Wyroby Medyczne

Wróć do Rynek

Nowelizacja ustawy o refundacji wyrobów medycznych może negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do wyrobów medycznych

W ostatnim czasie prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw nabrały tempa. W projekcie ustawy nadal pozostaje bardzo groźny zapis umożliwiający jednostronne objęcie refundacją wyrobów medycznych stosowanych w procedurach szpitalnych. Proponowane zapisy stanowią poważne zagrożenie, ponieważ w rezultacie ich stosowania lekarzom może zostać ograniczona swoboda wyboru wyrobów medycznych dla potrzeb codziennej pracy. Jednostronne ustalanie cen wyrobów medycznych przez Ministerstwo może również doprowadzić do wycofania się niektórych producentów, czy też dystrybutorów z rynku polskiego, a tym samym ograniczyć dostęp do innowacyjnych technologii, zagrażając bezpieczeństwu pacjentów.

2023-04-05 15:32

Shingrix, szczepionka firmy GSK przeciwko półpaścowi, jest już dostępna w Polsce

Spółka GSK Commercial Sp. z o.o. poinformowała o wprowadzeniu na rynek w Polsce szczepionki Shingrix przeznaczonej do stosowania w profilaktyce półpaśca (łac. herpes zoster, HZ) oraz neuralgii popółpaścowej (ang. post-herpetic neuralgia, PHN) u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych oraz u osób w wieku 18 lat i starszych o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec[i]. Według polskich ekspertów, ponad 99% dorosłych po 50. roku życia przebyło ospę wietrzną w dzieciństwie, dlatego można oszacować, że w Polsce na rozwój półpaśca może być narażonych nawet kilkanaście milionów osób[v]. Z szacunków wynika, że w Polsce choroba może dotykać corocznie około 130 tysięcy osób*[vi].

 

2023-03-29 14:34

Aktualizacja wykazu wyrobów medycznych na zlecenie

W zeszłym roku miała miejsce największa od lat aktualizacja wykazu wyrobów medycznych na zlecenie. Obecnie resort pracuje nad kolejnymi zmianami. Jest to bez wątpienia bardzo dobry ruch, gdyż limity finansowania w przypadku niektórych grup produktowych nie były aktualizowane od lat.
2023-03-22 13:19

SDS Optic S.A. osiągnął kolejny kamień milowy i uruchomił pilotażową linię produkcyjną biosensorów światłowodowych

SDS Optic S.A., notowana na NewConnect spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE® do diagnostyki medycznej chorób nowotworowych i zakaźnych w czasie rzeczywistym, a także monitorowania stanu zdrowia, osiągnęła kolejny kamień milowy dotyczący wdrożenia pilotażowej produkcji optoelektronicznych części biosensorów światłowodowych do zastosowania w mikrosondach inPROBE®, w postaci uruchomienia pilotażowej linii produkcyjnej.
2023-02-10 09:07

NanoGroup S.A. rozpoczyna kolejny etap badań z wykorzystaniem innowacyjnego płynu do perfuzji organów

Po ogłoszeniu pozytywnych wyników wstępnych badań porównawczych nerek perfudowanych płynami NanOX 10 i NanOX 20 z obecnym standardem stosowanym w transplantologii, NanoGroup S.A. rozpoczęła kolejny etap badań na drodze do wprowadzenia swojego rozwiązania na rynek. Badania, które wystartowały 6 lutego potrwają ok. 6 tygodni.
2023-02-07 14:37

Cukrzyca typu 2 u pacjentów onkologicznych – na co zwracać uwagę?

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 miliony osób[1]. To przewlekła choroba, w której prewencji i leczeniu duże znaczenie ma odpowiednia dieta i aktywny styl życia. Ustabilizowanie poziomu glikemii staje się prawdziwym wyzwaniem zwłaszcza u pacjentów diabetologicznych z chorobą nowotworową, ze względu na wyniszczenie organizmu oraz towarzyszące w trakcie terapii dolegliwości ze strony układu pokarmowego, utrudniające spożywanie produktów. Wsparciem w codziennym komponowaniu posiłków oraz złagodzeniem działań niepożądanych okazać się może żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.
2023-02-07 12:37

Po pierwsze białko - znaczenie w trakcie choroby nowotworowej

Określa się je jako podstawowy i niezbędny budulec organizmu – i to wcale nie jest przesadzone. Zapotrzebowanie na białko u osoby zdrowej wynosi ok 70 g dziennie, a u pacjenta onkologicznego wzrasta o niemal 70%, gdyż odpowiada za proces odbudowy komórek uszkodzonych podczas stosowanych terapii przeciwnowotworowych oraz jest niezbędne m.in. do budowy i utrzymania masy mięśniowej, tak ważnej w przypadku pacjentów onkologicznych, u których występuje duży spadek masy ciała, prowadzący do rozwoju niedożywienia i wyniszczenia organizmu.
2023-02-01 11:25

NanoGroup S.A. kontynuuje zaawansowane prace nad innowacyjnym płynem i urządzeniem do perfuzji organów

Już od 18 lat 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Transplantologia to jedna z dziedzin bliskich działalności NanoGroup S.A. Spółka niedawno ogłosiła wyniki badań opracowywanego przez nią systemu do pozaustrojowego przechowywania organów do przeszczepienia, dzięki którym może przejść do kolejnych faz rozwoju tego systemu.
2023-01-26 11:13

Izba POLMED: Podsumowanie 2022 i perspektywy rozwoju rynku wyrobów medycznych w 2023

Aktualizacja rozporządzenia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, pierwszy przekrojowy raport na temat branży, inflacja i rosnące ceny surowców, a także legislacja na poziomie krajowym i europejskim - Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED podsumowuje 2022 i wskazuje najważniejsze tematy dla branży na 2023 rok.
2023-01-24 13:13

Labplus z technologią do analizy wyników badań laboratoryjnych umacnia się w Polsce i stawia pierwsze kroki w Azji

Wrocławski LabPlus stworzył pionierską technologię automatyzującą interpretację wyników badań laboratoryjnych. W swojej e-analizie produkt LabTest Checker uwzględnia wywiad medyczny, a wszystko w oparciu o autorski silnik diagnostyczny napędzany wiedzą medyczną i AI.
2023-01-23 10:44

Jak kompleksowo zadbać o ranę zimą? Bardzo ważne jest odpowiednie żywienie

Okres jesienno-zimowy nie jest łatwy dla pacjentów z trudno gojącymi ranami oraz ich opiekunów, gdyż zarówno  wychładzanie ciała jak i jego przegrzewanie nie wpływają korzystnie na regenerację skóry. O trudno gojące rany - czyli takie, których stan, pomimo odpowiedniego z nimi postępowania nie ulega przez dłuższy czas poprawie -należy zadbać kompleksowo, od zewnątrz m.in. stosując odpowiednie opatrunki, ale także od wewnątrz poprzez dostarczenie organizmowi potrzebnych składników odżywczych, wspomagających regenerację uszkodzonych tkanek.
2023-01-11 12:02

Ascensia Diabetes Care ogłasza globalną integrację systemu CGM Eversense z Apple Health

Ascensia Diabetes Care, globalna spółka tworząca produkty dla diabetyków, producent systemu monitorowania glikemii (BGM) CONTOUR® i dystrybutor systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM) Eversense®, ogłasza, że aplikacja Eversense® CGM otrzymała globalną aktualizację pozwalającą na płynną integrację z systemem Apple HealthTM. Dzięki temu osoby z cukrzycą korzystające z systemów CGM Eversense będą mogły teraz przeglądać dane ze swoich pomiarów glikemii w aplikacji Apple Health wraz z innymi parametrami zdrowotnymi dostępnymi w tej popularnej platformie do monitorowania wskaźników zdrowia i dobrego samopoczucia na iPhone’a.
2022-11-10 09:30