Aktualności

Trend nieodwoływanych wizyt lekarskich kosztuje system zdrowia ogromne pieniądze

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że problem nieodwoływanych wizyt lekarskich jest znaczny i przy tym kosztowny. Nie przewidują jednak na dzień obecny finansowych kar z tego tytułu, upatrując rozwiązanie problemu we wdrożeniu centralnego systemu e-rejestracji. Skala nieodwoływania wizyt lekarskich jest ogromna – aktualnie wynosi około 1,3 mln wizyt rocznie.
2024-05-29 11:39

Konferencja “I am just like You”. Stabilne Zatrudnienie – staże w administracji publicznej szansą na rozwój zawodowy

Podczas konferencji „I am just like You” zostały przedstawione dobre praktyki oraz działania wspierające integrację zawodową osób z niepełnosprawnościami, w tym programy stażowe w administracji publicznej. Staże te stanowiły doskonałą okazję dla osób z niepełnosprawnościami do zdobycia doświadczenia zawodowego, rozwoju kompetencji oraz budowania swojej kariery zawodowej. Celem konferencji było również umożliwienie wymiany wiedzy i doświadczeń między różnymi środowiskami oraz budowanie dialogu i współpracy pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w integrację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Wartość dodaną konferencji było poznanie nowych możliwości zatrudnienia dla OzN oraz budowanie społecznej akceptacji dla takich form zatrudnienia.
2024-05-29 11:17

Diagnoza i leczenie osób z SM w Polsce. Perspektywa pacjenta. Czy jesteśmy na światowym poziomie?

W Polsce na stwardnienie rozsiane (SM) choruje około 55 000 osób. Co roku diagnozę tej choroby słyszy kolejne 2 500 pacjentów. Są to przede wszystkim młode kobiety (które chorują 3-krotnie częściej niż mężczyźni) w wieku między 20 a 40 lat. Na szczęście, w ostatnich latach doszło do prawdziwej rewolucji w leczeniu SM – pojawiły się nowe leki bardzo skutecznie modyfikujące przebieg tej choroby, ale warunkiem sukcesu jest wczesne postawienie rozpoznania i rozpoczęcie terapii. Leki te są dostępne również w Polsce w ramach programu lekowego. Czy to oznacza, że dziś w Polsce opieka nad osobami z SM stoi na europejskim poziomie?
2024-05-29 09:25

Kondycja psychiczna polskiego społeczeństwa, a zdrowie psychiczne polskiego żołnierza i weterana

Cytując G. Michaela Hopfa „Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy". Podczas konferencji "Kondycja psychiczna polskiego społeczeństwa, a zdrowie psychiczne polskiego żołnierza i weterana" zaproszeni eksperci dyskutowali nad zasadnością tych jakże popularnych słów.
2024-05-29 09:17

Dla kogo pobiegniesz w tym roku? Startują zapisy na 17. Onkobieg - Razem po zdrowie!

17. Onkobieg - Razem po zdrowie! odbędzie się 8 września 2024 r. Główny bieg niezmiennie będzie miał miejsce przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, gdzie wszystko się zaczęło. Tam również stanie studio, z którego relacjonowane będą na żywo emocje uczestników, rozmowy z lekarzami, specjalistami i pacjentami. Wszystko po to, aby uświadamiać i angażować społeczeństwo do aktywności fizycznej i edukacji w zakresie profilaktyki.
2024-05-29 09:08

Kongres EHRA 2024 – najważniejsze doniesienia

Ogłoszenie dwóch nowych dokumentów eksperckich: konsensusu dotyczącego ablacji migotania przedsionków oraz dokumentu dotyczącego burzy elektrycznej, stymulacja fizjologiczna oraz ablacje metodą elektroporacji, interesujące wyniki badań i nowe doniesienia kliniczne z zastosowaniem nowych technologii – najważniejsze zagadnienia tegorocznego Kongresu EHRA (European Heart Rhythm Association) podsumowuje dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2024-05-28 14:14

Polscy hematolodzy o przeciwciałach dwuswoistych jako nowych możliwościach leczenia chłoniaków

Przeciwciała dwuswoiste to nowa kategoria leków, które znajdują szerokie zastosowanie w hematoonkologii. Mogą być wykorzystywane m.in. w leczeniu nowotworów układu chłonnego, np. chłoniaku rozlanym z dużych komórek B czy chłoniaku grudkowym. Z okazji obchodzonego 28 maja Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, prezentujemy wypowiedzi czołowych polskich ekspertów, którzy opowiadają o tym, czym są przeciwciała bispecyficzne i jakie są możliwości ich stosowania w chłoniakach.
2024-05-28 14:06

Rak płuca każdego roku zabija ćwierć miliona Polaków. W większości są to nałogowi palacze

Na rzucenie nałogu nigdy nie jest za późno – mówi Elżbieta Kozik z PARS i przypomina, że właśnie palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka płuca. Tymczasem od początku XXI w. liczba palaczy na świecie wzrosła aż o 20 proc[1]. W Polsce regularnie pali co czwarty dorosły i nawet co ósmy nastolatek[2].
2024-05-28 14:01

Każdy pacjent w szpitalu otrzymuje przynajmniej raz płyny infuzyjne. A co gdyby w Polsce ich zabrakło?

Płyny infuzyjne to najczęściej stosowane leki w lecznictwie szpitalnym, a ich zastosowanie jest niezwykle szerokie – od oddziałów pediatrycznych, poprzez internistyczne i chirurgiczne, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, ortopedyczne i wiele innych. W sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia czy konflikt zbrojny, płyny infuzyjne to produkty pierwszej potrzeby. Ich dostępność to wyznacznik bezpieczeństwa lekowego kraju. Jak pod tym względem wygląda sytuacja w Polsce?
2024-05-27 16:23

Prof. Piotr Rutkowski: Polski system ochrony zdrowia radzi sobie z czerniakiem całkiem nieźle

Zwiększa się istotnie świadomość społeczna, coraz więcej czerniaków diagnozowanych jest we wczesnym stopniu, choć nadal wyniki w tym zakresie są gorsze od krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Drugim pozytywnym aspektem opieki chorych na czerniaki w Polsce jest bardzo dobry dostęp do nowoczesnych terapii w naszym kraju zarówno w leczeniu systemowym choroby przerzutowej, jak i w leczeniu uzupełniającym (adjuwantowym). Właściwa organizacja powoduje, że w każdym regionie Polski są wielospecjalistyczne ośrodki (w liczbie obecnie 36), które zapewniają kompleksowe leczenie czerniaka. – wskazuje prof. Piotr Rutkowski.  
2024-05-27 08:56

Rozjechać szpiczaka!

Rajd Po Zdrowie to inicjatywa Fundacji Carita, która powstała w 2010 roku. Jej założycielka Wiesława Adamiec zachorowała na szpiczaka plazmocytowego i uczyła się, jak można żyć z chorobą. Stała się przykładem dla innych chorych, że to życie może wyglądać całkiem normalnie i nie musi się wiązać z ciągłą rezygnacją z rzeczy, które się lubi. Fundacja powstała z myślą wspierania innych osób, które czują się zagubione po usłyszeniu diagnozy, działa także na rzecz wyrównania szans pacjentów, by każdy mógł mieć dostęp do najnowszych metod leczenia. Robi to m.in. poprzez organizację warsztatów i spotkań edukacyjnych w całej Polsce, a od 2019 roku także z pomocą projektu Rajd Po Zdrowie.
2024-05-27 08:41

Potrzebne są zmiany systemowe w leczeniu stwardnienia rozsianego

W stwardnieniu rozsianym nastąpiła w ostatnich latach rewolucja jeśli chodzi o jakość i dostępność leków modyfikujących przebieg choroby. Niestety, funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia powoduje że szansa jaką dał rozwój medycyny, nie jest w pełni wykorzystywana. Potrzebne są zmiany systemowe, na które zwracają uwagę eksperci zajmujący się stwardnieniem rozsianym. 30 maja przypada Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego.
2024-05-27 08:36