Otwarcie nowej Poradni Chorób Piersi w WIM-PIB w Warszawie

Im wcześniej wykryty jest rak, tym szanse jego wyleczenia są większe, a niezaprzeczalnie najważniejszym czynnikiem w walce z chorobami piersi jest profilaktyka. Leczenie powinno odbywać się w sposób nie tylko profesjonalny ale też kompleksowy i komfortowy. Co do tego zgadzamy się wszyscy: medycy i pacjenci, osoby publiczne, zajmujące się polityką i reprezentujące pacjentów. Zgodziła się z tym oczywiście Pierwsza Dama, Pani Minister, Rzecznik Praw Pacjenta, posłanki i senatorki reprezentujące niemal wszystkie ugrupowania polityczne oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pacjenckich. Wszystkie te osoby wsparły swoją obecnością inicjatywę WIM-PIB - otwarcie nowej Poradni Chorób Piersi, która odbyła się w ważnym dla wszystkich chorych na te nowotwory dniu: 15 października - Światowym Dniu Walki z Rakiem Piersi.
2024-10-17 10:19

Oddział kardiologiczny, przy Szpitalu Powiatowym w Nysie, wkrótce wznowi działalność po powodzi

Pracownicy American Heart of Poland intensywnie przygotowują się do ponownego otwarcia Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca American Heart of Poland, przy Szpitalu Powiatowym, który został zniszczony podczas powodzi. Obecnie trwają  prace związane z przywróceniem pełnej funkcjonalności infrastruktury, a na poniedziałek zaplanowano testy sprzętu medycznego, które są kluczowe dla wznowienia działalności placówki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, we wtorek (08.10.2024) oddział kardiologiczny ponownie rozpocznie przyjęcia pacjentów.
2024-10-04 10:09

Pierwsze zabiegi LDL-aferezy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyło do ośrodków wykonujących zabiegi LDL-aferezy. To specjalna metoda mechanicznego oczyszczania krwi z nadmiaru złego cholesterolu. Do tej pory taka procedura leczenia pacjentów była dostępna m.in. w ośrodkach w Gdańsku i Warszawie.
2024-09-23 14:07

Radioablacja splotu trzewnego może być alternatywną metodą leczenia bólu u chorych na zaawansowanego raka trzustki

W wiodącym czasopiśmie naukowym „The Lancet Oncology” o jednym z najwyższych wskaźników oddziaływania na świecie (IF = 41,6), opublikowano wyniki międzynarodowego, wieloośrodkowego badania klinicznego fazy 2 dotyczącego radiochirurgicznej ablacji splotu trzewnego – nowej, bardzo obiecującej metody leczenia bólu u chorych na zaawansowanego raka trzustki. Głównymi autorami publikacji są dr Yaacov R. Lawrence z Sheba Medical Center w Izraelu i dr n. med. Marcin Miszczyk z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
2024-08-05 09:00

W Rzeszowie brachyterapia z wykorzystaniem innowacyjnego systemu

Pacjenci Klinicznego Zakładu Brachyterapii w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) mogą już korzystać z aparatu Flexitron HDR (ang. High Dose Rate, tj. z użyciem źródła o wysokiej mocy dawki). Jest to najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany w leczeniu nowotworów. Koszt urządzenia wraz z zestawem, to ponad 3 miliony zł. Zakup został sfinansowany ze środków z Ministerstwa Zdrowia.
2024-07-03 14:02

Od 8 lipca, kolonoskopia ze znieczuleniem w drawskim szpitalu. Kto z niej może skorzystać?

Badanie kolonoskopowe jest kluczowe w profilaktyce wielu chorób, jednak czasem może wiązać się z dyskomfortem, a nawet silnym lękiem u pacjenta. Dlatego ta wiadomość ucieszy mieszkańców  Drawska Pomorskiego i okolicy - od 8 lipca w Pracowni Endoskopowej Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty, American Heart of Poland, kolonoskopia będzie mogła być realizowana w znieczuleniu ogólnym, w warunkach ambulatoryjnych.
2024-07-01 09:31

15 lat TAVI w Polsce. Wyróżnienia dla lekarzy z Zabrza

Podczas XXXI Zabrzańskiej Konferencji Kardiologicznej w Katowicach wręczono wyróżnienia dla zespołów, które wprowadzały w Polsce metodę przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI). Pamiątkowe tablice odebrali min.: dr hab. n. med. Piotr Chodór oraz dr n. med. Krzysztof Wilczek dr n. med. Roman Przybylski, którzy wprowadzali wraz z zespołem małoinwazyjną procedurę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2024-06-12 13:17

Kondycja psychiczna polskiego społeczeństwa, a zdrowie psychiczne polskiego żołnierza i weterana

Cytując G. Michaela Hopfa „Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy". Podczas konferencji "Kondycja psychiczna polskiego społeczeństwa, a zdrowie psychiczne polskiego żołnierza i weterana" zaproszeni eksperci dyskutowali nad zasadnością tych jakże popularnych słów.
2024-05-29 09:17

Prawie trzy czwarte pacjentów szpitali dobrze ocenia ich funkcjonowanie

Prawie trzy czwarte pacjentów szpitali dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Prawie połowa osób, które nie były hospitalizowane, ma o szpitalach złą opinię. Pacjenci najlepiej oceniają fachowość i zaangażowanie lekarzy oraz personelu medycznego, najgorzej – czas oczekiwania na planowaną operację czy zabieg. Takie są wyniki ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badani Opinii Społecznej we współpracy z TUW Polskim Zakładem Ubezpieczeń Wzajemnych. Badania zostały zaprezentowane podczas III Ogólnopolskiego Kongresu dla Szpitali.
2024-05-20 09:02

UJ: sieci neuronowe i AI przyśpieszą diagnozowanie wielu chorób

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali pierwszą na świecie metodę szybkiego rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych. Nowa technologia wykorzystuje głębokie sieci neuronowe i sztuczną inteligencję. Docelowo ma ona wspomagać pracę diagnostów laboratoryjnych i lekarzy, ale będzie mogła być też stosowana w przemyśle, monitorowaniu bezpieczeństwa żywności czy pracach badawczych. Krakowska uczelnia chce możliwie szybko wprowadzić nowe rozwiązanie do użytku klinicznego.
2024-04-09 13:35

Szpital w Gnieźnie z unikalną technologią. Pacjenci mogą zdalnie monitorować stan swoich ran. To pierwsze takie wdrożenie w kraju

Spółka Polmedi Group wdrożyła w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie telemedyczny system opieki nad raną, szczególnie pooperacyjną i przewlekłą. Rozwiązanie najpierw objęło Oddział Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, a wkrótce wesprze Oddział Intensywnej Terapii oraz Oddział Ortopedii. W planach są też implementacje w kolejnych placówkach szpitalnych. Jak podkreślają eksperci z Polmedi Group, technologia umożliwia zdalne analizowanie dokumentacji przebiegu leczenia.
2024-02-20 10:15

Pionierska transfuzja dopłodowa w Szpitalu Bielańskim w Warszawie

To kolejny już nowatorski zabieg na koncie lekarzy ze Szpitala Bielańskiego. Tym razem przeprowadzili transfuzję dopłodową w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem TAPS. Polegała ona na pobraniu krwi od jednego płodu i podaniu drugiemu. Oddział Ginekologiczno-Położniczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który ratuje w ten sposób życie nienarodzonych dzieci. 
2024-02-06 10:14