Szczepionka przeciw grypie firmy Viatris, jest już dostępna na zbliżający się sezon grypowy 2023-2024

Opublikowane 18 sierpnia 2023
Szczepionka przeciw grypie firmy Viatris,  jest już dostępna na zbliżający się sezon grypowy 2023-2024
Viatris, globalna firma zajmująca się opieką zdrowotną, ogłasza, że rozpoczęła dystrybucję dawek czterowalentnej szczepionki przeciw grypie w Polsce, w ramach przygotowań do sezonu 2023-24. Tym samym szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywnie rozpocząć realizację szczepienia profilaktycznego i już dziś zabezpieczyć pacjenta na sezon grypowy 2023-2024.
Co istotne, z dniem 1 lipca 2023 nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Wierzymy, że taka zmiana wpłynie na poprawę poziomu wyszczepialności wśród polskich pacjentów.
 
W nadchodzącym sezonie grypowym z refundacji 50% będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów 75+ szczepionka będzie bezpłatna.
 
Wraz ze zbliżającym się końcem lata, sezon grypowy czeka tuż za rogiem
 
Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie1. Szczepienia rekomendowane są każdej osobie od 6 miesiąca życia, w tym przede wszystkim dla osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg oraz rozwój powikłań, takich jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59 miesiąca życia, osoby w wieku podeszłym, czy pacjenci z wybranymi chorobami przewlekłymi oraz i pracownicy służby zdrowia2. Szczepienie przeciwko grypie chroni osoby w Twoim otoczeniu, ponieważ w rzeczywistości również rodzina i znajomi osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu i rozwoju powikłań mogą narażać swoich bliskich.
 
Szczepieniaważnym elementem strategii zapobiegania grypie: najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwojowi jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne  przyjmowanie szczepienia przeciwko grypie.
 
Zdaniem eksperta najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom są szczepienia: „Szczepienia przeciwko wirusowi grypy to 90 lat historii i mają ugruntowaną pozycję w profilaktyce. (..) Szczepienia to rutynowe postępowanie medyczne, które polega na immunizacji w celach profilaktycznych. Zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie skutków choroby” - wskazał prof. Antczak w rozmowie z redakcją Cowzdrowiu.pl. 7Zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji o blisko 50%. Jako przykład wskazuje się Wielką Brytanię, gdzie szczepienia dzieci na grypę prowadzone są w szkołach, co wpłynęło na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi ok. 70%” - podkreśla prof. Jackowska. Prof. Jackowska dodaje że dzięki takim działaniom można ograniczyć występowanie grypy w całym społeczeństwie. 8
 
W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na  grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku4,5,6. Epidemia grypy trwała dłużej niż zwykle, do końca lutego 2023 r., z 5,2-krotnym wzrostem liczby wykryć w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2021-2022.
Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego sezonu, jeszcze ważniejsze jest zidentyfikowanie i wdrożenie środków zapobiegawczych w celu ograniczenia potencjalnie poważnych w skutkach epidemii grypy w kolejnych sezonach. Pierwszym krokiem w celu ochrony ludzi przed grypą jest terminowe dostarczanie dawek szczepionki przeciw grypie, a nawet przewidywanie terminów przed rozpoczęciem sezonu grypowego.
 
Wczesne zaopatrzenie oznacza gotowość do stawienia czoła nadchodzącemu sezonowi grypowemu, kiedy tylko się rozpocznie. W Viatris, gdzie naszą misją jest zapewnienie ludziom na całym świecie najwyższej jakości opiekę na wszystkich etapach życia, dążymy do zaspokojenia potrzeb rynku, ściśle współpracując z instytucjami w celu zapewnienia dostępu do naszej szczepionki przeciw grypie, demonstrując nasze zdecydowane zaangażowanie w ochronę osób w wieku od 6. miesiąca życia.
 
Literatura:
 
  1. Healthy Habits to Help Protect Against Flu [Zdrowe nawyki chroniące przed grypą]. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm (dostęp: czerwiec 2023 r.)
  2. Influenza (Seasonal) [Grypa (sezonowa)]. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) (dostęp: czerwiec 2023 r.)
  3. 5 Reasons It Is Important for Adults to Get Vaccinated [5 ważnych powodów, aby dorośli szczepili się]. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/vaccines/adults/reasons-to-vaccinate.html (dostęp: czerwiec 2023 r.)
  4. Influenza virus characterization [ECDC. Charakterystyka wirusa grypy]. Dostępne pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Influenza-characterisation-February-2023.pdf (dostęp 23 czerwca)
  5. Joint statement - Influenza season epidemic kicks off early in Europe as concerns over RSV rise and COVID-19 is still a threat [Wspólne oświadczenie - Sezon epidemii grypy rozpoczyna się wcześnie w Europie, podczas gdy rosną obawy dotyczące RSV, a COVID-19 nadal stanowi zagrożenie]. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/europe/news/item/01-12-2022-joint-statement---influenza-season-epidemic-kicks-off-early-in-europe-as-concerns-over-rsv-rise-and-covid-19-is-still-a-threat (dostęp 23 czerwca)
  6. Flu News Europe. Season overview [Przegląd sezonu grypowego w Europie]. Dostępny pod adresem: https://flunewseurope.org/SeasonOverview (dostęp 23 czerwca)
  7. Wypowiedź z dnia 2022-11-24 dla redakcji "Co w zdrowiu" , https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-a-antczak-bac-nalezy-sie-chorob-a-nie-szczepien; dostęp z dnia 11.08.2023
  8. Wypowiedź z dnia 2021/12/22 dla redakcji Świat Lekarza: https://swiatlekarza.pl/szczepienie-przeciw-grypie-zmniejsza-ryzyko-powiklan-u-dzieci/; dostęp z dnia 11.08.23
 
źrodło: Viatris