Publicystyka

Qczaj: Gdy moja mama zachorowała na nowotwór piersi, zrozumiałem, jak ważne jest zdrowie najważniejszych kobiet w naszym życiu

Nie tylko jako ambasador kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, ale także syn kobiety, która zmaga się z nowotworem, Qczaj zachęca panie znajdujące się w grupie ryzyka do badań profilaktycznych, bowiem wykrycie raka piersi w początkowym stadium daje szansę nawet na całkowite wyleczenie. Trener już wie, że niezależnie od stopnia zaawansowania choroby taka diagnoza natychmiast burzy codzienny spokój i rodzinną harmonię. W tej sytuacji mężczyźni nie powinni jednak usuwać się w cień, tylko zapewnić swoim bliskim wsparcie emocjonalne i pomoc w leczeniu.
2022-11-02 12:33

Jesienne menu. Co powinno znaleźć się na Twoim talerzu?

Dni robią się coraz krótsze, a pogoda coraz bardziej kapryśna. Sposób odżywiania i codzienny ruch ma znaczenie dla naszego samopoczucia, nastroju i odporności. Sprawdź, co jeść jesienią, by zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu, a przy tym wykorzystać sezonowość warzyw i owoców.
2022-11-02 08:21

“Spieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.” Czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

Najbliższy czas, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny szczególnie skłania nas do refleksji, myślami spotykamy się z osobami, których już nie ma między nami. Wracamy do wspólnie przebytych chwil, ocieramy łzę wzruszenia. Chociaż każdy z nas indywidualnie przeżywa odejście, jednak zadajemy sobie pytanie – jak żyć po stracie bliskiej osoby. O tym trudnym, ale niezwykle ważnym aspekcie mówi Anna Kołoczek-Szymbor, psycholog Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.  
2022-10-31 09:18

Prawie 60 proc. Polek jest permanentnie niewyspanych

Tylko 2 proc. Polaków codziennie budzi się wyspanych, a 23 proc. twierdzi, że nie wysypia się niemal nigdy – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Kneipp. Blisko 60 proc. Polek przyznaje, że jest permanentnie niewyspanych. Przyczyną niedostatecznej ilości lub złej jakości snu jest nie tylko stres, styl życia, ale również kwestie zdrowotne, np. bezdech senny. 
2022-10-18 09:55

Przyznano nagrody Lodołamacze 2022

Wielkie idee rodzą się z potrzeby urzeczywistnienia dobra. Twórcy Filmu Sonata, Kampania Breastfit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa, Tomasz Wolny i pracodawcy nagrodzeni w Zamku Królewskim w Warszawie podczas Gali Lodołamacze 2022.
2022-10-07 12:34

Ruszyła kampania Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) na temat dodatków do żywności

W ramach finansowanego przez UE projektu FoodSafety4EU i Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) rozpoczęła się kampania w mediach społecznościowych na temat dodatków do żywności, oparta na analizie pytań i wątpliwości konsumentów. Choć użycie dodatków do żywności musi mieć udowodniony cel i przejść surowe oceny bezpieczeństwa, nadal budzi niepokój konsumentów. Dlatego w kampanii biorą udział eksperci z branży, którzy przez cały październik będą odpowiadać na najczęstsze pytania konsumentów.
2022-10-07 09:41

Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym - próba pobicia rekordu Guinessa już 6 października

6 października (czwartek) w Warszawie w klubie Stodoła (ul. Stefana Batorego 10) o godzinie 12:00 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. W ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno- edukacyjnej Servier dla Serca zostanie podjęta próba ustanowienia Rekordu Polski oraz Rekordu Guinnessa w kategorii NAJWIĘCEJ POMIARÓW CIŚNIENIA WYKONANYCH SAMODZIELNIE JEDNOCZEŚNIE. Każdy, kto ukończył 18 lat, może stać się uczestnikiem tego niecodziennego wyzwania. Niewymagana jest wcześniejsza rejestracja (wejście na miejsce wydarzenia od godziny 11:00).
2022-10-03 10:00

Tylko 15,6 proc. dzieci w czasie pandemii realizowało minimum ruchowe zalecane przez WHO

Tylko 15,6 proc. dzieci w czasie pandemii realizowało minimum ruchowe zalecane przez WHO - wynika z nieopublikowanych jeszcze badań „Młodzież a COVID 19” przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka. Ale i przed pandemią wskaźnik ten pogarszał się z roku na rok.
2022-09-21 09:56

ESMO: Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do raka płuc u osób nigdy niepalących

Zidentyfikowano nowy mechanizm, dzięki któremu bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń w powietrzu mogą wywoływać raka płuc u osób, które nigdy nie paliły, zgodnie z najnowszymi danymi zgłoszonymi przez prof. Charlesa Swantona i współpracowników na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) 2022. Otwiera to drogę do tworzenia nowych mechanizmów profilaktyki oraz opracowania nowatorskich terapii. 
2022-09-12 10:52

Gruźlica nadal groźna. Covid pogorszył sprawę

Miliony osób rocznie zapada na gruźlicę, wiele spośród tych osób umiera. Zwykło się myśleć, że nas to nie dotyczy, bo tak dzieje się w biedniejszych krajach. To nieprawda. A niemałe zagrożenie stwarza przerywanie terapii gruźlicy - prątki się uodparniają na kolejne antybiotyki. Warto też wiedzieć, przed czym dokładnie chronią szczepienia.
2022-09-09 09:35

Bieg Po Nowe Życie - dla świadomego dawstwa organów

Już 10 września w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się 21. Bieg po Nowe Życie. Tradycyjnie wezmą w nim udział osoby po przeszczepieniu, znani artyści i sportowcy, przedstawiciele mediów oraz autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej. Celem inicjatywy jest popularyzacja świadomego dawstwa organów do przeszczepienia. Jest to niezwykle potrzebne, ponieważ w Polsce na ten zabieg ratujący życie wciąż czeka blisko 1800 osób.
2022-09-08 10:03

Polakom brakuje praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy

Jak podaje Polski Czerwony Krzyż, średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych wynosi 8 minut w mieście i ok. 15 minut na terenach poza miastem. Dlatego życie ofiary wypadku często zależy od osób postronnych, które są świadkami wypadku, i ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W cyklicznych badaniach nieco ponad 60 proc. Polaków deklaruje, że potrafi jej udzielić, ale odsetek tych, którzy są pewni swoich umiejętności, jest dużo niższy.
2022-09-08 09:59