Wydarzenia z

maja 2024

7 wyników

Studenckie Onko-Forum 2024

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Studenckiego Onko-Forum (SOF) - inicjatywy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) zapraszamy na Konferencję „Studenckie Onko-Forum 2024” (SOF24). Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-26 maja bieżącego roku w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym Narodowego Instytutu Onkologii przy ulicy W.K. Roentgena 5 w Warszawie.

Zachęcamy do odwiedzenia stron mediów społecznościowych SOF, gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące naszej działalności:
-fanpage SOF, Facebook - https://www.facebook.com/StudenckieOnkoForum
-konto SOF na Instagramie - https://instagram.com/studenckie.onkoforum?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
-konto SOF na LinkedIn - https://www.linkedin.com/company/studenckie-onko-forum/
2024-05-25 09:00:00

X Warszawska Konferencja Onkologiczna

Komitet Naukowy zaprasza na X edycję Warszawskiej Konferencji Onkologicznej. Wydarzenie organizowane wspólnie przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie -Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Warszawska Konferencja Onkologiczna stała się rozpoznawalną i cenioną marką – zarówno pod względem wysokiej jakości merytorycznej, jak też jako jedno z ważniejszych spotkań środowiska onkologicznego.

Konferencja odbędzie się 21 maja 2024 roku w formie hybrydowej w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym Narodowego Instytutu Onkologii (ul. Roentgena 5, 02-781 Warszawa).

Sesja Inauguracyjna Konferencji, poświęcona będzie m.in. perspektywom działalności Instytutu Onkologii jako Państwowego Instytutu Badawczego. Omówione zostaną kierunki rozwoju nauk podstawowych, dokonania na płaszczyźnie współpracy krajowej i międzynarodowej, a także postępy w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej.

Sesja Inauguracyjna stanowić będzie również przestrzeń wymiany wiedzy na temat kluczowych kwestii związanych z organizacją opieki onkologicznej w Polsce.

Zgodnie z tradycją wygłoszony zostanie również honorowy Wykład im. dr Bronisławy Dłuskiej.

Sesję Naukową otworzy tradycyjnie już uroczystość wręczenia stopni naukowych przyznanych przez Radę Naukową Narodowego Instytutu Onkologii w 2023 roku. Wręczone zostaną również dyplomy dla laureatów konkursu na najlepszą rozprawę doktorską 2023 roku. Następnie pragniemy zaprezentować dorobek naukowców, którzy w ubiegłym roku uzyskali habilitację, oraz laureata Nagrody Dyrektora za najlepszy doktorat.

Ostatnia Sesja poświęcona będzie najnowszym osiągnięciom w terapii nowotworów. W ramach sesji edukacyjnych poruszone zostaną tematy z zakresu nauk podstawowych, genetyki, nowotworów skóry, nowotworów ginekologicznych oraz nowotworów głowy i szyi.

Serdecznie zapraszamy do bezpłatnej rejestracji: https://wko.oncotransfer.pl/rejestracja/

2024-05-21 09:00:00

Konferencja "Kardiolinia - Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca"

ASOCJACJA NIEWYDOLNOŚCI SERCA PTK SERDECZNIE ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ PT. „KARDIOLINIA – INAUGURACJA CENTRUM WSPARCIA I EDUKACJI PACJENTA Z NIEWYDOLNOŚCIĄ SERCA”

20 maja 2024 r., godz. 13:30
Centrum Prasowe PAP
ul. Bracka 6/8 Warszawa

transmisja online:
https://pap-mediaroom.pl/
https://www.facebook.com/AsocjacjaNiewydolnosciSercaPTK

PROGRAM
Podczas konferencji zainaugurowane zostanie pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca „Kardiolinia”, gdzie pacjenci oraz ich bliscy będą mogli uzyskać wszystkie potrzebne do odpowiedniego zarządzania swoją chorobą informacje oraz praktyczne porady Edukatorów – Certyfikowanych Pielęgniarek Niewydolności Serca.
Asocjacja Niewydolności Serca PTK wierzy, że nic tak nie pomoże pacjentom w walce z niewydolnością serca, jak dogłębne zrozumienie jej istoty, sposobu działania zastosowanych terapii oraz przede wszystkim umiejętność samooceny swoich objawów i znajomości czynników, które mogą te objawy nasilać. Ważne jest, aby pacjenci czynnie uczestniczyli w procesie leczenia. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt psychologiczny, który cały czas wydaje się mocno niedoceniany.

Tematyka dyskusji:
• Prezentacja Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z NS
• Rola samoopieki i zarządzania zdrowiem przez pacjentów
• Na czym polega edukacja w niewydolności serca?
• Jak poprawić jakość życia i rokowania pacjentów z NS?

UCZESTNICY
• prof. Agnieszka Pawlak, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca PTK,
• prof. Jadwiga Nessler, pełnomocnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznegoego ds. Inicjatyw w Niewydolności Serca,
• mgr Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
• Tomasz Łaszcz, pacjent z niewydolnością serca
• Przedstawiciele organizacji pacjentów kardiologicznych


Potwierdzenie udziału w konferencji prosimy kierować na adres:
udział stacjonarny: tel. 500 694 959,
e-mail: malgorzata.talarek@cehealth.eu
udział online: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_qDzfrz78QLuN1zf9VohjgA


Kontakt dla mediów:
Małgorzata Talarek, tel. 500 694 959, e-mail: malgorzata.talarek@cehealth.eu
2024-05-20 13:30:00

XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Coroczne zjazdy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, gdzie spotykamy ekspertów, omawiane są najlepsze rozwiązania, ale też powikłania i porażki. Nie można jednak zapominać o ważnym aspekcie, jakim jest bezpieczeństwo chorych. To chirurdzy, podejmując się leczenia, gwarantują, że nie narazimy ich na ryzyko, którego można uniknąć. Dlatego w tym roku znacząca część naszych obrad poświęcona jest bezpieczeństwu pacjentów. Oczywiście jak zawsze nie zabraknie też dyskusji dotyczących postępów w leczeniu, sesji wideo pokazujących techniczne aspekty chirurgii czy zgłoszonych prezentacji oryginalnych.
2024-05-16 08:30:00

VIII Kongres Patient Empowerment

 Instytut Komunikacji Zdrowotnej serdecznie zaprasza

na VIII Kongres Patient Empowerment

 

14-15 maja,
godz. 09:00

 

 

Centrum Konferencyjne Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa & INTERNET

 

transmisja online: www.medexpress.pl


Pierwszy dzień wydarzenia w formule stacjonarnej, drugi dzień wydarzenia w formule on-line.

 

PROGRAM

Już 14 maja 2024 roku, w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie, odbędzie się VIII edycja Kongresu Patient Empowerment. Wydarzenie to, skierowane do pacjentów, lekarzy, opiekunów osób z chorobami przewlekłymi, decydentów i ekspertów, którzy na co dzień swoimi działaniami mają wpływ na kształt systemu ochrony jest pretekstem do tego, by porozmawiać o tym, jakich zmian potrzebujemy w zdrowiu, w edukacji, w profilaktyce zdrowotnej, w komunikacji lekarz-pacjent. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Pacjenta.

Drugi dzień Kongresu, 15 maja, przenosimy do przestrzeni wirtualnego studia Medexpressu i na żywo będziemy realizować poranny program „ZDROWIE NA DZIEŃ DOBRY”, co oznacza jedno: dużą dawkę wiedzy, zróżnicowaną tematykę i karuzelę ciekawych gości. Będzie o medycynie stylu życia, ruchu na zdrowie, diecie dobrej dla jelit, będą medyczne newsy i rozmowy z pacjentami i klinicystami.

W tym roku w gronie zaproszonych gości porozmawiamy o tym, jak inwestować w zdrowie, żeby budować wzrost gospodarczy, o tym, jak zmieniają się wymagania dotyczące kształcenia lekarzy w kontekście komunikacji z pacjentem oraz o tym, gdzie jesteśmy z edukacją zdrowotną oceniając dotychczasowe osiągnięcia w personalizowanych terapiach i biorąc też pod lupę poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie (o czym powiemy na przykładzie szczepień). Będziemy mówić o onkologii, o tym dlaczego u coraz większej liczby osób diagnozowany jest nowotwór i wysłuchamy prezentacji nt. Europejskiego Kodeksu Onkologicznego prof. Jacka Jassema. Nie zabraknie wątków związanych z innowacyjnym podejściem do leczenia pacjentów z chorobami rzadkimi. Przyjrzymy się temu, w jaki sposób zdrowie projektowane jest w samorządach i podyskutujemy o wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa pacjenta.

14 maja: 09:00, Centrum Konferencyjne Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

15 maja: 09:00, www.medexpress.pl, Patient Empowerment TV: ZDROWIE na DZIEŃ DOBRY
 

uczestnicy

W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni eksperci ochrony zdrowia, m.in.:

 • Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
 • Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS
 • dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie
 • Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
 • prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej
 • Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (tbc)
 • Jakub Szulc, ekspert rynku ochrony zdrowia
 • Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia
 • Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci
 • Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
 • prof. Artur Mamcarz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • dr n.med. Patryk Poniewierza, prof. Uczelni Łazarskiego, dyrektor ds. standardów medycznych PZU Zdrowie
 • prof. Agnieszka Zimmerman, prorektor ds. jakości kształcenia Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Alicja Chybicka, poseł RP
 • Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
 • prof. Jolanta Sykut-Cegielska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii metabolicznej, kierownik Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
 • Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu, ekspert ds. legislacyjnych, Związek Miast Polskich
 • Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia Miasta Wrocławia
   

informacje dodatkowe

Więcej szczegółów w programie dostępnym na stronie: www.patientempowerment.pl
 

2024-05-14 09:00:00

XXV Ogólnopolska Konferencja Asocjacji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego PolEcho 10-11 maja 2024

PolEcho po raz pierwszy odbędzie się w Krakowie, w dniach 10-11 maja 2024 roku w centrum konferencyjnym EXPO. Wydarzenie jest corocznym spotkaniem naukowo-dydaktycznym kardiologów zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem chorób sercowo-naczyniowych oraz jedną z największych ogólnopolskich konferencji kardiologicznych.

Wykładowcami na Konferencji będą znani naukowcy, kardiolodzy i kardiochirurdzy z Polski oraz zaproszeni goście z zagranicy. Komitet Organizacyjny przewiduje udział ponad 1000 kardiologów z całej Polski.
Motto tegorocznej konferencji „Obrazowanie serca - klucz do terapii” odzwierciedla współczesną rolę echokardiografii i innych technik obrazujących układ krążenia, w podejmowaniu decyzji klinicznych i monitorowaniu leczenia.

- Wszyscy śledzimy ogromny postęp w kardiologii, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że współczesne leczenie kardiologiczne w dużej mierze zależy od bardzo szczegółowej diagnostyki, która pozwala nam indywidualizować terapię dobierając ją dla każdego pacjenta. Bardzo się staramy, aby podobnie jak w latach poprzednich PolEcho stało się wydarzeniem naukowym i edukacyjnym na najwyższym poziomie. Zaproszenie na konferencję przyjęły ekspertki światowej klasy Rebecca T. Hahn i Denisa Muraru, które z pewnością wygłoszą fantastyczne wykłady i spodziewamy się bardzo ciekawej dyskusji. Zapraszamy na klasyczne sesje wykładowe, ale również na sesje warsztatowe, które będą skierowane zarówno do zaawansowanych jak również dla początkujących osób - szczególnie dla tych przygotowujemy specjalną ścieżkę edukacyjną. Zapraszamy do zaplanowania już teraz majowego weekendu w Krakowie – powiedział dr hab. med. Andrzej Gackowski, prof. UJ, Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego XXV Ogólnopolskiej Konferencji Asocjacji Echokardiografii PTK PolEcho 2024.

Komitet Naukowy przygotował wyjątkowo atrakcyjny program merytoryczny, zawierający sesje i warsztaty prezentujące aktualne możliwości diagnostyczne oraz najnowsze osiągnięcia technologiczne echokardiografii. Wszystko to, aby poszerzać umiejętności w diagnostyce i indywidualizacji terapii dla pacjenta. W programie znajdą się prezentacje zastosowania technik obrazowych w najnowszych rekomendacjach ESC, EACVI, sesje wykładowe poświęcone m.in. niewydolności serca AD 2024, prewencji zatorowości systemowej, interwencji MV i TV, kardiomiopatii AD 2024, Echo 3D, interwencji w niedomykalności zastawki trójdzielnej, arytmicznego prolapsu zastawki mitralnej. Omówione zostaną również wady wrodzone u młodocianych i dorosłych, zagadnienia wskazań do zabiegów, problemy diagnostyki powikłań, nadciśnienia płucnego, czy przerostu lewej komory serca. Oprócz bardzo ciekawych sesji naukowych zaplanowano wiele warsztatów praktycznych, kierowanych do początkujących i zaawansowanych, quizy echokardiograficzne, lekcje anatomii na preparatach serca, pokazy współczesnych interwencji oraz panele dyskusyjne. Tradycyjnie odbędzie się również konkursowa sesja przypadków klinicznych i sesja plakatowa prac naukowych.

Rejestracja na XXV Ogólnopolską Konferencję Asocjacji Echokardiografii PTK możliwa jest na stronie internetowej konferencji polecho2024.ptkardio.pl.
2024-05-10 09:00:00

V międzynarodowa konferencja Hematologia kliniczna i doświadczalna

V Międzynarodowa Konferencja „Hematologia Kliniczna i Doświadczalna” odbędzie się w dniach 10-12.05.2024 w Lublinie.

Tradycją dotychczasowych konferencji, stały się sesje przedkonferencyjne, spotkania robocze, warsztaty, dyskusje panelowe, jak również spotkania z autorytetami z dziedziny hematologii z kraju i z zagranicy. W 2024 roku w ramach sesji przedkonferencyjnych zaplanowaliśmy 4 warsztaty diagnostyczne, spotkanie Polskiej Grupy Szpiczakowej oraz systemowy panel dyskusyjny poświęcony optymalizacji diagnostyki i leczenia w hematologii z uwzględnieniem optymalnego wykorzystania zasobów w Polsce. Wykład otwarcia wygłosi Prof. Konstanze Döhner, prezydent elekt Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego (EHA). W czasie konferencji poruszana będzie aktualna tematyka terapeutyczna i badawcza w obszarach ostrych i przewlekłych mielo- i limfopoliferacji zarówno w czasie wykładów, jak i eksperckich paneli dyskusyjnych.

Nowością będą również sesje równoległe - „Bezpieczeństwo składników krwi w lecznictwie”, które są kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2018 roku w ramach I Konferencji pn. „Bezpieczeństwo składników krwi w lecznictwie”, która odbyła się w Warszawie. Transfuzjologia i hematologia w wielu obszarach wzajemnie się uzupełniają i wspomagają, dlatego też tę konferencję chcemy dodatkowo zaadresować do lekarzy klinicystów, diagnostów laboratoryjnych, członków komitetów transfuzjologicznych, lekarzy odpowiedzialnych za gospodarkę krwią oraz wszystkich pracowników szpitali zaangażowanych w proces leczenia krwią, jak również do pracowników centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa składników krwi.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji bardzo prosimy o rejestrację online.

Konferencja będzie również doskonałą okazją do zaprezentowania wyników swojej pracy doświadczalnej lub klinicznej podczas jednej z najważniejszych polskich konferencji hematologicznych.
2024-05-10 09:00:00