Śląskie Centrum Chorób Serca rozpoczęło badanie nad ulepszeniem zabiegowej profilaktyki udarów u chorych z migotaniem przedsionków  

Lekarze z kilku ośrodków w Polsce pod kierunkiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad ulepszeniem metody pozwalającej zapobiegać udarom u chorych z migotaniem przedsionków. Naukowcy sprawdzają, czy można wyeliminować ryzyko mikroudarów niedokrwiennych u chorych podczas zabiegu przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka. Projekt finansowany jest przez Agencję Badań Medycznych.
2023-10-24 16:00

Ponad 204 mln dofinansowania dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) rozszerzy ofertę  swoich usług medycznych, dzięki dofinansowaniu o wartości 204 634 153 zł na rozwój diagnostyki molekularnej i nowoczesnej chirurgii robotowej w regionie. Projekt „Budowa laboratorium diagnostyki molekularnej oraz doposażenie ośrodka” realizowany od 2024 do 2027 roku zakłada budowę nowego medycznego laboratorium diagnostycznego oraz zakup robota chirurgicznego.
2023-10-16 15:01

Nowy oddział kardiochirurgiczny w Żywcu

Szpital Żywiec uruchamia oddział kardiochirurgiczny, w którym przeprowadzona została już pierwsza operacja. Na jego wyposażeniu znajdą się między innymi specjalistyczne łóżka od Famed Żywiec z funkcją bardzo wczesnej mobilizacji pacjenta. Wsparcie rekonwalescencji po zabiegach kardiochirurgicznych przyspieszy powrót chorych do pełnej sprawności. Szpital zarządzany przez InterHealth Canada, jest pierwszym w Polsce wybudowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
2023-10-09 11:01

Przełomowy rok dla lekarzy i pacjentów z Instytutu Matki i Dziecka. Nowe technologie ratują życie dzieci. Zgłoś swój projekt do II edycji Konkursu Mother and Child Startup Challenge

To już kolejny przełom w chirurgii dziecięcej, który został zrealizowany w murach Instytutu Matki i Dziecka. Wykorzystanie technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pomogło lekarzom z Warszawy w przeprowadzeniu trudnych operacji onkologicznych u dzieci. W ciągu tego roku chirurdzy z IMiD wykonali dziewięć zabiegów, stosując rewolucyjny system trójwymiarowej wizualizacji danych diagnostycznych znany jako CarnaLife Holo.
2023-10-04 13:03

Otwarto Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu

Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej otwarto uroczyście we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od lipca w asyście robota da Vinci przeprowadzono tam 52 zabiegi prostatektomii. W ośrodku będzie też się odbywać szkolenie specjalistów.
2023-09-22 16:14

Wystartował program transplantacji płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM

11 lipca br. w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM specjaliści dokonali udanego przeszczepienia płuca. To kolejny krok w rozwoju strategii tworzenia silnego ośrodka transplantacyjnego w naszym centrum klinicznym. W trakcie konferencji prasowej, eksperci opowiedzieli o szczegółach zabiegu i promowali ideę transplantacji. Była również okazja do porozmawiania z pacjentem po przeszczepieniu, który już szykuje się do powrotu do domu.
2023-08-14 10:13

Skomplikowane zabiegi przywracające prawidłową anatomię serca w SCCS w Zabrzu

Kardiochirurdzy z Zabrza wspólnie z dr. Tornike Sologashvilim z Genewy przeprowadzili pierwsze w Polsce operacje techniką double-root translocation. Zabieg, dający efekt pełnego wyleczenia, wykonano m.in. u niemowlaka. Operacje skomplikowanych wad serca mają być na stałe wykonywane w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2023-08-01 12:29

Szpital Medicover inwestuje w obszar operacyjnego leczenia przepuklin

Według statystyk problem przepuklin dotyczy nawet 20% społeczeństwa, przy czym najczęściej rozpoznawana jest przepuklina pachwinowa (stanowi 60-70% wszystkich zachorowań, u mężczyzn przepuklina tego rodzaju występuje nawet siedem razy częściej niż u kobiet). Według danych światowych operacja przepukliny jest najczęściej wykonywanym planowym zabiegiem chirurgicznym.
2023-07-27 09:55

Zadbaj o serce podczas leczenia onkologicznego. Nabór do programu „Twoje serce w naszych rękach” w Szczecinie

Program bezpłatnych badań serca, skierowany do pacjentów onkologicznych zakłada pakiet badań i opiekę kardiologiczną dla pacjentów będących w trakcie lub mających zaplanowane leczenie onkologiczne. Właśnie uruchomiono nowy nabór zgłoszeń dla pacjentów w Szczecinie.
2023-07-10 09:18

W szpitalu uniwersyteckim we Wrocławiu ruszyło centrum chirurgii robotycznej

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu ruszyło centrum chirurgii robotycznej. W czwartek wykonano w nim dwie pierwsze operacje urologiczne z użyciem robota da Vinci. Centrum ma służyć pacjentom, ale będzie też wykorzystywane do kształcenia i edukacji studentów.
2023-07-07 09:28

Innowacyjne operacje w Instytucie Matki i Dziecka z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie odbyły się pionierskie operacje, w których zastosowano zaawansowane technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu przełomowej technologii trójwymiarowej wizualizacji obrazu danych diagnostycznych CarnaLife Holo chirurdzy mieli możliwość bardziej precyzyjnego i skutecznego przeprowadzania operacji u dzieci.
2023-07-06 09:10

Sytuacja finansowa szpitali powiatowych: jest źle

Trzeba bić już na alarm, bo sytuacja szpitali powiatowych jest tragiczna - większe niż rok wcześniej straty w działalności i rosnące długi – tak mówili eksperci w czasie prezentacji raportu Związku Powiatów Polskich dotyczącego finansów szpitali powiatowych za 2022 rok. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że analizuje sytuację.
2023-06-27 09:32