Publicystyka

Alergia - fakty i mity

Można być uczulonym nie tylko na pyłki drzew czy sierść zwierząt, lecz także na alkohol, a nawet na… słońce! Do tego liczba alergików szybko się zwiększa. Nic zatem dziwnego, że temat alergii wywołuje coraz większe zainteresowanie i rodzi wiele pytań. Poznaj najważniejsze fakty i mity na temat alergii.
2020-06-02 13:17

Gdy rośnie zanieczyszczenie powietrza, w szpitalach przybywa pacjentów

Ekspozycja na bardziej niż zwykle zanieczyszczone powietrze ma związek z większą liczbą przyjęć pacjentów do szpitali i dotyczy to większej niż przypuszczano liczby chorób – informuje "British Medical Journal”. Nawet krótkotrwałe narażenie na drobne cząstki stałe - wystarczająco małe, aby z płuc przedostały się do krwioobiegu - może prowadzić do zaostrzenia choroby na tyle poważnego, że wymaga wizyty w szpitalu.
2019-11-29 11:09

Doktor Ty. O samouzdrawianiu

Zdrowia ciała i ducha nie da się oddzielić. Choć to brzmi banalnie, uśmiech to najłatwiej dostępny lek. Na dodatek darmowy i pozbawiony skutków ubocznych - publikujemy na weekend (za "Zwierciadłem") wywiad z dr Jeremim Howickiem, autor książki „Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania”.

 

2019-11-16 12:11

Dane pacjentów a nowe technologie: duże szanse, duże obawy

Nowe technologie mają wspierać zdrowszą przyszłość dla pacjentów i społeczeństwa. Ale co z obawami opinii publicznej na temat wykorzystania danychpacjentów z dokumentacji medycznej?  - czytamy w najnowszym numerze „The Lancet”.
2019-11-11 17:02

Mija sto lat od podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego kwestie opieki zdrowotnej w Polsce.

Z okazji Święta Niepodległości przypominamy, jak wykuwała się odpowiedzialność nowo odrodzonego państwa polskiego za zdrowie obywateli. W 1919 r. wydano dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu pracowników, wzorowany na niemieckich rozwiązaniach. Był to pierwszy polski akt prawny o ubezpieczeniu na wypadek choroby. Dekret gwarantował pracownikom i ich rodzinom pomoc lekarską, leczenie szpitalne i zasiłek chorobowy i stał się podstawą do tworzenia systemu ubezpieczeniowego.

2019-11-11 10:52

Efekt Grety? Jak młodzi Polacy reagują na globalne ocieplenie?

W sprawach związanych z ochroną środowiska najmocniej słychać głos najmłodszych Polaków. Pokolenie Zet wyróżnia się wiedzą, wrażliwością i najczęściej deklaruje gotowość do zmiany nawyków, jeśli chodzi o sprawy związane z troską o środowisko. Ale z wygody lata samolotem - wynika z badania przeprowadzonego przez Busradar.pl.
2019-11-08 12:31

Ciszej, proszę!

W przeddzień Święta Zmarłych, dnia zadumy i namysłu, publikujemy najciekawsze fragmenty felietonu na temat roli ciszy dla zdrowia publicznego, opublikowanego w ostatnim biuletynie Światowej Organizacji Zdrowia.
2019-10-31 15:43

Diagnoza i co dalej?

Diagnoza ciężkiej choroby zawsze przychodzi w niewłaściwym momencie i zawsze powoduje lęk, poczucie osamotnienia, niepokój zarówno o siebie, jak i bliskich. Psychologowie podkreślają, że to naturalna reakcja. A jak choruje lekarz?
2019-10-31 13:23

Dlaczego biedni są grubi?

Biedni narażeni są na otyłość o połowę częściej niż bogaci. Korelacja między niskim dochodem a nadwagą szczególnie dotyka kobiet. Mechanizmy socjoekonomiczne są równie istotnym czynnikiem otyłości co metabolizm – pisze publicysta ekonomiczny Piotr Wójcik na łamach Krytyki Politycznej. Publikujemy fragmenty artykułu.
2019-10-26 07:55

Każdy ma prawo do dobrego umierania

Przed nami listopadowe święta – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Dni, w których wspominamy naszych bliskich zmarłych. Dla części z nas, pozostających w żałobie, to trudny czas. Szczególnie kiedy mamy świadomość, że nie potrafiliśmy wystarczająco dobrze zaopiekować się naszym bliskim w jego ostatnim etapie życia, nie zdążyliśmy się pożegnać, porozmawiać o najważniejszych sprawach, wybaczyć sobie wzajemnie - pisze NGO.pl. Poniżej publikujemy felieton w całości.
2019-10-26 07:45

Zdrowie jednym z kluczowych tematów tegorocznej kampanii wyborczej

Sektor ochrony zdrowia to jeden z podstawowych sektorów gospodarki, a samo zdrowie jest jednym z podstawowych dóbr i elementów dobrostanu jednostki i całych społeczeństw. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zdrowie ma znaczenie. Pokazują to od lat wyniki badania "Diagnoza społeczna". Wieloletnie zaniedbania sprawiły jednak, że w tej kampanii wyborczej jak w żadnej innej zdrowie zyskało na znaczeniu, stając się jednym z najważniejszych punktów dyskusji.
2019-09-17 01:09

Wielka Brytania: ogromne nierówności w oczekiwanej długości życia w zdrowiu

Życie w poszczególnych hrabstwach Wielkiej Brytanii niesie ogromne dysproporcje w liczbie lat życia w dobrym zdrowiu – wynika z parlamentarnego raportu opublikowanego w Wielkiej Brytanii. Jak donosi „Guardian”, różnica  w przewidywanej długości życia w zdrowiu ujawnia rosnące nierówności regionalne. Różnica między poszczególnymi hrabstwami może dochodzić nawet do 16,4 lat życia w zdrowiu.

2019-09-16 13:35