Rynek
Polska, mimo trudności na rynku europejskim, ma realny potencjał, aby stać się liderem innowacji medycznych – relacja z osiemnastej edycji konferencji MEDmeetsTECH
5 grudnia 2024 roku miała miejsce osiemnasta edycja kultowej już konferencji na styku medycyny i technologii – MEDmeetsTECH. Głównymi tematami konferencji były wyzwania stojące przed rynkiem badań klinicznych, wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie, a także urządzenia medyczne.
Polscy naukowcy poszukują innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA m.in. w chorobach onkologicznych i rzadkich
Dwie platformy skoncentrowane na badaniach RNA oraz biologii komórki mają służyć opracowaniu innowacji dla biomedycyny. Taki cel stawiają przed sobą naukowcy realizujący projekt RACE-PRIME w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Badacze chcą dostarczyć nowych terapii w chorobach, dla których dotychczasowe sposoby leczenia są niewystarczające. Chodzi przede wszystkim o choroby zakaźne, wirusowe i bakteryjne oraz choroby rzadkie.
DNA Medical Group pionierem w Europie w zakresie najnowszych technologii badań genetycznych
DNA Medical Group - firma specjalizująca się w badaniach genetycznych jako pierwsza w Europie wdroży najnowszą technologię w zakresie badań genetycznych. Nowoczesne i innowacyjne sekwenatory, które firma w pierwszej kolejności wprowadzi na rodzimy rynek, mają potencjał zrewolucjonizować diagnostykę genetyczną, dzięki redukcji czasu oczekiwania na wyniki i obniżeniu kosztów badań. Celem medycznej spółki jest zwiększenie dostępności badań genetycznych dla placówek medycznych w całym kraju. DNA Medical Group jednocześnie planuje debiut na giełdzie, rozważając różne scenariusze, w tym odwrotne przejęcie.
1,4 mln zł od Fundacji DKMS na wsparcie psychologiczne pacjentów hematologicznych
Fundacja DKMS rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach 4. edycji Dotacji Fundacji DKMS. Projekt daje możliwość organizacjom pozarządowym z całej Polski pozyskania środków na realizację inicjatyw kierowanych do pacjentów hematologicznych i ich bliskich w szerokim zakresie wsparcia psychologicznego. Pula środków do rozdysponowania wynosi 1,4 mln zł. Zgłoszenia można składać od 10 grudnia 2024 r. do 15 stycznia 2025 r.
Neuropatia cukrzycowa a niedobory witaminy B: współczesne wyzwania i strategie leczenia
Cukrzyca, będąca chorobą przewlekłą i nieuleczalną, powoduje wiele powikłań, z których jednym z najpoważniejszych jest neuropatia cukrzycowa. To schorzenie, często związane z niedoborami witamin z grupy B, dotyka miliony osób, prowadząc do bolesnych i wyniszczających objawów. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak te dwa zagadnienia się przenikają i jakie są najnowsze strategie terapeutyczne.
Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr
W 2050 roku osób starszych w Polsce może być już blisko 12 mln, czyli będą one stanowić 40 proc. społeczeństwa. Postępujące starzenie się populacji stanowi wyzwanie w kontekście rozwoju opieki geriatrycznej i długoterminowej. Już teraz największym problemem w tych obszarach jest brak kadr. W najbliższych latach znaczna część personelu zatrudnionego w opiece długoterminowej przejdzie w wiek emerytalny. Bez odpowiednich działań podjętych już teraz niedobór kadry medycznej i opiekuńczej w opiece długoterminowej może już niedługo osiągnąć krytyczny poziom.
Pomóżmy kobietom zachować włosy w trakcie chemioterapii
Prof. Rodryg Ramlau, Kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreśla, że komfort psychiczny pacjentek ma ogromne znaczenie dla skutecznego leczenia. Jednym ze sposobów poprawy jakości życia w trakcie chemioterapii jest zastosowanie urządzenia, które chłodząc skórę - minimalizuje wypadanie włosów.
Dlaczego Polacy unikają badań ratujących życie?
Listopad kończy wyjątkowy okres w kalendarzu zdrowia publicznego. Po Różowym Październiku, promującym profilaktykę raka piersi, i Movemberze, zachęcającym mężczyzn do regularnych badań m.in. w kierunku raka jąder czy prostaty, świadomość społeczna znacznie się zwiększa. Niestety, dane dotyczące przeprowadzanych badań profilaktycznych wciąż są alarmujące – Polacy zbyt rzadko wykonują podstawowe badania, mimo że mogą one ratować życie.
Ceny usług stomatologicznych cały czas idą w górę. Wkrótce wzrost może dobić do 10 proc. rocznie
Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr. Natomiast w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Rośnie świadomość żywienia medycznego wśród opiekunów osób chorych w Polsce – wyniki międzynarodowego badania
Według danych europejskiego badania „Opiekunowie i odżywienie” przeprowadzonego na zlecenie Danone, w Polsce już ponad 40% opiekunów osób chorych, w tym osób zmagających się z nowotworem, deklaruje spożywanie przez ich podopiecznych żywności medycznej. To niezwykle ważne, gdyż niedożywienie związane z chorobą jest jednym z największych wyzwań dla zdrowia publicznego na całym świecie, a odpowiednie żywienie pacjenta w czasie choroby i rekonwalescencji to jeden z kluczowych czynników wpływających na powrót do zdrowia oraz ogólną kondycję organizmu.
Przenośne urządzenie ostrzega przed pogarszającą się niewydolnością serca
Proste i lekkie urządzenie noszone na mostku klatki piersiowej może obliczać ciśnienie w lewym przedsionku, ostrzegając o pogarszającej się niewydolności serca – ogłoszono podczas zjazdu American Heart Association (AHA) w Chicago.