Rynek

Jakie są rynkowe potrzeby i wyzwania badań klinicznych w Polsce?

Już 5 grudnia w Warszawie, odbędzie się osiemnasta, kultowa już konferencja MEDmeetsTECH, łącząca medycynę i nowe technologie z biznesem, podczas której eksperci z różnych organizacji postarają się odpowiedzieć na wyzwania stojące przed rynkiem badań klinicznych. Podczas wydarzenia będą miały miejsce również tematyczne sesje dot. wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, rozszerzonej rzeczywistości, a także urządzeń medycznych.
2024-10-24 10:36

Pierwszy kompleksowy przewodnik dla rodziców dzieci z achondroplazją

Działające w Polsce Stowarzyszenie na rzecz dzieci z achondroplazją nawiązało współpracę z grupami pacjentów z całej Europy i Ameryki Łacińskiej, aby wspólnie opracować nowy kompleksowy przewodnik dla rodziców i opiekunów dzieci z achondroplazją. Materiał „Together. Achondroplazja od momentu rozpoznania do 18 roku życia” zawiera praktyczne porady oparte na spostrzeżeniach społeczności pacjentów. Jego celem jest dostarczenie wiedzy, czego można spodziewać się na różnych etapach życia dziecka i jak przygotować się, by jak najlepiej wspierać zdrowie i rozwój młodego człowieka z tą rzadką chorobą. Poradnik wskazuje potencjalne problemy zdrowotne, emocjonalne i społeczne, których mogą doświadczyć rodziny od okresu przed urodzeniem aż do momentu przejścia w dorosłość. Przewodnik powstał we współpracy 11 organizacji pacjentów z achondroplazją, osób chorujących na tę chorobę oraz ich rodziców/opiekunów oraz firmy BioMarin.
2024-10-24 09:32

Podsumowanie konferencji NAOS

Głównym celem konferencji było skupienie się na temacie Pacjentów, którzy powinni się znaleźć w centrum całego systemu opieki zdrowotnej. Jest to niewątpliwie główny warunek, aby wykorzystanie technologii w służbie Pacjentów, przyniosło realne zastosowanie i korzyści.

2024-10-23 11:23

Terapia przeciwnowotworowa może być szkodliwa dla układu sercowo-naczyniowego. Konieczny jest stały nadzór kardiologiczny

Choroby onkologiczne to schorzenia, które dotykają wielu pacjentów. Onkologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, której rozwój sprawia, że nowotwory obarczone dotychczas złym rokowaniem, można lepiej i skuteczniej leczyć, co wydłuża życie pacjentom onkologicznym. To bardzo dobra informacja.
- Wielu z chorych onkologicznych cierpi na schorzenia kardiologiczne. Pacjenci ci wymagają sprawnej diagnostyki oraz optymalizacji leczenia kardiologicznego, co powinno być prowadzone równolegle z diagnostyką onkologiczną. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Przemysław Leszek.
2024-10-23 10:51

Dla Zdrowia. Razem – po raz 18. przyznano Portrety Polskiej Medycyny

21 października, podczas uroczystej gali odbywającej się w ramach jubileuszowej, XX edycji Forum Rynku Zdrowia ogłoszono laureatów Portretów Polskiej Medycyny. Wyróżnienia przyznawane przez Rynek Zdrowia rokrocznie, mają na celu uhonorowanie osób, które miały znaczący wpływ na funkcjonowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej. Nagrodzono również wydarzenia, które odegrały istotną rolę w poprawie jakości i efektywności służby zdrowia w Polsce.
2024-10-22 11:01

Stymulacja bezelektrodowa: nowe rekomendacje, technologie i idee

Przez ostatnie 10 lat technologia stymulacji bezelektrodowej ewoluowała: stymulator z technologii nieusuwalnej jest obecnie traktowany jako urządzenie usuwalne, podczas implantacji wykorzystuje się nie tylko udowy, ale także żylny dostęp (zmiany zostały zatwierdzone przez organ rejestrujący), czas pracy baterii został znacząco wydłużony a stymulator bezelektrodowy w pewnym zakresie zapewnia synchronizację przedsionkowo-komorową. Dekadę doświadczeń z technologią stymulacji bezelektrodowej podsumowuje prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.
2024-10-22 08:40

Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników

Międzynarodowa współpraca to jeden z warunków rozwoju nauki. Dlatego też Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłania i nagradza najlepsze międzynarodowe zespoły badawcze, które mogą się pochwalić wybitnymi osiągnięciami. Polski i francuski naukowiec, którzy wspólnie zaprojektowali i zsyntetyzowali barwniki o właściwościach fluorescencyjnych, otrzymali przyznawaną przez FNP i Académie des Sciences Polsko-Francuską Nagrodę Naukową. W przyszłości ich odkrycie może znaleźć szerokie zastosowanie m.in. w medycynie i leczeniu nowotworów.
2024-10-21 13:20

Polska musi zadbać o bezpieczeństwo lekowe

Współpracujemy z innymi resortami, NCBiR oraz Agencją Badań Medycznych, aby wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce” - powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos podczas EFNI w Sopocie (17.10 br.). Branża nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo lekowe Polakom, ale ma też wkład w polską gospodarkę. Makroekonomiczny wpływ krajowego sektora farmaceutycznego wynosi ponad 20 mld zł. To tyle, ile wydatkujemy z budżetu państwa na policję i straż pożarną.
2024-10-21 13:14

Obiecujące wyniki pilotażowego badania klinicznego dotyczącego diagnostyki receptorowej zaawansowanego raka piersi

Zespół lekarzy Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach pod kierunkiem prof. Gabrieli Kramer-Marek jako pierwszy w Polsce zastosował radioznacznik PET do nieinwazyjnego obrazowania receptora HER2 u 41-letniej pacjentki z rozsianym rakiem piersi. Wykorzystał cząsteczkę affibody wyznakowaną Ga-68 (68Ga-ABY-025), uzyskując jej wysoki wychwyt w kilku zmianach nowotworowych, które nie zostały wykryte za pomocą stosowanego rutynowo znacznika 18F-FDG.
2024-10-21 09:15

Sztuczna inteligencja będzie skutecznie wykrywać niedosłuch

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu, zapowiedział wykorzystanie sztucznej inteligencji do przesiewowych badań słuchu. „Wyniki badań klinicznych skonfrontowane z działaniem programu zapowiadają bardzo wysoką skuteczność takich aplikacji w diagnostyce” - mówił profesor.
2024-10-18 20:15

Polscy lekarze wprowadzają innowacje w chirurgii: kleje zamiast szwów po operacji

Nowe technologie wkraczają w tak ważną dziedzinę dla Polaków jak operacje stawów. Chirurdzy podkreślają, że udana operacja wymiany stawu nie ogranicza się do wszczepienia implantu. Równie ważne jest zamknięcie rany, które zmniejszy ryzyko groźnych infekcji pooperacyjnych.
2024-10-18 09:32

Hipercholesterolemia rodzinna: większość osób nie wie o swojej chorobie

Jeśli u jednego członka rodziny zostało postawione rozpoznanie: hipercholesterolemia rodzinna, bardzo ważne jest, aby pozostali członkowie rodziny, w tym dzieci, poddawali się regularnym badaniom oceniającym stężenie cholesterolu, gdyż tylko wczesne wykrycie choroby oraz odpowiednio szybko wdrożone leczenie obniżające stężenie cholesterolu LDL pozwala zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe. Czym jest hipercholesterolemia rodzinna i jak można się chronić przed jej skutkami wyjaśnia dr hab. med. Marta Kałużna-Oleksy z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członkini Komitetu Organizacyjnego konferencji Prevention & Intervention 2024.
2024-10-18 08:59