Aktualności

Ostra białaczka szpikowa - aktualne wyzwania i priorytety

Ostra białaczka szpikowa (AML) to najczęstszy nowotwór krwi, stanowi 80 proc. wszystkich zachorowań na ostre białaczki. W Polsce co roku wykrywa się 800 nowych przypadków. Chorują głównie osoby po 60 roku życia. Nieleczona prowadzi do śmierci w ciągu 2-3 miesięcy. Czas to nieprzyjaciel.
2022-01-25 13:24

Przewlekły, długotrwały kaszel powinien nas zaalarmować

– Płuca nie bolą, więc nowotwór płuca może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Dlatego osoby z grupy ryzyka – czyli po 55. roku życia, które od 20 lat palą co najmniej paczkę papierosów dziennie albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat – powinny wykonać badania profilaktyczne – podkreśla prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2022-01-25 12:05

7-dniowa kwarantanna obowiązuje od 25 stycznia

Skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni to jedna ze zmian wdrożonych przez rząd w konsekwencji narastającej 5 fali pandemii koronawirusa wywołanej wariantem Omicron. Dodatkowo wprowadza sie ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększa się dostępność do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia oraz rozbudowywana jest baza łóżkowa. 
2022-01-25 11:00

PIMS-TS, czyli rzadkie, ale poważne powikłania COVID-19 u dzieci

Dotychczas przebieg koronawirusa u dzieci określany był jako łagodny, często bezobjawowy. Zdarza się, że u niektórych młodych pacjentów diagnozowane są groźne powikłania COVID-19, które występują po kilku tygodniach od zachorowania. O wciąż niezbadanym PIMS-TS, wieloukładowym zespole zapalnym po COVID-19, mówi się coraz więcej. Warto wiedzieć, czym jest, jak go rozpoznać, i jak z nim walczyć.
2022-01-25 10:38

Co trzeci pacjent hematologiczny cierpi na schorzenia kardiologiczne

W Polsce co roku diagnozuje się ponad 6 tys. nowych zachorowań na nowotwory krwi. W ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na te choroby wzrosła dwukrotnie i należy się liczyć z dalszym systematycznym wzrostem. Okazuje się, że nowotworom krwi często towarzyszą choroby sercowo-naczyniowe. Z badań wynika, że co trzeci pacjent hematologiczny ma rozpoznawaną chorobę serca. Współpraca hematologów z kardiologami to pilna potrzeba kompleksowej opieki nad pacjentami hematologicznymi. W Instytucie Hematologii i Transfuzjologii specjaliści dzięki stałej współpracy leczą zarówno choroby hematologiczne, jak i kardiologiczne.
2022-01-25 10:12

Dr Maria Miszczak-Knecht: U dzieci arytmie wymagają odmiennego postępowania

Zaburzenia rytmu serca występujące u dzieci mają zwykle inne podłoże niż arytmie, które występują u dorosłych. Wymagają też odmiennego postępowania. Dlaczego w przypadku najmłodszych pacjentów preferuje się obserwację i nieinwazyjne formy terapii, częściej odracza zabiegi ablacji i decyzje o implantacji urządzeń wyjaśnia dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
2022-01-25 09:48

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza gabinety i poradnie okulistyczne z całej Polski do udziału w VI edycji akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra

Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych ogłaszają nabór placówek do szóstej edycji społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Inicjatywa realizowana jest corocznie w ramach obchodów Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku przypada pomiędzy 6 a 12 marca. Udział w akcji to okazja do promocji zarówno lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych. W 2021 roku w akcji wzięło udział 78 gabinetów okulistycznych na terenie 40 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały łącznie 3080 miejsc dostępnych dla pacjentów. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie: www.tydzienjaskry.pl. Nabór placówek trwa do 27 lutego. Udział w akcji jest bezpłatny.
2022-01-24 15:08

Wyniki ankiety wśród chorych na hemofilię: potrzebna lepsza praca ośrodków leczenia, telemedycyna i dostawy domowe

Długi czas oczekiwania na wizytę u hematologa, niewystarczająca dostępność do fizjoterapii, pomocy ortopedycznej i psychologicznej, brak dostaw domowych leków: to problemy, z którymi na co dzień muszą zmagać się dorośli chorzy na hemofilię. Wyzwaniem dla chorych i ich rodzin jest również zmiana w leczeniu dotycząca pacjentów wkraczających w dorosłość, którzy zderzają się wtedy z twardą rzeczywistością. Chorzy oczekują poprawy opieki w ośrodkach leczenia hemofilii.
2022-01-24 11:35

Polska specyfika niewydolności serca: zapobiegać i leczyć skuteczniej

Niewydolność serca diagnozowana jest w Polsce w bardziej zaawansowanych stadiach niż w innych rozwiniętych krajach Europy. Polska ma także najwyższy wśród krajów OECD wskaźnik hospitalizacji związanych z tym schorzeniem. W naszym kraju udoskonalenia wymaga profilaktyka pierwotna i wtórna oraz etap następujący po terapii stanów ostrych, czyli leczenie przewlekłe. Nie ma wątpliwości, że warto i można stan opieki kardiologicznej w Polsce efektywnie zmieniać. To możliwe często przy już dostępnych zasobach i wiedzy – mówi dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-01-24 09:11

Eksperci: pandemia COVID-19 wymogła zwrócenie szczególnej uwagi na profil bezpieczeństwa antykoncepcji hormonalnej

Eksperci wskazują, iż metodą pierwszego wyboru dla każdej pacjentki powinna być antykoncepcja nowej generacji bez estrogenu. Wynika to z jej korzystnego profilu bezpieczeństwa w aspekcie ryzyka zdarzeń zakrzepowych. Ten rodzaj antykoncepcji jest rekomendowany szczególnym grupom kobiet: z nadwagą oraz otyłością, palącym papierosy, karmiącym piersią, po 40. roku życia, nastolatkom. Antykoncepcja nowej generacji bez estrogenu to wartościowy wybór zarówno w dobie pandemii COVID-19, jak i po jej opanowaniu.
2022-01-24 09:05

SDS Optic chce unowocześnić diagnostykę nowotworów i zadebiutować ze swoją technologią na NewConnect w 2022

inPROBE® to innowacyjna i unikalna na skalę światową platforma technologiczna przeznaczona do diagnostyki chorób nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych i grzybicznych w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie opracowała lubelska spółka SDS Optic S.A., która połączyła najnowsze technologie z zakresu fotoniki, biologii molekularnej, immunochemii i bioinżynierii medycznej. Spółka w I półroczu 2021 przeprowadziła prywatną emisję akcji serii D, z której pozyskała 11 mln zł. W najbliższych tygodniach SDS Optic planuje wejść na rynek NewConnect warszawskiej giełdy.
2022-01-21 11:58

Choroba Devica (NMOSD) i stwardnienie rozsiane – dwa różne, choć często mylone, schorzenia

Co najmniej 20% pacjentów z rozpoznaniem choroby Devica (NMOSD) było początkowo zdiagnozowanych jako osoby chorujące na stwardnienie rozsiane (SM). To dlatego, że jeszcze do niedawna uważano NMOSD za odmianę stwardnienia rozsianego – odmianę o ciężkim, opornym na leczenie przebiegu. Dziś już wiadomo, że są to dwie odrębne jednostki chorobowe, różniące się m.in. mechanizmem powstawania, niektórymi objawami, rokowaniem oraz odpowiedzią na leczenie. Jak zatem odróżnić NMOSD od stwardnienia rozsianego i co warto wiedzieć o chorobie Devica?
2022-01-21 11:34