Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Ciąża a szczepienia przeciw Covid-19

Ciąża jest okresem, który zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, dlatego szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane kobietom ciężarnym. Przeciwwskazaniem do nich nie jest także karmienie piersią. – Badania naukowe pokazały, że szczepionki, głównie tzw. mRNA, są absolutnie bezpieczne dla kobiet w ciąży i chronią przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19 – mów dr n. med. Maciej W. Socha, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku. Eksperci zalecają jednak, aby nie wykonywać szczepienia w pierwszych tygodniach ciąży.

2021-07-26 17:35

Raport: 10 rekomendacji dla polskiej polityki senioralnej

Raport pt. „Jakość życia osób starszych w Polsce w pierwszym roku pandemii COVID-19”, opracowany przez SeniorHub Instytut Polityki Senioralnej w partnerstwie z Promedica24, nie pozostawia złudzeń: osoby powyżej 60 roku życia niezwykle mocno ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa a prognozy na kolejne lata są także niepokojące. Zdaniem ekspertów z rozwiązywaniem problemów nie można czekać na zakończenie pandemii. Jednocześnie konieczne jest zapobieganie przyszłym kryzysom w szybko rosnącej populacji seniorów. To nie opcja, a konstytucyjny obowiązek – zaznaczają specjaliści i apelują: potrzebna jest „NOWA POLITYKA SENIORALNA”.
2021-07-26 17:26

Pacjenci z ciężką postacią AZS apelują do Premiera

Pacjenci z ciężką postacią AZS wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne. Jedynym możliwym ratunkiem dla nich jest skuteczna terapia biologiczna, która refundowana jest  w większości krajów Unii Europejskiej – niestety nie w Polsce. Trwający przez 24 godziny na dobę świąd jest tak silny, że pacjenci nie są w stanie nad nim zapanować. Drapią się do krwi by choć na chwilę poczuć ulgę. Nie śpią, mają problemy z koncentracją, są rozdrażnieni i sfrustrowani.
2021-07-23 16:26

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT nr 31/2021 w dniu 26.07.2021

Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zakłada m.in. przygotowanie stanowiska w sprawie oceny leku Imfinzi (durvalumabum) w ramach programu lekowego: „Leczenie drobnokomórkowego oraz niedrobnokomórkowego raka płuca  (ICD-10 C 34)” oraz ocenę zasadności refundacji leków atorvastatinum, lovastatinum, simvastatinum we wskazaniu: ciężka wtórna hipercholesterolemia u dzieci w wieku od 10 do 18 roku życia.
2021-07-23 12:06

Rekomendacje - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna w laboratoriach diagnostycznych

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wraz z Centrum E-Zdrowia opracowała rekomendacje poświęcone elektronicznej dokumentacji medycznej w laboratoriach. Rekomendacje te są szczególnie ważne w związku z wejściem w życie przepisów obligujących medyczne laboratoria diagnostyczne do wdrożenia nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie funkcjonowania dokumentacji w obszarze diagnostyki laboratoryjnej.
2021-07-23 10:50

Coraz więcej dzieci cierpi na dolegliwości bólowe charakterystyczne dla dorosłych

Pandemia spotęgowała ich problemy z postawą i wagą ciała. Zamknięcie na wiele miesięcy szkół, hal sportowych czy basenów spowodowało znaczący spadek aktywności fizycznej wśród dzieci. Już badanie z września ub.r. wskazało, że zmniejszyła się ona średnio o 33 proc. WHO zaleca, żeby dzieci i młodzież wykonywały codziennie 60 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.

2021-07-23 09:56

Minister Zdrowia przedstawił szczegóły ustawy o jakości i bezpieczeństwie

W czwartek 22 lipca, podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił szczegóły projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia. Zapowiedział wprowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych, systemu "no fault" i uproszczonego trybu ubiegania się o odszkodowanie za błąd lekarski lub zdarzenie niepożądane. - Powołany zostanie fundusz kompensacyjny. Nie będzie możliwa już tylko droga sądowa, która jest długookresowa, ale i wymaga kosztów.
2021-07-22 13:45

Refundowany dostęp do igieł coraz bardziej realny

Niewykluczone, że już wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce doczekają się kolejnej, niezwykle ważnej dla nich zmiany. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował bowiem objęcie refundacją igieł do penów insulinowych. Refundacja byłaby szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia.
2021-07-22 11:45

Zdalna weryfikacja tożsamości zwiększa efektywność systemu opieki zdrowotnej

Już dziś większość klientów prywatnych sieci medycznych w Polsce ma dostęp do nowoczesnych narzędzi umożliwiających bezpieczną, zdalną weryfikację ich tożsamości. Możliwość korzystania z tego typu usług oznacza z perspektywy pacjenta większą wygodę i komfort leczenia, a firmom z branży medycznej pozwala podnieść jakość usług i poziom rentowności.
2021-07-22 11:30

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii 22.07.21 godz. 12:00 - transmisja

W czwartek 22 lipca o godz. 12:00 odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, którego tematem będzie "Radioterapia w Polsce w kontekście zmian systemowych - aktualne wyzwania". Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.
2021-07-22 10:10

Hipercholesterolemia rodzinna: program badań profilaktycznych dla dzieci w Wielkiej Brytanii

Dzięki wsparciu fundacji HEART UK małe dzieci zostaną poddane badaniu przesiewowemu pod kątem dziedzicznego genu, który może powodować wczesną chorobę serca. 30 000 dzieci w całej Anglii zostanie poddanych ocenie za pomocą badania krwi, aby określić, czy mają „wadliwy gen”, który powoduje hipercholesterolemię rodzinną.
2021-07-21 15:06

Wymiana apeli między środowiskiem zawodów medycznych a organizacjami pacjentów

Środowisko zawodów medycznych odpowiedziało "listem otwartym do pacjentów" na stanowisko kilkunastu organizacji pacjentów w obronie mininstra zdrowia. Jak wskazują - "ze zdumieniem przyjęliśmy publikację przez ministra Adama Niedzielskiego listu podpisanego przez prezesów kilku organizacji pacjentów, w którym – w odpowiedzi na wniosek o odwołanie Ministra Zdrowia sformułowany przez naszą szeroką reprezentację środowiska medycznego, deklarują oni poparcie dla szefa resortu zdrowia i próbują bronić jego dokonań".
2021-07-21 14:56