Rynek

Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych – reaguj na kryzysy psychiczne w sieci

Media społecznościowe to dziś nasza codzienność – korzysta z nich niemal 28 milionów Polaków (66% populacji), a liczba ta wciąż rośnie. Statystyczny użytkownik spędza w nich 14% swojego aktywnego dnia, czyli zgodnie z najnowszymi badaniami 2 godz. 23 min, a młodzież w wieku 16-24 lat – nawet 20% aktywnego dnia[1]. Jednak dynamiczny rozwój social mediów przynosi nie tylko możliwości, ale również wyzwania, w tym coraz częstsze sygnały kryzysów psychicznych widocznych wśród użytkowników sieci. Liczby nie pozostawiają złudzeń, statystycznie aż co 4. z nas na jakimś etapie życia będzie zmagać się z trudnościami psychicznymi wymagającymi wsparcia ze strony profesjonalistów. Odpowiadając na ten problem, Fundacja Zdrowego Postępu, we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin zdrowia psychicznego, stworzyła „Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych”.
2025-01-15 10:20

Prof. Katarzyna Bieganowska: większość dzieci nie czuje arytmii, diagnoza często jest zaskoczeniem

Zapadalność i wykrywalność zaburzeń rytmu serca u dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok rośnie, ale lepsza diagnostyka nie idzie w parze z poprawą warunków opieki nad młodymi pacjentami z arytmiami serca. Istnieje pilna potrzeba szkolenia młodych lekarzy w „arytmologii” u dzieci. Niezbędne jest zwiększenie nakładów, ważna jest telemedycyna – mówi prof. Katarzyna Bieganowska, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
2025-01-14 13:30

Pierwsze w Polsce zwalidowane szkolenie robotyczne w PIM MSWiA

To bezsprzecznie kolejny krok milowy w rozwoju Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA oraz polskiej medycyny. W siedzibie PIM MSWiA i Centrum Symulacji Medycznych WUM odbyło się 2-dniowe, pierwsze zwalidowane szkolenie urologów, przeprowadzone według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.
2025-01-14 10:48

Curie4Curie – polsko-francuska współpraca w obszarze onkologii

10 stycznia 2025 roku w Narodowym Instytucie Onkologii odbyło się spotkanie „The 1st Curie Day”. Wydarzenie to, organizowane w ramach projektu Curie4Curie, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia współpracy między Narodowym Instytutem Onkologii a Institut Curie w Paryżu – dwoma wiodącymi ośrodkami badawczo-klinicznymi w Europie założonymi przez Marię Skłodowską-Curie.
2025-01-10 23:42

Otwarcie Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w Centrum Zdrowia Dziecka!

Dziś spełniliśmy marzenie, które powstawało przez 5 lat – dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia i Fundacji TVN otworzyliśmy najnowocześniejsze w Europie miejsce kompleksowej opieki psychiatrycznej i onkologicznej dla dzieci i młodzieży. Centrum to odpowiedź na ogromne potrzeby młodych pacjentów i ich rodzin, a także wyzwania współczesnej medycyny.
2025-01-10 23:31

Więcej stypendiów dla zdolnych badaczek – trwa nabór do 25. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Jubileuszowa, 25. edycja programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki wystartowała 7 stycznia, a zgłoszenia można nadsyłać do 8 marca. Inicjatywa od ćwierć wieku wspiera młode badaczki, które już na początku swojej kariery mierzą się z wyzwaniami takimi jak łączenie pracy naukowej z życiem rodzinnym, brak wiary w swoje możliwości czy ograniczone fundusze na badania. W tym roku organizatorzy zwiększyli liczbę nagród w kategoriach doktoranckiej i habilitacyjnej, by jeszcze skuteczniej wspierać kobiety w nauce.

2025-01-10 23:22

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.
2025-01-10 08:44

Narastająca populacja chorych z niewydolnością serca wymaga od nas nowych rozwiązań!

Podczas dorocznej Konferencji Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbędzie się w Warszawie w dniach 30-31 maja 2025 r., specjaliści będą dyskutować o nowych rozwiązaniach diagnostycznych (zaawansowane techniki obrazowania, diagnostyka genetyczna) ale również nowych rozwiązaniach terapeutycznych szczególnie w aspekcie kardiomiopatii (terapie farmakologiczne i coraz częściej genetyczne). „Wszystko wskazuje, że na tym polu był to rok przełomowy szczególnie w aspekcie chorób rzadkich w kardiologii” – twierdzi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak – Przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca PTK oraz Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji.
2025-01-09 15:14

Europejski grant na badania onkologiczne

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową jako jedyna fundacja z Polski weźmie udział w nowopowstałym, międzynarodowym konsorcjum FORCE - na ten cel właśnie został przyznany grant z Unii Europejskiej. To wyjątkowe osiągnięcie 15 organizacji z 12 krajów, które znacząco wpłynie na rozwój onkologii pediatrycznej w Polsce i na świecie.

2025-01-07 11:57

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
2025-01-07 11:46

Dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?

Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?
2025-01-02 14:14

Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie

Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo Scientific Reports.
2025-01-02 14:04