System

Sukces konferencji na temat opieki koordynowanej w POZ!

III edycja - Wiosny e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie - kolejny rok z rzędu owocna! Na zaproszenie Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców pojawiło się kilkuset uczestników oraz wielu wybitnych prelegentów, zapewniających wysoki poziom merytoryczny wydarzenia. Praktyczne warsztaty, interaktywne wykłady oraz gorące dyskusje na korytarzach – to pokazuje, że choć opieka koordynowana w POZ funkcjonuje od wielu miesięcy, temat jest wciąż żywy i budzi emocje.

2024-04-11 10:04

Czy w Polsce będą dostępne badania molekularne HPV HR w profilaktyce raka szyjki macicy?

Potrzebna jest większa wiedza Polaków na temat dostępności badań profilaktycznych nowotworów. Aż 62 % Polaków boi się diagnozy onkologicznej, ale tylko ok 40% korzysta z dostępnych od lat bezpłatnych badań. Współpraca Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej- Curie ze Światową Organizacją Zdrowia może dać szansę na poprawę tej sytuacji. Takie wnioski płyną ze spotkania, które w tym tygodniu obyło się w NIO-PIB.
2024-04-10 09:24

Alivia Oncoindex: Ponad 30% leków na raka nie jest w Polsce refundowanych 

Decyzje Ministerstwa Zdrowia obwieszczone na kwietniowej liście refundacyjnej nie wpłynęły na zmianę wskaźnika Oncoindex. Wciąż ponad 30% terapii lekowych w nowotworach o najwyższej śmiertelności nie jest refundowanych dla polskich pacjentów. Należy podkreślić, że w przypadku ponad połowy z nich firmy farmaceutyczne nie złożyły wniosków o finansowanie. 
2024-04-09 09:00

Polska prezydencja w UE może być okazją do zmian w dostępie do badań profilaktycznych i skutecznych terapii

Obraz zdrowia publicznego w Polsce to z jednej strony niskie zainteresowanie szczepieniami i programami badań profilaktycznych, a z drugiej – otwartość na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który co roku obchodzony jest 7 kwietnia. Innowacje w medycynie to z kolei zarówno usprawnianie działania systemu, jak i lepsze diagnozowanie oraz prowadzenie terapii. Coraz głośniej mówi się o tym, by pacjentów leczyć tak, żeby po rekonwalescencji wracali do możliwie pełnego funkcjonowania w społeczeństwie. W niektórych aspektach polskie placówki mogą być uważane za pionierów w innowacji.
2024-04-05 11:43

7 kwietnia Dzień Pracownika Służby Zdrowia – czy zabraknie radioterapeutów?

Radioterapia onkologiczna, która cały czas prężnie się rozwija, pozostaje jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów. Co istotne, po okresie pandemii koronawirusa, ponownie zaobserwowano w Polsce, wzrost liczby pacjentów leczonych promieniowaniem jonizującym - w 2022 roku leczeniu poddano 99 016 pacjentów, czyli o 6,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej i o ponad 7,7 tysiąca więcej niż w 2020 roku. Cały czas eksperci, w tym Konsultant Krajowy ds. Radioterapii Onkologicznej, szacują, że nadal ok. 10-20% pacjentów nie jest leczonych pomimo wskazania[1]. Jednym z wyzwań jest ograniczona liczba lekarzy pracujących w zawodzie oraz spadająca liczba w trakcie specjalizacji w tej dziedzinie. O wyzwaniach z tym związanych piszemy z okazji przypadającego 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby Zdrowia.
2024-04-05 09:45

Artur Białkowski: Wspólnym mianownikiem prywatnego i publicznego sektora opieki zdrowotnej jest pacjent

Wspólnym mianownikiem prywatnego i publicznego sektora opieki zdrowotnej jest pacjent – jego zdrowie i profilaktyka chorób – podkreśla Artur Białkowski, nowy Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej (PMP).

2024-04-04 10:49

Diagności Laboratoryjni: stanowisko ws. realizacji obowiązku rozwoju ustawicznego diagnostów laboratoryjnych 

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przypomina o obowiązku ciągłego rozwoju zawodowego diagnostów laboratoryjnych zgodnie z przepisami ustawy o medycynie laboratoryjnej. Diagności mają prawo i obowiązek stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez doskonalenie zawodowe lub szkolenie specjalizacyjne. Doskonalenie zawodowe może odbywać się poprzez samokształcenie oraz udział w kursach organizowanych przez specjalistyczne jednostki szkolące.
2024-04-04 09:45

Pierwszy w Polsce Prostate Unit w WIM-PIB

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór mężczyzn, stanowi aż 20% wszystkich zachorowań na nowotwory w tej grupie chorych. W ostatnich latach Polska jest państwem o największej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka stercza w całej UE.

2024-04-03 17:06

Strefa Gazy: Zginęło już ponad 200 pracowników humanitarnych

Strefa Gazy jest obecnie jednym z najniebezpieczniejszych miejsc do niesienia pomocy potrzebującym. Miesiące bombardowań i ostrzałów obiektów cywilnych przyniosły śmierć ponad 200 wolontariuszom oraz pracownikom humanitarnym. Giną również medycy. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że życie straciło już 348 pracowników służby zdrowia.
2024-04-03 12:09

Pierwsze zabiegi stymulacji fizjologicznej pęczka Hisa i jego lewej odnogi w rejonie mieleckim

Pierwsze, w rejonie mieleckim, zabiegi stymulacji fizjologicznej pęczka Hisa i jego lewej odnogi na Oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland. To szansa dla pacjentów kardiologicznych na powrót do zdrowia.
2024-04-03 11:01

Od teraz przez #mojeIKP złożysz wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz o certyfikat zastępujący #EKUZ

Zapomniana lub zgubiona Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Teraz w aplikacji mojeIKP możesz zawnioskować o wydanie Ci EKUZ lub certyfikatu zastępującego EKUZ. Certyfikat dostaniesz w formie elektronicznej na telefon.
2024-04-02 16:45

Nowa terapia dla pacjentek z mięśniakami macicy już dostępna

Od 1 kwietnia 2024 r. na nowej liście refundacyjnej pojawiła się pierwsza terapia farmakologiczna stosowana w leczeniu objawów mięśniaków macicy. To wieloskładnikowy lek nowej generacji, będący skojarzeniem relugoliksu, estradiolu i octanu noretysteronu. Wprowadzone zmiany są efektem starań organizacji pacjenckich i ekspertów klinicznych, którzy od miesięcy zabiegali o zapewnienie skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii.

2024-04-02 13:37