Aktualności

Żywienie medyczne może obniżyć koszty hospitalizacji nawet o 36%. Dlaczego jest takie ważne?

Niedożywienie znacznie podnosi koszty leczenia, obniża skuteczność hospitalizacji oraz zwiększa ryzyko powikłań. Lista skutków niedożywienia jest długa. Wdrożenie odpowiedniego leczenia żywieniowego może znacząco poprawić skuteczność terapii, skrócić czas hospitalizacji i przynieść realne oszczędności dla szpitali oraz systemu opieki zdrowotnej.
2024-07-23 11:38

Ministerstwo Zdrowia zapowiada prace nad Rejestrem Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Eksperci i pacjenci proszą o spotkanie

W liście od minister zdrowia skierowanym do uczestników XII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej Izabela Leszczyna zapowiedziała wsparcie utworzenia i rozwoju Rejestru Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej wystąpiło do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o zorganizowanie spotkania roboczego, którego celem będzie wypracowanie docelowego kształtu narzędzia.
2024-07-23 09:31

Proacta S.A. zawiera strategiczną współpracę z Medidesk

Notowana na NewConnect spółka bioinformatyczna Proacta wkracza w kolejny etap komercjalizacji rozwiązań dla sektora medycznego. Po uruchomieniu autorskiej platformy „Dbam o siebie Smart LAB”, skierowanej do klientów indywidualnych (B2C), Proacta zawarła umowę ramową z firmą Medidesk, z której rozwiązań korzysta prawie 700 placówek medycznych. Strategiczna współpraca obejmie wsparcie w sprzedaży oraz promocji produktów i usług Proacta do klientów B2B.

2024-07-22 16:31

Bezpłatne zabiegi terapii blizn

W ramach kampanii społecznej „Blizna niejedno ma imię” osoby z bliznami mogą się zgłaszać na nieodpłatne zabiegi kosmetyczne w całej Polsce. Stosowana będzie metoda mikronakłuwania Genoscar, która w sposób spektakularny uelastycznia blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.
2024-07-22 16:19

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Obecny poziom wycen diagnostyki i leczenia w neurologii sprawia, że zdecydowana większość oddziałów neurologicznych jest nierentowna. Do tego dochodzą zasady finansowe dotyczące realizacji programów lekowych, których aktualnie w Polsce w obszarze leczenia chorób neurologicznych jest 17. Do programów lekowych kwalifikowanych jest coraz więcej pacjentów, a ich obsługa pochłania wiele czasu i wymaga dużego nakładu pracy neurologów i całego personelu, co stanowi obciążenie dla budżetów szpitali. Konieczne są pilne zmiany w tym zakresie, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualne trendy demograficzne i epidemiologię – podkreśla prof. dr hab. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz, przewodnicząca Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia.
2024-07-22 13:28

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce nowotworów płuc

System xLungs ma pomóc w diagnostyce chorób płuc, w tym monitorowaniu nowotworów w obrębie klatki piersiowej. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wykorzystaniem AI do analizy wyników tomografii komputerowej i rentgena płuc. Narzędzie będzie można zintegrować z systemami już wykorzystywanymi przez lekarzy, m.in. pulmonologów i radiologów.
2024-07-22 11:59

Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z zastosowaniem technologii CARTOSOUND™ FAM - to ważny krok w rozwoju elektrofizjologii

W lipcu 2024 roku w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii SKDJ UCK WUM w Warszawie obyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z wykorzystaniem automatycznej anotacji lewego przedsionka na podstawie echa wewnątrzsercowego. Technologia CartoSoundFAM była możliwa do zastosowania dzięki wykorzystaniu podczas zabiegów najnowszego modelu systemu elektroanatomicznego Carto™ 3 (wersja 8). Jak potwierdzają specjaliści, stworzenie wiernych map 3D serca pacjenta w oparciu o automatyczne algorytmy pozwala na większą precyzję zabiegu ablacji, która przekłada się na wyższą skuteczność i bezpieczeństwo procedury. Zabiegi ablacji migotania przedsionków oraz częstoskurczów przedsionkowych z wykorzystaniem nowej technologii przeprowadzono u ośmiorga pacjentów w wieku od 49 do 86 lat. Wszyscy pacjenci zostali wypisani do domu i mają zaplanowane kontrole.
2024-07-22 08:55

Ruszył program „Operacja borelioza”

22 lipca 2024 roku ruszył dedykowany dla żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę na granicy wschodniej, przygotowany przez Wojskowy Instytut Medyczny–Państwowy Instytut Badawczy program profilaktyki i leczenia chorób odkleszczowych „Operacja borelioza”.
2024-07-22 08:45

Blisko 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych dzięki corocznej inicjatywie GE HealthCare

W ramach Women’s Health Mobile Roadshow 2024 kobiety mogły skorzystać z badań w 15 miejscowościach w województwach opolskim i śląskim, m.in. w Opolu czy Chorzowie przy Stadionie Śląskim. Diagnostyka odbywała się od 31 maja do 23 czerwca br. Największym zainteresowaniem cieszyła się videodermatoskopia, czyli analiza powierzchni skóry i jej zmian, a także badania mammograficzne. W wyniku prowadzonych badań wykryto 70 podejrzanych przypadków, co stanowi niemal 8% przeprowadzonych badań.
2024-07-19 13:18

Przełomowe wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez polskich naukowców. Czy czeka nas rewolucja w transplantologii?

To był prawdopodobnie jeden z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie zabiegów, jaki obecnie przeprowadza się w naszym kraju w ramach badań przedklinicznych i klinicznych – tak o operacji autotransplantacji nerki mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół pod jego kierownictwem przeszczepił narząd, który przez około 30 minut pozostawał bez krążenia a następnie przechowywany był przez 12 godzin w temperaturze nieco tylko niższej od normalnej temperatury ciała. Bez użycia krwi.
2024-07-19 12:41

Kolorowe paski na tubkach past do zębów nie mają żadnego znaczenia dla konsumentów

76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Z kolei 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.
2024-07-19 09:33

Spotkania Gastroenterologiczno-Neurometaboliczne „Między mózgiem a wątrobą” - zaproszenie

Z ogromną radością zapraszamy do udziału w Konferencji Naukowej: Spotkania Gastroenterologiczno-Neurometaboliczne „Między mózgiem a wątrobą”, która odbędzie się w dniu 27.09.2024 r. w Hotelu Courtyard by Marriott Katowice City Center, w Katowicach. Tematyka konferencji będzie obejmowała zagadnienia z zakresu gastroenterologii, hepatologii, neurologii oraz chorób metabolicznych, z którymi w swojej praktyce styka się zarówno gastroenterolog, neurolog, ale też lekarz rodzinny i pediatra.
2024-07-18 14:50