System

12 godzin dla życia - trwa akcja Fundacji dla Transplantacji

Celem akcji #12godzindlazycia jest zebranie środków na zakup aparatury The OCS Heart Trans Medic – zaawansowanego sprzętu służącego do transportu pobranego do przeszczepu serca. To innowacyjne rozwiązanie stwarza warunki bliskie tych w ludzkim organizmie, pozwala na wydłużenie przydatności organu do wszczepienia z 4 do 12 godzin. W Polsce takiego sprzętu potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji. 
2020-07-10 12:15

13 ONKOBIEG - biegnij i wspieraj - 13 września 2020

13 września 2020 roku w Warszawie odbędzie się trzynasta edycja Onkobiegu – charytatywnej imprezy biegowej, będącej wyrazem solidarności z chorymi na nowotwory. Onkobieg 2020 ma na celu popularyzację aktywności fizycznej, edukację onkologiczną w zakresie mięsaków oraz wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia SARCOMA – głównego pomysłodawcy i organizatora wydarzenia. Z uwagi na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, tegoroczna edycja Onkobiegu odbędzie się wyjątkowej formule.
2020-07-10 11:29

dr Radosław Sierpiński o działaniach ABM w walce z pandemią Covid-19, wsparciu rozwoju biotechnologii oraz planach na 2021 rok

O wyzwaniach związanych w pandemią Covid-19, dofinansowaniu innowacyjnych projektów związanych z badaniami klinicznymi i poszukiwaniem leku na koronawirusa, rozwoju polskiej biotechnologii oraz planach na przyszłość w rozmowie z redakcją MedicalPress mówi Prezes Agencji Badań Medycznych, dr n. med. Radosław Sierpiński. Prezes ABM podkreśla, że rok 2021 to będzie rok pacjentów, m.in. dzięki wspólnemu przygotowaniu i wdrożeniu ustawy o badaniach klinicznych.
2020-07-09 14:58

Debata… wokół szczepień w trakcie kampanii wyborczej

Okręgowa Izba Lekarska, liczni eksperci oraz politycy dyskutują o systemie szczepień w wyniku wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas spotkania w Końskich, urzędujący Prezydent odpowiadał na pytania w ramach debaty prezydenckiej organizowanej przez TVP. Wśród wątków poruszanych podczas debaty zabrakło (ponownie) tych dotyczących zdrowia, systemu i proponowanych kierunków reform. Padła jednak jedna wypowiedź, która wzbudziła wiele emocji wśród komentatorów.
2020-07-08 13:33

Powstała koalicja izb handlowych i gospodarczych w Polsce

W ramach zawartego porozumienia organizacje członkowskie koalicji będą współpracować na rzecz zapewnienia finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce na poziomie średniej państw OECD oraz poprawy dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.
2020-07-07 10:25

ABM przekaże 100 mln na leczenie nowotworów przełomową terapią CAR-T cells

Technologia CAR-T cell zmienia perspektywę leczenia onkologicznego. Grant w kwocie 100 mln złotych wprowadzi nasz kraj do czołówki światowej w zakresie immunoterapii takich jak USA czy Izrael, co jednocześnie pozwoli nam uniezależnić się od oligopolu wielkich firm. Dzięki temu, dostarczymy polskim pacjentom innowacyjne leczenie w wielokrotnie niższej cenie – podkreśla Prezes Agencji Badań Medycznych, dr n. med. Radosław Sierpiński.
2020-07-06 10:49

Prof. Adam Witkowski: Czas na mocną dyskusję o realnie lepszym dofinansowaniu systemu

Epidemia COVID-19 pozwoliła zweryfikować założenia dotyczące systemu opieki zdrowotnej. Zdefiniowaliśmy świadczenia i projekty, będące ważną szansą na poprawę efektywności i oszczędności w systemie. Do sukcesu niezbędne jest jednak optymalne finansowanie - uważa prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
2020-07-06 09:18

EPF publikuje dokument "Wartość i wycena innowacyjnych terapii"

Europejskie Forum Pacjentów EPF opublikowało najnowszy dokument zatytułowany „Wartość i wycena leków innowacyjnych”. W kontekście bieżących priorytetów politycznych dotyczących zapewnienia dostępu do niedrogich leków oraz nadchodzącej nowej strategii farmaceutycznej dla Europy, stanowisko przedstawia perspektywę EPF jako organizacji prasolowej pacjentów na poziomie UE i międzynarodowej debaty na temat cen i wartości innowacyjnych leków.
2020-07-05 11:39

RPP: zaprasza na bezpłatne szkolenia dla seniorów

W związku z ogłoszonym w tym roku przez Rzecznika Praw Pacjenta „Rokiem Seniora”, Bartłomiej Chmielowiec zaprasza osoby starsze na bezpłatne szkolenia dotyczące praw pacjenta.
2020-07-03 16:08

NFZ zapowiada wprowadzenie finansowania leczenia otyłości zależnego od efektów leczenia pacjentów

Nowy model kompleksowej koordynowanej opieki nad pacjentem chorym na otyłość w tym otyłość olbrzymią KOS-BAR opracowany przez ekspertów klinicznych oraz Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego ma szansę być wdrożony w 2021 r. i sfinansowany z tzw. podatku cukrowego.
2020-07-01 10:54

Rząd musi ciąć wydatki, by zrealizować ustawę 6 proc. PKB na zdrowie

Od przyszłego roku realizacja ustawy „6 proc. PKB na zdrowie” będzie wiązała się z koniecznością wsparcia systemu opieki zdrowotnej gigantycznymi dotacjami z budżetu państwa - wynika z najnowszej analizy Public Policy. Przyczyną jest spadek wartości składek ZUS i przekroczony konstytucyjny próg ostrożnościowy budżetu państwa. Wydatki na zdrowie mogą spowodować ograniczenia w finansowaniu innych dziedzin życia publicznego.
2020-07-01 09:43

Skóra pamięta – IX Tydzień Świadomości Czerniaka

Trwa tegoroczny dziewiąty już Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem "Skóra Pamięta", którego inicjatorem jest Akademia Czerniaka. - Nasza skóra pamięta każdą sytuację, podczas której doznaliśmy poparzenia słonecznego, a przecież zasady zapobiegania czerniakowi są proste i ogólnodostępne. Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu zaledwie kilku miesięcy – mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.
2020-06-30 17:50