Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Grupa AHP podwoi swoją działalność w sektorze publicznej opieki zdrowotnej
Grupa American Heart of Poland (wspierana przez Gruppo San Donato Italy i GKSD Srl) 12 listopada 2024 r. otrzymała zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na sfinalizowanie transakcji przejęcia kontroli nad Grupą Scanmed w Polsce, w skład której wchodzi ponad 30 placówek medycznych, w tym: 4 szpitale wielospecjalistyczne i 3 monokliniki, oddziały kardiologiczne oraz sieć poradni podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Bon energetyczny czy bon wykluczenia? Jak brak koordynacji międzyresortowej dzieli pacjentów
Każda osoba z niepełnosprawnością korzystająca z respiratora lub koncentratora tlenu będzie mogła otrzymać refundację z PFRON-u za zużyty prąd, która wyniesie 100 zł miesięcznie. To deklaracja Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wprowadzone kryterium, uzależniające przyznanie bonu przede wszystkim od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności wyklucza znaczną grupę pacjentów korzystających w ramach systemu ochrony zdrowia z respiratora lub koncentratora tlenu w warunkach domowych.
Światowy Dzień Cukrzycy. Żyję zdrowo, żyję w pełni
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzimy w Polsce już po raz trzynasty. W tym roku Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), która jest inicjatorem tego wydarzenia w skali globalnej, zaproponowała, aby skupić się na dobrostanie osób z cukrzycą. Dobrostanie, który obejmuje zdrowie fizyczne, psychiczne, ale także społeczne funkcjonowanie pacjenta. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, inicjator i organizator wydarzenia w Polsce, zamknął tę ideę w haśle: Cukrzyca: żyję zdrowo, żyję w pełni.
Śląsk: innowacyjne stymulatory „kapsułki” wszczepione pacjentkom z bradykardią
We wtorek 12 listopada 2024 roku odbyły się pierwsze na Śląsku zabiegi wszczepienia nowego bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca. – Dwa komunikujące się ze sobą stymulatory-kapsułki poprawiają synchronizację stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca. Dzięki temu terapia bradykardii (zbyt wolnego rytmu serca) jest jeszcze skuteczniejsza i jeszcze lepiej poprawia jakość życia pacjentów – informują specjaliści, III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Profilaktyka i zdrowe nawyki – miliardy dla polskiego systemu zdrowia i pracodawców podane na tacy
Według wyliczeń Polska może wydawać rocznie nawet 60 miliardów złotych na leczenie chorób przewlekłych. Zdaniem ekspertów, dzięki odpowiednim programom medycyny prewencyjnej kwota to mogłaby być nawet o 20 proc. niższa. Niestety, pod względem nakładów na profilaktykę zdrowotną Polska wciąż jest w ogonie krajów europejskich. Przekłada się to nie tylko na system ochrony zdrowia, ale także na rynek pracy i znaczące koszty związane m.in. z absencjami chorobowymi. Rozwiązaniem problemu może okazać się tzw. Medycyna Stylu Życia, czyli podejście, które kładzie nacisk na zdrowe nawyki jako sposób na zapobieganie chorobom przewlekłym i ich skutkom.
Stomatolodzy mogą pomóc w wykrywaniu wczesnych objawów cukrzycy typu 2
Na zlecenie Haleon przy wsparciu brytyjskiego Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem i Opieką, realizowane jest badanie, którego celem jest zatwierdzenie rutynowych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy podczas wizyt kontrolnych u dentysty.
Inwestycje w onkologii z KPO – jakie są oczekiwania placówek i ekspertów?
Eksperci podkreślali, że inwestycje w onkologii (i szerzej ochronie zdrowia) są nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne, i powinny służyć poprawie sprawności i jakości udzielanych świadczeń. Dofinansowanie z KPO to duży zastrzyk dla modernizacji infrastruktury szpitali onkologicznych. Jednak jak zwraca uwagę część środowiska - "Wykaz rekomendowanych wyrobów medycznych i wyposażenia - Załącznik nr 2.2.a", stanowiący załącznik do naboru, pomija niektóre ważne technologie medyczne, z udokumentowaną skutecznością np. w obszarze radioterapii.
Ponad jedną piątą populacji Polski stanowią seniorzy. To wyzwanie dla neurologii
Według najbardziej aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku w Polsce liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła ponad 7,5 mln, co stanowiło ponad 20% ogólnej liczby ludności. W stosunku do roku poprzedniego, liczba seniorów powiększyła się o niemal 200 tysięcy. Te dane nie pozostawiają wątpliwości, że Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw. Według prognoz, w 2050 roku osoby mające ponad 60 lat będą stanowić 40% społeczeństwa. A wiadomo, że starszy wiek jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób mózgu, zwłaszcza udarów i chorób neurozwyrodnieniowych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
Polski system ochrony zdrowia jest w tej chwili słabo przygotowany na sytuacje kryzysowe, jak kolejne pandemie czy katastrofy naturalne. Poprawy wymaga w zasadzie każdy jego element: od polityki kadrowej, poprzez finansowanie świadczeń, aż po rozwiązania prawne – wynika z raportu omawianego przez ekspertów podczas konferencji „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024”. Wskazują oni, że nie wyciągnęliśmy wniosków z pandemii COVID-19.
Od braku kadr po brak zaufania - przeszkody w cyfryzacji europejskiej ochrony zdrowia
Wszystkie dane medyczne zebrane w jednym miejscu, bezpieczne i łatwo dostępne dla każdego lekarza w Unii Europejskiej oraz dla badaczy pracujących nad nowymi lekami i terapiami. Dzięki rozporządzeniu EHDS kraje UE mają oszczędzać ponad miliard euro rocznie, jednak wcześniej muszą zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi cyfryzacja. Na szczęście są już na to przewidziane zasoby.
II edycja konferencji BesdKard. Gorące tematy w kardiologii, Krajowa Sieć Kardiologiczna, innowacje w leczeniu wad strukturalnych serca i elektroterapii
6-8 listopada w Bystrej k. Bielska-Białej odbyła się druga edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard. 12 sesji tematycznych, 2 międzynarodowe, w sumie 60 wykładów. W konferencji wzięli udział lekarze, specjaliści pielęgniarstwa, technicy i ratownicy medyczni, a także menedżerowie zdrowia. To jedno z ważniejszych wydarzeń medycznych w regionie pod kątem interdyscyplinarności i innowacji, które tworzy przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń.
Ekstremalne podróże w ekstremalnych warunkach, to życie Michała Worocha z SMA. Poznaj jego historię
Ekstremalne podróże w ekstremalnych warunkach, to życie Michała Worocha z SMA, wynalazcy goniącego za pasją i sięgającego po to, co niemożliwe. - Jeśli włożymy w coś bardzo dużo pracy, to jesteśmy w stanie osiągnąć nawet najpiękniejsze marzenia, pomimo niepełnosprawności i przeszkód – opowiada Michał Woroch, podróżnik, fotograf, wynalazca, chory na SMA3, który przygotowuje się do drugiego etapu podróży do Australii. W specjalnie dostosowanym do swoich potrzeb aucie może funkcjonować na co dzień, a także pionizować się i rehabilitować. Swoimi doświadczeniami z wyprawy chce dzielić z innymi, by też mogli spełniać swoje marzenia.