Aktualności

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces.
2024-04-17 10:25

Otwarcie Pracowni Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Warszawskiego

16 kwietnia 2024 r. o godz. 9.00 Uniwersytet Warszawski na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego uroczyście otworzył Pracownię Anatomii Prawidłowej funkcjonującą w strukturze organizacyjnej Wydziału Medycznego UW. Podstawowym zadaniem Pracowni jest działalność dydaktyczna, przede wszystkim w ramach studiów na kierunku lekarskim prowadzonych przez Uniwersytet Warszawski, a głównym przedmiotem nauczanym w Pracowni będzie anatomia. Pracownia Anatomii Prawidłowej mieści się w szpitalu modułowym Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego przy ul. Szaserów 128.

2024-04-17 09:56

Konkurs na Dolnośląską Sieć Wsparcia dla osób dotkniętych nagłą niepełnosprawnością rozstrzygnięty!

Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2025. Na realizację tego zadania Samorząd Województwa przeznaczył 1 mln zł (po 500 tys. w każdym roku). Wśród oferentów znalazły się trzy fundacje działające na terenie Dolnego Śląska.

2024-04-17 09:32

Centrum Medycyny Konopnej we współpracy ze światowym gigantem wprowadzi do polskich aptek 12 produktów na receptę na bazie marihuany medycznej

Grupa Centrum Medycyny Konopnej (CMK) - lider na polskim rynku usług leczniczych z wykorzystaniem terapii medyczną marihuaną, planowo jeszcze w 2024 roku wprowadzi do aptek produkty z konopi, oferowane przez niemieckiego giganta farmaceutycznego Sanity Group. Po procesie rejestracji - CMK będzie jedynym podmiotem z tak zróżnicowanym portfolio produktów z medyczną marihuaną w kraju.

2024-04-16 15:54

Stanowisko KRDL w sprawie procedury oceniającej z dn.15.04.2024 r.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przyjęła stanowisko do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowego sposobu przeprowadzenia procedury oceniającej, wzoru certyfikatu akredytacyjnego oraz sposobu obliczenia wysokości opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej.
2024-04-16 15:02

Polska pierwszym krajem na świecie, w którym poddano pacjenta terapii genowej w badaniu klinicznym ASPIRE-FTD dla chorych z otępieniem czołowo-skroniowym wywołanym mutacją genu GRN

AviadoBio, firma zajmująca się rozwojem terapii genowych oraz opracowaniem i produkcją leków na zaburzenia neurodegeneracyjne, ogłosiła, że w Polsce poddano leczeniu pierwszego pacjenta w ramach fazy 1/2 otwartego badania klinicznego ASPIRE-FTD oceniającego bezpieczeństwo i wstępna skuteczność zastosowania terapii genowej u osób chorych na otępienie czołowo-skroniowe (FTD) z mutacjami w genie kodującym progranulinę (GRN). Otwarte badanie kliniczne prowadzone jest obecnie w specjalistycznych ośrodkach w Polsce, Hiszpanii i Holandii. W przyszłości planowane jest rozszerzenie badania na inne kraje europejskie i USA.
2024-04-16 11:04

Współpraca pacjentów z agendami rządowymi rozwija się, ale nadal ok. 1/3 organizacji pacjentów ma poczucie, że ich głos „nic nie zmienia”

34% przedstawicieli organizacji pacjentów uważa, że ich głos nie jest wcale lub jest rzadko uwzględniany przez urzędy centralne i tylko 26%, że jest brany pod uwagę w dużym lub bardzo dużym stopniu – wynika z Raportu „Barometr zaangażowania organizacji pacjentów w procesy kształtowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce w latach 2022-2023”. Jakie są oczekiwania pacjentów i ich organizacji w obszarze współpracy i dialogu z administracją publiczną? A jakie są oczekiwania ze strony instytucji publicznych?
2024-04-16 10:21

W Senacie ruszyły prace Parlamentarnego Zespołu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Za nami pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego zaininicjowane przez Senator Agnieszkę Gorgoń-Komor we współpracy z Pracodawcami Medycyny Prywatnej. Zespół ma stanowić platformę wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk realizowanych m.in. przez przedstawicieli medycyny prywatnej, które powinny stanowić wsparcie w poprawie funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia.

2024-04-16 10:01

Choroba Parkinsona nie śpi - z jakimi wyzwaniami mierzą się pacjenci i ich opiekunowie?

Mimo że życie osób z chorobą Parkinsona wydłużyło się, a jego jakość się poprawiła, to nadal brakuje dostępu do nowoczesnych terapii, a także kompleksowej i skoordynowanej opieki. Jak wygląda ta choroba z perspektywy lekarzy, chorych i ich opiekunów? Z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona, eksperci i przedstawiciele organizacji pacjentów opowiedzieli o najpilniejszych wyzwaniach, z którymi się mierzą.
2024-04-15 22:14

Innowacje medyczne w opiece zdrowotnej dzieci – najnowszy raport Instytutu Matki i Dziecka

Instytut Matki i Dziecka, inicjator projektu Mother and Child Startup Challenge, opublikował kolejny raport na temat startupów MedTech w Polsce. Najnowsza edycja pt. „Innowacje w opiece pediatrycznej” koncentruje się na rozwiązaniach skierowanych do dzieci i młodzieży. Raport prezentuje nie tylko kondycję polskiego sektora MedTech czy przykłady innowacji ale także rekomendacje, pokazujące kierunki rozwoju sektora.

2024-04-15 15:22

Badania profilaktyczne – porady dla zabieganych

Badania profilaktyczne? Nie mam czasu! – takie odpowiedzi pacjentów lekarze słyszą coraz częściej. Specjaliści jednak stanowczo przestrzegają: rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie wykonywać badania kontrolne. Urodzinowy prezent zdrowotny dla siebie samego? Troska o zdrowie to najcenniejsza forma dbania o siebie – przekonują specjaliści.

 
2024-04-15 15:09

Rekordowa frekwencja na 87. Wiosennej Konferencji PTK i XVI Konferencji Kardiologii Polskiej! Kardiolodzy z nowymi wytycznymi

Ponad 800 zarejestrowanych uczestników z całej Polski oraz innych krajów europejskich, 30 sesji, 160 wykładowców i 158 wykładów – najwyższa w historii tego wydarzenia frekwencja to efekt dynamicznego rozwoju Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz zasięgu jego działania. Program tegorocznej edycji przygotowali najwybitniejsci eksperci kardiologii i kardiochirurgii, a najciekawsze elementy zaprezentowano w formule warsztatów i sesji dyskusyjnych.

2024-04-15 14:57