Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

KSO - leczenie według określonych standardów niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta

Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi jakość leczenia pacjentów, a terapia będzie się odbywać według określonych standardów – mówili w poniedziałek medycy uczestniczący w ogólnopolskiej konferencji poświęconej ewidencji świadczeń zdrowotnych.

 
2023-05-30 09:40

Przełom w leczeniu stwardnienia rozsianego to jeden z największych postępów w medycynie

30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Z tej okazji – o zmianach, jakie zaszły w leczeniu tej choroby oraz najpilniejszych potrzebach osób żyjących z SM w Polsce i opiekujących się nimi neurologów – mówią Dominika Czarnota, sekretarz generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR) oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, przewodniczący Doradczej Komisji Medycznej PTSR, dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

2023-05-29 14:34

Ciężka choroba lub operacja podwyższają wiek biologiczny. Po okresie regeneracji możliwe jest jednak ponowne „odmłodzenie”

Wiek biologiczny nie ma charakteru linearnego – wykazali naukowcy badający zjawisko starzenia się na modelach mysich. Również dane medyczne dotyczące ludzi pozwalają zaobserwować, że w stanach silnego stresu fizjologicznego wiek biologiczny gwałtownie rośnie, a potem – po okresie regeneracji – może się cofnąć. Potwierdzenie tych zależności to punkt wyjścia w kierunku badań nad lekami i postępowaniem żywieniowym, które pozwoliłyby zatrzymywać lub cofać proces starzenia się komórek. Dziś jedynym udokumentowanym sposobem na obniżanie wieku biologicznego jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

2023-05-29 12:43

Nowoczesne terapie szansą dla pacjentek z rakiem piersi

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet - stanowi 23 proc. wszystkich nowotworów w tej grupie chorych. Jednak nowoczesne terapie, które onkolodzy mogą wdrożyć zarówno na wczesnym etapie rozwoju tego raka, jak i na etapie zaawansowanym, leczą lepiej, pacjentki żyją dłużej, są narażone na niewiele działań niepożądanych.
2023-05-29 12:17

Nieoszczędzanie na diagnostyce molekularnej i wykonywanie jej dobrze sprawia, że leczymy skuteczniej

Postęp w genetyce i diagnostyce molekularnej jest ogromny, co ma bezpośredni wpływ na szeroki wachlarz możliwości terapeutycznych, nawet bardzo rzadkich typów nowotworów. Kluczem do sukcesu terapii jest realny dostęp do diagnostyki molekularnej, z czym nadal w Polsce jest spory problem - wskazywali eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Diagnostyka molekularna nie tylko otwiera drogę do leczenia celowanego ale też immunoterapii. Terapie ukierunkowane molekularnie spowodowały, że nowotwory wcześniej bardzo źle rokujące, obecnie często leczymy skuteczniej niż inne. Dochodzą też zupełnie nowe możliwości leczenia okołooperacyjnego.
2023-05-29 09:51

Kompleksowy program lekowy zapewnia europejską dostępność do nowych terapii w leczeniu szpiczaka plazmocytowego

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Zgodnie z danymi Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie na nowotwory te choruje ok. 150 tys. osób – rocznie diagnozowanych jest ponad 6 tys. przypadków. W ciągu ostatnich trzech dekad zapadalność na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie – najczęściej diagnozowane są osoby w wieku 50-79 lat, ale coraz częściej chorują młodsze osoby - najmłodszy pacjent w Polsce zdiagnozowany na szpiczaka plazmocytowego miał 19 lat.

2023-05-26 17:04

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Jakie są najpopularniejsze mity na temat tej choroby?

Na całym świecie na  stwardnienie rozsiane (SM) choruje ponad 2,8 mln osób, a w Polsce ok. 51 tysięcy. W naszym kraju  każdego miesiąca około 217 osób słyszy diagnozę SM. Mimo skali tej choroby to wciąż wokół stwardnienia rozsianego krąży wiele mitów, które wpływają na postrzeganie  życia osób chorych i ich bliskich. 30 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Ma on na celu podnoszenie świadomości o tej chorobie, walkę ze stereotypami i wsparcie pacjentów. Razem z ekspertami akcji „Pogromcy (S)M-itów” obalamy  najpopularniejsze mity na temat stwardnienia rozsianego. 

2023-05-26 16:05

Planujesz wakacje? Nie odkładaj przygotowań na ostatnią chwilę!

Wizyta u lekarza medycyny podróży może pomóc w odpowiednim przygotowaniu się do wyjazdu, zwłaszcza, gdy planujemy wakacje poza granicami Europy. Wykonanie wszystkich obowiązkowych i zalecanych szczepień to najlepszy sposób, aby zabezpieczyć się przed zachorowaniem w czasie podróży lub po jej zakończeniu. 

2023-05-26 15:47

Dostrzegamy! Badamy. – 5. edycja kampanii W kobiecym interesie. Rusza w trasę Mobilny Gabinet Ginekologiczny

Eksperci biją na alarm: Kobieta w każdym wieku powinna odbyć wizytę ginekologiczną przynajmniej raz w roku. Rusza kampania Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie, która już po raz piąty przypomina Polkom o konieczności wykonywania badań ginekologicznych. Tegoroczna edycja szczególną uwagę poświęca kobietom 59+ oraz ze stwierdzoną niepełnosprawnością.

2023-05-26 15:14

Bez usprawnienia procesu diagnostyki nie będzie sukcesów w leczeniu raka płuca

- Rak płuca jest największym zagrożeniem zdrowotnym wśród wszystkich nowotworów z jakimi mamy do czynienia - mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski podczas debaty Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa". - Mimo że mamy rewolucję w leczeniu raka płuca, to cały czas ścieżka diagnostyczna i dostęp do terapii jest ograniczony w Polsce. I to jest bardzo duży problem. Stąd konieczne jest zaangażowanie kolegów lekarzy rodzinnych, pulmonologów, torakochirurgów, onkologów i diagnostów molekularnych, jak również patomorfologów.
2023-05-26 11:18

Nowotwory krwi: z większością można żyć wiele lat. Najważniejsza jest wczesna diagnoza i nieodwlekanie leczenia

Postęp w diagnostyce i leczeniu spowodował, że z większością nowotworów hematologicznych pacjenci mogą żyć wiele lat. Najważniejsze jest wykonywanie co roku morfologii, zwrócenie uwagi na niepokojące objawy, szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy oraz dobranie leczenia do pacjenta – podkreślają eksperci. 28 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi: chorobami, w których leczeniu w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp.
2023-05-26 09:58

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego - wkład 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego

27 maja świętujemy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Tego dnia w 1961 r., Heinrich Matthaei i Marshall Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. To wydarzenie stanowiło fundament dla kolejnych odkryć i dokonań w dziedzinie diagnostyki molekularnej. - Celem naszego święta jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń sprzed 62 lat, ale także zwrócenie uwagi na codzienny trud pracy i zaangażowanie blisko 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w proces budowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków - podkreśla prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.
2023-05-26 09:49