Aktualności

Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku

Zakrzepica to problem często marginalizowany i odsuwany na boczny tor, który potrzebuje nagłośnienia i poświęcenia odpowiedniej uwagi i zaangażowania. O tym, kiedy możemy podejrzewać zakrzepicę, jak ją diagnozować, jak szybko da się to zrobić oraz czy i jak możemy się chronić, zarówno przed nią, jak i jej powikłaniami, opowiadali w 200. rocznicę urodzin Rudolfa Virchowa profesorowie medycyny zajmujący się problemem zakrzepicy każdego dnia.
2021-10-15 12:11

Szybka i precyzyjna diagnostyka kluczem do sukcesu w leczeniu hematologicznym

Postęp w światowej hematoonkologii jest ogromny. Odchodzimy od standardowej chemioterapii i przechodzimy do terapii celowanych oraz innowacyjnych terapii komórkowych, które wspierają układ odpornościowy i pomagają rozpoznawać oraz zwalczać nieprawidłowe komórki nowotworowe. Żeby jednak skutecznie wykorzystywać zdobycze medycyny i docierać do „momentu” diagnostyki precyzyjnej, musi pojawić się pierwsze ogniwo, jakim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz decyzja samego pacjenta. 
2021-10-15 10:01

Jarosław Pinkas: Szczepienia młodych kluczowe dla przebiegu czwartej fali pandemii Covid-19

– Czwarta fala pandemii koronawirusa ma wiele scenariuszy, ale pewne jest, że jej przebieg zależy od liczby osób zaszczepionych. Teraz najważniejsze jest, aby zaszczepili się młodzi ludzie, tzw. superrozprzestrzeniacze – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.
2021-10-15 08:54

Posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie

W czwartek 14 października o godz. 12:00 odbywa się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie, podczas którego rozpatrzina zostanie informacja Ministra Zdrowia na temat Europejskiego Planu Walki z Rakiem w kontekście nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce i leczeniu.
2021-10-14 12:32

Samorząd lekarski i ekonomiści apelują o realną podwyżkę akcyzy na papierosy i podgrzewacze

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w akcyzie na wyroby tytoniowe. Zgodnie z propozycją resortu akcyza na papierosy ma rosnąć o 10 proc., ale od 2023 roku, podczas gdy akcyza kwotowa na tytoń do podgrzewania ma wzrosnąć o 100 proc. już od nowego roku. Resort chce również 5 proc. korekty minimalnej stawki akcyzy na papierosy. Zdaniem lekarzy i ekonomistów taka podwyżka ma symboliczny charakter i nie przełoży się na prozdrowotne zachowania Polaków. Ministerstwo Finansów podało również, że Polska, obok Bułgarii, ma najniższe ceny papierosów w Unii Europejskiej.
2021-10-14 10:05

RPP: lista technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej powinna być odpowiednio szeroka i obejmować różnorodne wskazania

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że lista technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej powinna być odpowiednio szeroka i obejmować różnorodne wskazania i rekomenduje 24 technologie lekowe, które obejmują 20 leków oraz 20 substancji czynnych lub ich kombinacji. „To szansa na realizację oczekiwań różnych grup pacjentów, związanych z potrzebą zapewnienia dostępności terapii zgodnych z najbardziej aktualnymi standardami klinicznymi” – zaznacza Bartłomiej Chmielowiec.
2021-10-14 09:51

Rola komunikacji pacjent-lekarz w opiece ginekologiczno-położniczej

Przyszłe i młode mamy stoją przed wieloma przeciwnościami, wyzwaniami i lękami dotyczącymi ciąży i porodu. Opieka nad noworodkiem, niemowlęciem, a także przedszkolakiem i młodzieżą jest niebywałą sztuką. Kobiety w ciąży i młode matki muszą jednak oprócz troski o swoje dzieci, troszczyć się także o siebie. Pandemia koronawirusa jest trudnym okresem dla wszystkich, ale dla młodych matek szczególnie – lockdown, samotne porody, lęk przed zachorowaniem na COVID-19 i zarażenie swojego dziecka. Kobiety w ciąży mają wsparcie najbliższych, ale czy wspierają je też specjaliści opieki ginekologiczno-położniczej?
2021-10-14 09:29

Rak wątrobokomórkowy - wyzwania w diagnostyce i leczeniu

W Polsce według Krajowego Rejestru Nowotworów na HCC zapada około 1600 chorych, z przewagą mężczyzn. Rejestrowalność nie oddaje jednak rzeczywistej liczby zachorowań, o czym może świadczyć liczba zgonów wynosząca ok. 2 tys. rocznie. Na świecie pod względem częstości występowania nowotwór ten plasuje się zaś na 5. miejscu wśród mężczyzn i 9. miejscu u kobiet. Ok. 90% nowotworów wątrobowokomórkowych rozwija się na podłożu marskości wątroby. Postępowanie w zakresie pierwotnej profilaktyki jest zbliżone do profilaktyki innych nowotworów – możemy zapobiec marskości wątroby poprzez szczepienie przeciw HVB lub właściwe leczenie osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.
2021-10-13 10:37

Dzień Świadomości Zaawansowanego Raka Piersi - jak zmieniło się leczenie tego nowotworu

Stały postęp, jaki dokonuje się w onkologii, daje nadzieję chorym kobietom na całym świecie w walce z zaawansowanym rakiem piersi. To, jak bardzo na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście do jego leczenia, daje nadzieję - dziś już wiemy, że istnieje wiele typów tego nowotworu, a odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia, może polepszyć stan i komfort życia pacjentek.
2021-10-13 10:17

Trwa Ogólnopolski Test Zdrowia

Wirtualna Polska wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym sprawdzą zdrowie Polaków w czasie pandemii. 13 października w serwisie WP abcZdrowie ruszy akcja „Pomyśl o sobie – sprawdź swoje zdrowie w pandemii”. Jej celem jest podniesienie świadomości  i zwrócenie uwagi na stan naszego zdrowia.
2021-10-12 15:46

KOS-BAR: projekt zarządzenia NFZ trafił do konsultacji publicznych

Centrala Narodowego Fundusz Zdrowia skierowała w dniu 11 października do konsultacji projekt zarządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Opinie i uwagi można zgłaszać do 18 października 2021 r. 

2021-10-12 11:43

Bartłomiej Chmielowiec: Większa świadomość i przestrzeganie praw pacjenta to wyższa jakość opieki zdrowotnej

Im więcej naszych działań, które skutkują m.in. lepszą znajomością praw pacjenta, tym więcej będzie tych zgłoszeń. Ja również zachęcam pacjentów do podejmowania aktywności, aby nie bali się zgłaszać naruszeń, by walczyli o swoje prawa. uważam, że powinniśmy - jako społeczeństwo – nauczyć się mówić o problemach, nie zamiatać ich pod dywan, rozmawiać o nich, zgłaszać je, a co za tym idzie - podnosić jakość świadczeń zdrowotnych. - podkreśla w rozmowie z redakcją Medicalpress Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
2021-10-11 11:56