Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Rezerwacja leków w aptece – PZU Zdrowie wdrożyło nową opcję do portalu pacjenta
PZU Zdrowie udostępniło pacjentom opcję rezerwacji leków za pomocą portalu samoobsługowego mojePZU. Nowa funkcjonalność pozwala zarezerwować potrzebne leki i produkty w ponad 1500 aptekach w 500 miejscowościach w całej Polsce. Rezerwacji można dokonać po telekonsultacji lub wizycie stacjonarnej zrealizowanej w wybranych placówkach PZU Zdrowie. Z opcji skorzystają posiadacze pakietów PZU Zdrowie oraz klienci indywidualni.
PTMR prezentuje kalendarz szczepień dorosłych, projekt wspiera Fundacja MY PACJENCI
Eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej opracowali kalendarz szczepień dorosłych w prostej i czytelnej formie. Towarzystwo i Fundacja MY PACJENCI zainicjowała projekt, kierując się zarówno zapotrzebowaniem społecznym, jak i chęcią wspierania tej formy profilaktyki. Kalendarz został opracowany tak, by każdy zainteresowany mógł łatwo zorientować się jakie są zalecane szczepienia w jego wieku. Planowana jest jego rozbudowa o warianty dla osób z poszczególnymi chorobami przewlekłymi.
Diagności Laboratoryjni: Kampania informacyjna - Poznaj Diagnostów Laboratoryjnych
Diagności laboratoryjni rozpoczynają ogólnopolską kampanię informacyjną „Poznaj Diagnostów Laboratoryjnych". To cykl publikowanych w grudniu grafik i animacji, w których samorząd przybliży pracę diagnostów laboratoryjnych - zawodu zaufania publicznego. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych podkreśla, że dla diagnostów laboratoryjnych grudzień to czas wyjątkowy m. in. dlatego, że 10 grudnia 2022 r. weszła w życie ustawa o medycynie laboratoryjnej, a w ostatnich tygodniach samorząd opiniuje także szereg kluczowych aktów wykonawczych do obowiązującej ustawy. Ponadto w grudniu ubiegłego roku Monika Pintal-Ślimak objęła funkcję Prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Osoby z Niepełnosprawnościami w centrum uwagi
1 grudnia z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) wraz z partnerami zorganizował wyjątkowe wydarzeniem o charakterze edukacyjnym i integrującym środowisko osób niepełnosprawnych oraz organizacji i instytucji, które je wspierają lub ogrywają istotną rolę w procesie aktywizacji społecznej i zawodowej. Grudniowe spotkania KSON stały się już tradycją i są wyrazem praktycznej realizacji maksymy „Nic o Nas, bez Nas”, promując dialog międzyśrodowiskowy, wspólne mapowanie problemów i rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Polsce.
W gabinetach lekarskich coraz więcej przypadków COVID-19 i grypy typu B. Polacy często jednak leczą się sami, niekoniecznie prawidłowo
Od wczoraj wszystkie osoby powyżej 12. roku życia mogą się już zaszczepić szczepionką zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa Kraken. Skierowania zostały automatycznie wystawione przez system i są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Powinny z nich skorzystać zwłaszcza te osoby, które mają wiele chorób współistniejących i zakażenie koronawirusem może być dla nich szczególnie niebezpieczne. Jak wskazuje specjalista medycyny rodzinnej Michał Domaszewski, w tej chwili obok COVID-19 w lekarskich gabinetach dominują grypa i zapalenie zatok. Dostępność różnego rodzaju testów pomaga postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. – Polacy często leczą się sami, ale przeważnie robią to źle – zauważa ekspert.
Dolnośląska Sieć Wsparcia dla osób dotkniętych nagłą niepełnosprawnością
Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2025. Na realizację tego zadania Samorząd Województwa przeznaczy 1 mln zł (po 500 tys. w każdym roku). Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych, które prowadzą statutową działalność na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Dolnego Śląska.
Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze
Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które często pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Chociaż osłabienie jest naturalnym zjawiskiem dotykającym wtedy wielu z nas, warto znaleźć na nie sposób. Co zrobić, aby poprawić samopoczucie i cieszyć się zdrowiem mimo ponurej aury? Przeczytaj porady ekspertów!
Jak zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej?
Wizja, że zdrowe niemowlę nie obudzi się ze snu to jeden z najgorszych koszmarów. Na szczęście dochodzi do tego rzadko, choć i tak, w zależności od regionu świata, bywa to jedna z głównych przyczyn śmierci niemowląt. W Polsce w ten sposób umiera około 20 dzieci rocznie. Nie jest znana przyczyna zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS), potocznie nazywanego „śmiercią łóżeczkową”, choć istnieją sposoby, które pozwalają jej ryzyko zminimalizować.
Targi SALMED - świat medycznych innowacji
Nowości rynkowe branży medycznej, debaty na temat aktualnych wyzwań stojących przed sektorem ochrony zdrowia a także prezentacja najbardziej obiecujących startupów rynku medtech – to tylko część oferty Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED. Najbliższa edycja wydarzenia organizowanego w cyklu dwuletnim odbędzie się 19-21 marca 2024 r.
Dapagliflozyna ponownie w refundacji dla pacjentów z niewydolnością serca od 1 stycznia 2024
- Już dziś mamy dla Państwa dobre wieści, potwierdzono bowiem, że dapagliflozyna stosowana w leczeniu niewydolności serca powróci na listę refundacyjną z dniem 1 stycznia 2024 roku, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami. Dlatego pragniemy Państwa uspokoić. - informuje prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, Przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca PTK.
Osoby z niepełnosprawnościami są wartościowymi pracownikami - rozmowa z Anną Tabor
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Anną Tabor, beneficjentką programu aktywizacji zawodowej realizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON). Pani Anna opowiada o roli aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz aktualnych możliwościach rozwoju zawodowego i zatrudnienia.
Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025
W ciągu ostatnich lat polska kardiologia przeżywała dynamiczny rozwój, wprowadzając nowe technologie, procedury i standardy postępowania. W trosce o dalsze doskonalenie opieki kardiologicznej oraz podniesienie jakości życia pacjentów, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) przedstawia Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025. Ten zestaw dziesięciu kluczowych postulatów stanowi fundament dla planowanych działań mających na celu usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w obszarze chorób układu krążenia.