„Znaczący krok w przyszłość” polskiej kardiochirurgii w Szpitalu Medicover

Klinika Kardiochirurgii Wielospecjalistycznego Szpitala Medicover zrealizowała pierwszą operację wieńcową z minidostępu, podczas której pacjentowi wszczepiono więcej niż jeden pomost naczyniowy (bypass). Jak informują liderzy Kliniki, wyjątkowość tego zabiegu polega na tym, że dotychczas dostęp międzyżebrowy tzw. minitorakotomia lewostronna pozwalał na wszczepienie wyłącznie jednego bypassu z tętnicy piersiowej wewnętrznej, a w Szpitalu Medicover dokonano wszczepienia dwóch bypassów. Zastosowana tu technika, ze względu na mniejszą inwazyjność, jest bezpieczniejsza dla pacjentów. – To znaczący krok w przyszłość – komentuje nowe osiągnięcie dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii.
2023-10-27 11:35

Śląskie Centrum Chorób Serca rozpoczęło badanie nad ulepszeniem zabiegowej profilaktyki udarów u chorych z migotaniem przedsionków  

Lekarze z kilku ośrodków w Polsce pod kierunkiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad ulepszeniem metody pozwalającej zapobiegać udarom u chorych z migotaniem przedsionków. Naukowcy sprawdzają, czy można wyeliminować ryzyko mikroudarów niedokrwiennych u chorych podczas zabiegu przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka. Projekt finansowany jest przez Agencję Badań Medycznych.
2023-10-24 16:00

Ponad 204 mln dofinansowania dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) rozszerzy ofertę  swoich usług medycznych, dzięki dofinansowaniu o wartości 204 634 153 zł na rozwój diagnostyki molekularnej i nowoczesnej chirurgii robotowej w regionie. Projekt „Budowa laboratorium diagnostyki molekularnej oraz doposażenie ośrodka” realizowany od 2024 do 2027 roku zakłada budowę nowego medycznego laboratorium diagnostycznego oraz zakup robota chirurgicznego.
2023-10-16 15:01

Nowy oddział kardiochirurgiczny w Żywcu

Szpital Żywiec uruchamia oddział kardiochirurgiczny, w którym przeprowadzona została już pierwsza operacja. Na jego wyposażeniu znajdą się między innymi specjalistyczne łóżka od Famed Żywiec z funkcją bardzo wczesnej mobilizacji pacjenta. Wsparcie rekonwalescencji po zabiegach kardiochirurgicznych przyspieszy powrót chorych do pełnej sprawności. Szpital zarządzany przez InterHealth Canada, jest pierwszym w Polsce wybudowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
2023-10-09 11:01

Przełomowy rok dla lekarzy i pacjentów z Instytutu Matki i Dziecka. Nowe technologie ratują życie dzieci. Zgłoś swój projekt do II edycji Konkursu Mother and Child Startup Challenge

To już kolejny przełom w chirurgii dziecięcej, który został zrealizowany w murach Instytutu Matki i Dziecka. Wykorzystanie technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pomogło lekarzom z Warszawy w przeprowadzeniu trudnych operacji onkologicznych u dzieci. W ciągu tego roku chirurdzy z IMiD wykonali dziewięć zabiegów, stosując rewolucyjny system trójwymiarowej wizualizacji danych diagnostycznych znany jako CarnaLife Holo.
2023-10-04 13:03

Otwarto Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu

Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej otwarto uroczyście we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od lipca w asyście robota da Vinci przeprowadzono tam 52 zabiegi prostatektomii. W ośrodku będzie też się odbywać szkolenie specjalistów.
2023-09-22 16:14

Wystartował program transplantacji płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM

11 lipca br. w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM specjaliści dokonali udanego przeszczepienia płuca. To kolejny krok w rozwoju strategii tworzenia silnego ośrodka transplantacyjnego w naszym centrum klinicznym. W trakcie konferencji prasowej, eksperci opowiedzieli o szczegółach zabiegu i promowali ideę transplantacji. Była również okazja do porozmawiania z pacjentem po przeszczepieniu, który już szykuje się do powrotu do domu.
2023-08-14 10:13

Skomplikowane zabiegi przywracające prawidłową anatomię serca w SCCS w Zabrzu

Kardiochirurdzy z Zabrza wspólnie z dr. Tornike Sologashvilim z Genewy przeprowadzili pierwsze w Polsce operacje techniką double-root translocation. Zabieg, dający efekt pełnego wyleczenia, wykonano m.in. u niemowlaka. Operacje skomplikowanych wad serca mają być na stałe wykonywane w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2023-08-01 12:29

Szpital Medicover inwestuje w obszar operacyjnego leczenia przepuklin

Według statystyk problem przepuklin dotyczy nawet 20% społeczeństwa, przy czym najczęściej rozpoznawana jest przepuklina pachwinowa (stanowi 60-70% wszystkich zachorowań, u mężczyzn przepuklina tego rodzaju występuje nawet siedem razy częściej niż u kobiet). Według danych światowych operacja przepukliny jest najczęściej wykonywanym planowym zabiegiem chirurgicznym.
2023-07-27 09:55

Zadbaj o serce podczas leczenia onkologicznego. Nabór do programu „Twoje serce w naszych rękach” w Szczecinie

Program bezpłatnych badań serca, skierowany do pacjentów onkologicznych zakłada pakiet badań i opiekę kardiologiczną dla pacjentów będących w trakcie lub mających zaplanowane leczenie onkologiczne. Właśnie uruchomiono nowy nabór zgłoszeń dla pacjentów w Szczecinie.
2023-07-10 09:18

W szpitalu uniwersyteckim we Wrocławiu ruszyło centrum chirurgii robotycznej

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu ruszyło centrum chirurgii robotycznej. W czwartek wykonano w nim dwie pierwsze operacje urologiczne z użyciem robota da Vinci. Centrum ma służyć pacjentom, ale będzie też wykorzystywane do kształcenia i edukacji studentów.
2023-07-07 09:28

Innowacyjne operacje w Instytucie Matki i Dziecka z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie odbyły się pionierskie operacje, w których zastosowano zaawansowane technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu przełomowej technologii trójwymiarowej wizualizacji obrazu danych diagnostycznych CarnaLife Holo chirurdzy mieli możliwość bardziej precyzyjnego i skutecznego przeprowadzania operacji u dzieci.
2023-07-06 09:10