Wyroby Medyczne

Wróć do Rynek

Złota szóstka targów SALMED! Nagrodzono innowacyjny sprzęt medyczny

Konkurs Złoty Medal Grupy MTP wpisuje się w trend jakim od lat podążają targi Salmed, aby prezentować i promować innowacyjny sprzęt medyczny i wyposażenie dla szpitali, klinik, gabinetów lekarskich oraz placówek ochrony zdrowia. W tym roku jury konkursowe doceniło sześć wyjątkowych produktów.
2024-03-14 09:21

Rozruszniki i aparaty monitorujące nie będą musiały być usuwane chirurgicznie. Rozpuszczą się samoistnie w ciągu kilku tygodni po operacji serca

Naukowcy z George Washington University i Northwestern University opracowali bioresorbowalne urządzenie z układami mikroelektrod, które może pomóc uniknąć powikłań pooperacyjnych u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych. Sprzęt monitoruje kluczowe parametry serca i leczy krótkotrwałe powikłania kardiologiczne. Nie wymaga usuwania chirurgicznego, co do tej pory często jest dodatkowym zagrożeniem dla pacjentów, samoistnie rozpuszcza się bowiem w płynach ustrojowych w ciągu kilku tygodni. Kilka lat temu ten sam zespół opracował wchłanialny rozrusznik, teraz natomiast pracuje nad defibrylatorem o podobnej charakterystyce.
2023-10-23 09:13

Syndrom poszpitalny może trwać nawet kilka miesięcy – jak mu zapobiegać?

Poznajcie historię Marcina „Borkosia” Borkowskiego. Mimo przewidywań lekarzy, że po wypadku na własnych nogach stanie dopiero po roku lub nawet jeszcze później, już po pięciu miesiącach ponownie wyruszył na warszawskie drogi, żeby ratować życie innych. Mowa o  Marcinie Borkowskim, znanym również jako „Borkoś”, ratowniku medycznym i społeczniku propagującym ideę pomocy medycznej. Wspomina on, że w tym przyspieszonym procesie rekonwalescencji dużą rolę odegrały determinacja, rehabilitacja, ale również żywienie medyczne, które pozwoliło szybciej wrócić do sił.
2023-09-05 09:45

Centrum Medycyny Konopnej rozpoczyna współpracę strategiczną z europejskim gigantem konopnym Sanity Group

Grupa Centrum Medycyny Konopnej (CMK), będąca wiodącym podmiotem na rynku usług leczniczych z wykorzystaniem terapii medyczną marihuaną, wprowadzi do Polski produkty Sanity Group, niemieckiego producenta i dystrybutora innowacyjnych leków, wyrobów farmaceutycznych i kosmetyków opartych na  kannabinoidach. Współpraca dotyczy wyłączności na osiem kluczowych leków. To pierwsze z szeregu wspólnych działań zaplanowanych przez CMK ze spółką, w którą zainwestowali m.in. amerykański raper Snoop Dogg, British American Tobacco i znany fundusz RedAlpine.
2023-08-30 10:28

Arexvy - pierwsza na świecie szczepionka przeciw syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV), wskazana dla osób po 60. roku życia, jest już dostępna w Polsce

Firma GSK poinformowała, że szczepionka Arexvy (rekombinowana, z adiuwantem) do stosowania u osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie dolnych dróg oddechowych wywoływanej przez syncytialny wirus oddechowy (RSV) jest już dostępna w Polsce na rynku aptecznym. Arexvy to pierwsza na świecie szczepionka przeciw RSV dla osób starszych, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Europie.
2023-08-24 12:22

Szczepionka przeciw grypie firmy Viatris, jest już dostępna na zbliżający się sezon grypowy 2023-2024

Viatris, globalna firma zajmująca się opieką zdrowotną, ogłasza, że rozpoczęła dystrybucję dawek czterowalentnej szczepionki przeciw grypie w Polsce, w ramach przygotowań do sezonu 2023-24. Tym samym szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywnie rozpocząć realizację szczepienia profilaktycznego i już dziś zabezpieczyć pacjenta na sezon grypowy 2023-2024.
2023-08-18 15:16

Soczewka teleskopowa przywraca wzrok pacjentom z wielochorobowością

Pod koniec lipca okuliści ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową. Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce, a nawet Europie Wschodniej. Jaki jest jego efekt? Jak czuje się kobieta? I czy planowane są kolejne tego typu zabiegi?
2023-08-17 11:05

Nie trać głowy dla łupieżu – „złota piątka” zdrowej skóry głowy

Łupież to powszechna choroba skóry głowy, a przy tym uciążliwy problem natury estetycznej, który dotyczy nawet co drugiej osoby.[1] Ze względu na nawrotowy charakter tego schorzenia, krótkookresowe kuracje specjalistycznymi preparatami przeciwłupieżowymi warto wspomóc kilkoma nawykami pielęgnacyjnymi, które ułatwią zachowanie optymalnego zdrowia skóry głowy na co dzień. Skąd bierze się łupież i jak mu skutecznie przeciwdziałać?
2023-08-16 11:13

Skuteczność działania implantu iTind u pacjentów z objawami przerostu gruczołu krokowego

Olympus Corporation, globalna firma działająca w sektorze technologii medycznych, informuje o opublikowaniu danych z badania, które dowiodło, że minimalnie inwazyjna terapia z zastosowaniem implantu iTind™ zapewnia długotrwałą, ponad czteroletnią ulgę, osobom cierpiącym na objawy przerostu gruczołu krokowego.
2023-07-14 15:16

Arkadiusz Grądkowski: Zapis o jednostronnym ustalaniu ceny wyrobów medycznych przez MZ może zaważyć na dostępności wyrobów medycznych dla pacjentów

Projekt ustawy refundacyjnej, której losy przedstawiciele branży medycznej i farmaceutycznej śledzili z niepokojem od 2021 r., kiedy to pojawiła się pierwotna wersja projektu, został opublikowany w ubiegły piątek. Okazało się, że dla farmaceutów to nie do końca zmiana na lepsze, tak samo jak dla producentów wyrobów medycznych, którzy od początku dostrzegali w projekcie wiele zagrożeń. O potencjalnych negatywnych skutkach wprowadzenia nowelizacji w życie rozmawialiśmy z Arkadiuszem Grądkowskim, prezesem Izby POLMED.
2023-06-29 09:14

Polski medtech  FindAir pozyskuje 7 mln zł na dalszy rozwój inteligentnych inhalatorów i skalowanie biznesu w USA

Założony przez Michała Czyża, Tomasza Mikosza i Jacka Mikosza startup FindAir zajmuje się tworzeniem sprzętu i oprogramowania do zbierania danych o stosowaniu leków w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz komunikacji z lekarzem. Spółka jest pionierem tego typu rozwiązań w Europie i jednym z trzech wiodących graczy na rynku inteligentnych inhalatorów na świecie.
2023-06-22 09:18

Nowelizacja ustawy o refundacji wyrobów medycznych może negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do wyrobów medycznych

W ostatnim czasie prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw nabrały tempa. W projekcie ustawy nadal pozostaje bardzo groźny zapis umożliwiający jednostronne objęcie refundacją wyrobów medycznych stosowanych w procedurach szpitalnych. Proponowane zapisy stanowią poważne zagrożenie, ponieważ w rezultacie ich stosowania lekarzom może zostać ograniczona swoboda wyboru wyrobów medycznych dla potrzeb codziennej pracy. Jednostronne ustalanie cen wyrobów medycznych przez Ministerstwo może również doprowadzić do wycofania się niektórych producentów, czy też dystrybutorów z rynku polskiego, a tym samym ograniczyć dostęp do innowacyjnych technologii, zagrażając bezpieczeństwu pacjentów.

2023-04-05 15:32