Rynek

Znamy laureatów 4. edycji Dotacji Fundacji DKMS. 21 organizacji pozarządowych otrzyma łącznie blisko 1,4 mln zł dotacji na wsparcie psychologiczne pacjentów hematoonkologicznych

Jury spośród 47 zgłoszonych wniosków wybrało 21 projektów, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach 4. edycji projektu Dotacja Fundacji DKMS. Łączna kwota, czyli blisko 1,4 mln zł zostanie przeznaczona na działania zapewniające wsparcie psychologiczne dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi i ich bliskich. Maksymalna kwota dotacji na projekt wynosiła 90.000 złotych.
2025-03-18 09:43

105-latce wszczepiono rozrusznik serca

Na Oddziale Kardiologicznym Szpitala w Sztumie przyjęto 105-latkę, u której wszczepiono stymulator serca. To najstarsza pacjentka, która przeszła taki zabieg na tym oddziale. Następnego dnia, w dobrym stanie, została wypisana do domu. Jak informuje lek. Łukasz Drelich, kardiolog Szpitala w Sztumie, American Heart of Poland, 105-latka była w dobrej kondycji fizycznej, co pozwoliło na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia stymulatora serca. Zabieg przebiegł pomyślnie, a pacjentka następnego dnia została wypisana do domu.

2025-03-17 16:07

Dlaczego pacjenci decydują się płacić za usługi medyczne?

W cyklicznym badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance”, prowadzonym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), tym razem Polacy zostali zapytani o korzystanie z prywatnych usług medycznych i sposób ich finansowania.

 

 

 

2025-03-17 12:27

Kompendium zdrowia - choroby rzadkie

Choroby rzadkie jeszcze niedawno traktowane były po macoszemu. Nie potrafiono ich diagnozować, nie było czym ich leczyć. Dziś sytuacja się stopniowo zmienia. Poprawiła się diagnostyka, pojawiają się nowe leki. Polska dużą część z nich już refunduje. Wiedza lekarzy, rodziców, społeczeństwa na temat chorób rzadkich jest większa. Nadal jednak jest bardzo wiele do zrobienia
2025-03-17 11:31

Naukowcy opracowali czynniki wpływające na długowieczność

Wiadomo już, że są pewne czynniki, które sprzyjają długowieczności. Aby dożyć 100, a nawet więcej lat trzeba stosować dietę bogatą w warzywa i owoce, odstawić używki, dbać o regularną aktywność fizyczną i zdrowy sen. Niezwykle ważne są także udane relacje rodzinne i towarzyskie. Prof. Grzegorz Dworacki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreśla, że kluczem do opracowania czynników długowieczności było wyznaczenie na świecie pięciu tzw. niebieskich stref, w których żyje najwięcej zdrowych, sprawnych i zadowolonych z życia stulatków.
2025-03-17 10:44

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną i trudną do wykrycia. Co trzeci respondent (32,3%) jest przekonany, że ten rak jest nieuleczalny,  a 34,7% uważa, że diagnoza tego nowotworu jest wyjątkowo skomplikowana. Ponad połowa badanych (51,6%) sądzi, że terapia jest wyczerpująca dla organizmu, a 40,5% obawia się szybkiego rozwoju przerzutów. Te przekonania mogą wpływać na unikanie badań profilaktycznych i opóźnianie diagnozy, co zmniejsza szanse na skuteczne leczenie.[1]
2025-03-14 12:32

Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Ruszyła kampania Zrozumieć otyłość

Rosnące wskaźniki dotyczące choroby otyłościowej w Polsce wymagają nowego podejścia, większej świadomości i uznania otyłości za chorobę przewlekłą. Środowisko medyczne i pacjenckie podkreślają potrzebę wczesnego rozpoznania, badań przesiewowych i skutecznego zarządzania chorobą opartego na dowodach naukowych. Nowa kampania ma na celu zwalczanie stygmatyzacji i motywowanie pacjentów do walki o swoje zdrowie.
2025-03-12 15:31

Nowa inwestycja Gedeon Richter w Polsce

W lutym 2025 roku Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu rozbudowy zakładu produkcyjnego firmy w Grodzisku Mazowieckim. W nowej części kompleksu powstaną linie produkcyjne. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy dostępności nowoczesnych leków dla pacjentów w Polsce.

2025-03-12 15:19

Polska technologicznym średniakiem

Druga część badania opinii publicznej zrealizowanych przez SW Research na zlecenie ETTO.info ujawnia, że większość – bo aż 54,3% – Polaków określa obecny potencjał technologiczny kraju jako średni. Jedynie 26,3% ocenia go bardzo wysoko lub wysoko, natomiast 19,4% uważa je za niskie lub bardzo niskie. Wyniki te sugerują, że Polska wciąż postrzegana jest jako kraj o umiarkowanym potencjale technologicznym, który musi nadrobić zaległości, aby skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.

2025-03-12 13:20

Endometrioza: bolesna choroba milionów Polek, która ma ogromy wpływ na płodność

Życie z przewlekłym bólem – tak pacjentki charakteryzują tę chorobę. Endometrioza może powodować uszkodzenia wielonarządowe, silnie obniżając jakość życia kobiet. Szacuje się, że endometrioza dotyka 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i dziewcząt na świecie, w tym dwa miliony Polek. W 96 proc. przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co drugiej-trzeciej kobiety, zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawana na etapie badań diagnostycznych.  Ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby, tym większe szanse na macierzyństwo. 

2025-03-10 13:36

Dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz zwyciężczynią konkursu EY Przedsiębiorca Roku!

Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Współwłaścicielka Adamed Pharma, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, została zwyciężczynią 22. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku, który od ponad 20 lat wyróżnia krajowych liderów biznesu. Tym samym dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2025 w Monako.  
2025-03-10 10:35

Zaledwie 0,02% środków unijnych przeznaczono na programy dotyczące szczepień w latach 2014–2020

W styczniu Polska rozpoczęła prezydencję w Unii Europejskiej pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” Jako jeden z priorytetów, a zarazem filarów bezpieczeństwa, wskazano profilaktykę zdrowotną. Tymczasem z funduszy europejskich na lata 2014-2020 dofinansowano zaledwie 1 projekt dotyczący szczepień, co stanowiło 0,02% całkowitej kwoty dofinansowania w sektorze zdrowia.[1] – Zmiana tego stanu rzeczy jest konieczna, ponieważ inwestycje w szczepienia mają udowodniony wpływ na poprawę zdrowia populacji, redukcję kosztów leczenia oraz ochronę przed potencjalnymi epidemiami – mówi dr Michał Seweryn, specjalista epidemiologii i zdrowia publicznego, Prezes EconMed Europe.
2025-03-07 10:28