Kolejna udana operacja stenozy zastawki aortalnej w UCZKiN

W ubiegłym tygodniu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM odbył się już czwarty, wewnątrzmaciczny zabieg plastyki balonowej u płodu ze stenozą aortalną. Wykonano go u ciężarnej będącej w 26 tygodniu ciąży. Mama i dziecko czują się dobrze. Serce dziecka pracuje po zabiegu znacznie lepiej i szansa na to, że uda się u niego zachować obie komory jest bardzo duża.
2022-01-20 09:51

Brachyterapia w leczeniu męskich nowotworów

Nowotwory gruczołu krokowego są najczęstszą chorobą nowotworową mężczyzn stanowiąc ok. 20 proc. zachorowań (źródło: KRN). Jest to nowotwór, który obecnie leczy się skutecznie, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Na badania profilaktyczne szczególną uwagę powinni zwrócić mężczyźni po 60-tym roku życia, jednak choroba dotyka także młodszych mężczyzn. Jedną z bardziej skutecznych metod terapeutycznych w tym przypadku nowotworu jest brachyterapia, wykonywana w ośrodkach NU-MED.
2021-12-09 08:47

Szpital Medicover nawiązuje współpracę z Uczelnią Łazarskiego

Wielospecjalistyczny Szpital Medicover zlokalizowany w warszawskim Wilanowie wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2021/22 nawiązuje współpracę z niepubliczną Uczelnią Łazarskiego. Od teraz studenci kierunku lekarskiego będą mogli zdobywać wiedzę w oddziałach klinicznych Szpitala pod okiem specjalistów z obszaru: kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii ogólnej, ginekologii, położnictwa oraz anestezjologii i intensywnej terapii.
2021-10-07 11:26

Sukces polskich chirurgów w operacji rozszczepu kręgosłupa płodu

W poniedziałek 4 października w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa płodu. Pacjentka jest obecnie w 25 tygodniu ciąży i razem z dzieckiem czuje się dobrze. Operacja trwała 3,5 godziny i wykonana została przez Zespół w składzie: operator – dr n. med. Robert Biskupski-Brawura-Samaha, asysta – dr n. med. Michał Lipa, prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś.
2021-10-06 09:55

Szpital Allenort w Warszawie: Rusza Oddział Psychoterapii Uzależnień

W pierwszym w Polsce prywatnym pełnoprofilowym szpitalu psychiatrycznym Allenort od października osoby uzależnione m.in. od używek (alkohol, leki) lub zachowań/czynności (hazard, Internet, gry, zakupy, telefon komórkowy) będą mogły rozpocząć kompleksową terapię pod opieką specjalistów psychoterapii uzależnień w trakcie 30-dniowego pobytu na Oddziale Psychoterapii Uzależnień.
2021-09-30 10:11

Europejski Dzień Prostaty – okazja do przełamania tabu

15 września powinien być ważną datą dla naszych bliskich mężczyzn – mężów, ojców, wujków, dziadków, braci i synów. W obchodzony tego dnia Europejski Dzień Prostaty porozmawiajmy z nimi o tym, dlaczego należy dbać o prostatę, jak o każdy inny narząd. A może właśnie, dlaczego warto szczególnie mieć na uwadze zdrowie gruczołu krokowego? Każdego dnia z powodu raka prostaty umiera w Polsce około 10 mężczyzn.
2021-09-15 09:16

Na Dolnym Śląsku trwa proces łączenia trzech marszałkowskich szpitali - to kolejny etap inwestycji Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu

Obecnie trwa proces łączenia trzech istniejących już szpitali należących do samorządu województwa -Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Skonsolidowane podmioty stworzą nowy ośrodek oferujący pełen zakres nowoczesnego i kompleksowego leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego. Każdy etap procesu łączenia jest konsultowany i uzgadniany z kadrami medycznymi łączonych placówek.
2021-06-22 12:03

WCO rozpoczęło realizację programu szczepień w celu zapobiegania ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi

Wielkopolskie Centrum Onkologii rozpoczęło „Realizację regionalnego programu zdrowotnego - zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi”, który skupia się na profilaktyce grypy i chorób związanych z zakażeniami pneumokokami wśród osób z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwymi.
2021-05-28 14:37

Energią w źródło arytmii

Ablacja jako metoda leczenia może być stosowana w terapii różnych schorzeń. W przypadku arytmii za jej pomocą leczy się miejsca nieprawidłowego wytwarzania lub przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu. Niskie lub wysokie temperatury pomagają unieszkodliwić wybrane fragmenty tkanek i poprawić stan oraz samopoczucie pacjenta. Komu ablacja nie pomoże i dlaczego dla skuteczności leczenia kluczowa jest postawa pacjenta, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
2021-05-20 11:07

W kaliskim Okrąglaku ratują serca pomimo pandemii

Nasza nowa Poradnia Zaburzeń Rytmu Serca jest jak lodołamacz – prze naprzód i pracuje nieprzerwanie, pomimo wszelkich przeciwności – deklarują władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. W działającej w ramach Poradni Kardiologicznej nowej poradni diagnozuje się i leczy nawet najtrudniejsze arytmie. Pacjentami są zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy. Pracy nie brakuje, także w czasie pandemii COVID-19 – przyznają lekarze.
2021-05-07 10:19

Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono dziecku najnowocześniejsze narzędzie do wykrywania arytmii

29 kwietnia br. w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM wszczepiono najnowszej generacji pętlowy rejestrator arytmii BioMonitor IIIm firmy BIOTORNIK. Zabieg wykonał dr Piotr Wieniawski. Urządzenie zostało implantowane u 14-letniego chłopca z genetycznie uwarunkowaną chorobą serca i utratami przytomności o niejasnej etiologii. Jest to pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia takiego rejestratora dziecku. 
2021-05-06 10:35

System lewokomorowego wspomagania krążenia – terapia oparta na pracy zespołowej

Czy i kiedy wszczepić pacjentowi system lewokomorowego wspomagania krążenia – tę decyzję podejmuje nie jeden lekarz, ale cały zespół specjalistów z zakresu: kardiologii, kardiochirurgii, anestezjologii, psychologii i fizjoterapii. O wyjątkowych kryteriach kwalifikacji do terapii LVAD, która ratuje zdrowie i życie pacjentów z niewydolnością krążenia mówią specjaliści ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.
2021-04-27 09:08