System

Będzie program lekowy dla pacjentów z dziedziczną amyloidozą transtyretynową

W opublikowanym 12 marca projekcie kwietniowej listy refundacyjnej znajduje się nowy program lekowy – dedykowany nowoczesnemu leczeniu osób z dziedziczną amyloidozą transtyretynową. W jego ramach pacjenci będą mogli otrzymywać innowacyjny lek, której celem jest przede wszystkim zahamowanie postępu polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów. Polineuropatia powoduje postępujące trudności w poruszaniu się, bóle, zaburzenia czucia, powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz ogranicza niezależność pacjentów, którzy wraz postępem choroby, wymagają coraz większej pomocy ze strony opiekunów.
2025-03-14 08:06

MZ przedstawiło nową listę refundacyjną od kwietnia 2025

12 marca Minister Marek Kos przedstawił nową listę refundacyjną, która będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 r. Znajduje się na niej 29 nowych terapii, 10 onkologicznych, w tym 3 w chorobach rzadkich, 19 terapii nieonkologicznych, z czego 4 w chorobach rzadkich.
2025-03-13 09:10

Diagności laboratoryjni składają propozycje deregulacyjne mające zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała do samorządów zawodowych zaufania publicznego o podjęcie działań na rzecz organizacji spotkania ze stroną rządową, podczas którego mogłyby zostać przedstawione konkretne propozycje deregulacyjne. Ich celem jest zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej oraz wzmocnienie bezpieczeństwa pacjentów. W związku z tym Prezes KRDL zwróciła się do Marioli Łodzińskiej, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, z propozycją wystąpienia do Ministra – Członka Rady Ministrów i Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Pana Macieja Berka.

2025-03-10 13:45

Prof. Rodryg Ramlau: Istnieją już ośrodki dysponujące odpowiednim zapleczem do stworzenia LCU. Potrzebne rozwiązania systemowe

- Rak płuca to nowotwór szczególny – nie tylko ze względu na swoją agresywność, ale także ze względu na to, że jego skuteczne leczenie wymaga błyskawicznej diagnostyki, dostępu do nowoczesnych terapii i ścisłej współpracy lekarzy różnych specjalizacji – zaznacza prof. Rodryg Ramlau. Jego zdaniem kluczowym rozwiązaniem, które mogłoby zmienić obecny stan rzeczy, jest utworzenie Lung Cancer Units.
2025-03-10 11:50

Drogowskaz do prawidłowego prowadzenia pacjenta z astmą

W Polsce niedorozpoznanie astmy oskrzelowej sięga około 70 proc., przy czym nawet połowa pacjentów z rozpoznaniem jest leczona niezgodnie z najnowszymi wytycznymi.[1] Dzięki konsolidacji sił i współpracy ekspertów-lekarzy z czterech towarzystw medycznych, zaktualizowane zostały Standardy rozpoznawania i leczenia astmy, czyli zasady pokazujące, kiedy podejrzewać astmę, jak ją diagnozować i wykluczać, a co najważniejsze jak leczyć. Celem dokumentu jest zoptymalizowanie opieki nad chorymi z astmą oskrzelową przez lekarzy wszystkich specjalności, w szczególności lekarzy rodzinnych. Inicjatorem prac nad Standardami jest Koalicja na rzecz Leczenia Astmy.

 

 

2025-03-05 13:31

Czy polscy pacjenci z chorobami rzadkimi mają dostęp do leków na europejskim poziomie?

Konferencja zorganizowana przez Krajowe Forum Orphan z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich była okazją m.in. do omówienia problematyki leków stosowanych w chorobach rzadkich w Polsce i Unii Europejskiej. Chociaż Polska nadrabia dystans w obszarze refundacji w stosunku do innych państw europejskich, wciąż nie wszyscy pacjenci mogą liczyć na dostęp do terapii. Na jakie obszary zwrócili uwagę eksperci biorący udział w dyskusji?

2025-03-05 11:19

Obowiązkowa aplikacja AP KOLCE skróci kolejki do lekarzy

Od 4 marca br. wszedł w życie nowy przepis Ministerstwa Zdrowia – obowiązek korzystania z aplikacji AP KOLCE przy rejestrowaniu pacjentów na wybrane świadczenia medyczne. Nowe przepisy ponadto poszerzają listę monitorowanych specjalizacji medycznych. Co to oznacza w praktyce?
2025-03-04 12:57

Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza

Plan dla Chorób Rzadkich jest kompleksowym rozwiązaniem, które ma zmienić podejście do diagnostyki i leczenia chorób sierocych w Polsce. Z realizacją planu wiążą się zarówno wyzwania systemowe, jak i ekonomiczne czy informatyczne. Większość zadań jest w trakcie realizacji, ale Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że kluczowe aspekty są załatwiane priorytetowo. To przede wszystkim tworzenie sieci ośrodków eksperckich, ułatwienie dostępu do diagnostyki, poprawa wycen oraz ułatwianie dostępu do terapii.
2025-03-04 10:34

Niewydolność serca: opieka koordynowana w POZ działa, potrzeba ośrodków KONS

Po ponad dwóch latach od wdrożenia programu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) można stwierdzić, że ten model zwiększa dostęp do badań oraz konsultacji i innych świadczeń specjalistycznych a także usprawnia proces diagnostyczno-terapeutyczny. Potrzeba dalszych zmian organizacyjnych, w tym powołania ośrodków kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (KONS), pełniejszego wykorzystania potencjału pielęgniarek-edukatorek niewydolności serca i promocji działań świadomościowych – uważa prof. Jadwiga Nessler, kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca, Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, pełnomocnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego ds. Inicjatyw w Niewydolności Serca.
2025-03-03 09:02

Choroby rzadkie stanowią 20-25% wszystkich przypadków onkologicznych

Choroby rzadkie stanowią wyzwanie nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy i całego systemu opieki zdrowotnej. Szacuje się, że nowotwory rzadkie to około 20-25% wszystkich przypadków onkologicznych. W Polsce co roku diagnozuje się blisko 43 tysiące nowych rozpoznań. Ze względu na ich unikalność i złożoność, diagnostyka i leczenie tych schorzeń często są bardzo utrudnione. Przyczynami są ograniczona w tym obszarze wiedza kliniczna i mniejsza liczba dostępnych terapii.
2025-02-28 15:20

Choroby układu krążenia – wyzwanie zdrowotne Europy

Priorytety polskiej prezydencji w zdrowiu, czyli profilaktyka zdrowotna, cyfryzacja i bezpieczeństwo lekowe to ważne obszary nie tylko dla całego systemu ochrony zdrowia, lecz także dla kardiologii – zarówno w Polsce, jak i w Europie. We wtorek, 25 lutego w Warszawie odbyła się konferencja „Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie – stan obecny, wyzwania i rozwiązania”. Eksperci dyskutowali o chorobach układu krążenia.
2025-02-27 11:56

POZ okiem Pracodawców Szpitali Powiatowych

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych wyszedł z propozycją zmian systemowo-organizacyjnych w podstawowej opiece zdrowotnej. – Wprowadzenie ich w życie w naszej ocenie może pozytywnie wpłynąć na poprawę funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz w znaczący sposób odciążyć i usprawnić działalność szpitali, zwiększając tym samym ich efektywność – czytamy w opublikowanym stanowisku.
2025-02-26 15:57