System

Nowotwory krwi: z większością można żyć wiele lat. Najważniejsza jest wczesna diagnoza i nieodwlekanie leczenia

Postęp w diagnostyce i leczeniu spowodował, że z większością nowotworów hematologicznych pacjenci mogą żyć wiele lat. Najważniejsze jest wykonywanie co roku morfologii, zwrócenie uwagi na niepokojące objawy, szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy oraz dobranie leczenia do pacjenta – podkreślają eksperci. 28 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi: chorobami, w których leczeniu w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp.
2023-05-26 09:58

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego - wkład 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego

27 maja świętujemy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Tego dnia w 1961 r., Heinrich Matthaei i Marshall Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. To wydarzenie stanowiło fundament dla kolejnych odkryć i dokonań w dziedzinie diagnostyki molekularnej. - Celem naszego święta jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń sprzed 62 lat, ale także zwrócenie uwagi na codzienny trud pracy i zaangażowanie blisko 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w proces budowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków - podkreśla prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.
2023-05-26 09:49

Rak endometrium: Powinniśmy dbać o to, żeby pacjentki w Polsce były leczone według zaleceń i standardów

Dlaczego Polki wciąż przedwcześnie umierają z powodu raka endometrium? Co sprawa, że w Polsce wciąż stanowi on tak istotne wyzwanie? Jakich zmian oczekują i spodziewają się eksperci kliniczni w najbliższym czasie, by sytuacja polskich pacjentek mogła w końcu ulec poprawie? O tym rozmawiali uczestnicy panelu „Nowotwory ginekologiczne – dlaczego Polski wciąż przedwcześnie umierają?” podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy 2023.

2023-05-22 13:12

Uzdrowić polską ochronę zdrowia. Za nami 8. edycja konferencji Akademia Managera Ochrony Zdrowia

Ponad 400 uczestników, 12 godzin wystąpień i 41 panelistów. Wśród tematów między innymi: nowe technologie, efektywne zarządzanie placówką medyczną, trendy i wyzwania systemu ochrony zdrowia, prawo w medycynie i problem nieodwoływania wizyt przez pacjentów. 8. edycja konferencji Akademia Managera Ochrony Zdrowia przeszła do historii. Wydarzenie odbyło się w dniach 11-12 maja w Warszawie.

2023-05-19 11:19

Polacy wciąż mają problem z państwowym leczeniem zębów. Dentystom nie opłaca się pracować dla NFZ-u

Według danych NFZ-u, w ub.r. łączne koszty świadczeń stomatologicznych sfinansowanych ze środków publicznych przekroczyły 2,2 mld zł. Głównie pokryły płukanie kieszonek dziąsłowych i aplikowanie leków, leczenie próchnicy powierzchownej oraz lakierowanie zębów. Najwięcej środków przypadło na Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ – 324,8 mln zł, a najmniej – na Lubuski – 39,1 mln zł. W tym roku plan finansowy NFZ zakłada większą kwotę, bo bliską 2,7 mld zł. Komentujący te dane eksperci podkreślają, że ww. wydatki są wciąż niewspółmierne z kosztami ponoszonymi przez lekarzy. Dlatego wielu z nich rezygnuje z podpisywania kontraktów z NFZ-em, a pacjenci mają coraz mniejszy dostęp do państwowego leczenia.

2023-05-19 10:41

100 tysięcy Polaków choruje na nieswoiste zapalenia jelit

Każdego roku 19 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day). To dobra okazja, żeby wesprzeć osoby chore i ich bliskich, zwiększyć społeczną świadomość na temat tych chorób, a także nagłośnić najpilniejsze potrzeby i wyzwania, z jakimi mierzą się pacjenci. Bo choć w ostatnim czasie zaszło – także w Polsce – wiele pozytywnych zmian w opiece i leczeniu osób z nieswoistymi zapaleniami jelit, to wciąż jest wiele do zrobienia po to, żeby poprawić jakość ich życia i dać im szansę na normalne funkcjonowanie – rodzinne, społeczne i zawodowe.
2023-05-18 13:49

Kiła w Polsce: statystyki szybują w górę. “Dramatem jest to, że mamy kiłę wrodzoną”

Liczba zakażeń kiłą dramatycznie wzrasta. Tylko w ciągu pierwszych 4 miesięcy br. było ich o 150 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W praktyce to może być dopiero wierzchołek góry lodowej. – Rzeczywistą skalę zachorowań trudno ocenić. (...) Dramatem jest to, że mamy kiłę wrodzoną – mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

2023-05-17 10:15

Organizacje pacjentów są otwarte na współpracę z instytucjami publicznymi. Wyniki raportu PACJENCI.PRO

Organizacje pacjentów chcą być partnerem dla instytucji publicznych w opracowywaniu rozwiązań kształtujących system ochrony zdrowia – wynika z Raportu „Barometr zaangażowania organizacji pacjentów w procesy kształtowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce w 2021 r.”. Blisko połowa badanych (47%) przedstawicieli organizacji pacjentów współpracowała z przynajmniej jedną instytucją centralną działającą w obszarze ochrony zdrowia, a większość z tych, które jeszcze nie podjęły takich działań (60%) chciałyby taką współpracę rozpocząć. Czy pacjenci uważają, że ich głos jest uwzględniany przez urzędy centralne?

2023-05-16 09:48

17 milionów pacjentów rocznie nie odwołuje swoich wizyt! Jak rozwiązać ten problem?

1197 dni. Tyle przeciętnie czeka się w Polsce na wizytę u endokrynologa. Czas oczekiwania na konsultację u ortopedy to 112 dni, a u reumatologa - 97. 2,38 – tylu lekarzy według szacunków przypada na 1000 mieszkańców w naszym kraju. Kolejki do specjalistów to jedno z największych wyzwań polskiej ochrony zdrowia. Nieodwoływanie wizyt przez pacjentów jest jedną z przyczyn pogłębiających problem dostępu do lekarzy. Ich liczba oscyluje wokół 17 milionów*. Odpowiedzią na to zjawisko jest kampania edukacyjna #odwoluje #nieblokuje i wdrażanie rozwiązań technologicznych ułatwiających rezygnację z wizyty.

2023-05-10 13:28

Samorządy zawodów medycznych apelują do Ministra Zdrowia o realny dialog w sprawie jakości w systemie opieki zdrowotnej

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Naczelna Rada Aptekarska, w imieniu samorządów zrzeszających 130 tys. medyków zwracają się Ministra Zdrowia z apelem o realny dialog dotyczący jakości w systemie opieki zdrowotnej, z której wynikną konkretne efekty dla zdrowia i sprawności pacjenta.

2023-05-10 10:38

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Krajowej Radzie Onkologicznej

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego nadania statutu Krajowej Radzie Onkologicznej. Zainteresowane strony mają 14 dni na uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne.

2023-05-08 09:43

16 organizacji pacjenckich w wykazie Rzecznika Praw Pacjenta

Już 16 organizacji, których cele statutowe obejmują działania na rzecz pacjentów i które spełniły wymogi formalne, zostały wpisane do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta. RPP zachęca kolejne do składania wniosków o wpis do wykazu.

2023-05-08 09:32