Przełom w leczeniu otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat - pierwsza terapia zarejestrowana w Unii Europejskiej

12 maja Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała pierwszy lek do terapii otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat. Jest to na ten moment jedyny lek, który można stosować  w powyższym wskazaniu na terenie Unii Europejskiej.
2021-07-12 09:53

KE zatwierdziła satralizumab w leczeniu chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego

Komisja Europejska zatwierdziła lek satralizumab firmy Roche do stosowania podskórnego w warunkach domowych w leczeniu chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (NMOSD).
2021-07-09 12:09

Ioana Parsons nowym Dyrektorem Generalnym Ipsen Polska

Jako nowy Dyrektor Generalny Ipsen Polska, Ioana Parsons będzie odpowiedzialna za kierowanie Dywizją Opieki Specjalistycznej, wyznaczając strategiczne kierunki rozwoju firmy w Polsce, budując silne portfolio i promując innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej, które pomogą poprawić jakość życia pacjentów.
2021-07-06 13:56

Innowacyjna metoda polskich naukowców przyspieszy proces produkcji leków

Skrócenie czasu produkcji leków przeciwdepresyjnych o 90% , a leków przeciwnowotworowych nawet o 50%,  to efekt rozwiązania opracowanego przez zespół badaczy z Politechniki Krakowskiej. Naukowcy szacują, że ceny leków wykorzystujących ich technologię powinny spaść o 20-30 proc.
2021-07-05 09:33

Azacytydyna w tabletkach jako leczenie podtrzymujące u pacjentów z ostrą białaczką szpikową - rejestracja Komisji Europejskiej

Bristol Myers Squibb otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na rejestrację doustnej azacytydyny w tabletkach jako pierwszej linii leczenia podtrzymującego u dorosłych z ostrą białaczką szpikową. Doustna Azacytydyna jest pierwszym lekiem przyjmowanym raz na dobę, stosowanym w pierwszej linii leczenia podtrzymującego w Unii Europejskiej (UE) u pacjentów z szerokim spektrum podtypów ostrej białaczki szpikowej (AML).
2021-06-29 14:22

FDA zarejestrowała ozanimod w leczeniu pacjentów z wrzodzejącym zapaleniem jelita grubego

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zarejestrowała opracowany przez Bristol Myers Squibb ozanimod podawany doustnie w leczeniu dorosłych pacjentów z umiarkowaną i ciężką aktywną postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego1. Jako pierwszy doustny modulator receptora fosforanu sfingozyny 1 (S1P) zarejestrowany w terapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego1, ozanimod stanowi nową metodę leczenia tej przewlekłej choroby o podłożu immunologicznym2.
2021-06-17 12:07

Nowoczesne leki pozwalają opóźnić postęp stwardnienia rozsianego – ważne, aby pacjenci otrzymali je jak najwcześniej

Szybka diagnoza i włączenie nowoczesnego leczenia pozwala znacznie spowolnić progresję niepełnosprawności wywołanej SN. Wyniki najnowszych badań klinicznych potwierdzają, że okrelizumab korzystnie wpływa na hamowanie progresji SM u pacjentów z rzutowo-remisyjną i pierwotnie postępującą postacią tej choroby. Dawkowanie leku co 6 miesięcy jest wygodne dla pacjentów i korzystnie wpływa na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, a to również jest bardzo istotne.
2021-06-09 14:52

Trwają badania nad nowymi lekami na choroby bakteryjne

Choroby bakteryjne, np. gruźlica, błonica czy rzeżączka, mogą ponownie stać się poważnym problemem zdrowotnym, ze względu na nasilające się zjawisko antybiotykooporności. Zespół badaczy UW prowadzi badania, mające wyłonić leki nowej generacji, oddziałujące na większość najgroźniejszych bakterii.
2021-06-06 11:20

Przełom medyczny w Poznaniu daje nadzieję pacjentom walczącym o wzrok

W Poznaniu rozpoczęto pierwszą w Polsce terapię genową dającą wielu pacjentom cierpiącym na genetyczne choroby oczu nadzieję na zahamowanie procesu utraty wzroku, a nawet przywrócenie widzenia - poinformowano na konferencji prasowej pt. „Genetyczne schorzenia wzroku - przełom w zasięgu ręki”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Retina AMD Polska w Centrum Prasowym PAP.
2021-06-04 10:13

Terapie zaawansowane orężem na wojnie z pandemią

Pandemia, zdaniem ekspertów Medycznej Racji Stanu, pozwoliła na przełomowe przyspieszenie prac nad produktami leczniczymi terapii zaawansowanych (ATMP). Są to leki oparte na genach, komórkach lub tkankach. Postęp terapeutyczny daje nowe możliwości leczenia, to szansa dla pacjentów, ale też wyzwanie dla systemu, o czym dyskutowano podczas debaty online 23 kwietnia br.
2021-05-27 10:00

Terapia CAR-T: komu może pomóc i na czym polega

Terapia CAR-T to nadzieja dla ciężko chorych na zaawansowaną, oporną na leczenie białaczkę limfoblastyczną. Jest niezwykle droga, ale w niektórych sytuacjach jest jedyną opcją dla pacjentów. Dotychczas w Polsce skorzystało z niej sześcioro dzieci.
2021-05-20 11:47

Pierwsza terapia genowa w leczeniu SMA od roku dostępna w Europie

Minął rok od rejestracji w Europie terapii genowej onasemnogen abeparwowek stosowanej w leczeniu chorych na SMA 5q z mutacją w obu allelach w genie SMN1 i w diagnostyce klinicznej postaci SMA typu 1; lub u chorych na SMA 5q z mutacją w obu allelach w genie SMN1 i nie więcej niż trzema kopiami genu SMN2. Do dziś w Polsce terapię genową podano u siedemnastu pacjentów z SMA, w dwóch wysokospecjalistycznych ośrodkach, w Lublinie i Warszawie.
2021-05-19 14:27