System
Jak zapewnić płynną realizację programu leczenia SMA?
26 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Fundacji SMA „Nowe możliwości i wyzwania w leczeniu i opiece nad osobami z SMA”. Celem konferencji było podsumowanie roku 2024, który przyniósł chorym z rdzeniowym zanikiem mięśni w Polsce wiele pozytywnych zmian, m.in. umożliwienie leczenia kobiet w ciąży czy rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla terapii doustnej. Prelegenci i zaproszeni goście zauważyli jednak, że wciąż istnieje kilka niezaspokojonych potrzeb osób chorych oraz problemów wymagających rozwiązania m.in. płynne przejście spod opieki neurologa dziecięcego pod opiekę neurologa zajmującego się osobami dorosłymi.
Coraz większy problem z obowiązkowymi szczepieniami. Państwowa Inspekcja Sanitarna chce zmian w prawie
Od stycznia do sierpnia br. nałożono więcej grzywien za uchylanie się od obowiązku szczepień ochronnych niż w całym 2023 roku. Zdaniem ekspertów, trudno nie powiązać tego z rosnącymi wpływami ideologii antyszczepionkowej. Do tego znawcy tematu dodają, że narastają społeczne obawy w. kwestii szczepień. Widać to np. po małym zainteresowaniu bezpłatnymi szczepieniami. Jednak Państwowa Inspekcja Sanitarna chce zmniejszenia dolegliwości kar dla rodziców, ze względu na długotrwałość procedur. Za to jest pomysł, żeby szerzej postawić na edukację społeczeństwa. Projekt jest jeszcze w fazie koncepcyjnej.
77 proc. niepełnoletnich w Polsce zetknęło się z reklamami piwa. Rząd walczy z alkotubkami, ale nie widzi sedna problemu wczesnej inicjacji alkoholowej wśród nieletnich
Powszechna reklama piwa jest jednym z trzech głównych czynników przedwczesnej inicjacji alkoholowej w Polsce, bo nie da się przed nią uchronić nieletnich. 77 proc. respondentów badania ICŚ stwierdziło[1], że spotkali się z reklamami piwa, kiedy byli niepełnoletni. Według KRRiTV w 2022 roku tylko w samej telewizji wyemitowano 2 972 godziny reklam piwa[2], co daje 124 dni emisji. Gdyby je skumulować do jednego kanału TV, przez ponad 4 miesiące nadawałby tylko reklamy piwa przez całą dobę!
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Choroba otyłościowa – z czym się mierzymy?
Polska znajduje się w czołówce krajów o najszybszym wzroście rozwoju choroby otyłościowej Badania sugerują, że wzrost ten trwa już od ponad dwudziestu lat1. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że nadwagę lub chorobę otyłościową stwierdzono u ponad połowy dorosłych mieszkańców Polski, czyli blisko 22 mln osób2. Według raportu Naczelnej Izby Kontroli z 2024 roku choroba otyłościowa dotyczyć może nawet 9 mln osób3. Więcej o wyzwaniach, jakie epidemia tej groźnej choroby stwarza w Polsce i na świecie można przeczytać w raporcie „Choroba otyłościowa – wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne” opublikowanym w październiku 2024 roku, nad którym patronat objęła Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości.
ABM dofinansuje niekomercyjne badania kliniczne m.in. z zakresu kardiologii, psychiatrii i neurologii. Ogłoszono wyniki konkursu
Dofinansowanie o łącznej wartości ponad 278 milionów złotych przyznano 21 projektom, biorącym udział w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in.: badania z zakresu kardiologii, psychiatrii, neurologii. „Badania mają na celu opracowanie nowych strategii terapeutycznych w leczeniu chorób” - informował Ireneusz Staroń, wiceprezes Agencji Badań Medycznych (ABM) ds. finansowania badań.
Bon energetyczny czy bon wykluczenia? Jak brak koordynacji międzyresortowej dzieli pacjentów
Każda osoba z niepełnosprawnością korzystająca z respiratora lub koncentratora tlenu będzie mogła otrzymać refundację z PFRON-u za zużyty prąd, która wyniesie 100 zł miesięcznie. To deklaracja Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wprowadzone kryterium, uzależniające przyznanie bonu przede wszystkim od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności wyklucza znaczną grupę pacjentów korzystających w ramach systemu ochrony zdrowia z respiratora lub koncentratora tlenu w warunkach domowych.
Profilaktyka i zdrowe nawyki – miliardy dla polskiego systemu zdrowia i pracodawców podane na tacy
Według wyliczeń Polska może wydawać rocznie nawet 60 miliardów złotych na leczenie chorób przewlekłych. Zdaniem ekspertów, dzięki odpowiednim programom medycyny prewencyjnej kwota to mogłaby być nawet o 20 proc. niższa. Niestety, pod względem nakładów na profilaktykę zdrowotną Polska wciąż jest w ogonie krajów europejskich. Przekłada się to nie tylko na system ochrony zdrowia, ale także na rynek pracy i znaczące koszty związane m.in. z absencjami chorobowymi. Rozwiązaniem problemu może okazać się tzw. Medycyna Stylu Życia, czyli podejście, które kładzie nacisk na zdrowe nawyki jako sposób na zapobieganie chorobom przewlekłym i ich skutkom.
Inwestycje w onkologii z KPO – jakie są oczekiwania placówek i ekspertów?
Eksperci podkreślali, że inwestycje w onkologii (i szerzej ochronie zdrowia) są nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne, i powinny służyć poprawie sprawności i jakości udzielanych świadczeń. Dofinansowanie z KPO to duży zastrzyk dla modernizacji infrastruktury szpitali onkologicznych. Jednak jak zwraca uwagę część środowiska - "Wykaz rekomendowanych wyrobów medycznych i wyposażenia - Załącznik nr 2.2.a", stanowiący załącznik do naboru, pomija niektóre ważne technologie medyczne, z udokumentowaną skutecznością np. w obszarze radioterapii.
Ponad jedną piątą populacji Polski stanowią seniorzy. To wyzwanie dla neurologii
Według najbardziej aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku w Polsce liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła ponad 7,5 mln, co stanowiło ponad 20% ogólnej liczby ludności. W stosunku do roku poprzedniego, liczba seniorów powiększyła się o niemal 200 tysięcy. Te dane nie pozostawiają wątpliwości, że Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw. Według prognoz, w 2050 roku osoby mające ponad 60 lat będą stanowić 40% społeczeństwa. A wiadomo, że starszy wiek jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób mózgu, zwłaszcza udarów i chorób neurozwyrodnieniowych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
Polski system ochrony zdrowia jest w tej chwili słabo przygotowany na sytuacje kryzysowe, jak kolejne pandemie czy katastrofy naturalne. Poprawy wymaga w zasadzie każdy jego element: od polityki kadrowej, poprzez finansowanie świadczeń, aż po rozwiązania prawne – wynika z raportu omawianego przez ekspertów podczas konferencji „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024”. Wskazują oni, że nie wyciągnęliśmy wniosków z pandemii COVID-19.
Jakie bariery utrudniają dostęp do innowacyjnego leczenia nowotworów w Polsce?
Aktualna oraz kompleksowa analiza stanu lecznictwa przeciwnowotworowego w Polsce, odwołująca się do przykładów raka płuca oraz nerki została przedstawiona w najnowszym raporcie pt.: „Bariery w dostępie do leczenia innowacyjnego w wybranych chorobach nowotworowych”.