Wydarzenia z dnia

20 kwietnia 2023

1 wyników

Pacjent w badaniach klinicznych: świadoma zgoda – warsztaty dla organizacji pacjentów

Agencja Badań Medycznych zaprasza do udziału w warsztatach poświęconych świadomej zgodzie. Warsztaty odbędą się 20 kwietnia 2023 r. w formie hybrydowej (stacjonarnie lub online) w godz. 10:00 -13:30.

Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy dotyczącej procesu uzyskiwania świadomej zgody, praw i obowiązków uczestnika badania klinicznego, a także skutecznej komunikacji pomiędzy badaczem a pacjentem. Możliwa będzie również wymiana doświadczeń i oczekiwań pacjentów w stosunku do dokumentacji świadomej zgody. Istotnym elementem warsztatów, będzie panel, w ramach którego uczestnicy będą zaproszeni do wypracowania rekomendacji dla badaczy dotyczących procesu uzyskiwania świadomej zgody na udział w badaniu klinicznym. Swoim doświadczeniem podzielą się specjaliści w obszarze badań klinicznych.

Projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych otwiera nowe możliwości dla pacjentów. Przedstawiciele organizacji pacjentów mają pełne prawo aktywnego uczestnictwa w ocenie etycznej badania klinicznego jako jeden z członków zespołu opiniującego badanie. Ocena etyczna dokonana wraz z przedstawicielem pacjentów daje możliwość spojrzenia na badanie z perspektywy osoby, która może być jego potencjalnym uczestnikiem. W rezultacie zyskujemy większą pewność ochrony pacjentów, którzy będą mieć styczność z dokumentacją badania klinicznego zweryfikowaną przez ich przedstawiciela.

2023-04-20 10:00:00