Aktualności
FDA i EMA zaakceptowały wnioski dla wyższej dawki leku nusinersen w leczeniu SMA
23 stycznia 2025 – Biogen Inc. (Nasdaq: BIIB) ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała uzupełniający wniosek rejestracyjny (sNDA) firmy, a Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek dotyczący wprowadzenia wyższej dawki nusinersenu w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
Inauguracja ogólnopolskiej kampanii - Podanie ma znaczenie
Leczenie chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby hematologiczne czy schizofrenia, to wyzwanie, które wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta - zwrócili uwagę eksperci podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię edukacyjną „Podanie ma znaczenie”. Innowacyjne formy podania leków, takie jak wstrzyknięcia podskórne, terapie doustne czy długodziałające iniekcje, znacząco zmieniają codzienność pacjentów, poprawiając nie tylko komfort ich życia, efektywność leczenia, ale również powodując, że życie mimo choroby przewlekłej może być bardziej przewidywalne, lepiej zorganizowane, obarczone mniejszą ilością stresu i wreszcie dostosowane do indywidualnych potrzeb zarówno pacjenta, jak i jego rodziny.
Laureaci 24. edycji konkursu - Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny
29 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje Menedżera Zdrowia i Kuriera Medycznego wręczą nagrody laueatom 24. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.
Krajowa Sieć Onkologiczna – nowy standard w onkologii. Trwają szkolenia dla koordynatorów opieki onkologicznej
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) to system zintegrowanej opieki onkologicznej, którego celem jest poprawa jakości leczenia i ograniczenie nierówności w dostępie do świadczeń. W ramach KSO pacjenci otrzymają gwarancję kompleksowego podejścia do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Narodowy Instytut Onkologii, jako Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM), ma niezwykle istotną role w tym procesie. Jednym ze sztandarowych zadań jest organizacja szkoleń dla koordynatorów opieki onkologicznej.
Znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej i społeczna rola lekarza
Od stycznia tego roku zaczął obowiązywać w nowym brzmieniu Kodeks Etyki Lekarskiej. Czy zmiany w kodeksie są znaczące dla systemu to kwestia dyskusyjna. Na pewno zostały wypracowane lepsze relacje lekarz-pacjent. – Mamy poczucie, że wiele rzeczy udało się uprzystępnić, choćby kwestie kolejności przyjęć, czy uporczywej terapii – mówi Jakub Kosikowski Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.
Ochrona oczu podczas zimowych aktywności na świeżym powietrzu
Zima to czas, gdy wielu z nas chętnie korzysta z uroków ferii i aktywności na świeżym powietrzu. Narty, snowboard, czy spacer po zaśnieżonych szlakach to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także doskonała okazja do poprawy kondycji fizycznej i psychicznej. Zimową porą często zapominamy jednak o ochronie naszych oczu, błędnie sądząc, że słońce nie oddziałuje na wzrok tak intensywnie, jak latem. Tymczasem odpowiednia ochrona wzroku zimą jest kluczowa, ponieważ promieniowanie UV, odbijające się od śniegu i lodu, może powodować liczne uszkodzenia oczu, które niekiedy mają charakter trwały. Jak chronić wzrok podczas aktywności na świeżym powietrzu?
Lekarz każdej specjalizacji powinien być także geriatrą
Starość jest czymś, czego większość z nas osobiście doświadczy. Ponieważ żyjemy w społeczeństwie, które szybko się starzeje, lekarz każdej specjalizacji powinien być również przeszkolony w zakresie geriatrii - uważają specjaliści uczestniczący w debacie w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, dotyczącej tego problemu. Jej uczestnicy poznali także 10 „Złotych zasad opieki senioralnej”.
Niezbędna powszechna profilaktyka zakażeń RSV dla dzieci do 2 lat
W Polsce potrzebna jest uniwersalna profilaktyka zakażeń RSV, obejmująca wszystkie noworodki, niemowlęta i małe dzieci, która powinna być realizowana przed i w trakcie sezonów zachorowań - wskazują autorzy raportu, opracowanego przez Koalicję na rzecz profilaktyki zakażeń RSV. Eksperci przypominają, że obecnie dostępna profilaktyka jest skierowana głównie do wcześniaków oraz dzieci z chorobami współistniejącymi, co oznacza, że większość dzieci nie jest objęta ochroną.
Polska kluczowym ośrodkiem rozwoju strategii immunologicznej Sanofi w Europie Środkowej i Południowej
Sanofi, innowacyjna firma biofarmaceutyczna, powołała Michaelę Scheiffert na stanowisko General Manager Pharma na Europę Centralną i Południową (MCO) oraz Pharma Head i Country Lead na Polskę. Połączenie tych dwóch funkcji podkreśla rosnące znaczenie tego kraju w strukturach Sanofi oraz jego wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w Europie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi ekosystemu badań klinicznych, cyfryzacji oraz zastosowań sztucznej inteligencji (AI), Polska zajmuje wyjątkową pozycję jako ośrodek wspierający cele strategiczne Sanofi w regionie. W swojej nowej roli Michaela Scheiffert będzie odpowiedzialna za realizację globalnej strategii firmy, z silnym naciskiem na immunologię i rozwój przełomowych terapii.
ASAR potrzebny na ASAP, czyli autorskie rozwiązanie Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej WIM-PIB
W dniach 20-21 stycznia 2025 r. Oddział Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego (OMPWiSM WIM-PIB) wziął czynny udział w ćwiczeniach medycznych dla członków zespołów śmigłowcowych II Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. OMPWiSM na co dzień zajmuje się organizacją i prowadzeniem szkoleń medycznych dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, straży pożarnej, żołnierzy regularnych jednostek wojska i policji jak i dla sił specjalnych.
Narodowy Instytut Onkologii i Studenckie Onko-Forum razem dla WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 26 stycznia już po raz 33. W tym roku pieniądze zbierane są na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Narodowy Instytut Onkologii, w którym działa jedyne w Polsce Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego, wraz ze Studenckim Onko-Forum, zrzeszającym młodych adeptów medycyny, wspiera tegoroczny finał, przekazując na akcję wyjątkowe dary.
To pierwsza taka operacja dla kobiet z intymnym problemem w Polsce
Pierwsze w Polsce robotowe wszczepienie implantu zwieracza cewki moczowej u kobiety odbyło się 21 stycznia w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej. Zespół urologów SPWSZ sprawił, że 65-letnia pacjentka borykająca się z całkowitym nietrzymaniem moczu niebawem odzyska kontrolę nad swoim ciałem.