Wydarzenia z

kwietnia 2023

8 wyników

IV Studencka Konferencja Medycyny Paliatywnej

SKN Onkologii i Radioterapii GUMed jest organizatorem IV Studenckiej Konferencji Medycyny Paliatywnej, która odbędzie się 29 kwietnia 2023 r. o godz. 9:00 w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wydarzenie będzie okazją nie tylko do prezentacji wyników własnych badań, ale również do udziału w warsztatach oraz wysłuchania wykładów eksperckich. Prelekcje wygłoszą m.in. prof. Jacek Jassem z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii, prof. Ewa Bień z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii oraz dr hab. Zyta Banecka-Majkutewicz z Kliniki Neurologii Dorosłych.

Rejestracja do uczestnictwa czynnego została już zamknięta, mimo to nadal można zarejestrować się do uczestnictwa biernego. Aby to zrobić, należy do 15 kwietnia 2023 r. wypełnić formularz online.

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są na Facebooku. Można je również uzyskać pod adresem mailowym paliatywna.gumed@gmail.com.

 

2023-04-29 09:00:00

Pacjent w badaniach klinicznych: świadoma zgoda – warsztaty dla organizacji pacjentów

Agencja Badań Medycznych zaprasza do udziału w warsztatach poświęconych świadomej zgodzie. Warsztaty odbędą się 20 kwietnia 2023 r. w formie hybrydowej (stacjonarnie lub online) w godz. 10:00 -13:30.

Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy dotyczącej procesu uzyskiwania świadomej zgody, praw i obowiązków uczestnika badania klinicznego, a także skutecznej komunikacji pomiędzy badaczem a pacjentem. Możliwa będzie również wymiana doświadczeń i oczekiwań pacjentów w stosunku do dokumentacji świadomej zgody. Istotnym elementem warsztatów, będzie panel, w ramach którego uczestnicy będą zaproszeni do wypracowania rekomendacji dla badaczy dotyczących procesu uzyskiwania świadomej zgody na udział w badaniu klinicznym. Swoim doświadczeniem podzielą się specjaliści w obszarze badań klinicznych.

Projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych otwiera nowe możliwości dla pacjentów. Przedstawiciele organizacji pacjentów mają pełne prawo aktywnego uczestnictwa w ocenie etycznej badania klinicznego jako jeden z członków zespołu opiniującego badanie. Ocena etyczna dokonana wraz z przedstawicielem pacjentów daje możliwość spojrzenia na badanie z perspektywy osoby, która może być jego potencjalnym uczestnikiem. W rezultacie zyskujemy większą pewność ochrony pacjentów, którzy będą mieć styczność z dokumentacją badania klinicznego zweryfikowaną przez ich przedstawiciela.

2023-04-20 10:00:00

Innowacje i wdrożenia w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytucie Badawczym

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji „Innowacje i wdrożenia w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytucie Badawczym” i osobistego spotkania z ekspertami Narodowego Instytutu Onkologii. Wśród prelegentów znalazł się prof. dr hab. n. med. - Andrzej Cieszanowski.

Profesor Cieszanowski jest specjalistą w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, od 2015 roku kieruje Zakładem Radiologii I Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego. Jest także prezesem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. W 2015 roku założył Portal Edukacyjny PLTR „Eduradiologia”. Ponadto jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, 4 monografii i ponad 40 rozdziałów w podręcznikach, nauczycielem akademickim, współorganizatorem i prelegentem licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.

Zapraszamy do spotkania z Profesorem już 18.04.2023 r.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Szczegóły na:
https://pib-nio.pl/conferences/innowacje-i-wdrozenia-w-nio-pib/o-konferencji?fbclid=IwAR2hMnK401H6jrGYEwprpRlu_2A0AXybCTYxtYvLa5BWkGSfCECdVU44ttI
2023-04-18 09:00:00

Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia 18-19 kwietnia

Dwa dni pogłębionych dyskusji nad zmianami w ochronie zdrowia oraz szkolenia dla szerokiego grona interesariuszy – tak już teraz zapowiada się pierwsza edycja Kongresu Rzecznicy Zdrowia. Na wydarzenie, które w dniach 18-19 kwietnia 2023 r. odbędzie się w Warszawie, zapraszają Fundacja Rzecznicy Zdrowia oraz redakcja portalu Cowzdrowiu.pl. Udział w Kongresie jest bezpłatny.

2023-04-18 09:00:00

IV Debata dziennikarzy i lekarzy Media Świadome Kardiologii

IV Debata dziennikarzy i lekarzy Media Świadome Kardiologii już 17 kwietnia!

W związku z organizacją XXVII Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw, fundacja Instytut Świadomości we współpracy z WCCI Warsaw zaprasza na wyjątkowe w swojej formie wydarzenie - IV debatę kardiologów z dziennikarzami!

Debata Media Świadome Kardiologii to innowacyjny pomysł na debatę i przekaz medialny do przestrzeni publicznej, ponieważ dziennikarze zaproszeni są nie tylko jako słuchacze i widzowie, ale jako paneliści! 

W debacie udział wezmą:

- prof. Adam Witkowski, Past prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Dyrektor WCCI

- prof. Robert Gil, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Dyrektor WCCI

oraz wybitni dziennikarze medyczni w Polsce:

- Michał Dobrołowicz, RMF FM
- Anna Kaczmarek, Natemat.pl
- Karolina Kowalska, Gazeta Lekarska
- Aleksandra Kurowska, Co w Zdrowiu
- Ewa Kurzyńska, Puls Medycyny
- Joanna Morga, Polska Agencja Prasowa
- Katarzyna Pinkosz, WPROST, Świat Lekarza
- Marzena Sygut-Mirek, Termedia

Debatę poprowadzi Ewelina Pańczyk, Prezes fundacji Instytut Świadomości.

Dla jeszcze większej świadomości kardiologii skupimy się na sytuacji w kardiologii 2023 - z punktu widzenia lekarzy i dziennikarzy i zagadnieniach szczegółowych:
  • Dług zdrowotny w kardiologii - jak obecnie wygląda sytuacja, jakie rozwiązania zostały wdrożone i jakie przyniosły efekty. 
  • Najpilniejsze potrzeby polskiej kardiologii - farmakologia, diagnostyka, zabiegi. 
  • Kardiologiczne epidemie naszych czasów: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia rodzinna, wielochorobowość kardiologiczna. 
  • Statystyki, sytuacja i potrzeby pacjentów, rozwiązania systemowe, programy kardiologiczne
  • Kroki milowe w kardiologii - czego się spodziewamy, w jakim schorzeniu oczekujemy przełomów, w którym kierunku rozwija się kardiologia - również w kontekście tematów WCCI.
  • Luka pokoleniowa w kardiologii - sytuacja kadr medycznych w chorobach sercowo naczyniowych, stan obecny, wizja na przyszłość, ocena sytuacji, możliwe rozwiązania.


Transmisja z wydarzenia na FB WCCI: https://www.facebook.com/wcciwarsaw
2023-04-17 11:00:00

II Forum Telemedycyny już 15 kwietnia 2023 w Katowicach

Druga edycja Forum „Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce” odbędzie się już 15 kwietnia 2023 roku w Katowicach. Wydarzenie organizowane przez FaktyMedyczne.pl to nie tylko konferencja, ale także program edukacyjny dla specjalistów różnych specjalizacji, którzy chcą wdrażać nowoczesne rozwiązania telemedyczne w praktyce.
 
Konferencja ma być przestrzenią wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych specjalizacji, którzy planują lub już teraz wykorzystują te nowoczesne rozwiązania w codziennej praktyce klinicznej.
 
Ważnymi punktami II Forum: „Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce” będą interdyscyplinarne debaty dotyczące wybranych bloków tematycznych, w których omówione zostaną możliwości współpracy w opiece nad pacjentem specjalistów medycyny rodzinnej z kardiologami, diabetologami i psychiatrami. Podczas warsztatów zaprezentowane będą praktyczne możliwości korzystania z urządzeń i platform informatycznych wspierających różne formy teleopieki.
 
- W tym roku podejmiemy tematykę z obszaru kardiologii, diabetologii, psychiatrii i medycyny rodzinnej. Podczas konferencji przedstawimy m.in. zagadnienia dotyczące telerehabilitacji, teleopieki i telemonitoringu w kardiologii, odbędą się również warsztaty zespołów rehabilitacyjnych. Poruszymy temat nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspomagających diagnostykę i leczenie cukrzycy. Omówimy nowe zasady refundacji, które obowiązują w diabetologii od nowego roku. Zaprezentujemy również rozwiązania telemedyczne dla psychiatrii np. modele zdalnej opieki psychologicznej oraz psychiatrycznej. Zwrócimy także uwagę na rozwiązania telemedyczne dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz omówimy korzyści zdalnej komunikacji w gabinecie Lekarza Rodzinnego – powiedział prof. Paweł Krzesiński, Przewodniczący Komitetu Naukowego, Kierownik Kliniki i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Przewodniczący Komisji Informatyki i Telemedycyny oraz Infrastruktury Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 
Telemedycyna jak i wiele wariantów teleopieki to nie tylko szybko rozwijająca się gałąź opieki zdrowotnej, ale już rzeczywistość, która dotyka coraz częściej każdej specjalizacji medycyny. Dzięki połączeniu z nowymi możliwościami terapeutycznymi w postaci nowych substancji, urządzeń i procedur istotnie wpływa na wzrost jakości leczenia i opieki nad pacjentami.
 
Nowoczesne rozwiązania telemedyczne pozwalają udzielać specjalistycznych porad lekarskich na odległość, a także przesyłać wyniki badań diagnostycznych, dając dostęp do nich w czasie rzeczywistym. Telemedycyna umożliwia ponadto wsparcie pacjenta w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych w zakresie farmakoterapii i zmiany stylu życia, oferując innowacyjne narzędzia samokontroli. Rozwiązania telemedyczne mogą przysłużyć się pacjentowi, jednocześnie tworząc modele współpracy pomiędzy lekarzami medycyny rodzinnej a innymi specjalistami.
 
- Forum jak i sam program edukacyjny ma być polem do dyskusji na temat każdych nowych możliwości terapeutycznych oraz technologii, które ułatwiają i przyśpieszają pracę personelu medycznego, a jednocześnie rozszerzają opiekę nad pacjentem, zapobiegając nagłemu pogorszeniu stanu jego zdrowia – powiedział Adrian Szulczyński, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, inicjator przedsięwzięcia.
 
Wydarzenie organizowane przez Fundację FaktyMedyczne.pl we współpracy z Komisją Informatyki i Telemedycyny oraz Infrastruktury PTK zostało objęte patronatem przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Komisję Telemedycyny Komitetu Nauk Klinicznych PAN. Partnerem Forum jest Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Prelegentami będą wybitni specjaliści kardiologii, diabetologii, psychiatrii, medycyny rodzinnej oraz przedstawiciel Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia.
 
Zakres tematyczny edycji 2023
 
Hot topics
→ Psychiatria: Dobre praktyki w teleopiece psychiatrycznej i nowości w farmakoterapii
→ Diabetologia: Nowości w diabetologii i teleopiece nad chorym z cukrzycą
→ POZ: Telemedycyna wspiera POZ. To potrzeba i konieczność w dzisiejszych czasach
→ Kardiologia: Kompleksowa teleopieka w optymalizacji terapii
→ Współpraca kardiologów i diabetologów z lekarzami POZ
 
Zapraszamy do rejestracji wszystkich lekarzy zainteresowanych nowościami w farmakoterapii i wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań telemedycznych.

Uczestnictwo jest bezpłatne!
2023-04-15 09:00:00

XI Forum Chorób Sercowo-Naczyniowych z Lipidologią - Warszawa

XI Forum Chorób Sercowo-Naczyniowych z Lipidologią odbędzie się 15 kwietnia 2023 roku o godzinie 9:00 w Warszawie. Wykłady online poprowadzą wybitni polscy specjaliści, a gospodarzem webinaru będzie lokalny opiniolider prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, FESC wraz ze swoim zespołem.

Podczas spotkań zostanie zaprezentowane forum przypadków klinicznych.
Przewidujemy również możliwość zadawania pytań i czas na dyskusję.
 
Przewodniczący Komitetu Naukowego:
prof. dr hab. n. med. Beata Wożakowska-Kapłon
prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, FESC

Serdecznie zapraszamy do bezpłatnego udziału w konferencji.
2023-04-15 09:00:00

XI Konferencja Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Wydarzenie to będzie kolejnym spotkaniem polskich i zagranicznych ekspertów reprezentujących różne dziedziny kardiologii oraz anestezjologii.

W dniach 14-15 kwietnia 2023 roku w Hotelu Vienna House Easy w Katowicach odbędzie się XI Konferencja Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest dr hab. n. med. Przemysław Trzeciak reprezentujący Klinikę i Katedrę Kardiologii SUM oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Program naukowy został stworzony przez wybitnych specjalistów kardiologii. Tradycyjnie znajduje się w nim omówienie wytycznych ESC ogłoszonych w 2022 roku. Nowością w tym roku jest sesja poświęcona najważniejszym stanowiskom polskich ekspertów opublikowanych w Kardiologii Polskiej. Tematyka pozostałych sesji jest bardzo zróżnicowana i nawiązuje do wytycznych w praktycznie wszystkich podspecjalnościach kardiologii, o co doskonale zadbał Komitet Naukowy.

Konferencja będzie przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń dla blisko 300 specjalistów z zakresu kardiologii, kardiochirurgii oraz anestezjologii.

Więcej informacji na stronie: https://kardio-intensywna.pl/
2023-04-14 09:00:00