Czterdziestolatkowie do przeglądu

Opublikowane 21 listopada 2019
Czterdziestolatkowie do przeglądu

Czterdziestolatkowie do przeglądu: Co znajdzie się w pakiecie badań, który obiecał premier Morawiecki? – pyta Klara Klinger w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Poziom cholesterolu, cukru czy echo serca – możliwe, że niektóre z tych badań znajdą się w zapowiadanym przez premiera w exposé pakiecie jako oferta profilaktyki dla Polaków po 40. roku życia.

Jak się dowiedział DGP, projekt ma być gotowy w grudniu. Obecnie rozważane są dwie opcje: albo pakiet mógłby się znaleźć w medycynie pracy, albo w całości u lekarza rodzinnego. Badania odbywałyby się co 5 lat.
 
Gdyby badania robiono przy okazji badań dla pracodawcy, byłyby obowiązkowe. A to oznacza, że, po pierwsze, koszty ponosiliby pracodawcy, a po drugie, że musiałby się im poddać każdy pracujący. To plus. Minusem byłoby to, że nie dotyczyłyby wszystkich. Przy czym, jak przyznają urzędnicy ministerstwa, nie wiadomo, co dalej. Kiedy zostanie wykryta cukrzyca czy nadciśnienie, to i tak pacjent musiałby wrócić do lekarza rodzinnego, który by go dalej pokierował na kolejne badania i leczenie.
Pracodawcy ideę badań popierają, choć podkreślają, że diabeł tkwi w szczegółach. Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP, nie wyobraża sobie, żeby pracodawcy byli obciążeni pełnymi kosztami przedsięwzięcia. Dodaje, że warto się zastanowić nad mechanizmem albo wsparcia finansowego, albo ulg podatkowych dla pracodawców. Podkreśla również, że zdrowy, przebadany pracownik to oczywista korzyść i dla samego pracownika, i dla firmy, i dla całej gospodarki.
 
Resort zdrowia rozważa więc również model, w którym 40-latkami plus zajmą się lekarze opieki podstawowej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna (klik)
Fot.: Pixabay