Szczepienia przeciwko COVID-19 a wariant indyjski koronawirusa

Wariant indyjski SARS-CoV-2 jest w Polsce, ale dostępne szczepionki dają ochronę także i przed nim. Nie ma też dowodów na to, że nowy wariant powoduje cięższy przebieg COVID-19 niż brytyjski. Te informacje, łącznie z wiadomościami na temat liczby mieszkańców Polski, którzy przyjęli szczepionkę, nie zwalniają jednak ze zdrowego rozsądku, czyli przestrzegania zasady DDM: dystans, dezynfekcja, maseczki.
2021-05-05 17:36

Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii

Wsparcie reformy zdrowia psychicznego jest programem długo wyczekiwanym przez środowisko. W związku z potrzebą pilnych zmian w tym zakresie, Ministerstwo Zdrowia zajmuje się obecnie wdrożeniem reformy, której celem jest stworzenie ogólnokrajowego, kompleksowego systemu zapewniającego wsparcie pacjentom doświadczającym zaburzeń psychicznych. Realizacja konkursu Agencji Badań Medycznych dedykowanego zdrowiu psychicznemu i neurologii ma na celu uzupełnienie działań sektorowych i zmianę oblicza polskiej psychiatrii.
2021-05-05 12:58

Prof. Maciej Krzakowski: Przyszłość onkologii leży w łączeniu najskuteczniejszych metod leczenia oraz medycynie personalizowanej

Zapraszamy do lektury drugiej części wywiadu z prof. Maciejem Krzakowskim, Konsultantem Krajowym ds. Onkologii Klinicznej, Kierownikiem Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Narodowym Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym. W rozmowie poruszamy kwestie wyzwań jakie stoją przed konsultantem krajowym, prac nad Lung Cancer Units, tempa wdrażania innowacji w onkologii oraz nadchodzących przełomów w leczeniu raka.
2021-05-05 09:56

Procedura RDTL – czy wciąż jeszcze jest ratunkowa?

Zmiany w programie RDTL w intencji ustawodawcy miały zwiększać dostępność terapii ratujących życie chorych. Nagle jednak pojawia się lista leków, których nie wolno uwzględniać w ramach tego programu. Pacjent, mimo postulatów wielu środowisk pacjenckich, wciąż nie jest stroną postępowania. O zmianach w programie nie wiedzą nawet sami lekarze. Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest wciąż jeszcze jakkolwiek ratunkowy? – zastanawia się Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.
2021-05-05 09:38

Szczepienie przeciw COVID-19: staranna kwalifikacja i dobre przygotowanie to podstawa

Lekarze radzą, aby zwłaszcza alergicy, osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami zapalnymi stawów czy jelit, a także chorzy na nowotwory, skrupulatnie podawali przed szczepieniem personelowi medycznemu kwalifikującemu do szczepienia informacje na temat ich chorób, a także przyjmowanych leków. 
2021-05-04 14:48

Pacjenci i rolnicy apelują o dostęp do leczenia raka kolczystokomórkowego skóry

Nie wszystkie raki skóry można usunąć chirurgicznie, pacjenci potrzebują dostępu do immunoterapii – apelują do Ministra Zdrowia organizacje pacjenckie oraz organizacje skupiające rolników i sadowników, grupy zawodowe narażone na ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego skóry.
2021-05-04 12:13

Projekt ustawy o badaniach klinicznych trafił do konsultacji społecznych

Długo oczekiwany projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi trafił do konsultacji społecznych.
2021-05-04 09:05

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych apeluje o wznowienie prac nad ustawą o medycynie laboratoryjnej

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podjęła stanowisko wyrażające sprzeciw wobec rażącego opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej – kluczowego aktu prawnego zarówno z perspektywy grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych jak i zdrowia i życia pacjentów. Uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej jest niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania systemu medycyny laboratoryjnej
 w Polsce.
2021-05-04 08:50

Najnowsze dane potwierdzają skuteczność jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson

Najnowsze dane dotyczące jednodawkowej szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) opublikowane w New England Journal of Medicine potwierdzają, że pojedyncza dawka szczepionki zapobiegała hospitalizacji i zgonom u wszystkich uczestników badania, już po 28 dniach od szczepienia. Wykazano także, że szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu ciężkiej postaci  choroby COVID-19 już po siedmiu dniach od szczepienia, a jej skuteczność wzrasta po ośmiu tygodniach od szczepienia.
2021-04-30 10:55

Uroconti: Zmiany na które pacjenci czekali ponad 20 lat

Od 22 lat pacjenci zmagający się na co dzień z chorobami układu moczowo-płciowego postulowali zmiany w limitach cenowych środków absorpcyjnych. W opublikowanym projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wreszcie doczekali się realizacji swoich postulatów.
2021-04-30 10:15

Przewlekły stan zapalny – cichy i podstępny złodziej naszego zdrowia

Większości z nas stan zapalny kojarzy się głównie z ostrym, lecz przejściowym i najczęściej ograniczonym tylko do konkretnego miejsca czy układu zaburzeniem stanu zdrowia, będącym reakcją obronną organizmu np. na jakiś uraz czy infekcję. Prawda jest jednak taka, że stan zapalny to dużo szersze pojęcie. W formie przewlekłej, uogólnionej występuje on u dużej części z nas. Co to oznacza w praktyce – wyjaśnia dr Daniel Śliż z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2021-04-30 09:46

Parlament Europejski: certyfikat szczepień UE na COVID-19 musi ułatwiać swobodne przemieszczanie

W czwartek Parlament przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie wniosku dotyczącego certyfikatu potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii, nazywanego także paszportem szczepionkowym.
2021-04-30 09:35