Rynek
Nagły zgon sercowy u pacjentów z niewydolnością serca – jak skutecznie zapobiegać?
Nagły zgon sercowy to stan, w którym dochodzi do gwałtownego zatrzymania akcji serca, zazwyczaj w wyniku arytmii komorowych, prowadząc do śmierci, jeśli nie zostanie wdrożona natychmiastowa resuscytacja. Profesor Agnieszka Pawlak podkreśliła, że że mamy między 6 a 9 milionów zgonów rocznie z powodu nagłego zgonu sercowego, co pokazuje skalę problemu.
Od Innowacyjnej Idei Do Sukcesu - Ruszyły zapisy do 6 edycji Raportu Top Disruptors in Healthcare
Każdego roku startupy stają przed wyzwaniem: jak przebić się w coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni innowacji medtech? Potencjał może znajdować się w jednej z najważniejszych publikacji sektora medtech – Raporcie „Top Disruptors in Healthcare”. Raport realizowany jest przez Koalicję AI i Innowacji w Zdrowiu we współpracy z Polską Federacją Szpitali oraz wZdrowiu. Właśnie ruszyły zapisy do 6 edycji! [LINK]
Medycyna w erze sztucznej inteligencji – jak cyfryzacja uzdrawia system opieki zdrowotnej? - Konferencja AI & MEDTECH CEE 2025
Rejestracja na V edycję międzynarodowej konferencji „AI&MEDTECH CEE” wciąż trwa! Największe wydarzenie w Polsce poświęcone sztucznej inteligencji i innowacjom w ochronie zdrowia, które od lat gromadzi liderów zmian z kraju i zagranicy, odbędzie się już 10 czerwca 2025 roku w Warszawie, w hotelu Crowne Plaza przy Rondzie Daszyńskiego 2. Nie zwlekaj, dołącz do naszej społeczności pasjonatów zdrowia i technologii, aby wspólnie kształtować przyszłość opieki zdrowotnej. Bądź częścią rewolucji AI & MEDTECH CEE – zarejestruj się [LINK]!
Nowe możliwości, nowe wyzwania w diagnozowaniu i leczeniu chorych z niewydolnością serca – już 30-31 maja odbędzie się konferencja Asocjacji Niewydolności Serca PTK
Program wydarzenia będzie poruszał najnowsze zagadnienia związane z niewydolnością serca (prewencja, fenotypy, diagnostyka, leczenie), kardiomiopatiami (diagnostyka i nowe możliwości terapeutyczne), otyłością a niewydolnością serca (czy możemy bezpiecznie leczyć), ostrą niewydolnością serca, wadami zastawkowymi serca (diagnostyka i leczenie inwazyjne oraz z wykorzystaniem kardiochirurgii małoinwazyjnej) oraz ciężką niewydolnością serca.
Eksperci opracują nowe standardy opieki nad pacjentami z miażdżycą - ruszył projekt naukowy "Profilaktyczna Interwencja Sercowo-Naczyniowa w Prewencji Wielochorobowości"
- Miażdżyca to poważna choroba, która dotyka miliony Polaków. Często rozwija się latami, nie daje wyraźnych objawów, ale prowadzi do bardzo groźnych powikłań: od amputacji kończyn, poprzez zawał serca, udar mózgu, a nawet nagły zgon – informuje prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu i UO, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Szczególnie groźna jest miażdżyca wielołożyskowa – czyli taka, która rozwija się równolegle w kilku obszarach ciała, często nierozpoznana na czas. I właśnie jej wczesnym diagnozowaniem będziemy się zajmować w naszym projekcie.
Startuje nowa kampania informacyjna dla pacjentów z rozpoznaniem MDS
Szacuje się, że prawie połowa pacjentów z rozpoznaniem nowotworów mielodysplastycznych (MDS) już w chwili diagnozy jest zależna od transfuzji krwi[1]. Eksperci podkreślają, że częste przetoczenia w długiej perspektywie mogą prowadzić do przeładowania żelazem, obciążającym wiele kluczowych dla życia organów. Uwagę na ten problem zwraca nowa inicjatywa Stowarzyszenia Hematoonkologiczni – kampania Uwolnij się od transfuzji. Żyj z MDS lepiej i dłużej. W jej ramach prowadzony będzie szereg działań edukacyjnych, których celem jest dostarczenie pacjentom i ich najbliższym niezbędnej wiedzy i praktycznych porad na temat możliwości terapeutycznych, uwalniających pacjentów z MDS od transfuzji i podniesienia jakości ich życia.
Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. Skala cyberprzemocy jest coraz większa, co w połączeniu z uzależnieniem od mediów społecznościowych oraz rosnącą presją wizerunkową negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym młodego pokolenia. 25 marca podczas nieformalnego posiedzenia Rady ds. Zdrowia EPSCO ministrowie zdrowia państw UE dyskutowali na temat tego, jak chronić zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w dobie technologii i mediów społecznościowych.
Konferencja Książka na Receptę dla środowiska medycznego
Zapraszamy na specjalną, bezpłatną konferencję KSIĄŻKA NA RECEPTĘ z udziałem międzynarodowych ekspertów, która pozwoli na zdobycie wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale również praktycznej w zakresie rekomendowania i upowszechniania czytania wśród pacjentów i ich opiekunów, jako narzędzia rekonwalescencji oraz rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci. Zapraszamy także na część szkoleniową, którą poprowadzą eksperci ze Szkoły Liderów.
Aplikacja PTO wspiera lekarzy w diagnostyce molekularnej nowotworów
Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO), kierując się misją poprawy jakości opieki onkologicznej, stworzyło innowacyjną aplikację mobilną, ułatwiającą lekarzom diagnostykę molekularną nowotworów. Diagnostyka ta odgrywa kluczową rolę w nowoczesnej onkologii – analiza zmian genetycznych w komórkach nowotworowych umożliwia dobór terapii minimalizującej działania niepożądane i zwiększającej skuteczność leczenia.
Neurolodzy, psychiatrzy i pacjenci razem na rzecz zdrowia mózgu
21 marca Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz organizacje pacjentów i działające na rzecz pacjentów podpisały deklarację o współpracy na rzecz zdrowia mózgu. Celem wspólnych działań będzie zwrócenie uwagi decydentów i całego społeczeństwa na coraz poważniejsze problemy w zakresie profilaktyki i leczenia chorób mózgu oraz priorytetyzacja tego obszaru – zarówno w sferze świadomości społecznej, jak i rozwiązań systemowych.
Rak nie czeka, a pacjenci muszą! Dramatycznie długie kolejki do badań i specjalistów
Onkofundacja Alivia już od 10 lat monitoruje czas oczekiwania na badania obrazowe w blisko 800 placówkach medycznych w Polsce. Najnowsze dane są niestety bardzo niepokojące. W niektórych województwach pacjenci zapisani w trybie normalnym muszą czekać ponad 120 dni na rezonans magnetyczny oraz ponad 90 dni na tomografię komputerową. Do tego należy doliczyć jeszcze czas oczekiwania na opis badania, a ten może wynieść nawet 46 dni! Źle jest również jeżeli chodzi o pierwszą wizytę onkologiczną, na którą w wielu placówkach trzeba czekać ponad 50 dni! Obecnie sytuacja najgorzej wygląda w województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim i zachodniopomorskim.
Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży
Ministerstwo Zdrowia skupia się obecnie nad ograniczeniem dostępu dzieci i młodzieży do wyrobów tytoniowych. Trwają także prace nad kolejnymi obostrzeniami w związku z dostępem do alkoholu. Jednak problem uzależnień młodych ludzi jest znacznie bardziej złożony. – Skuteczna walka z uzależnieniami wymaga kompleksowego podejścia – nie wystarczy skupiać się na jednej substancji czy jednym nawyku – przekonuje Anna Dela, prezeska Instytutu Człowieka Świadomego. Jej zdaniem powinna powstać kompleksowa strategia dotycząca uzależnień dzieci i młodzieży.