Rynek

W 10 godzin – 2 przeszczepienia trzustki w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM

Sobota, 23 marca była wyjątkowym dniem w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM. Jednego dnia, w ciągu niespełna 10 godzin, wykonano tam dwa przeszczepienia trzustki (w tym jedną – jednoczasowo z nerką). Pacjentki czują się coraz lepiej i chociaż obie są jeszcze w szpitalu, to w ciągu najbliższych kilku dni zostaną wypisane do domu. 
2024-04-02 17:18

Kobiety nie są od operowania? To już nieaktualne. Jednak młodych w specjalizacjach zabiegowych i tak brakuje

Brak liderów, od których mogliby się uczyć, i wizja pracy w kieracie – przede wszystkim to zniechęca młodych lekarzy do wyboru specjalizacji zabiegowych, w tym chirurgii ogólnej. Wbrew niekorzystnym trendom coraz więcej młodych kobiet wybiera właśnie tę ścieżkę kształcenia. Wprawdzie są jeszcze ośrodki, gdzie specjalizacje zabiegowe postrzega się stereotypowo jako męskie, ale kobiety coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w chirurgii ogólnej i nie tylko.
2024-03-29 11:41

Branża biotechnologiczna z całego świata dyskutowała w Warszawie

Najważniejsze wyzwania dla rozwoju rynku biotechnologicznego były tematem międzynarodowej konferencji Central European BioForum 2024 (CEBioForum 2024). To największe wydarzenie branży w Polsce, w którym udział wzięło kilkuset uczestników reprezentujących firmy i instytucje sektora biotechnologicznego z Europy i Ameryki Północnej.
2024-03-29 09:53

Zmiana na stanowisku dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

Prof. Krzysztof Składowski nie jest już dyrektorem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB). 26 marca odwołała go z tej funkcji minister zdrowia Izabela Leszczyna, dziękując za współpracę oraz „profesjonalną i pełną zaangażowania realizację niezwykle trudnych powierzonych mu zadań”. Na jego miejsce powołała dr. hab. n. med. Sławomira Blamka, prof. NIO-PIB, samodzielnego pracownika naukowego Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

2024-03-27 16:35

Istotna zmiana w leczeniu dla kobiet z SMA w czasie ciąży

Wiemy, jaki będzie ostateczny kształt nowej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia. Wśród proponowanych zmian kilka ma dotyczyć leczenia chorób rzadkich, w tym rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w programie lekowym B.102. Zgodnie z Obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia pacjentki w ciąży chore na SMA będą mogły dalej przyjmować nusinersen, bez konieczności przerywania leczenia. - Kontynuacja leczenia w czasie ciąży ze wszystkich trzech dostępnych w rdzeniowym zaniku mięśni terapii dotyczy wyłącznie nusinersenu – zaznacza prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak.
2024-03-27 09:55

W anestezjologii dokonał się skokowy postęp. To dziś jedna z najbezpieczniejszych dziedzin medycyny

Dzięki dynamicznemu rozwojowi diagnostyki, metod monitorowania, nowoczesnym lekom anestezjologicznym, wytycznym i procedurom anestezjologia korzysta w tej chwili z różnorodnej aparatury i leków, będąc jedną z najbezpieczniejszych dziedzin medycyny. Mimo to pacjenci wciąż  często obawiają się sedacji i narkozy, przez co stres związany z planowanym zabiegiem czy operacją stanowi duże obciążenie psychiczne. Stąd potrzeba szerszej edukacji pacjentów, którzy powinni być świadomymi współuczestnikami swojego procesu leczenia. Jednym z większych wyzwań w anestezjologii wciąż pozostają również pacjenci we wstrząsie septycznym, w którym śmiertelność wynosi około 50 proc.
2024-03-26 09:16

17. edycja MEDmeetsTECH

Już 16 maja odbędzie się 17 edycja MEDmeetsTECH z nowym formatem sesji pro-contra, debatą oraz rozszerzonymi zagadnieniami: cyberbezpieczeństwo, urządzenia medyczne, a także biodruk 3D – konferencja łącząca medycynę i nowe technologie z biznesem.

2024-03-25 13:37

Najnowszy raport Holi: ponad 30% Polaków uważa otyłość za oznakę słabości

Jak wynika z najnowszego raportu cyfrowej kliniki zdrowia metabolicznego Holi „Holistycznie o problemie otyłości w Polsce” Polacy postrzegają chorobę otyłościową jako słabość, wybór lub efekt zaniedbań. Uważają tak zarówno osoby zmagające się z chorobą otyłościową, jak i osoby z BMI w zakresie normy.
2024-03-25 10:33

Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia szeregu nowych, przełomowych rozwiązań medycznych

W sposób szczególny firma stawia na innowacje, koncentrując się na czterech głównych obszarach terapeutycznych: chorobach układu krążenia, onkologii, immunologii oraz neurologii i chorobach rzadkich. Firma zwiększa możliwości dzięki współpracy i przejęciom innych podmiotów oraz koncentracji na najlepszych projektach będących w fazie rozwoju dzięki i przy znaczącej redukcji portfela produktów.
2024-03-25 08:46

Pacjenci transplantacyjni, lekarze i przedstawiciele personelu medycznego pobiegną w Półmaratonie Warszawskim i Biegu na Piątkę

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg na Piątkę. Z inicjatywy Fundacji Transplantacja LIVERstrong na trasach obu biegów pojawią się zawodnicy ekipy „Radosne ORGAN-ki”, czyli pacjenci, lekarze, personel medyczny i inne osoby zaangażowanie w działania na rzecz promowania idei donacji organów i transplantacji.
2024-03-22 13:35

Minister Zdrowia na targach SALMED zapowiedziała nowy program dla POZ

Gdyby z takimi innowacjami, jak te prezentowane na targach SALMED, funkcjonowały wszystkie szpitale w Polsce, w ochronie zdrowia nie byłoby tylu wyzwań. Trzy pawilony pomieściły setki rozwiązań rewolucjonizujących branżę medyczną a na scenach i salach konferencyjnych dyskutowano na temat aktualnych i pilnych kwestii, z którymi mierzą się pracownicy tego sektora. Co jednak szczególnie istotne - dzięki ważnym deklaracjom obecnej na targach Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny - w najbliższym czasie znajdą się pieniądze na rozwój placówek medycznych.
2024-03-22 13:15

Trzy intensywne dni dla sektora zdrowia w Poznaniu

Od 19 marca, przez trzy dni Poznań stanie się centrum świata medycznych innowacji. W stolicy Wielkopolski, gdzie organizowane są targi SALMED, na pracowników ochrony zdrowia czekać będzie oferta blisko 300 firm oraz bogaty program debat, konferencji i warsztatów. Udział w panelach dyskusyjnych potwierdzili już m.in. Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ oraz konsultanci krajowi i szefowie kluczowych organizacji sektora zdrowotnego.
2024-03-20 10:51