Aktualności

Stanowisko PTK w sprawie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej

Program leczenia udaru niedokrwienego trombektomią mechaniczną wymaga pilnej modyfikacji. Postulaty Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) popierają Polskie Towarzystwo Angiologiczne (PTA), Naczelna Rada Lekarska (NRL), oraz Stowarzyszenie „Udarowcy”.
2020-11-27 13:46

Hipoglikemia – nie musisz z nią żyć!

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to jedno z najczęściej występujących ostrych powikłań cukrzycy. Niemal 1/3 cukrzyków deklaruje strach przed możliwością wystąpienia jej epizodu.[1] Wśród lekarzy i pacjentów nadal panuje przekonanie, że zjawisko hipoglikemii nierozerwalnie wiąże się z cukrzycą i należy się z nim pogodzić. Współczesna medycyna oferuje jednak na tyle nowoczesne leczenie, że pacjent może skutecznie kontrolować poziom cukru nie tylko w kontekście za wysokich poziomów, ale również za niskich. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia hipoglikemii da się skutecznie zminimalizować, a dzięki temu poprawić jakość życia chorego.
2020-11-27 12:42

MŚRP: Czy płynna biopsja może skrócić czas do uzyskania pełnego rozpoznania raka płuca?

O zastosowaniu płynnej biopsji w diagnostyce raka płuca opowiada prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2020-11-27 09:59

Europejskie Wytyczne na Temat Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa – EPOS 2020 - zaproszenie na sympozjum

Objawy choroby koronawirusowej w znacznym stopniu pokrywają się z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. W tym roku ukazały się niezwykle ważne Europejskie Wytyczne na Temat Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa – EPOS 2020 poświęcone temu tematowi. Te bardzo aktualne w dobie COVID zalecenia zostaną omówione na zbliżającej się wirtualnej konferencji RhinoForum 2020.
2020-11-26 19:48

Leczenie COVID-19 – spotkanie ekspertów i przegląd najskuteczniejszych terapii w oparciu o najnowsze publikacje naukowe

Prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński w porozumieniu z Ministrem Zdrowia dr Adamem Niedzielskim, w celu monitorowania obecnej sytuacji dotyczącej skuteczności leczenia COVID-19, zwołał kolejne spotkanie z krajowymi ekspertami, w ramach którego omówione zostały najnowsze wyniki badań oraz ich wpływ na dalsze leczenie chorych z COVID-19. W spotkaniu uczestniczyli: prof. Andrzej Horban - główny doradca premiera do spraw COVID-19, prof. Krzysztof Tomasiewicz -  kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych UM w Lublinie oraz prof. Robert Flisiak – Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
2020-11-26 19:44

MZ: powstał zespół ds. opracowania planu odbudowy profilaktyki onkologicznej

Do zadań zespołu będzie należeć opracowanie szczegółowych założeń dla działań w obszarach profilaktycznych zidentyfikowanych jako wymagające dodatkowego wsparcia w związku z pandemią SARS-CoV-2, narzędzi zwiększających zgłaszalność na badania profilaktyczne, nowych programów profilaktycznych oraz metod i narzędzi ich realizacji, rozwiązań wspierających wczesną diagnostykę onkologiczną w czasie i po pandemii SARS-CoV-2.
2020-11-26 13:10

Czy polska radioterapia wymaga zmian systemowych i organizacyjnych - oceniają pacjenci

Czy dostęp do radioterapii w Polsce jest optymalny? Czy i jakich zmian systemowych i organizacyjnych potrzeba, aby zapewnić pacjentom kompleksowe leczenie onkologiczne zgodne ze standardami klinicznymi? - odpowiada Barbara Ulatowska, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.
2020-11-26 12:38

MŚRP: o czym mówi nam wynik badania molekularnego i dlaczego jest tak ważny

O kluczowej roli diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej w raku płuca mówi prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2020-11-26 10:06

Onkologia 2020 i priorytety na 2021 - perspektywa pacjenta

Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie mówi o tym jak pandemia wpłynęła na realizację ważnych rozwiązań systemowych w onkologii oraz jakie powinny być priorytety na kolejny rok. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2020-11-26 09:59

Poznań: Pierwsze w Polsce wszczepienie układu CRTD z funkcją bluetooth

We wtorek 24 listopada 2020 roku w Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej z opcją transmisji danych w oparciu o technologię bluetooth. Układ Neutrino CRT (HF) zaimplantowano 67-letniemu pacjentowi z niewydolnością serca.
2020-11-26 09:33

Minister Zdrowia o trzeciej fali pandemii

Trzecia fala pandemii stanowi realne zagrożenie. Pomimo tendencji zmniejszania nowych przypadków, jesteśmy daleko od strefy komfortu. Dzienna liczba zachorowań na poziome 10-15 tys. to ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Po drugie mamy bardzo dużą liczbę zgonów. To najtrudniejsze zagadnienie - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w środę 25 listopada.
2020-11-25 16:05

Rusza „SYGMO for COVID-19” - nowa polska platforma telemedyczna dla przedsiębiorstw i instytucji

Eksperci Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie we współpracy z firmą Grupa casusBTL opracowali aplikację zintegrowaną z innowacyjnym systemem telemedycznym do analizy objawów zakażenia koronawirusem. W oparciu o tę platformę podmioty mogą już świadczyć kompleksowe usługi telemedyczne. Dostępne na rynku polskie rozwiązanie ma zapobiegać zakażeniom w miejscu pracy, a przez to przyczyniać się do redukcji absencji i optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Zdaniem ekspertów poprawi to bezpieczeństwo zdrowotne pracowników i ich bliskich.
2020-11-25 14:37