Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Prof. Przemysław Leszek: Niewydolność serca leczmy uważniej

Terapia niewydolności serca będzie tym skuteczniejsza, im lepsze będą warunki kompleksowej opieki nad pacjentami i komunikacja na linii kardiolog-pacjent-lekarz rodzinny. Nowoczesne terapie pomogą, o ile będą szeroko dostępne i stosowane możliwie szeroko wśród  pacjentów – mówi prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii, Przewodniczący Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2020-10-19 15:55

Optymalizacja działania szpitali i norm pracy personelu w walce z covid-19

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek 19 października zapowiedział wprowadzenie kolejnych kroków w strategii walki z II falą pandemii koronawirusa w Polsce, m.in. otwarcie szpitali tymczasowych, przekształcanie oddziałów, włączenie do walki z koronawirusem szpitali prywatnych, wzmocnienie funkcji koordynatorów wojewódzkich czy zmianę warunków kwarantannowania oraz dodatki dla medyków. Wprowadzone rozwiązania mają przyczynić się do podwojenia liczby łóżek dla pacjentów z covid-19.
2020-10-19 14:57

Pacjenci z SM często nie wiedzą, że choroba postępuje – apelują eksperci

Jak wynika z przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundację SM-walcz o siebie ankiety[1], aż 54% pacjentów zauważyło u siebie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, niezależnie od rzutów choroby powolne pogorszenie wydolności ruchowej. Niestety tylko 12% z nich kojarzy pogorszenie funkcji motorycznych z objawami mogącymi wskazywać na proces przejścia z postaci rzutowo-remisyjnej w postać wtórnie postępującą.
2020-10-19 11:39

Nationale-Nederlanden wprowadza ubezpieczenie od cukrzycy – ochrona, która obejmuje również osoby chore

Cukrzyca to jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich 35 lat liczba zdiagnozowanych na świecie wzrosła ponad 3,5-krotnie. Według Instytutu Ochrony Zdrowia w Polsce choruje na nią 2,8 mln osób, a około milion nie wie, że ją ma. Dlatego Nationale-Nederlanden przygotowało produkt zapewniający ochronę nie tylko w razie wystąpienia choroby, ale również w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia.
2020-10-19 11:27

Najważniejsze doniesienia z kongresu ESMO 2020 z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty

Tegoroczny Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej (ESMO) przyniósł wiele istotnych doniesień z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty. Omówione one zostały podczas konferencji zorganizowanej przez Modern Healthcare Institute oraz Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z udziałem ekspertów klinicznych - prof. Macieja Krzakowskiego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prof. Radosława Mądrego, dr hab. Barbary Radeckiej i dr hab. Iwony Skonecznej.
2020-10-19 10:11

Ostre zapalenie trzustki - natychmiast wezwij pogotowie lub pojedź na SOR!

Objawów tej choroby nie sposób przeoczyć - silny ból brzucha, któremu mogą towarzyszyć wymioty. Trzeba szybko udać się wtedy do szpitala. O ostrym zapaleniu trzustki i dlaczego w razie tzw. ostrego brzucha leki przeciwbólowe mogą zaszkodzić, opowiada prof. Grażyna Rydzewska - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSW w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
2020-10-17 12:20

GIS: Jak się zachować kiedy mamy objawy COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny przygotował zestaw wskazówek dla osób, które podejrzewają zakażenie koronawirusem. Jeśli występują u Ciebie objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, nie idź do pracy,  pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.
2020-10-17 12:05

Talerz zamiast Piramidy Żywności i Żywienia?

Producenci ponad 30 gatunków owoców i warzyw uznali, że zmiana Piramidy na Talerz poprawi czytelność rekomendacji żywieniowych. Talerz w połowie wypełniony warzywami, obok którego widzimy owoce, pozwala sugestywniej pokazać rekomendowany udział tych produktów w zdrowym żywieniu. Przypomnijmy, warzywa, owoce i ich przetwory powinny stanowić połowę, tego co jemy.
2020-10-16 14:34

„Moja e-wizyta” - lista kontrolna dla pacjenta już do pobrania

Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali listę kontrolną dla wszystkich pacjentów korzystających z e-wizyty lekarskiej. Jednostronicowy szablon pomoże zaoszczędzić czas pacjenta i lekarza oraz nie zapomnieć o niczym ważnym. Bezpłatny formularz do wydruku można pobrać ze strony SRS PTK.

2020-10-16 10:29

Szczepionka przeciwko gruźlicy a COVID-19

Już kilka zespołów badawczych sprawdza, czy szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2 i/lub ciężkim przebiegiem COVID-19. Są przesłanki, które skłoniły naukowców do zajęcia się takimi badaniami. Początkowy entuzjazm z pierwszych badań obserwacyjnych może być jednak przedwczesny.
2020-10-16 10:08

Lista czerwonych stref objęła 152 powiaty - obowiązuje od 17.10.20

Wciskamy hamulec, ale nie w trybie delikatnym, lecz z całej siły. To konieczne, aby ochronić wydolność systemu opieki zdrowotnej. Pandemia przyspiesza - mówił minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji. W czerwonej strefie znalazło się 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

 

2020-10-16 09:36

Nowe obostrzenia i apel o izolację społeczną

Podczas czwartkowej konferencji Premiera i Ministra Zdrowia w KPRM ogłoszono nowe obostrzenia mające na celu zahamowanie wzrostu zachorowań na koronawirusa, m.in. ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach oraz zakaz organizacji wesel i konsolacji w strefie czerwonej. Ograniczenia dotyczą również liczby klientów w sklepach oraz pracy szkół. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni. Wraca zalecenie - zostań w domu i rekomendacja pracy zdalnej.
2020-10-15 18:41