Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Nowe technologie w stwardnieniu zanikowym bocznym – czy pandemia przyspiesza rozwój?

Dzięki rozwojowi technologii pacjenci z ALS już teraz korzystają z szeregu urządzeń wspierających zarówno układ ruchu,  jak i komunikację, czy to poprzez śledzenie ruchu gałek ocznych, czy interfejsów mózg-komputer. Pandemia COVID-19 przesunęła środek ciężkości na dostarczenie wsparcia pacjentom w sposób jak najbardziej zdalny. Telemedycyna ma szczególne znaczenie dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi oraz tych żyjących z dala od ośrodków leczenia ALS.
2020-09-21 08:31

Standard udzielania teleporady w ramach POZ

W miniony piątek podpisano rozporządzenia ministerstwa zdrowia określające standardy udzielania teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Wypracowane przez resort zdrowia i Konsultanta Krajowego ds. medycyny rodzinnej rozwiązania mają na celu poprawę jakości usług medycznych w podstawowej opiece zdrowotnej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego w czasie epidemii SARS CoV-2.
2020-08-18 10:09

Telemedycyna w więzieniu: pożądana, oczekiwana, opłacalna

Telemedycyna jest atrakcyjną usługą dla administratorów aresztów i więzień, jednak ze względu na obawy o koszty i sprawność funkcjonowania systemu, jej implementacja przebiega wolniej niż możny tego oczekiwać. Prawidłowym jednak wydaje się promowanie dostępu do telemedycyny w systemie więziennictwa, gdyż może być dobrą odpowiedzią na palące potrzeby opieki medycznej specyficznej grupy, jaką są osadzeni w zakładach karnych.
2020-08-13 10:56

Telekonsultacja medyczna na wakacjach? 3 zalety wizyty zdalnej według Polek

Brak kolejek, krótszy czas oczekiwania na wizytę oraz o oszczędność czasu – to najczęściej wymieniane przez Polki korzyści wizyt zdalnych. Ponad 50% z nich korzysta z usług tego samego ginekologa, tak wynika z najnowszych badań Gedeon Richter Polska. Jakie jeszcze korzyści niesie teleporada? Czy jest ona rozwiązaniem problemów zdrowotnych na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów?
2020-08-10 10:24

Tholomeus – zintegrowana opieka nad pacjentem chorym przewlekle

Badacze z Włoskiego Instytutu Telemedycyny przedstawiają doświadczenia z funkcjonowania systemu Tholomeus®. Jest to system telemedyczny przeznaczony do monitorowania chorób przewlekłych pacjentów cechujący się wysoką uniwersalnością i interoperacyjnością.
2020-08-04 09:27

Przyszłość należy do telefarmacji?

Telemedyczna transformacja zachodzi w różnych dziedzinach ochrony zdrowia. Skoro przez internet możemy zamówić jedzenie, książki, meble, a nawet samochody, czemu  nie moglibyśmy w ten sposób realizować recept na leki? Naukowcy z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Stanowego New Jersey postanowili przyjrzeć się, w jaki sposób telefarmacja rozwija się w Stanach Zjednoczonych, jakie trudności napotyka się przy jej implementowaniu oraz jakie perspektywy stoją przed tą dziedziną.
2020-07-31 14:24

Sensory w łóżkach pozwalają zdalnie monitorować funkcje życiowe pacjentów

Szpital Covenant HealthCare w amerykańskim stanie Michigan stosuje sensory zamontowane w łóżkach pacjentów. System, który przeszedł chrzest bojowy w czasie szczytu pandemii COVID-19, sprawdził się tak dobrze, że menadżerowie szpitala planują zaimplementować system w innych obszarach opieki nad chorymi.
2020-07-30 13:25

#FakeHunter - innowacyjne narzędzie w walce z dezinformacją dot. Covid-19

Sztuczna inteligencja - pod postacią #FakeHunter Chatbot - będzie pomagać internautom w sprawdzaniu prawdziwości i rzetelności uzyskiwanych informacji. Nowa usługa Polskiej Agencji Prasowej to kolejny zdecydowany krok w walce z zalewem dezinformacji związanej z SARS-CoV-2.
2020-07-14 15:21

Telefarmacja a opieka farmaceutyczna. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

W sejmowej podkomisji zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Ważną zmianą, zapowiadaną przez decydentów, ma być wykorzystanie kompetencji farmaceuty w ramach tzw. opieki farmaceutycznej. W opinii ekspertów webinaru dla studentów farmacji, który odbył się w ramach programu „Recepta na sukces”, farmaceuci posiadają wiedzę by efektywnie wesprzeć proces edukacji zdrowotnej, profilaktyki i leczenia pacjentów. Czas pandemii COVID-19 pokazał zaś, że teleporada, w tym raczkująca teleporada farmaceutyczna, może być istotnym elementem systemu opieki zdrowotnej, szczególnie w tematach zdrowia intymnego.
2020-07-02 09:41

Innowacyjny system do leczenia wad wymowy z dofinansowaniem NCBR

Virtual Speech Therapy System w oparciu o analizę głosu i artykułowania zidentyfikuje wadę wymowy oraz wybierze formę terapii. System zapewni spersonalizowaną terapię leczenia wad wymowy przy wykorzystaniu interaktywnych gier oraz zapewni bieżącą informację zwrotną o postępach pacjenta. Projekt spółki Industi uzyskał dofinansowanie niemal 4 mln zł. ze środków Funduszy Europejskich, dysponowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
2020-06-30 09:58

Chore dziecko w domu? Rodzice mówią „tak” domowej hospitalizacji

Dom to naturalne środowisko dla dziecka. Hospitalizacja dziecka to stres zarówno dla młodego pacjenta, jak i jego rodziców, zaburzający normalne funkcjonowanie. Rozwiązaniem może być tak zwana hospitalizacja domowa – zdalna opieka medyczna nad chorym dzieckiem, która poprawia standard życia dziecka i jego rodziny. Może być ona zaoferowana pacjentom stabilnym, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru lub wielu procedur medycznych, ale jednocześnie są zbyt chorzy, żeby zostać objętym opieką ambulatoryjną.
2020-06-28 11:49

Aplikacje mobilne dla pacjentów - przegląd

Marek Kustosz, prezes Instytutu Człowieka Świadomego, od ponad 12 lat jest związany z obszarem zdrowia, w tym także opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań z zakresu e-zdrowia, przedstawia sprawdzone, rzetelne plikacje mobilne, które pomagają pacjentom w kontrolowaniu i monitoringu choroby oraz służą pogłęianu wiedzy i umiejętności samozarządzania swoim zdrowiem.
2020-06-25 12:29