Rynek
Fakty i mity dotyczące zaawansowanego raka prostaty
Rak prostaty to nowotwór złośliwy rozwijający się w gruczole krokowym. Stanowi 20% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce[1]. Zarówno pacjent, jak i jego bliscy, szczególnie po diagnozie przerzutowego guza opornego na kastrację (mCRPC), mogą czuć się zagubieni. Aby skutecznie rozwiewać wątpliwości, kluczowy jest dostęp do wiedzy. Eksperci kampanii ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział zebrali najważniejsze fakty i najczęstsze mity dotyczące choroby.
Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością
Rak jelita grubego rozwija się po cichu
Rak jelita grubego to jeden z trzech najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie – tak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC).[1] Każdego roku odnotowuje się około 2 miliony nowych zachorowań i aż 900 tysięcy zgonów. Jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności jest późna diagnoza. Tymczasem najnowsze badanie SW Research, przeprowadzone na zlecenie marki Domowe Laboratorium, ujawnia alarmujące fakty – wiedza Polaków na temat objawów, które powinny wzbudzić ich czujność, jest ograniczona.[2] Profilaktyczne badania wykonywane są rzadko, a świadomość dostępnych metod diagnostycznych pozostaje niska. Aż 70% ankietowanych nie wie, że w aptekach i innych punktach sprzedaży można kupić bezbolesne testy wykrywające krew utajoną w kale. Dodatkowo, kolonoskopia wciąż budzi wiele obaw i uprzedzeń.
Z myślą o osobach chorujących na otyłość
Specjalnie z okazji Światowego Dnia Otyłości organizatorzy Kampanii Na wagę zdrowia przygotowali bezpłatny poradnik dla osób zmagających się z otyłością. Znajdziecie w nim odpowiedzi na pytania - Jak przygotować się do operacji bariatrycznej? Jak przez nią przejść i jak żyć zdrowo po operacji? Publikacja ułatwi też zrozumienie przyczyn i mechanizmów choroby otyłościowej, pomoże rozpoznać możliwości pomocy oferowane przez współczesną medycynę, a także pozwoli zredukować, poczucie niepokoju, niepewności i lęku, które towarzyszą każdej zmianie.
Około jednej czwartej seniorów w krajach OECD potrzebuje opieki długoterminowej
W którym województwie dostęp do służby zdrowia jest najlepszy?
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował raport dotyczący sytuacji w ochronie zdrowia według stanu na koniec 2023 roku. Analitycy portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jaki poziom dostępności infrastruktury i personelu medycznego oferują poszczególne województwa.
Polska uzależniona od leków z importu
Polska rośnie w oczach inwestorów: najbardziej atrakcyjny kierunek w Europie Środkowo-Wschodniej
Eksperci: w Polsce mamy do czynienia ze znacznym przeregulowaniem rynku aptecznego na tle Europy
Pracodawcy RP dołączyli do Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości
Cierpiący na nieswoiste choroby zapalne jelit wymagają kompleksowej opieki medycznej
Wysoka krótkowzroczność u dzieci – jak spowalniać jej progresję?
Coraz więcej godzin spędzanych przed ekranami, ograniczona ilość czasu na świeżym powietrzu i niewystarczająca ekspozycja na naturalne światło słoneczne przyczyniają się do wzrostu liczby dzieci ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, objawiającą się gorszą jakością widzenia na dalekie odległości. Roczny przyrost krótkowzroczności jest najszybszy u osób poniżej 10 roku życia[1]. Większą progresję można zaobserwować zwłaszcza u dzieci z wysoką krótkowzrocznością, z którą do 2050 roku może zmagać się nawet 10% światowej populacji[2]. Czym jest wysoka krótkowzroczność i dlaczego stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia oczu dzieci?