Halo tu Telemedycyna

Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.

Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7

Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca 13:18

HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca  - odcinek 5 12:34

HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5

W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4 13:43

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4

W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3 15:07

HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3

Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2 12:41

HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2

W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1 07:58

HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1

W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).


Artykuły

Powstała aplikacja do wykrywania wznowy raka płuc

System zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym powstał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Aplikacja umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu płuc.
2023-04-21 13:28

II Forum: "Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce" za nami

Dnia 15 kwietnia 2023 roku w Katowicach odbyło się II Forum: "Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce". Podczas niezwykle interesujących sesji lekarze wielu specjalizacji dzielili się wiedzą i dyskutowali jak wdrażać nowoczesne rozwiązania telemedyczne w praktyce.

2023-04-20 15:34

Nowoczesne rozwiązania terapeutyczne – Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego otwiera drzwi do świata wirtualnej rzeczywistości

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu oferuje unikalne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością dla pacjentów. Podczas spotkania z przedstawicielem firmy ZENonVR, która zbudowała pracownię dla Centrum, mieliśmy niepowtarzalną okazję przenieść się do cyfrowego świata i odkryć, jak technologia VR może wspomagać procesy terapeutyczne. Wystrój sal do odbywania podróży w wirtualnej rzeczywistości przygotowała firma Trend TJ Sp. z o.o z Opola.
2023-04-12 15:28

Zgłoś swoją aplikację do certyfikacji Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia udostępniło 31.03.2023 formularz online do zgłaszania aplikacji do oceny, aby uzyskała tytuł Aplikacji Certyfikowanej MZ i została umieszczona w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych (PAZ).

2023-04-03 12:15

Cyfryzacja danych dotyczących zdrowia - wielkie możliwości wśród powszechnego sceptycyzmu

Cyfryzacja danych medycznych to temat, który budzi kontrowersje i obawy. Zwolennicy digitalizacji określają tę przemianę jako krok w dobrym kierunku. Wątpliwości budzi prywatność oraz nieuprawnione wykorzystanie dokumentacji. Podkreślić trzeba, iż cyfrowe przetwarzanie informacji medycznych to trend, który będzie rozwijał się w nadchodzących latach.
2023-03-22 08:40

II Forum Telemedycyny już 15 kwietnia 2023 w Katowicach

Druga edycja Forum „Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce” odbędzie się już 15 kwietnia 2023 roku w Katowicach. Wydarzenie organizowane przez FaktyMedyczne.pl to nie tylko konferencja, ale także program edukacyjny dla specjalistów różnych specjalizacji, którzy chcą wdrażać nowoczesne rozwiązania telemedyczne w praktyce.
2023-03-13 10:59

Transformacja opieki zdrowotnej poprzez innowacje medyczne: dołącz do konferencji AI & MEDTECH CEE, aby spojrzeć w oczy przyszłości nowych technologii

Konferencja „AI & MEDTECH CEE” powraca na swoją trzecią edycję już 6 czerwca 2023 r., gromadząc liderów, ekspertów oraz specjalistów w dziedzinie innowacji medycznych, aby omówić kluczowe tematy związane z nowymi technologiami w sektorze ochrony zdrowia. Dzięki bezpłatnej rejestracji, która rusza już teraz, jest to doskonała okazja dla osób zainteresowanych innowacjami medycznymi, aby poszerzyć swoją wiedzę i sieć kontaktów.
2023-03-02 13:20

Aplikacja pomaga trenować zapamiętywanie. To szansa dla pacjentów na wczesnym etapie alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto dowiedli, że korzystanie z aplikacji trenującej utrwalanie wspomnień pozwala użytkownikom zapamiętać o połowę więcej szczegółów z nimi związanych. Aplikacja naśladuje proces zapamiętywania charakterystyczny dla hipokampu – obszaru w mózgu odpowiedzialnego za pamięć dotyczącą m.in. zdarzeń. Odkrycie może być przełomem w postępowaniu z pacjentami zmagającymi się z chorobą Alzheimera na wczesnym etapie. Dzięki aplikacji prawdopodobnie uda się opóźnić progresję choroby.
2023-02-27 15:35

Startupy medyczne w Polsce i za granicą: Przyszłość opieki zdrowotnej

Polska Federacja Szpitali, Koalicja AI w Zdrowiu, zespół ekspertów wZdrowiu oraz Młodzi Menedżerowie Medycyny zapraszają do wzięcia udziału w 4. edycji Raportu "Top Disruptors in Healthcare", prezentującego innowacyjne startupy medyczne zarówno w kraju, jak i w regionie CEE!
2023-02-24 10:46

Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa coraz chętniej inwestują w sztuczną inteligencję

Średnie dzienne zapotrzebowanie na krew w Polsce to około 4 tys. jednostek, rocznie dokonuje się około 1,3 mln pobrań od dawców. Dużym problemem w optymalizowaniu gospodarki banków krwi jest dostosowanie zapasów do przewidywanego popytu. Polacy opracowali platformę wykorzystującą algorytmy, które wyręczają ludzi w tych obliczeniach. Zdaniem ekspertów możliwości sztucznej inteligencji można wykorzystać również w innych procesach związanych z prowadzeniem zbiórek krwi. Modele językowe mogłyby umawiać krwiodawców na wizyty.
2023-02-01 11:56

Telemedycyna w kardiologii dziecięcej – efektywna i wielopoziomowa

Oceny różnych aspektów opieki telemedycznej dokonuje się najczęściej w odniesieniu do dorosłych pacjentów, tymczasem telemedycyna ma istotne zastosowanie także wśród najmłodszych grup chorych. W obszarze kardiologii dziecięcej jej najistotniejsze obszary zastosowań to: kontrola stanu pacjenta i urządzeń wszczepialnych, diagnostyka, edukacja oraz konsultacje pomiędzy opiekującymi się młodym pacjentem specjalistami – mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht z Kliniki Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, specjalistka Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2023-01-19 12:38

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce raka prostaty

W rozpoznawaniu raka prostaty na podstawie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego sztuczna inteligencja (AI) osiąga skuteczność porównywalną do doświadczonych radiologów. Może więc ich wspierać w podejmowaniu decyzji diagnostycznych - przekonywał w rozmowie z “Pulsem Medycyny” dr inż. Piotr Sobecki, specjalista informatyki medycznej. Wyjaśnia także, w jaki sposób AI dokonuje procesu automatycznej diagnostyki.
2022-12-07 12:57