Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologcznej (KSO) we wtorek 3 stycznia. Na jej wdrożenie trafi ponad 5 mld złotych. Nowy model kompleksowej opieki ma zapewnić lepszą jakość i koorynację diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory, między innymi dzięki współpracy między specjalistami z różnych dziedzin medycyny.
2023-01-04 11:41

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych - poznaj szczegóły

Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy powołujący Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia, przewiduje, że świadczenia kompensacyjne będą przyznawane na podstawie decyzji Rzecznika Praw Pacjenta.
2021-07-27 14:01

Rząd musi ciąć wydatki, by zrealizować ustawę 6 proc. PKB na zdrowie

Od przyszłego roku realizacja ustawy „6 proc. PKB na zdrowie” będzie wiązała się z koniecznością wsparcia systemu opieki zdrowotnej gigantycznymi dotacjami z budżetu państwa - wynika z najnowszej analizy Public Policy. Przyczyną jest spadek wartości składek ZUS i przekroczony konstytucyjny próg ostrożnościowy budżetu państwa. Wydatki na zdrowie mogą spowodować ograniczenia w finansowaniu innych dziedzin życia publicznego.
2020-07-01 09:43

Od 30 maja IV etap znoszenia obostrzeń zw. z koronawirusem

Rząd zapowiedział wejście w kolejnego IV etapu znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa od 30 maja b.r. - nie trzeba będzie zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Od 6 czerwca otwarte zostają kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostanie także organizacja wesel do 150 osób.
2020-05-27 13:11

Rok 2020 będzie rokiem raka płuca!

Takie zapewnienie padło z ust wiceministra zdrowia  Sławomira Gadomskiego podczas sesji „Rak płuca pod lupą. Premiera raportu specjalnego "The Economist"”, która odbyła się w ramach corocznej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano raport „Breathing in a new era” sporządzony przez the Economist Intelligence Unit (EIU). „Breathing in a new era”
to analiza porównawcza polityki w zakresie raka płuca w Europie. Raport opisuje zapadalność na nowotwory płuca w Europie oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem w poszczególnych państwach.

2020-01-17 16:05

Czterdziestolatkowie do przeglądu

Czterdziestolatkowie do przeglądu: Co znajdzie się w pakiecie badań, który obiecał premier Morawiecki? – pyta Klara Klinger w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Poziom cholesterolu, cukru czy echo serca – możliwe, że niektóre z tych badań znajdą się w zapowiadanym przez premiera w exposé pakiecie jako oferta profilaktyki dla Polaków po 40. roku życia.

2019-11-21 12:46

O zdrowiu w expose Premiera Morawieckiego

Zainwestujemy w zdrowie, ale i kulturę aktywności fizycznej - zapowiedział w Sejmie Mateusz Morawiecki.
2019-11-19 15:50

Łukasz Szumowski pozostanie Ministrem Zdrowia

8 listopada Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu. Łukasz Szumowski pozostał na stanowisku Ministra Zdrowia. Z tej okazji przypominamy naszą rozmowę z Panem Ministrem o potencjale Polski w obszarze badań klinicznych.
2019-11-09 12:27

Rządowa agencja będzie współpracować z firmami farmaceutycznymi

Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, Agencja Badań Medycznych podpisała list intencyjny deklarujący współpracę z przedstawicielami kluczowych firm farmaceutycznych w Polsce w zakresie rozwoju innowacyjności polskiej medycyny. Posłowie z klubu Kukiz’15 pytają Ministerstwa Zdrowia, czy aby na pewno jest to słuszny kierunek.

2019-09-10 21:49