:43

Co piąty Polak codziennie stresuje się w pracy

W trakcie pandemii na wielu pracowników spadła większa niż dotychczas odpowiedzialność zawodowa, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu odczuwanego przez nich stresu. Jak wynika z badania „People at Work 2022: A Global Workforce” firmy ADP, co piąty Polak przyznaje, że codziennie doświadcza stresu w pracy (22,15 proc.).
2022-06-07 13:35

Małpia ospa: skąd się wzięła i jakie stanowi ryzyko

W dziewięciu krajach Europy: Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, we Włoszech, Belgii i Francji, a także w USA, Kanadzie i Australii wykryte zostały przypadki małpiej ospy. Warto znać podstawowe fakty o tej chorobie.
2022-05-25 09:09

Kobieta – menadżerka zdrowia rodziny?

Temat zdrowia i promocja zdrowego trybu życia coraz częściej pojawia się w mediach, ale czy jest to tylko przejściowa moda? Zainteresowanie zdrowiem wśród Polaków wzrasta, jednak czy przekłada się to na długość i jakość naszego życia? Kto bardziej interesuje się i dba o zdrowie: mężczyźni czy kobiety? Instytut LB Medical wraz z Agencją Badań i Opinii SW Research sprawdzili „Jak Polacy dbają o swoje zdrowie?”. W badaniu porównano zachowania związane ze zdrowiem i to właśnie kobiety bardziej dbają o swoje zdrowie, ale także są gwarantami zdrowia swoich najbliższych.
2022-05-19 10:55

20 Polaków w rankingu najlepszych naukowców świata w medycynie

Aż 20 polskich klinicystów znalazło sie w nowo opublikowanym rankingu Top Medicine Scientists przygotowanym przez Research.com. Ranking uwzglednił dane dotyczące Indeksu Hirscha, cytowań oraz liczby publikacji naukowych w latach 2014- 2021. Wśród polskich naukowców najwyższe miejsce w rankingu zajął prof. Piotr Ponikowski, polski kardiolog, profesor nauk medycznych, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
2022-05-13 15:53

Więcej niż połowa Polaków nie kojarzy żadnej kampanii społecznej dotyczącej tematyki zdrowia

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Instytutu LoveBrands Medical, świadomość Polaków na temat kampanii dedykowanych zdrowiu jest wciąż niska. Mniej niż połowa (42 proc.) deklaruje, że kojarzy jakąkolwiek kampanię na temat zdrowia, widoczną w przestrzeni medialnej w ostatnim czasie. Wśród najlepiej rozpoznawalnych przez respondentów tematów kampanii są otyłość (45 proc.), cukrzyca (40 proc.), choroby płuc (23 proc.) i choroby reumatyczne (9 proc.).
2022-05-12 09:49