Rynek

Premier Wietnamu wraz z Ministrami Zdrowia, Rozwoju i Technologii oraz Przemysłu i Handlu Wietnamu, podczas oficjalnej wizyty w Polsce, spotkał się z Grupą Adamed Pharma

17 stycznia br. przedstawiciele Adamed Pharma – dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Przewodnicząca Rady Nadzorczej, wraz z Zespołem – uczestniczyli w spotkaniu z premierem Wietnamu, Phamem Minh Chínhem i Ministrami Zdrowia, Rozwoju i Technologii oraz Przemysłu i Handlu, podczas oficjalnej wizyty premiera i wietnamskiej delegacji w Polsce.
2025-01-21 08:28

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci

W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
2025-01-20 12:20

Arytmia uwarunkowana genetycznie może dawać niespecyficzne objawy

Zaburzenia rytmu serca na tle genetycznym mogą dawać niejednoznaczne, a czasem mylące objawy. O tym, jak ważne w przypadku arytmii dziedzicznych są: rzetelny wywiad lekarski, możliwość kompleksowej opieki nad pacjentem i właściwe algorytmy postępowania, mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
2025-01-20 09:01

Zdrowie psychiczne medyków - jest nowy raport

Zdrowie psychiczne medyków to temat, który zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście intensywnych warunków pracy w polskim systemie ochrony zdrowia. Fundacja Polki w Medycynie, działająca na rzecz wsparcia kobiet w ochronie zdrowia, przeprowadziła badanie mające na celu zrozumienie wyzwań, przed którymi stają polscy Medycy i studenci kierunków medycznych w zakresie zdrowia psychicznego.
2025-01-20 08:47

Ferie bez stresu - pamiętaj o ubezpieczeniu

W tym roku ferie zimowe zaczynają się 20 stycznia. Pierwsi wypoczywać będą uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Przy tej okazji dzieci i młodzież, a często całe rodziny, decydują się na wyjazdy. Niezależnie od tego, czy ma to być wypoczynek organizowany na własną rękę, czy przez biuro podróży, warto wybrać dopasowaną ochronę ubezpieczeniową.
2025-01-17 10:06

Ablacja zaburzeń rytmu serca u dzieci – o tym warto wiedzieć

Kiedy arytmie występujące u dzieci leczy się za pomocą ablacji, na czym polega ten zabieg i jaka jest jego skuteczność, wyjaśniają dr hab. n. med. Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr hab. n. med. Radosław Pietrzak z Pracowni Elektrofizjologii i Ablacji Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2025-01-16 13:48

Diagnostyka genetyczna przyszłością kardiologii

Zarząd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) zdecydował o motywie przewodnim działań w 2025 roku. Mając na uwadze skalę schorzeń sercowo – naczyniowych, bieżący rok ogłoszono rokiem Diagnostyki Genetycznej w Kardiologii, podkreślając w ten sposób kluczową rolę badań genetycznych w wykrywaniu i leczeniu chorób serca. W ramach tej inicjatywy PTK będzie prowadzić działania edukacyjne i informacyjne, które zwiększą świadomość społeczną na temat nowoczesnych metod diagnostycznych, pozwalających na skuteczniejszą profilaktykę i spersonalizowane leczenie pacjentów.
2025-01-16 12:12

Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu

Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
2025-01-16 10:39

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego 25-26 stycznia 2025

Po raz kolejny WOŚP i ZnanyLekarz łączą siły z Grupą LUX MED podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na błoniach PGE Narodowego powstanie przychodnia, w której bezpłatnie będzie można zbadać się w jednym z 8 gabinetów specjalistycznych. Co ważne Przychodnia działać będzie także w sobotę 25 stycznia. Zgodnie z motywem przewodnim 33. Finału, który poświęcony jest onkologii i hematologii dziecięcej, w 3 gabinetach odbędą się badania z zakresu profilaktyki onkologicznej.
2025-01-15 13:29

Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych – reaguj na kryzysy psychiczne w sieci

Media społecznościowe to dziś nasza codzienność – korzysta z nich niemal 28 milionów Polaków (66% populacji), a liczba ta wciąż rośnie. Statystyczny użytkownik spędza w nich 14% swojego aktywnego dnia, czyli zgodnie z najnowszymi badaniami 2 godz. 23 min, a młodzież w wieku 16-24 lat – nawet 20% aktywnego dnia[1]. Jednak dynamiczny rozwój social mediów przynosi nie tylko możliwości, ale również wyzwania, w tym coraz częstsze sygnały kryzysów psychicznych widocznych wśród użytkowników sieci. Liczby nie pozostawiają złudzeń, statystycznie aż co 4. z nas na jakimś etapie życia będzie zmagać się z trudnościami psychicznymi wymagającymi wsparcia ze strony profesjonalistów. Odpowiadając na ten problem, Fundacja Zdrowego Postępu, we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin zdrowia psychicznego, stworzyła „Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych”.
2025-01-15 10:20

Prof. Katarzyna Bieganowska: większość dzieci nie czuje arytmii, diagnoza często jest zaskoczeniem

Zapadalność i wykrywalność zaburzeń rytmu serca u dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok rośnie, ale lepsza diagnostyka nie idzie w parze z poprawą warunków opieki nad młodymi pacjentami z arytmiami serca. Istnieje pilna potrzeba szkolenia młodych lekarzy w „arytmologii” u dzieci. Niezbędne jest zwiększenie nakładów, ważna jest telemedycyna – mówi prof. Katarzyna Bieganowska, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
2025-01-14 13:30

Pierwsze w Polsce zwalidowane szkolenie robotyczne w PIM MSWiA

To bezsprzecznie kolejny krok milowy w rozwoju Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA oraz polskiej medycyny. W siedzibie PIM MSWiA i Centrum Symulacji Medycznych WUM odbyło się 2-dniowe, pierwsze zwalidowane szkolenie urologów, przeprowadzone według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.
2025-01-14 10:48