Wydarzenia z

maja 2025

3 wyników

Konferencja naukowa Diagnostyka i Terapia Płodu

Serdecznie zapraszamy na konferencję dotyczącą szerokopojętej diagnostyki i terapii płodu oraz opieki neonatologicznej, podczas której eksperci z Polski oraz z całego świata przedstawią swoje doświadczenia m.in. prof. Jan Deprest, prof. Nicole Ochsenbein-Kölble, prof. Ueli Möhrlen, prof. Jose Peiro, dr Santosh Karmarkar, dr Sylvia Roosen.

20 lat doświadczeń w wewnątrzmacicznych operacjach rozszczepu kręgosłupa w Polsce,
Tego rodzaju jubileuszowe wydarzenia są nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad rozwojem metod leczenia, wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do dyskusji o wyzwaniach, z jakimi borykają się specjaliści w tej dziedzinie. Wydarzenie w Katowicach będzie także szansą na zaprezentowanie najnowszych badań, technik chirurgicznych oraz osiągnięć w terapii wad płodu, które mogą jeszcze bardziej poprawić rokowania dzieci obciążonych wadami wrodzonymi. 

Polska na arenie międzynarodowej:
Fakt, że Polska gości specjalistów z całego świata, pokazuje, jak daleko polska medycyna prenatalna posunęła się od czasu tej pierwszej operacji. Zespół pod przewodnictwem Prof. dr hab. n. med. Anity Olejek i prof. dr hab. n. med. Janusza Bohosiewicza wraz z grupą lekarzy ginekologów, neonatologów i chirurgów dziecięcych ma nie tylko 20 lat doświadczenia, ale również znaczący wkład w rozwój chirurgii płodowej na arenie międzynarodowej. Wspólnie z Kolegami z Turcji wykonaliśmy w Istambule pierwszą w tym kraju operację rozszczepu kręgosłupa u płodu. W   ostatnich miesiącach dr hab. n. med. Agnieszka Pastuszka prowadziła w tym zakresie warsztaty szkoleniowe w Bombaju w Indiach oraz w Kuala Lumpur w Malezji.

Jubileusz ten stanowi nie tylko przypomnienie o przeszłości, ale także inspirację na przyszłość, motywując do dalszych innowacji i współpracy w leczeniu najcięższych wad rozwojowych u płodów.

Kontakty międzynarodowe naszego zespołu pozwalają na wymianę doświadczeń z innymi ośrodkami i lekarzami zajmującymi się terapią płodu czego efektem jest nadchodząca Konferencja, na którą serdecznie zapraszamy.

Mija 20 lat od pierwszej naszej operacji rozszczepu kręgosłupa u płodu w Bytomiu. Po spotkaniach w Szwajcarii, USA, Hiszpanii i wielu innych krajach zapraszamy Państwa do Polski, do Katowic. Mamy nadzieję, będzie to wspaniała okazja do wymiany poglądów i doświadczeń.

Będzie dla nas wielkim zaszczytem i przyjemnością gościć w Katowicach wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych w terapię wad płodu.     
Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek
Prof. dr hab. n. med. Janusz Bohosiewicz
Dr hab. n. med. Agnieszka Pastuszka
2025-05-16 09:00:00

MEDmeetsTECH edycja 19

Tym razem konferencję otworzy sesja dot. badań klinicznych, a wystąpi w niej prof. Hanna Szajewska, która zaprezentuje temat: „Medycyna oparta na danych naukowych. Czy sztuczna inteligencja zmieni zasady gry?”. W dalszej części tej sesji wystąpi także Karol Makowski oraz Urszula Skalska. W drugiej tego dnia sesji – keynote: trendy – wybitni kardiolodzy: prof. Piotr Buszman oraz dr hab. Paweł Rubiś zaprezentują tematy związane z niewydolnością serca oraz przezskórnymi zastawkami aortalnymi.

Prof. Piotr Buszman zarówno w Centrum Badawczo-Rozwojowym AHP, jak i w fundacji rodzinnej uczestniczy w przedsięwzięciach wdrożenia nowych technologii z zakresu medtech w szeroko pojętej medycynie sercowo-naczyniowej. Prowadzone są tam badania nad technologiami, które są rozwijane, inkubowane, a następnie poszukiwane są źródła komercjalizacji. Obecnie prowadzone są prace nad kilkoma rozwiązaniami, takimi jak pierwszy polski stent bioresorbowalny nowej generacji, nowa polska zastawka polimerowa czy nad nowym laboratorium przyszłości oceniającym nowe technologie.

Jednym z głównym punktów tej sesji będzie także transatlantycka „debata” o robotyce, AI, uczeniu maszynowym i sieciach neuronowych w naukach medycznych. Szczegóły tego punktu programu zostaną zaprezentowane przez organizatora już w marcu.

W sesji trendy będzie miała również miejsce premiera raportu podsumowującego 3. edycję Mother and Child Startup Challenge: „Trendy szpitalnych innowacji. Porady dla innowatorów w oparciu o najnowszy Raport MCSC”.
W programie konferencji znalazła się także sesja rynkowy know-how, prezentacje zakwalifikowanych projektów startup oraz panel dyskusyjny we współpracy z NIL IN, którego szczegóły organizator przedstawi również w marcu br.

Jednym z głównym punktów programu konferencji będzie także debata z udziałem przedstawicieli Agencji Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, pt. „Rola współpracy instytucji publicznych we wdrażaniu innowacji w ochronie zdrowia”. Podczas debaty uczestnicy konferencji dowiedzą się jakie bariery utrudniają postęp innowacji w polskiej ochronie zdrowia oraz jak je przełamać. Dowiedzą się także co wnosi dobra współpraca instytucjonalna dla pacjentów, lekarzy i zarządzających ochroną zdrowia. W debacie swój udział potwierdzili: dr Małgorzata Olszewska – Dyrektor Centrum e-Zdrowia, Ireneusz Staroń – Wiceprezes ds. finansowania badań Agencji Badań Medycznych, dr hab. Anna Kowalczuk – Zastępca Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz dr n. med. Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Program wydarzenia oraz rejestracja Early Birds dostępna jest na nowej stronie internetowej wydarzenia.

Organizator przyjmuje także zgłoszenia projektów w sesji startup do dnia 31 marca.
2025-05-13 09:00:00

Konferencjia„Lublin International Students' Surgical Congress LISSC 2025"

LISSC to międzynarodowa konferencja skierowana do studentów i młodych lekarzy pasjonujących się i wiążących swoją przyszłość zawodową z szeroko pojętymi specjalizacjami zabiegowymi. Poprzednia edycja -LISSC 2024- zgromadziła wielu specjalistów z kraju i z zagranicy. Swoje wykłady wygłosili m.in. prof. dr hab. n. med. Tomasz Skoczylas, prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, prof. dr n. med. Kamil Baczewski, Dr. Konrad Wasylewski. Celem konferencji jest pogłębienie wiedzy z zakresu chirurgii ogólnej i jej specjalistycznych dziedzin oraz rozwijanie umiejętności praktycznych studentów i młodych lekarzy z kraju oraz z zagranicy.

W ramach konferencji przewidywany jest udział 300 uczestników w sesjach naukowych oraz 250 uczestników warsztatów praktycznych. Głównym językiem konferencji jest język angielski. Wydarzenie ma charakter edukacyjno-szkoleniowy, stawiający na doskonalenie umiejętności praktycznych pod okiem ekspertów oraz stanowi możliwość zaprezentowania swoich prac opartych na aktualnych, ciekawych przypadkach klinicznych, z którymi studenci zetknęli się podczas pracy w kołach naukowych.

2025-05-03 09:00:00