Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Nowoczesna elektroporacja z systemem 3D: przełom w leczeniu migotania przedsionków we Wrocławiu

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca, które – jeśli nieleczone – może prowadzić do poważnych powikłań, w tym udaru mózgu. W odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków i potrzebę minimalnie inwazyjnych, skutecznych metod leczenia, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wdrożył innowacyjną technologię: elektroporację wspomaganą trójwymiarowym systemem obrazowania. To pierwsze takie rozwiązanie na Dolnym Śląsku i jedno z nielicznych w Europie.
2025-04-30 10:29

Od 1 maja nowy program profilaktyczny "Moje zdrowie"

Od 1 maja 2025 r. w Polsce zacznie obowiązywać nowy program profilaktyczny dla dorosłych – „Moje zdrowie”. To kompleksowy bilans zdrowia, który ma objąć osoby już od 20. roku życia i zastąpi dotychczasowy program „Profilaktyka 40 Plus”. Zakres zmian jest szeroki: od nowej ankiety zdrowotnej i rozszerzonej diagnostyki, po wprowadzenie Indywidualnego Planu Zdrowotnego (IPZ). Wszystko po to, by poprawić wczesne wykrywanie chorób przewlekłych, nowotworów, zaburzeń psychicznych oraz zwiększyć skuteczność działań profilaktycznych w całej populacji dorosłych Polaków.
2025-04-30 09:28

Nie jesteśmy bezradni wobec raka. Profilaktyka i edukacja mają znaczenie

Współczesna onkologia to nie tylko postęp w leczeniu – to przede wszystkim konieczność inwestowania w profilaktykę, edukację zdrowotną i efektywne wykorzystanie zasobów systemu ochrony zdrowia. Jak zauważa prof. dr hab. Jacek Jassem – „około 2/3 nowotworów ma przyczyny, na które mamy wpływ”, a naszym obowiązkiem jest „radykalne podejmowanie działań profilaktycznych”, zanim system się załamie.
2025-04-30 09:10

Od 5 maja pielęgniarki i położne z większymi uprawnieniami. Nowy bilans zdrowia u dorosłych to szansa na wcześniejsze wykrycie chorób

Już 5 maja 2025 r. wejdą w życie zmiany, które mogą istotnie poprawić dostęp pacjentów do badań diagnostycznych. Rozszerzony zostaje katalog badań, na które będą mogły kierować pielęgniarki i położne – bez konieczności konsultacji z lekarzem. Zmiany są elementem nowego programu "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej", którego celem jest wczesne wykrywanie chorób przewlekłych i wspieranie profilaktyki w grupie dorosłych Polaków.
2025-04-29 17:25

PIT 2025: Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? Praktyczny przewodnik

Wspieranie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez system ulg podatkowych jest istotnym elementem polityki społecznej. Jedną z takich form wsparcia jest ulga rehabilitacyjna, umożliwiająca odliczenie wydatków związanych z leczeniem, rehabilitacją i ułatwieniem codziennego funkcjonowania. Dzięki nowym regulacjom wprowadzonym przez Polski Ład, zakres ulg został dodatkowo poszerzony. W artykule wyjaśniamy, kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w 2025 roku i jakie wydatki podlegają odliczeniu.
2025-04-29 11:12

Histeroskopia w Szpitalu w Drawsku Pomorskim - innowacyjna diagnostyka i leczenie schorzeń ginekologicznych

W szpitalu w Drawsku Pomorskim wprowadzono na stałe nową procedurę medyczną – histeroskopię. To małoinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia wykorzystywana w ginekologii.

2025-04-29 10:02

Pacjenci, naukowcy, decydenci – wspólne działania na Cancer Mission Fair w Warszawie

W maju Warszawa stanie się centrum europejskiej debaty o przyszłości onkologii. Cancer Mission Fair, organizowane po raz pierwszy w Europie, to wydarzenie, które łączy naukę, praktykę kliniczną, decydentów oraz społeczności pacjenckie w jednym celu – budowania innowacyjnego i bardziej dostępnego systemu opieki onkologicznej.

2025-04-29 09:20

System ochrony zdrowia a wyzwanie wielochorobowości – postulaty organizacji pacjentów

Wielochorobowość dotyka coraz większą część społeczeństwa i staje się jednym z kluczowych wyzwań dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Podkomisji Stałej ds. Organizacji Ochrony Zdrowia omówiono konieczność usprawnienia opieki nad pacjentami z wieloma chorobami przewlekłymi. W imieniu środowiska pacjentów głos zabrała Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Monika Kaczmarek, apelując o skuteczne wdrożenie koordynowanej opieki zdrowotnej w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
2025-04-28 13:32

Czy szeroka reklama i dostępność piw zero rodzi zagrożenie normalizacji picia napojów alkoholowych wśród nieletnich? Komentarz eksperta

- Istnieją przesłanki sugerujące, że piwo bezalkoholowe może stanowić wstęp do spożywania alkoholu przez młodzież. Badania wskazują, że aż 78% młodzieży próbowało piwa za zgodą rodziców, a 50% nieletnich miało dostęp do piwa 0%[4]. Choć piwo bezalkoholowe nie zawiera alkoholu, jego smak, zapach i opakowanie są niemalże identyczne z wersją alkoholową, co może prowadzić do oswajania się z rytuałem picia i w konsekwencji do sięgania po alkoholowe odpowiedniki. Jest to swego rodzaju budowanie nawyku. - wskazuje dr hab. n. med. Andrzej Silczuk, Kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej WUM, prowadzący także własny ekspercki podcast na YouTube i Spotify.
2025-04-28 13:27

Zwierzęta domowe a rosnące ryzyko kleszczowego zapalenia mózgu. Eksperci apelują o szczepienia

Wzrost liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) w Polsce, szczególnie wśród właścicieli zwierząt domowych, staje się poważnym wyzwaniem zdrowotnym. Mimo rosnącej świadomości zagrożeń, odsetek osób zaszczepionych przeciw tej groźnej chorobie pozostaje dramatycznie niski. W obliczu zmian klimatycznych i migracji kleszczy, eksperci apelują o aktywne podejmowanie działań profilaktycznych, zwłaszcza przez osoby szczególnie narażone na kontakt z tymi wektorami zakażeń.
2025-04-28 10:07

Diagnostyka genetyczna standardem nowoczesnej medycyny – genetyka ratuje życie!

DNA to nie tylko nośnik informacji genetycznej – to także klucz do zrozumienia wielu chorób, które przez lata pozostawały niewyjaśnione. Współczesna diagnostyka genetyczna zmienia losy pacjentów – pozwala szybciej postawić trafną diagnozę, wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie i wdrożyć leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dla wielu osób oznacza to koniec długiej i często bolesnej drogi przez kolejne nieskuteczne terapie i błędne rozpoznania. O tym, jak diagnostyka genetyczna wpływa na standardy nowoczesnej medycyny, opowiedzieli eksperci kampanii „Genetyka Ratuje Życie!”.

2025-04-25 12:45

Światowy Dzień DNA - Badania genetyczne w NIO-PIB

Dziś obchodzimy Światowy Dzień DNA, który upamiętnia jedno z najważniejszych odkryć naukowych XX wieku. To właśnie 25 kwietnia 1953 roku opublikowano przełomowy artykuł Amerykanina Jamesa Watsona i Brytyjczyka Francisa Cricka, którzy opisali strukturę podwójnej helisy DNA. DNA to zapis fundamentalnych informacji o człowieku - określa, kim jesteśmy, jak wyglądamy, jak funkcjonuje nasze ciałom, ale nie tylko. DNA to także klucz do zrozumienia dziedziczenia, funkcjonowania organizmu, ewolucji i rozwoju nowoczesnej medycyny. Dzięki badaniom genetycznym możliwa jest dziś diagnostyka chorób, terapie genowe czy personalizowane leczenie, co w onkologii jest szczególnie ważne.
2025-04-25 12:39