Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Zastosowanie immunoterapii u chorych na zaawansowanego raka regionu głowy i szyi zwiększa szanse na ich wyleczenie
Zastosowanie pembrolizumabu jako leczenia neoadjuwantowego i adjuwantowego w terapii zaawansowanego raka regionu głowy i szyi jest skuteczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Do takich wniosków doszli naukowcy ze 192 ośrodków medycznych uczestniczących w badaniu z udziałem 714 pacjentów, którego wyniki opublikowano niedawno w „New England Journal of Medicine” (NEJM). Jednym z polskich ośrodków uczestniczących w tym badaniu był gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii.
Uniwersalna szczepionka mRNA przeciw nowotworom: przełom z Uniwersytetu Florydy
Naukowcy z University of Florida opublikowali wyniki badań w „Nature Biomedical Engineering”, w których przedstawiono eksperymentalną szczepionkę mRNA zaprojektowaną do walki z różnymi nowotworami. W przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek onkologicznych, wymagających identyfikacji specyficznych antygenów, nowa formuła działa w sposób nieswoisty – imituje infekcję wirusową, co aktywuje układ odpornościowy w szerokim zakresie.
Między diagnozą a pomocą. Państwo wobec dzieci z niepełnosprawnością, ADHD i FASD
Wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz płodowym zespołem alkoholowym (FASD) wciąż pozostaje w Polsce rozproszone, niespójne i często oparte na grantach oraz działaniach lokalnych zamiast systemowych rozwiązań. Posiedzenie Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, które odbyło się 22 lipca 2025 r. z udziałem przedstawicieli resortów zdrowia, edukacji i polityki społecznej, ukazało zarówno skalę dotychczasowych działań, jak i poważne luki w systemie.
Jolanta Sobierańska-Grenda nową minister zdrowia, zastąpi Izabelę Leszczynę
W środę 23 lipca premier Donald Tusk przedstawił skład nowego rządu — ministerstwem zdrowia pokieruje Jolanta Sobierańska-Grenda, dotychczas prezes spółki Szpitale Pomorskie. To doświadczenie menedżerskie w restrukturyzacji i oddłużaniu szpitali ma być fundamentem zapowiadanej depolityzacji i odpartyjnienia resortu zdrowia.
Refundacja szczepionek przeciw grypie 2025/26 – co musisz wiedzieć
Sezon 2025/2026 przynosi dobrą wiadomość dla pacjentów w Polsce – szczepionki przeciw grypie Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra oraz Efluelda Tetra pozostają objęte refundacją NFZ. Ministerstwo Zdrowia wraz z producentami potwierdzają kontynuację wsparcia finansowego zarówno dla grup szczególnie zagrożonych, jak i dla osób z przedziału 18–64 lat
Cicha epidemia XXI wieku. Jak zatrzymać przewlekłą chorobę nerek zanim będzie za późno?
Przewlekła choroba nerek (PChN) rozwija się po cichu i często pozostaje niezauważona aż do momentu, gdy wyrządzi nieodwracalne szkody. Szacuje się, że na całym świecie dotyczy blisko 850 milionów ludzi, z czego mniej niż 10% wie o swoim stanie zdrowia. Również w Polsce zagrożenie rośnie – PChN dotyka już ponad 4,7 mln osób. Nowa globalna kampania edukacyjna „Zmiana dla zdrowia nerek” ma na celu zmianę tej dramatycznej statystyki. Inicjatorzy apelują o systemowe podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nerek, traktując je jako priorytet polityki zdrowotnej.
Polska prezydencja w UE: priorytety zdrowotne, sukcesy i wyzwania – co dalej z ochroną zdrowia w Europie?
Agenda zdrowotna polskiej prezydencji w Radzie UE odbiła się szerokim echem wśród ekspertów i decydentów w całej Europie. W centrum uwagi znalazły się kluczowe wyzwania, takie jak bezpieczeństwo lekowe, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, adherencja w leczeniu chorób przewlekłych, wzrost zakażeń HIV, walka z otyłością i rozwój onkologii. 30 czerwca, podczas debaty Medyczna Racja Stanu, liderzy opinii, parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji rządowej i sektora farmaceutycznego podsumowali najważniejsze efekty polskiego przewodnictwa. Wnioski? Europa zdrowotna zaczyna się dziś – i nie mamy czasu do stracenia.
Kranówka – tania, ekologiczna i coraz bardziej lubiana. Ale czy bez zastrzeżeń?
Woda z kranu wypada dobrze w oczach Polaków – aż 72% badanych ocenia jej jakość dobrze lub bardzo dobrze – wynika z najnowszego badania Uponor. Czy to efekt rosnącej świadomości ekologicznej czy może decydujemy się na wodę z kranu, dlatego że litr „kranówki” kosztuje mniej niż 1 grosz? Niezależnie od motywacji już prawie co piąty mieszkaniec Polski pije głównie wodę z kranu, a 1 na 3 pije zarówno wodę z kranu, jak i wodę z butelki.
Kto zyska na nowelizacji ustawy refundacyjnej? Nowe HTA, nowe przepisy, stare pytania
Nowelizacja ustawy refundacyjnej, omawiana podczas wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia oraz Komisji ds. Deregulacji, przynosi istotne zmiany w zakresie oceny i finansowania innowacyjnych technologii medycznych w Polsce. Jej celem jest dostosowanie krajowego systemu do obowiązującego od stycznia 2025 r. unijnego rozporządzenia 2021/2282 w sprawie wspólnej oceny technologii medycznych (HTA). Główne założenia ustawy dotyczą zwiększenia spójności procedur w całej Unii Europejskiej oraz uproszczenia procesu refundacyjnego na poziomie krajowym.
Nowe serce, nowa nerka, nowa szansa. Spektakularna operacja w USK Wrocław
42 letni pacjent USK we Wrocławiu w ciągu jednego dnia dostał nowe serce, nową nerkę i szansę na życie. Na ten skomplikowany i rzadko wykonywany zabieg przez blisko pół roku czekał w szpitalnej sali. Co ważne, w skali całej Polski rocznie przeprowadza się tylko kilka takich procedur. Ten dzień odmienił również życie dwóch innych pacjentów, którzy otrzymali nowe nerki.
Nowa szansa dla pacjentów z glejakiem. W Bydgoszczy ruszy przełomowe badanie kliniczne
W Centrum Onkologii w Bydgoszczy przygotowania do rekrutacji pacjentów do eksperymentalnego badania klinicznego weszły w decydującą fazę. To rezultat największego w konkursie grantu naukowego Agencji Badań Medycznych – 74 miliony złotych – który przyznano zespołowi Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii pod kierownictwem prof. Macieja Harata. Badanie ma ruszyć na początku 2026 roku i jest dedykowane pacjentom ze wznową glejaka wielopostaciowego – jednego z najgroźniejszych nowotworów mózgu.
Gdy słońce wchodzi w reakcję z lekami – letnie zagrożenie, o którym warto pamiętać
Lato sprzyja relaksowi, ale też bywa niebezpieczne – zwłaszcza dla osób, które przyjmują leki zwiększające wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zwykły antybiotyk, środek przeciwbólowy czy lek moczopędny może wejść w niebezpieczną interakcję ze słońcem. Tymczasem skutki bywają poważne – od zaczerwienienia i pęcherzy po rozległe uszkodzenia skóry.