Rynek
Znamy laureatów 4. edycji Dotacji Fundacji DKMS. 21 organizacji pozarządowych otrzyma łącznie blisko 1,4 mln zł dotacji na wsparcie psychologiczne pacjentów hematoonkologicznych
105-latce wszczepiono rozrusznik serca
Na Oddziale Kardiologicznym Szpitala w Sztumie przyjęto 105-latkę, u której wszczepiono stymulator serca. To najstarsza pacjentka, która przeszła taki zabieg na tym oddziale. Następnego dnia, w dobrym stanie, została wypisana do domu. Jak informuje lek. Łukasz Drelich, kardiolog Szpitala w Sztumie, American Heart of Poland, 105-latka była w dobrej kondycji fizycznej, co pozwoliło na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia stymulatora serca. Zabieg przebiegł pomyślnie, a pacjentka następnego dnia została wypisana do domu.
Dlaczego pacjenci decydują się płacić za usługi medyczne?
W cyklicznym badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance”, prowadzonym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), tym razem Polacy zostali zapytani o korzystanie z prywatnych usług medycznych i sposób ich finansowania.
Kompendium zdrowia - choroby rzadkie
Naukowcy opracowali czynniki wpływające na długowieczność
Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Ruszyła kampania Zrozumieć otyłość
Nowa inwestycja Gedeon Richter w Polsce
W lutym 2025 roku Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu rozbudowy zakładu produkcyjnego firmy w Grodzisku Mazowieckim. W nowej części kompleksu powstaną linie produkcyjne. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy dostępności nowoczesnych leków dla pacjentów w Polsce.
Polska technologicznym średniakiem
Druga część badania opinii publicznej zrealizowanych przez SW Research na zlecenie ETTO.info ujawnia, że większość – bo aż 54,3% – Polaków określa obecny potencjał technologiczny kraju jako średni. Jedynie 26,3% ocenia go bardzo wysoko lub wysoko, natomiast 19,4% uważa je za niskie lub bardzo niskie. Wyniki te sugerują, że Polska wciąż postrzegana jest jako kraj o umiarkowanym potencjale technologicznym, który musi nadrobić zaległości, aby skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.
Endometrioza: bolesna choroba milionów Polek, która ma ogromy wpływ na płodność
Życie z przewlekłym bólem – tak pacjentki charakteryzują tę chorobę. Endometrioza może powodować uszkodzenia wielonarządowe, silnie obniżając jakość życia kobiet. Szacuje się, że endometrioza dotyka 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i dziewcząt na świecie, w tym dwa miliony Polek. W 96 proc. przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co drugiej-trzeciej kobiety, zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawana na etapie badań diagnostycznych. Ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby, tym większe szanse na macierzyństwo.