Aktualności
Pacjenci apelują: wprowadźmy badania przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. Wcześnie zdiagnozowani chorzy mogą uniknąć przedwczesnej śmierci
Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych. Dotyka całe rodziny i często pozostaje nierozpoznana aż do momentu zawału serca lub udaru mózgu. Świadomość tej choroby i jej groźnych następstw jest zbyt niska, a konsekwencje ogromne. Obchodzony 24 września dzień Świadomości Hipercholesterolemii rodzinnej jest nie tylko doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na problem, ale też na potrzebne zmiany systemowe, które poprawią rokowania pacjentów.
Reforma opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży - dotychczasowe efekty
Reforma opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży „przestawiła” dotychczasowy system leczenia „do góry nogami”. Powstały m.in. nowe zawody medyczne, a efekty tej zmiany systemowej specjaliści oceniają pozytywnie.
Katowice – centrum rozmów o profilaktyce i zdrowiu publicznym. Za nami Centralny Klub Pacjenta oraz Konferencja Zdrowia Publicznego
Rekord w dotychczasowej działalności Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland: 1500 uczestników Centralnego Klubu Pacjenta i 500 uczestników Konferencji Zdrowia Publicznego zebranych 21 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przeprowadzono 2500 badań, konsultacji m in. kardiologicznych, chirurgicznych i farmaceutycznych. Wszystko po to, aby wspierać nas wszystkich w profilaktyce i codziennej trosce o zdrowie. Patronat honorowy nad tymi wydarzeniami objęli: Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewoda Śląski oraz Prezydent Katowic.
Prezes KRDL: znaczna część rozporządzeń do ustawy o medycynie laboratoryjnej nie została jeszcze wydana
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak skierowała do Minister Zdrowia pismo w sprawie aktów wykonawczych do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Akty te muszą w pełni funkcjonować najpóźniej od 10 grudnia 2023 r.
Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie - konferencja Studenckiego Onko-Forum
Nowotwory złośliwe to istotny problem zdrowia publicznego – są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wzrastająca rokrocznie liczba pacjentów onkologicznych wymaga od polskiego systemu ochrony zdrowia coraz większej liczby pracowników medycznych wysoko wyspecjalizowanych w tym obszarze. Studenckie Onko-Forum (SOF) to unikatowe w skali kraju wydarzenia (konferencje, wykłady, seminaria, warsztaty) nakierowane na promocję onkologii jako przyszłej ścieżki kariery wśród młodych adeptów nauk medycznych.
Otwarto Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu
Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej otwarto uroczyście we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od lipca w asyście robota da Vinci przeprowadzono tam 52 zabiegi prostatektomii. W ośrodku będzie też się odbywać szkolenie specjalistów.
O PRZYSZŁOŚCI ONKOLOGII W POLSCE - Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych
Już 29 września br. rusza cykl spotkań „O przyszłości onkologii. Forum organizacji pacjentów i ekspertów klinicznych”. Celem inicjatywy realizowanej przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz partnerski dialog pomiędzy ekspertami klinicznymi i przedstawicielami organizacji skupiających pacjentów z chorobą nowotworową. Podczas czterech spotkań zostaną określone realne do osiągnięcia zmiany systemowe oraz omówione kolejne, wspólne kroki zmierzające do poprawy sytuacji pacjentów w Polsce.
Od nowego roku pozytywne zmiany w opiece nad kobietami w ciąży! Wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą uzyskają dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii
Ministerstwo zdrowia zdecydowało o kolejnych ważnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w życie od stycznia 2024. Tym razem dotyczy to sprawdzonych już w szerokiej grupie pacjentów wyrobów medycznych stosowanych w monitorowaniu cukrzycy. Wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą uzyskają dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii, a nie tylko te wymagające podawania insuliny. To kolejny istotny krok po udostępnieniu darmowych leków. To doskonała wiadomość – podkreślają eksperci, autorzy najnowszego raportu „Cukrzyca a ciążą. Optymalizacja opieki nad kobietą w ciąży” wydanego pod patronatem Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej SED oraz Fundacji Bank Mleka Kobiecego.[1]
Badania potwierdzają: wystarczy jeden krok do lepszej higieny i zdrowia jamy ustnej
Wystarczy właściwa profilaktyka w każdej polskiej łazience, aby znacząco zmniejszyć odsetek pacjentów zmagających się z chorobami jamy ustnej i następstwami tych schorzeń. Szacuje się, że w kraju nad Wisłą aż 95% pacjentów ma próchnicę. A do dopiero czubek góry lodowej. Globalne statystyki pokazują, że problem narasta i będzie tylko gorzej. Albo zaczniemy wzmożone działania profilaktyczne we wszystkich kategoriach wiekowych pacjentów, albo naprawdę staniemy się „szczerbatą Polską”.
XXVII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Wspólnie dla serca – od poradni do kliniki”
W dniach 28-30 września 2023 r. w Poznaniu odbędzie się XXVII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – najważniejsze wydarzenie naukowe i edukacyjne w dziedzinie kardiologii w naszym kraju. Hasło tegorocznej edycji to „Wspólnie dla serca”, a motto „Od poradni do kliniki” - i przede wszystkim o tym będą dyskutowali polscy i zagraniczni eksperci.
Medicover dołącza do Warsaw Health Innovation Hub jako pierwszy partner z sektora prywatnej ochrony zdrowia
Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu Medicover sp. z o.o. i Agencja Badań Medycznych zawarły porozumienie o współpracy, na mocy którego Medicover stał się pierwszym partnerem WHiH z sektora prywatnej ochrony zdrowia.
Te rozwiązania mogą uratować życie dzieciom. Publiczne szpitale ogłosiły II edycję konkursu dla startupów
Mother and Child Startup Challenge to pierwszy tego typu projekt w skali Polski oraz jeden z nielicznych na terenie Europy zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu – wykorzystanie potencjału technologii medycznych oraz innowacji skierowanych na ochronę zdrowia i życia.