Ministerstwo Zdrowia: Absolutnie kluczowym zadaniem jest finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych

Opublikowane 22 grudnia 2022
Ministerstwo Zdrowia: Absolutnie kluczowym zadaniem jest finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych
– Stworzenie dobrze działającej, spójnej, koherentnej sieci koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowe z punktu widzenia prawidłowego działania systemu – powiedziała Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, która wzięła udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.
  • Magdalena Kramska przybliżyła główne działania podejmowane w ramach Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej.
  • Pierwszym, jaki wskazała Naczelnik Wydziału Transplantologii
    i Krwiolecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, jest stały rozwój ośrodków przeszczepiających – w zakresie m.in. infrastruktury.
  • Do priorytetów zaliczyła również premiowanie aktywności donacyjnej podmiotów leczniczych oraz finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych, a także kampanie edukacyjne i działania promocyjne jako aktywności prospołeczne.
  • Ministerstwo Zdrowia stawia na edukowanie, informowanie i zapewnianie odpowiedniego poziomu wiedzy w społeczeństwie a także budowanie pozytywnego przekazu w odniesieniu do medycyny transplantacyjnej.
  • Według planów, w nadchodzącym roku mają zakończyć się prace nad istotnym projektem nowych rejestrów transplantacyjnych.
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) aktywnie działa na rzecz poprawy dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz budowania stabilnego i efektywnego systemu ochrony zdrowia w Polsce. W związku z tym zorganizowała spotkanie, podczas którego eksperci podsumowali obecną sytuację, z jaką mierzy się system opieki transplantologicznej i wspólnie dyskutowali nad rozwiązaniami systemowymi oraz rekomendacjami działań, mającymi na celu poprawę tego stanu. W obradach zorganizowanych w formule okrągłego stołu udział wzięła m.in. Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia.

– Z innych, również kluczowych zadań w kontekście funkcjonowania systemu opieki medycyny transplantacyjnej, wskazać należy na zadanie dotyczące finansowania działalności koordynatorów transplantacyjnych. To zadanie jest absolutnie kluczowe. Stworzenie takiej dobrze działającej, spójnej, koherentnej sieci koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowe z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania systemu. W tej chwili, w programie (przyp. Narodowym Programie Medycyny Transplantacyjnej), finansowana jest całość takiej sieci. Zaczynając od samego dołu, czyli od koordynatorów donacyjnych właśnie w szpitalach, które identyfikują, zgłaszają dawców, poprzez koordynatorów, którzy pracują w ośrodkach transplantacyjnych i koordynują już później proces przeszczepienia po stronie biorcy, ale również koordynatorów z ośrodków hematologicznych, których zadaniem jest obsługa i wspomaganie procesów przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Koordynatorów żywego dawstwa - to również bardzo kluczowe, po to, żeby oni stanowili taki pomost między stacjami dializ a ośrodkami przeszczepiającymi. I później już bardziej tak organizacyjnie, administracyjnie, również koordynatorzy wojewódzcy. To jest program, który uruchomiliśmy w zeszłym roku. Oni mają za zadanie stymulować aktywność donacyjną w regionie, czyli wspomagać szpitale donacyjne, które są pod ich opieką właśnie po to, żeby programy donacyjne mogły się w nich rozwijać. I koordynatorzy centralni, czyli 24-godzinne dyżury w Poltransplancie, którzy zapewniają łączność między tymi wszystkimi pozostałymi koordynatorami, którzy się w systemie pojawiają – powiedziała Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa wDepartamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia.
 
Cała wypowiedź Magdaleny Kramskiej jest dostępna poniżej:


W dyskusji zorganizowanej przez Federację Przedsiębiorców Polskich udział wzięli: Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, poseł Patryk Wicher, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii, prof. dr hab. Alicja Chybicka, Senator, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji, dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, prof. dr hab. Lech Cierpka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz przedstawiciele organizacji pacjentów: Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, Jarosław Cyrynger, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Transplantacji Serca oraz przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
 
 
źródło: FPP