Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Neurologiczne choroby rzadkie: Lubelskie buduje model opieki na miarę XXI wieku

W Lublinie rozwija się modelowy system opieki neurologicznej nad pacjentami z chorobami rzadkimi. Eksperci, przedstawiciele władz zdrowotnych i środowisk akademickich spotkali się na regionalnej debacie, by omówić wyzwania i sukcesy w leczeniu m.in. rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) oraz innych neurologicznych chorób rzadkich. Województwo lubelskie pokazało, że kompleksowa opieka, szybki dostęp do nowoczesnego leczenia i dobra współpraca między ośrodkami mogą stać się wzorem dla innych regionów Polski. Materiał ukazuje także znaczenie dobrej organizacji systemu w zakresie diagnostyki, tranzycji pacjentów i rozwoju specjalistycznej opieki neurologicznej w przyszłości.
2025-05-21 09:20

W placówkach medycznych leczą lekarze bez kompetencji? – NIL alarmuje o zbyt uproszczonych procedurach

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia, aby podjęło jak najszybciej działania legislacyjne mające na celu niezwłoczne uchylenie przepisów umożliwiających nabycie uprawnień do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w trybie uproszczonym. – Dziś pracować jako lekarz w Polsce może osoba, która nie ma wiedzy medycznej, ale ma sprawną drukarkę i wydrukuje sobie dyplom uczelni – argumentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
2025-05-21 08:54

Polscy naukowcy z europejskim patentem na innowacyjne biomateriały implantacyjne – nowa szansa w leczeniu ubytków kostnych

Postępujący rozwój medycyny regeneracyjnej i potrzeb klinicznych związanych z leczeniem ubytków kostnych stawia przed naukowcami nowe wyzwania. Odpowiedzią na nie mogą być innowacyjne biomateriały opracowane przez zespół badaczy z Gdańska.
2025-05-20 10:19

Hybrydowe zabiegi na NFZ w Bielsku-Białej. Ratunek dla pacjentów ze schorzeniami aorty

Na Oddziale Kardiochirurgii American Heart of Poland w Bielsku-Białej wprowadzono zabiegi, łączące kardiochirurgię z chirurgią naczyniową. Jak podkreśla dr n. med. Witold Gerber, ordynator oddziału, to odpowiedź na rosnące potrzeby pacjentów oraz rozwój medycyny. Zabiegi realizowane są na Narodowy Fundusz Zdrowia.
2025-05-20 09:49

Bezpłatne badania wzroku dla dzieci od 7 do 18 lat w Katowicach

W Katowicach będzie można bezpłatnie przebadać wzrok swojego dziecka pod kątem krótkowzroczności. W mieście odbędzie się akcja profilaktyczna, skierowana do uczniów w wieku 7-18 lat, której celem jest wczesna diagnostyka tej coraz powszechniejszej wady wzroku. Badania odbywają się w ramach trwającego „Tygodnia Świadomości Krótkowzroczności”.

2025-05-20 09:42

SM to choroba, z którą można żyć normalnie, ale konieczne są zmiany w organizacji leczenia pacjentów

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z częstszych chorób neurologicznych – w Polsce dotyczy około 50 tys. osób, a co roku diagnozowane są kolejne 1-2 tysiące pacjentów. Choć dla wielu jest to diagnoza brzmiąca jak wyrok, to dzięki postępowi w medycynie stwardnienie rozsiane staje się chorobą, z którą można normalnie żyć – pracować, podróżować, planować przyszłość. 
2025-05-20 09:28

Choroba otyłościowa w Polsce – miliony pacjentów bez diagnozy i skutecznej ścieżki leczenia  

Pomimo ogromnej skali problemu, jakim jest epidemia choroby otyłościowej, w Polsce nadal brak formalnej ścieżki dla pacjenta w systemie ochrony zdrowia. Zarówno pacjenci, jak i część środowiska medycznego nie postrzegają otyłości jako przewlekłej choroby wymagającej leczenia. Eksperci apelują o wprowadzenie zintegrowanego modelu zarządzania chorobą otyłościową, który obejmie profilaktykę, diagnostykę, interdyscyplinarne leczenie i refundację nowoczesnych terapii.
2025-05-19 14:11

Popularny lek przeciwbólowy pilnie wycofany z aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z aptek popularnego leku przeciwbólowego. Jego przyjmowanie może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia.
2025-05-19 13:08

19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego, święto tych, którzy są pierwszą linią opieki zdrowotnej

Lekarze rodzinni odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, zapewniając kompleksową opiekę nad pacjentami w każdym wieku.  Ta specjalizacja należy dziś do najpopularniejszych, ale cały czas są w Polsce miejsca, w których brakuje lekarzy pierwszego kontaktu.
2025-05-19 09:48

Rak wątroby i HCV w Polsce: dlaczego potrzebujemy narodowego programu badań przesiewowych?

W Polsce rocznie z powodu chorób wątroby umiera około 15 tysięcy osób. Eksperci alarmują, że brak świadomości społecznej i systemowego podejścia do profilaktyki przyczyniają się do wysokiej śmiertelności związanej z chorobami wątroby.
2025-05-19 09:36

Prof. Krzysztof J. Filipiak nowym dyrektorem CMKP

Prof. Krzysztof Filipiak został mianowany nowym dyrektorem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Decyzję ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Zmiana kierownictwa uczelni jest wynikiem nowelizacji ustawy o CMKP, która weszła w życie z początkiem roku.
2025-05-19 09:18

Równość w dostępie do diagnostyki i leczenia raka piersi: eksperci i pacjentki apelują o zmiany systemowe

Rak piersi pozostaje jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet i jedną z głównych przyczyn zgonów onkologicznych w Polsce. Choć mamy dostęp do nowoczesnych terapii, nadal brakuje spójnej strategii profilaktyki oraz powszechnego dostępu do innowacyjnych narzędzi diagnostycznych. 13 maja 2025 roku w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki Nowotworowej – RAK STOP, podczas którego eksperci, lekarze i przedstawicielki organizacji pacjenckich dyskutowali o wyzwaniach i potrzebach systemowych w leczeniu raka piersi.
2025-05-16 10:04