Wyroby Medyczne

Wróć do Rynek

Szczepionka przeciw grypie Influvac Tetra na sezon 2022/23 dostępna w sprzedaży

Firma Viatris rozpoczęła dystrybucję szczepionki przeciw grypie Influvac Tetra na sezon 2022-2023. W ramach swojego zaangażowania w poprawę zdrowia publicznego poprzez zapobieganie chorobom, Viatris staje na wysokości zadania w celu zaspokojenia popytu i stara się dostarczyć maksymalną liczbę szczepionek przeciw grypie do Polski.
2022-09-02 13:31

Ascensia Diabetes Care wprowadza na rynek system monitorowania glukozy nowej generacji

Ascensia Diabetes Care, globalna firma wspierająca osoby chore na cukrzycę, producent wiodących na rynku glukometrów z rodziny CONTOUR® oraz wyłączny globalny dystrybutor systemu ciągłego monitorowania glukozy Eversense® firmy Senseonics, wprowadza w Polsce system nowej generacji CGM Eversense® E3. Dzięki temu rozwiązaniu osoby chorujące na cukrzycę mogą doświadczyć unikalnych funkcji systemu.
2022-09-02 12:05

Nowe, szybkie testy na małpią ospę

JOYSBIO, jeden z czołowych światowych producentów zestawów szybkich testów, opracował dwa nowe testy na małpią ospę, których wyniki są dostępne po zaledwie 15 minutach. Oba testy są obecnie poddawane ocenie klinicznej w Europie i wykazują obiecujące wyniki w grupie zakażonych pacjentów. 
2022-08-17 09:28

Covid-19: w oczekiwaniu na nowe szczepionki

W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała przygotowane na podstawie dostępnej wiedzy oświadczenie (które jednak nie jest zaleceniem odnośnie zdrowia publicznego). Eksperci z WHO stwierdzają, że istniejąca już preparaty nadal dają silną ochronę przed ciężką postacią choroby wywoływanej przez wszystkie poznane dotąd warianty. Zaznaczają więc, że priorytet stanowi szczepienie podstawowe wzbogacone o dawkę przypominającą. Jednocześnie zauważają, że spadła ochrona przeciw objawowym zakażeniom.
2022-08-02 10:35

Silna odpowiedź przeciwciał po podaniu dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 mRNA-1273.214

Moderna podała, że przyjęcie mRNA-1273.214 zwiększyło ponad 5-krotnie liczbę przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 w badaniu fazy II/III. Dane zostały przekazywane organom regulacyjnym i do publikacji w recenzowanych czasopismach.
2022-06-29 09:53

FDA dopuszcza do stosowania szczepionkę mRNA-1273 u dzieci i młodzieży w wieku od 6 miesięcy

Szczepionka mRNA-1273 została dopuszczona do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 6 miesięcy do 17 lat, w dwóch dawkach podawanych w odstępie jednego miesiąca. Szczepionkę mRNA-1273 podano milionom dzieci i młodzieży w wieku powyżej 6 lat na całym świecie, obserwując profile bezpieczeństwa stosowania i tolerancji zgodne z obserwowanymi w innych grupach wiekowych.
2022-06-24 11:03

Jak zapewnić pacjentom dostęp do innowacyjnych technologii nielekowych

Pierwszy raport wpływu branży wyrobów medycznych na polską gospodarkę pokazuje ogromne szanse i korzyści związane z rozwojem tego sektora. Niestety obecny poziom finansowania i wprowadzone regulacje w obszarze technologii nielekowych w znacznym stopniu utrudniają wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań medycznych. Ponadto nieaktualizowane od wielu lat limity finansowania zmuszają pacjentów do ogromnych dopłat z własnej kieszeni do dostępnych na rynku wyrobów.
2022-06-15 09:13

Moderna ogłasza, że kandydat na dwuwalentną dawkę przypominającą wykazuje doskonałą odpowiedź przeciwko wariantowi Omicron

Moderna, Inc., firma biotechnologiczna, będąca pionierem w zakresie leków i szczepionek wykorzystujących informacyjny RNA (mRNA), ogłosiła dziś nowe dane kliniczne dotyczące swojego kandydata na dwuwalentną dawkę przypominającą przeciw COVID mRNA-1273.214, zawierającego zawierającej mRNA-1273 (Spikevax) i wariant Omicron. Dawka przypominająca 50 µg mRNA-1273.214 spełniła wszystkie określone wcześniej punkty końcowe, w tym lepszą odpowiedź przeciwciał neutralizujących (stosunek średniej geometrycznej) względem wariantu Omicron jeden miesiąc po podaniu w porównaniu z oryginalną szczepionką mRNA-1273.
2022-06-14 09:34

Polacy opracowali nośnik, dzięki któremu więcej leków będzie można podawać przez skórę

Aplikacja leków przez skórę pozwala uniknąć nie tylko negatywnego wpływu na układ pokarmowy, ale i bolesnych wkłuć przy podawaniu dożylnym lub podskórnym. Na razie tą drogą podawane są głównie silne leki przeciwbólowe czy hormony. Nośnik transdermalny opracowany przez polski zespół badawczy pozwoli znacznie wydłużyć listę substancji przenikających przez skórę. Wśród nich będą leki przeciwcukrzycowe czy celowane terapie przeciwnowotworowe. Wrocławska spółka chce w ciągu kolejnych pięciu–siedmiu lat wprowadzić do sprzedaży pierwsze produkty.
2022-06-06 09:38

Good Sleeper - cyfrowa terapia bezsenności idzie w świat

Ponad 1,2 mln PLN od LT Capital i Adamedu to kapitał, jaki Good Sleeper zebrał w ramach zakończonej właśnie rundy finansowania. Pozyskane fundusze pomogą spółce sfinalizować prace nad rozwojem aplikacji Terapiabezsennosci.pl. Jeszcze na ten kwartał zaplanowane jest uruchomienie wersji 2.0. aplikacji, wzbogaconej o wersję całkowicie mobilną. Dodatkowo pod koniec tego roku dostępna będzie jej wersja anglojęzyczna. Trwają także prace nad ulepszeniem UX – obsługa aplikacji będzie jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna. W tej chwili na ekosystem ten składa się aplikacja przeglądarkowa oraz towarzysząca jej aplikacja natywna, ułatwiająca wykonywanie codziennych ćwiczeń terapeutycznych.
2022-05-27 12:41

BloodLab - nowe technologie wsparciem dla lekarza i pacjenta w interpretacji wyników badań laboratoryjnych

Każdy z nas doskonale zna ten proces: gdy chcesz wykonać badanie laboratoryjne zgłaszasz się do punktu pobrań, następuje pobranie krwi, laboratorium przeprowadza badanie i otrzymujesz wyniki: na wydruku lub online. Ale jeśli w badaniach zostają zidentyfikowane odchylenia od normy, pojawia się wielki znak zapytania: co one oznaczają i co powinienem zrobić dalej? Często zaczynamy od poszukiwania wiedzy w internecie, gdzie wiele jest informacji błędnych lub w najlepszym razie niepełnych. Gdy chcemy skonsultować wynik z lekarzem, w często trafiamy na barierę długiego czasu oczekiwania na wizytę m.in. z powodu zbyt małej liczby personelu medycznego. Na szczęście z pomocą - zarówno pacjentom, jak i profesjonalistom medycznym - przychodzą nowoczesne technologie, w tym te oparte o algorytmy.
2022-05-26 09:50

Moderna złożyła wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki p. Covid-19 dla dzieci powyżej 6 miesiąca

Moderna, Inc., firma biotechnologiczna będąca pionierem w zakresie leków i szczepionek wykorzystujących informacyjny  RNA (mRNA), ogłosiła, że złożyła wniosek o zmianę warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu (CMA) do Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w celu oceny dwudawkowej serii szczepionki p/COVID-19 Spikevax 25 µg, u dzieci w wieku od 6 miesięcy do <6 lat.
2022-05-06 10:49