Aktualności

Stanowisko ekspertów: profilaktyka zapobiega ciężkim zakażeniom wywołanym przez RSV

Wywoływane przez wirus RSV zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc często ma nieprzewidywalny, burzliwy przebieg, nierzadko z zagrożeniem życia. Eksperci specjalizujący się w leczeniu noworodków i niemowląt wypracowali stanowisko, w którym postulują o powszechną profilaktykę zakażeń wirusem RSV w ramach Programu Szczepień Ochronnych lub Programu Profilaktyki Zdrowotnej. Czas na podjęcie działań, aby kolejny sezon zakażeń 2025/26 był wolny od RSV.
2024-12-17 09:53

Pierwszy raport o finansowaniu zdrowia psychicznego w Polsce

8,3 miliona, czyli 26% polskiego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło objawów zaburzeń psychicznych. Jednocześnie relatywna dostępność lekarzy psychiatrów w ramach państwowej służby zdrowia nie wzrasta, a liczba świadczonych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych jest wielokrotnie mniejsza od potrzeb. Fundacja Pomagam.pl we współpracy z SWPS Innowacje publikuje raport zatytułowany “Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce”.
2024-12-16 13:44

12 potraw, 12 zdrowych zasad - czyli jak zdrowiej przejść przez święta

Kolacja wigilijna to czas wspólnych spotkań, tradycji i kulinarnych przyjemności. Jak jednak cieszyć się smakiem 12 potraw, nie zapominając o zdrowych nawykach? Dietetyk kliniczna, Ludmiła Podgórska z Kliniki Holi, przedstawia 12 zasad, które pozwolą delektować się świętami bez wyrzutów sumienia i nadmiaru kalorii.
2024-12-16 12:14

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Eksperci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy

Szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek choruje w Polsce nawet ok. 4,5 mln osób, a według prognoz WHO do 2030 roku liczba pacjentów wymagających dializ może się podwoić. Szansą na spowolnienie przebiegu choroby i uniknięcie dializoterapii lub przeszczepu nerki jest połączenie niskobiałkowej diety z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów. Taka terapia jest dostępna dla pacjentów w ramach programu lekowego B.113. Jednak jego obecny kształt w połączeniu ze zbyt małą liczbą ośrodków, które go realizują, powoduje, że ta dostępność jest ograniczona.
2024-12-16 11:58

Kolejny etap rozwoju wojskowej chirurgii robotowej

2 grudnia Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji w Krakowie poinformował, że do czterech wojskowych szpitali: w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie trafią pierwsze w ich murach roboty chirurgiczne. Wartość programu to 55 milionów złotych. Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy już od 2020 roku specjalizuje się w tej gałęzi medycyny. Posiada dwa roboty medyczne, przeprowadził ok. 1500 operacji w 10 dziedzinach specjalizacji narządowej stając się krajowym liderem chirurgii robotowej.
2024-12-16 10:01

Wrocławska fundacja z nagrodą za wyjątkowy projekt dla dzieci z nowotworami

Projekt „Sale Doświadczania Świata” realizowany przez wrocławską Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową zdobył główną nagrodę w pierwszej polskiej edycji konkursu „Leczmy z troską!” organizowanego przez Teva Pharmaceutical Industries Ltd. Nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych pozwoli rozwijać nie tylko terapię Snoezelen w polskich klinikach onkologii pediatrycznej, ale także podejście Fundacji oparte na idei Humanizing Health – humanitarnego podejścia do opieki zdrowotnej.

2024-12-13 22:00

Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO

W 2024 roku do Agencji Badań Medycznych wpłynęło dwa–trzy razy więcej wniosków niż zazwyczaj. To zasługa pięciu konkursów w ramach Krajowego Planu Odbudowy, szczególnie dotyczącego badań biomedycznych. Przez braki kadrowe i stopień skomplikowania wniosków niedawno agencja zdecydowała o przedłużeniu terminu oceny wniosków w jednym z konkursów. To jednak powoduje, że beneficjenci będą mieli bardzo mało czasu na realizację projektów.
2024-12-13 21:49

Benzodiazepiny są nadużywane przez Polaków

Leki uspokajająco-nasenne z grupy benzodiazepin są zdecydowanie częściej nadużywane w Polsce niż fentanyl, o którym głośno jest w mediach. W listopadzie weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające istniejące rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Ma to wpłynąć na wzmocnienie nadzoru nad preskrypcją leków potencjalnie mogących uzależnić, tym samym ograniczyć ich nadużywanie. Jaki będzie efekt, pokaże czas.
2024-12-13 09:32

Dzień innowacji w USK Poznań: wszczepiono cztery innowacyjne urządzenia do elektroterapii serca

12 grudnia 2024 roku w Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu odbył się dzień innowacji, w trakcie którego wszczepiono pacjentom cztery nowe, innowacyjne układy do elektroterapii serca, pod kierunkiem prof. dr hab. med. Przemysława Mitkowskiego.
2024-12-13 09:15

American Heart of Poland finalizuje transakcję przejęcia Grupy Scanmed

American Heart of Poland (wspierana przez Gruppo San Donato Italy i GKSD Investment Holding), działająca w publicznym systemie opieki zdrowotnej, 12 grudnia 2024 sfinalizowała transakcję przejęcia kontroli nad Grupą Scanmed, w skład której wchodzi ponad 30 placówek medycznych, w tym: 4 szpitale wielospecjalistyczne i 3 monokliniki, oddziały kardiologiczne oraz sieć poradni podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
2024-12-13 09:04

Musimy zrobić wszystko, by lepiej chronić pacjentów po transplantacjach przed powikłaniami zakażenia wirusem cytomegalii

Przeszczepienie narządu litego czy transplantacja komórek krwiotwórczych to metody ratowania zdrowia i życia pacjentów, którzy bez ich zastosowania mieliby dużo mniejsze lub byliby zupełnie pozbawieni szans na wyleczenie. Wiążą się one jednak z szeregiem następstw i ryzykiem powikłań zwłaszcza dla układu immunologicznego. Jednym z najgroźniejszych jest infekcja cytomegalowirusem (CMV). Jakie są metody zapobiegania i leczenia cytomegalii?
2024-12-12 10:29

Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji

Ta konferencja to okazja, by pokazać potencjał, jaki tkwi w polskich badaczach. Możemy dziś pokazywać, że w Polsce można żyć zdrowiej – podkreślił Prezes Agencji Badań Medycznych prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler inaugurując konferencję pn. „Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji”. Podczas wydarzenia eksperci dyskutowali m.in. o najnowszych terapiach chorób przewlekłych, etyce w badaniach klinicznych oraz wykorzystaniu funduszy europejskich na rozwój infrastruktury badawczej.
2024-12-12 09:09