System

Szybka i precyzyjna diagnostyka kluczem do sukcesu w leczeniu hematologicznym

Postęp w światowej hematoonkologii jest ogromny. Odchodzimy od standardowej chemioterapii i przechodzimy do terapii celowanych oraz innowacyjnych terapii komórkowych, które wspierają układ odpornościowy i pomagają rozpoznawać oraz zwalczać nieprawidłowe komórki nowotworowe. Żeby jednak skutecznie wykorzystywać zdobycze medycyny i docierać do „momentu” diagnostyki precyzyjnej, musi pojawić się pierwsze ogniwo, jakim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz decyzja samego pacjenta. 
2021-10-15 10:01

Jarosław Pinkas: Szczepienia młodych kluczowe dla przebiegu czwartej fali pandemii Covid-19

– Czwarta fala pandemii koronawirusa ma wiele scenariuszy, ale pewne jest, że jej przebieg zależy od liczby osób zaszczepionych. Teraz najważniejsze jest, aby zaszczepili się młodzi ludzie, tzw. superrozprzestrzeniacze – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.
2021-10-15 08:54

Samorząd lekarski i ekonomiści apelują o realną podwyżkę akcyzy na papierosy i podgrzewacze

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w akcyzie na wyroby tytoniowe. Zgodnie z propozycją resortu akcyza na papierosy ma rosnąć o 10 proc., ale od 2023 roku, podczas gdy akcyza kwotowa na tytoń do podgrzewania ma wzrosnąć o 100 proc. już od nowego roku. Resort chce również 5 proc. korekty minimalnej stawki akcyzy na papierosy. Zdaniem lekarzy i ekonomistów taka podwyżka ma symboliczny charakter i nie przełoży się na prozdrowotne zachowania Polaków. Ministerstwo Finansów podało również, że Polska, obok Bułgarii, ma najniższe ceny papierosów w Unii Europejskiej.
2021-10-14 10:05

RPP: lista technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej powinna być odpowiednio szeroka i obejmować różnorodne wskazania

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że lista technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej powinna być odpowiednio szeroka i obejmować różnorodne wskazania i rekomenduje 24 technologie lekowe, które obejmują 20 leków oraz 20 substancji czynnych lub ich kombinacji. „To szansa na realizację oczekiwań różnych grup pacjentów, związanych z potrzebą zapewnienia dostępności terapii zgodnych z najbardziej aktualnymi standardami klinicznymi” – zaznacza Bartłomiej Chmielowiec.
2021-10-14 09:51

Bartłomiej Chmielowiec: Większa świadomość i przestrzeganie praw pacjenta to wyższa jakość opieki zdrowotnej

Im więcej naszych działań, które skutkują m.in. lepszą znajomością praw pacjenta, tym więcej będzie tych zgłoszeń. Ja również zachęcam pacjentów do podejmowania aktywności, aby nie bali się zgłaszać naruszeń, by walczyli o swoje prawa. uważam, że powinniśmy - jako społeczeństwo – nauczyć się mówić o problemach, nie zamiatać ich pod dywan, rozmawiać o nich, zgłaszać je, a co za tym idzie - podnosić jakość świadczeń zdrowotnych. - podkreśla w rozmowie z redakcją Medicalpress Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
2021-10-11 11:56

Miesiąc Świadomości Raka Piersi: w Polsce trwają 82 badania kliniczne

W Polsce trwają obecnie 82 badania kliniczne powiązane z rakiem piersi. Jednym z nich jest badanie, które otrzymało dofinansowanie Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne w 2020 r. pt. „Cyclin dependent kinAse in tRiple nEGatIVe brEast canceR – a „window of opportunity” study (CAREGIVER)”. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 17 435 785 zł. Kierownikiem tego unikatowego projektu dotyczącego zastosowania inhibitorów CDK4/6 w potrójnie ujemnym raku piersi jest niekwestowany autorytet  w dziedzinie leczenia raka piersi - dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
2021-10-11 09:47

Coraz więcej przypadków odebrania prawa do świadczeń z ZUS - komentarz prawnika

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że podobnych przypadków jest coraz więcej. Komisje odbierają świadczenia, które były często przyznawane przez lata. Mówiąc kolokwialnie „cudownie uzdrawiają” te osoby. Badanie komisji często zajmuje 10-15 minut. Decyzja o przyznaniu albo nieprzyznaniu renty podejmowana jest na podstawie takiego badania i dokumentacji medycznej, często bez zrozumienia choroby i stanu chorego. Kilka podobnych spraw udało nam się już wygrać. Obawiam się jednak, że niewiele osób odwołuje się  od tych decyzji. - mówi w rozmowie z redakcją Medicalpress, prawnik Katarzyna Anysz z kancelarii prawnej KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.
2021-10-08 10:51

Kongres 590: kluczem do zdrowia jest profilaktyka

Kluczem do długiego i zdrowego życia jest odpowiednia profilaktyka. Każdy może zmienić nawyki związane z niewłaściwą dietą czy ze zbyt niską aktywnością fizyczną. Medycyna naprawcza powinna być ostatecznością – zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego „Mam wpływ na swoje życie i zdrowie”, który odbył się w ramach Kongresu 590.
2021-10-08 10:19

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 46/2021 w dniu 11.10.21

Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 11 października 2021 r. zakłada m.in ocenę zasadności refundacji leku dulaglutidum we wskazaniu: cukrzyca typu 2, po niepowodzeniu leczenia co najmniej dwóch doustnych leków hipoglikemizujących lub insuliny bazowej w skojarzeniu z co najmniej jednym doustnym lekiem hipoglikemizującym, z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą.
2021-10-07 09:57

Czy w leczeniu raku prostaty osiągnęliśmy już wszystko? Perspektywa kliniczna i systemowa

Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Rocznie w Polsce rozpoznawanych jest 16 tysięcy nowych zachorowań i dochodzi do około 5,5 tysiąca zgonów. Spośród sześciu krajów o największej liczbie mieszkańców w Unii Europejskiej, jesteśmy jedynym, w którym śmiertelność́ z powodu raka prostaty nie spada, a rośnie. Niemal 70 proc. chorych to pacjenci powyżej 65. roku życia, ale rak prostaty coraz częściej dotyka aktywnych zawodowo i społecznie mężczyzn, poniżej 50. roku życia.
2021-10-04 16:55

ABM ogłasza konkurs dla Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych

W ramach konkursu Agencja Badań Medycznych dofinansuje projekty przewidujące utworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (OnkoCWBK). Inicjatywa ma na celu zwiększenie liczby zarówno badań klinicznych w obszarze onkologii, zwiększenie liczby uczestników w Polsce, a także wykorzystanie potencjału sektora badań klinicznych komercyjnych i niekomercyjnych. Nabór wniosków trwa  od 4 października do 22 listopada 2021 r.
2021-10-04 15:32

Rak wątrobowokomórkowy – biała plama na mapie polskiej onkologii

Każdego roku ok. 2 tys. osób w Polsce dowiaduje się o agresywnym nowotworze wątrobowokomórkowym, najczęściej diagnozowanym w zaawansowanym stadium. Muszą toczyć nierówną walkę ze śmiertelną chorobą, ale też z wykluczeniem społecznym. W opinii publicznej główne czynniki wywołujące chorobę, a więc wirusy zapalenia wątroby typu B (HBV) i typu C (HCV) oraz nadużywanie alkoholu wciąż są tematem wstydliwym. Sytuację wielu chorych mógłby poprawić dostęp do wczesnej diagnostyki i nowych terapii oraz edukacja społeczeństwa na temat tej choroby. Fundacja „Gwiazda Nadziei” podczas obchodzonego 4 października światowego dnia onkologii, przypomina o niezaspokojonych od wielu lat potrzebach polskich chorych na raka wątrobowokomórkowego.
2021-10-01 15:12