Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Bezpieczeństwo lekowe priorytetem UE. Przełomowe zmiany w budżecie UE?

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
2025-04-01 12:50

Eksperci alarmują: Bez akredytacji zakładów patomorfologii nie będzie możliwa kompleksowa diagnostyka i leczenie onkologiczne w Polsce

Badania patomorfologiczne i molekularne odgrywają kluczową rolę w diagnostyce i leczeniu nowotworów, a ich dostępność i jakość stanowią istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Eksperci w dziedzinie onkologii, patomorfologii i diagnostyki molekularnej podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślili znaczenie interdyscyplinarnej współpracy oraz konieczność pilnych systemowych zmian w zakresie diagnostyki nowotworowej bez których nie będzie możliwa realizacja celów Krajowej Sieci Onkologicznej.
2025-04-01 11:34

I edycja Konferencji „Akademia UMedu – Psychiatria dla Lekarzy POZ już 10 maja

Tematy wykładów będą koncentrować się na aspektach praktycznych i tym samym pomagać w codziennej pracy leksrzy POZ, tak aby opieka nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi była dla łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca. Konferencja odbędzie się 10 maja 2025 w hotelu Ambasador Premium w Łodzi, ul. Kilińskiego 145.
2025-04-01 10:10

VI Ogólnopolska Konferencja Neurologiczna już 9-10 maja

VI Ogólnopolska Konferencja Neurologiczna to wydarzenie o charakterze naukowo-szkoleniowym, mające na celu promowanie wiedzy i poszerzanie umiejętności związanych z jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny, neurologii.
2025-04-01 08:54

Nowoczesne leczenie padaczki lekoopornej na kwietniowej liście refundacyjnej

Około 30% pacjentów z padaczką zmaga się z padaczką lekooporną. Nowoczesne leki są jednak w stanie znacząco ograniczyć liczbę napadów padaczkowych także u tych pacjentów, a im szybciej zostaną włączone do schematu farmakoterapii, tym ich skuteczność jest większa. Zmniejszenie częstotliwości napadów i złagodzenie ich przebiegu przekłada się na jakość życia osób chorych na padaczkę i pozwala im na w miarę normalne funkcjonowanie w rodzinie, w pracy i w społeczeństwie.
2025-03-31 15:20

Endometrioza pod lupą ekspertów: co zmieni się w opiece nad pacjentkami?

Sytuacja pacjentek z endometriozą w Polsce ma szansę ulec zmianie. O systemowych zmianach mających na celu zapewnienie specjalistycznej opieki, nowoczesnej diagnostyki oraz spersonalizowanego leczenia rozmawiali eksperci podczas panelu pt.: „Narządy jak sklejone butaprenem. Endometrioza – choroba o wielu twarzach” w ramach konferencji „Wizjonerzy – Reformatorzy Zdrowia 2025”. W debacie poruszono pozytywne i przynoszące nadzieje dla pacjentek informacje, zwłaszcza w kontekście obchodzonego 30 marca Światowego Dnia Endometriozy.
2025-03-31 12:20

ZUS każdego roku przeznacza miliony złotych na wypłatę świadczeń na tzw. rentę alkoholową

W 2023 roku liczba osób pobierających świadczenie, potocznie określane rentą alkoholową, zmniejszyła się o 10% w porównaniu z 2022 rokiem. Jak przekonują znawcy tematu, grupa świadczeniobiorców jest stosunkowo niewielka, ale to nie oznacza, że problem alkoholowy pozostaje marginalny. W analizowanym okresie kwota wypłaconych ww. rent wzrosła rdr. o 5,6%. ZUS przekonuje, że fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania opisywanego świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Jednak wśród ekspertów nie brakuje opinii, że chorób nie dzieli się na mniej lub bardziej godne ochrony ubezpieczeniowej.
2025-03-31 12:13

Nowa lista refundacyjna - co oznacza dla pacjentów onkologicznych

Decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 1 kwietnia br. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, obejmująca aż 29 nowych terapii. Wśród nich znalazło się 10 terapii onkologicznych. Mogą na nie liczyć chorujący na m.in. raka płuc, piersi, jajnika czy gruczołu krokowego.
2025-03-31 12:07

Jak dieta może wpłynąć na przebieg endometriozy?

Endometrioza dotyczy około 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej naturalnym miejscem, co prowadzi do rozwoju ognisk endometriozy w różnych częściach ciała. Choroba ta wiąże się z przewlekłym bólem, który jest wynikiem obecności tych ognisk. Dodatkowo, w jej przebiegu występują zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne, na które wpływ ma także codzienna dieta.
2025-03-31 08:30

Rośnie liczba cyberataków na sektor medyczny. MZ przeznaczy 4,3 mld zł na cyfrową transformację ochrony zdrowia

Jak pokazują dane, w roku ubiegłym 15 proc. wszystkich cyberataków, do jakich doszło na świecie dotyczyło szpitali. – Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wartość sensytywnych danych przetwarzanych przez placówki ochrony zdrowia – mówi Patryk Kuchta, kierownik Działu Ochrony Danych i Cyberbezpieczeństwa Korporacyjnego w Medicover w Polsce.
2025-03-28 11:49

Startuje nowa kampania informacyjna dla pacjentów z rozpoznaniem MDS

Szacuje się, że prawie połowa pacjentów z rozpoznaniem nowotworów mielodysplastycznych (MDS) już w chwili diagnozy jest zależna od transfuzji krwi[1]. Eksperci podkreślają, że częste przetoczenia w długiej perspektywie mogą prowadzić do przeładowania żelazem, obciążającym wiele kluczowych dla życia organów. Uwagę na ten problem zwraca nowa inicjatywa Stowarzyszenia Hematoonkologiczni – kampania Uwolnij się od transfuzji. Żyj z MDS lepiej i dłużej. W jej ramach prowadzony będzie szereg działań edukacyjnych, których celem jest dostarczenie pacjentom i ich najbliższym niezbędnej wiedzy i praktycznych porad na temat możliwości terapeutycznych, uwalniających pacjentów z MDS od transfuzji i podniesienia jakości ich życia.

 

 

2025-03-27 22:30

Plaga niewydolności serca - wyzwanie dla medycyny i systemu ochrony zdrowia - debata ekspercka 9.04.25

Zapraszamy do oglądania nadchodzącej debaty eksperckiej online z cyklu "Kardiologia - Wspólna Sprawa" pt. "Plaga niewydolności serca - wyzwanie dla medycyny i systemu ochrony zdrowia", która odbędzie się 9 kwietnia 2025 r. o godz. 12:00.
2025-03-27 15:29