Prof. Maciej Krzakowski: Mamy kolejne przełomy w leczeniu raka płuca (po ASCO 2024)

Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, komentuje najważniejsze doniesienia naukowe po Kongresie ASCO 2024, które przyniosły kolejne przełomy w leczeniu drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego raka płuca, zwiększając szansę na całkowite wyleczenie u części chorych oraz wydłużając czas życia i poprawiając jakość życia u znacznej większosci pacjentów.
2024-07-08 10:30

Tofersen zarejestrowany przez EMA w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (ALS)

Firma Biogen Inc. podała do wiadomości, że Komisja Europejska (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w wyjątkowych okolicznościach tofersenu w leczeniu osób dorosłych ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) związanym z mutacją w genie dysmutazy ponadtlenkowej 1 (SOD1-ALS), utrzymując jednocześnie status leku sierocego dla terapii. Tofersen jest pierwszą zatwierdzoną w Unii Europejskiej terapią ukierunkowaną na genetyczną przyczynę ALS, która jest również znaną jako choroba neuronu ruchowego (motor neuron disease, MND).  
2024-06-06 12:10

Prof. Tomasz Wróbel: Leki, na które jest szczególne zapotrzebowanie dzisiaj, to przeciwdziała dwuswoiste

Nowe możliwości w leczeniu opornego i nawrotowego chłoniaka rozlanego z dużych limfocytów B (DLBCL) były tematem wykładu prof. Tomasza Wróbla, kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podczas konferencji „Hematologia kliniczna i doświadczalna” w Lublinie. Profesor zwrócił uwagę m.in. na nowe technologie lekowe, jak przeciwciała dwuswoiste.
2024-05-21 10:25

Światowy Dzień Układowych Zapaleń Naczyń. Terapia biologiczna w rzadkich chorobach eozynofilowych to dla pacjentów kwestia życia

Na rzadkie choroby eozynofilowe (EGPA i HES) cierpi zaledwie kilkaset osób w kraju. Rozpoznawane są późno, mimo że już nawet rutynowe badanie krwi, jakim jest morfologia z rozmazem, może wskazywać na ich rozwój. Refundowane w Polsce leczenie opiera się na sterydach i immunosupresji, które niosą ryzyko poważnych powikłań, m.in. cukrzycy, otyłości czy nadciśnienia. Przełomem w terapii rzadkich chorób eozynofilowych jest mepolizumab - terapia biologiczna, której skuteczność w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej (RWE) jest większa, niż ta stwierdzona w procesie rejestracji. Preparat jest już w Polsce dostępny, wciąż jednak nie powstał program lekowy, który pozwoliłby na jego refundację. Tymczasem połowa osób cierpiących na EGPA umiera w ciągu czterech lat od diagnozy.
2024-05-15 08:48

Polpharma Biologics ogłosiła pierwsze wyniki badań nad biopodobnym wedolizumambem

Polpharma Biologics informuje o kolejnym etapie prac nad rozwijanym kandydatem na lek biopodobny do Entyvio®*. To wedolizumab stosowany w leczeniu stanów zapalnych jelit, w szczególności wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna[1],[2]. Wyniki pierwszego etapu badań klinicznych wykazały jego porównywalne parametry farmakokinetyczne (PK) i farmakodynamiczne (PD) względem leku referencyjnego. To może być już trzeci lek biopodobny w portfolio Polpharma Biologics, który po zakończeniu prac rozwojowych i procesu rejestracyjnego trafi do pacjentów.
2024-03-12 13:53

Leki przeciwcukrzycowe przełomem w leczeniu otyłości, ich skuteczność jest porównywalna z operacjami bariatrycznymi

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu nadwagi, z czego ponad 650 milionów ma problem z otyłością. Szacuje się, że blisko 60% Polaków ma nadwagę prowadzącą do otyłości. Najbardziej niepokojące jest to, że stale rośnie liczba osób z nadwagą. 

2024-02-07 11:18

Medyczna marihuana w walce z rakiem

4 lutego na całym świecie obchodzony jest World Cancer Day, czyli Dzień Walki z Rakiem. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce na raka choruje około 1,17 mln osób, a liczba nowych zachorowań w skali roku sięga około 170 tys. W kontekście leczenia raka bardzo istotne jest możliwie najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w organizmie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na potencjalnych korzyściach marihuany medycznej w leczeniu tej ciężkiej choroby.

2024-01-31 10:42

Prof. Czupryniak: Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości

Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości. Niektóre osoby mogą schudnąć nawet 30 kg w ciągu roku – mówi w rozmowie z PAP diabetolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Leszek Czupryniak.
2024-01-23 13:54

Alivia: Rekordowa liczba leków na raka w refundacji

Padł kolejny rekord wskaźnika Alivia Oncoindex. Znacząco zwiększyła się liczba refundowanych przez państwo leków na raka. Coraz więcej Polaków może mieć dostęp do leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną. Jakie grupy pacjentów mogą się cieszyć, a kto musi jeszcze poczekać? Czy w 2024 roku dalej utrzyma się tak dynamiczny trend wzrostowy?
2024-01-17 08:35

Rezerwacja leków w aptece – PZU Zdrowie wdrożyło nową opcję do portalu pacjenta

PZU Zdrowie udostępniło pacjentom opcję rezerwacji leków za pomocą portalu samoobsługowego mojePZU. Nowa funkcjonalność pozwala zarezerwować potrzebne leki i produkty w ponad 1500 aptekach w 500 miejscowościach w całej Polsce. Rezerwacji można dokonać po telekonsultacji lub wizycie stacjonarnej zrealizowanej w wybranych placówkach PZU Zdrowie. Z opcji skorzystają posiadacze pakietów PZU Zdrowie oraz klienci indywidualni.
2023-12-07 15:01

Dapagliflozyna ponownie w refundacji dla pacjentów z niewydolnością serca od 1 stycznia 2024

- Już dziś mamy dla Państwa dobre wieści, potwierdzono bowiem, że dapagliflozyna stosowana w leczeniu niewydolności serca powróci na listę refundacyjną z dniem 1 stycznia 2024 roku, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami. Dlatego pragniemy Państwa uspokoić. - informuje prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, Przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca PTK.
2023-12-06 12:36

Dwie prędkości w Europie w dostępie do leków. Skąd się to bierze?

9 mld zł na nieco ponad 200 tys. pacjentów - to w Polsce koszt leków innowacyjnych. Podobna kwota przypada na generyki, które leczą miliony osób. Skąd bierze się cena leku? Dlaczego ludna Polska to nie kraj, w którym firmy składają pierwszy wniosek o refundację? Co z patentami? - opowiada Grzegorz Rychwalski, wiceprzewodniczący sekcji zdrowia Doradczego Komitetu Biznesu i Przemysłu OECD.
2023-12-05 13:59