Wyroby Medyczne

Wróć do Rynek

SDS Optic chce unowocześnić diagnostykę nowotworów i zadebiutować ze swoją technologią na NewConnect w 2022

inPROBE® to innowacyjna i unikalna na skalę światową platforma technologiczna przeznaczona do diagnostyki chorób nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych i grzybicznych w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie opracowała lubelska spółka SDS Optic S.A., która połączyła najnowsze technologie z zakresu fotoniki, biologii molekularnej, immunochemii i bioinżynierii medycznej. Spółka w I półroczu 2021 przeprowadziła prywatną emisję akcji serii D, z której pozyskała 11 mln zł. W najbliższych tygodniach SDS Optic planuje wejść na rynek NewConnect warszawskiej giełdy.
2022-01-21 11:58

Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwnowotworową z wykorzystaniem technologii mRNA

Prace nad terapiami mRNA trwają od ponad 30 lat, ale to pandemia i poszukiwanie skutecznej szczepionki przeciw COVID-19 zdecydowanie ten proces przyspieszyły. To daje szansę, że szybciej będzie możliwe wykorzystanie tej technologii w leczeniu raka. mRNA jest również badane pod kątem zastosowania w leczeniu rzadkich chorób genetycznych. Nad postępami w tej dziedzinie pracują również polscy naukowcy.
2022-01-14 08:58

Nowe badania potwierdzają, że szczepionka Janssen przeciwko COVID-19 zapewnia trwałą ochronę przed zakażeniem przełamującym oraz hospitalizacją

Przedstawiciele Johnson & Johnson ogłosili wyniki szeroko zakrojonego badania, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, dotyczącego poszczepiennej trwałości ochrony przed COVID-19. Wnioski badania dowodzą, że pojedyncza dawka szczepionki Johnson & Johnson zapewnia długotrwałą, trwającą do 6 miesięcy ochronę przed zakażeniem przełamującym COVID-19, hospitalizacjami i przyjęciem na oddział intensywnej opieki medycznej.1
2022-01-12 08:52

Szczepionka Janssen przeciwko COVID-19 wykazuje 85-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji w warunkach dominacji wariantu Omikron

Johnson & Johnson ogłosił nowe wstępne wyniki południowoafrykańskiego badania fazy 3b pod nazwą Sisonke. Badanie to wykazało, że homologiczna (tj. oparta na tej samej szczepionce przeciwko COVID-19) dawka przypominająca preparatu Janssen przeciwko (Ad26.COV2.S) wykazała 85-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji związanej z COVID-191[i] . Badanie przeprowadzone przez południowoafrykańską radę badań medycznych SAMRC[iii] wykazało, że szczepionka przypominająca Janssen zmniejszyła ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 wśród pracowników służby zdrowia w Republice Południowej Afryki, gdy wariant Omikron stał się dominujący1.
2022-01-05 09:35

2021 rokiem rewolucji w branży wyrobów medycznych

Z jednej strony sukcesy oraz optymistyczne prognozy na przyszłość, z drugiej – istotne zagrożenia, które mogą utrudnić rozwój całej branży i w znacznym stopniu ograniczyć dostęp do podstawowych wyrobów medycznych. 2021 rok bez wątpienia jest intensywny, co wynika z licznych zmian legislacyjnych i specyfiki sektora, który rozwija się w błyskawicznym tempie. - komentuje Arkadiusz Grądkowski, Prezes OIGWM POLMED.
 
2021-12-22 14:27

Zalecenia ESPEN 2021: żywienie odgrywa kluczową rolę w opiece onkologicznej

Opracowane na podstawie dowodów naukowych i opinii multidyscyplinarnych ekspertów, aktualne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN) jednoznacznie stwierdzają, że żywienie odgrywa kluczową rolę w opiece onkologicznej i powinno być integralnym elementem wspierającym leczenie, od diagnozy po rekonwalescencję.
2021-12-15 13:23

Europejska Agencja Leków rekomenduje szczepionkę p. Covid-19 dla dzieci od 5 roku życia

Po analizie danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa EMA zarekomendowała szczepionkę przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. To krok w kierunku lepszej ochrony przed zakażeniem dla najmłodszych, ograniczający ciężki przebieg choroby, hospitalizacje i zgony.
2021-11-25 14:49

Johnson & Johnson złożył wniosek do Europejskiej Agencji Leków w sprawie stosowania szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 jako dawki przypominającej

Dane zawarte we wniosku dowodzą, że dawka przypominająca (druga dawka) zwiększyła ochronę przed objawową (umiarkowaną do ciężkiej/krytycznej) postacią COVID-19: na świecie do 75%, a w Stanach Zjednoczonych do 94%[i]. Znaczący wzrost odpowiedzi immunologicznej w przypadku podania dawki przypominającej (drugiej dawki) odnotowano po dwóch miesiącach (i dłużej) 1. Badania kliniczne dowodzą trwałej odpowiedzi immunologicznej po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Johnson & Johnson[ii].
2021-11-24 08:47

Szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana! Czy to zapewni odpowiednią wyszczepialność?

Wprowadzenie szczepień przeciwko HPV jest jednym z priorytetów Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO), która zakłada, że rozpoczną się one w 2021 roku wśród dziewcząt. Nic więc dziwnego, że ten temat był poruszany podczas konferencji Wizja Zdrowia, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. Wszyscy wiedzą, że szczepienie przeciwko HPV skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy. Minister Maciej Miłkowski zadeklarował, że polska młodzież będzie chroniona przed wirusem HPV – od listopada będzie dostępna szczepionka w 50% refundacji aptecznej, a od marca 2022 roku ma być dostępny drugi preparat.
2021-10-21 12:52

Nuklearne badania obrazowe użyteczne w diagnostyce powikłań po Covid-19

W czasie pandemii COVID-19 procedury takie jak: scyntygrafia perfuzyjna płuc, scyntygrafia wentylacyjna płuc i scyntygrafia perfuzyjna serca umożliwiają diagnozowanie powikłań u pacjentów po przebytej infekcji COVID-19. Badania z zakresu medycyny nuklearnej pozwalają leczyć chorych precyzyjniej i skuteczniej. W ostatnich miesiącach pewnych procedur z tego obszaru wykonuje się w całej Polsce więcej, a zapotrzebowanie i tendencje pozostają rosnące. Do realiów warto byłoby dostosować wyceny realizowanych badań – mówi prof. Bożena Birkenfeld, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej SPSK1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
2021-10-11 10:26

Szczepionki na grypę - aktualna dostępność w aptekach

Sezon grypowy trwa w pełni, dlatego eksperci zalecają w okresie jesiennym szczepienie przeciw grypie, najlepiej między wrześniem a grudniem. Coraz więcej osób jest zainteresowanych wykonaniem takiego szczepienia i zakupem szczepionki w aptece. Jednak wiele szczepionek jeszcze nie trafiło do aptek, dostawy realizowane są w mniejszych ilościach albo jest juz zarezerwowanych. Sprawdź jak wygląda dostępność do szczepień przeciw grypie w Polsce.
2021-10-05 11:39

Żywienie medyczne jest integralnym elementem każdego etapu leczenia

Eksperci szacują, że nawet około 35-55% chorych przyjmowanych do szpitala jest niedożywionych, a 20% z nich jest w stanie ciężkiego niedożywienia wymagającego natychmiastowej interwencji[1]. Pacjenci z niedożywieniem są narażeni na powikłania, dłuższy czas hospitalizacji, opóźnienie procesu rekonwalescencji oraz obniżenie jakości życia. Prawidłowa dieta, a w przypadku niedoborów żywieniowych zastosowanie żywienia medycznego, to niezbędne czynniki w każdym z trzech etapów leczenia – diagnozie, leczeniu i procesie rekonwalescencji.
2021-09-30 10:00