Prof. Danielewicz o transplantologii: Musimy budować świadomość społeczną i wiedzę na temat regulacji

Opublikowane 09 grudnia 2022
Prof. Danielewicz o transplantologii: Musimy budować świadomość społeczną i wiedzę na temat regulacji
– Część osób w Polsce, wcale nie taka mała, jest przekonana, że to rodzina decyduje o tym, czy ta osoba zmarła może być, czy nie może być dawcą narządów. A tak oczywiście nie jest – wskazuje prof. dr prof. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, który wziął udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.
  • Danielewicz wskazuje na istotność tematu związanego ze świadomością prawną.
  • Podkreśla także istotę budowania akceptacji społecznej dla transplantacji, pokazując, że transplantacje ratują życie i życie osób, które nie mogą być innym sposobem leczone.
  • Kolejnym ważnym elementem wskazywanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Transplantacyjnej jest kwestia aktywności ośrodków, które mają potencjał donacyjny.
Poprawa sytuacji, z jaką mierzy się system opieki transplantologicznej – taki cel przyświecał Federacji Przedsiębiorców Polskich, która 18 listopada zorganizowała obrady okrągłego stołu, poświęcone tej tematyce. Wśród ekspertów, którzy wzięli udział w obradach, był prof. dr prof. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.

– Tradycyjnie jest tak, że te ośrodki transplantacyjne są w kontakcie z jakąś liczbą szpitali działającą w tym regionie i tam te narządy są pobierane. Musi być kontakt z tymi ośrodkami. Musi być budowanie pozytywnej atmosfery w tym szpitalu. […] No i cały szereg rzeczy organizacyjnych, związanych z identyfikacją zmarłego dawcy, z możliwościami wykonania badań, finansowaniem tych procedur, które są potrzebne w opiece nad zmarłym dawcą i budowanie szpitalnego systemu jakości, którego centralną częścią jest koordynator transplantacyjny. Kwestia odpowiedniego umocowania, odpowiedniej roli tego koordynatora, żeby on nie był traktowany jako jakiś wymagany zobowiązaniami szpitala pracownik, tylko rzeczywiście, żeby to była kluczowa osoba z punktu widzenia donacji, w tym konkretnym szpitalu. Żeby to był lider tej donacji, który odpowiada, najlepiej tylko przed dyrektorem tego szpitala, a nie przed ordynatorem któregoś z oddziałów. I żeby ta osoba była akceptowana w szpitalu, miała odpowiednio silną pozycję, ale też odpowiednie kompetencje – powiedział prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Link do całej wypowiedzi prof. dr hab. Romana Danielewicza jest dostępny poniżej: 


W dyskusji zorganizowanej przez Federację Przedsiębiorców Polskich udział wzięli: Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, poseł Patryk Wicher, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii, prof. dr hab. Alicja Chybicka, Senator, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji, dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, prof. dr hab. Lech Cierpka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz przedstawiciele organizacji pacjentów: Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, Jarosław Cyrynger, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Transplantacji Serca oraz przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
 
Zapraszamy również na Facebook, Twitter, LinkedIn oraz Federacjaprzedsiebiorcow.pl
Federacja Przedsiębiorców Polskich jest reprezentatywną organizacją zrzeszającą przedsiębiorców, członkiem Rady Dialogu Społecznego, której nadrzędnym celem jest zapewnienie właściwego rozwoju oraz bezpieczeństwa najważniejszym podmiotom na polskim rynku pracy – pracodawcom i pracownikom. Reprezentuje interesy przedsiębiorstw i instytucji zrzeszonych w ramach Federacji, nieustannie dążąc do poprawy jakości funkcjonowania polskich firm zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Podejmuje inicjatywy, które mają kształtować odpowiedzialną, zrównoważoną politykę – efektywną z punktu widzenia pracodawców oraz gwarantującą wysokie bezpieczeństwo pracownikom. Dialog – podejmowany przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP) – ma uwzględniać opinie wszystkich uczestników polskiego rynku pracy, a następnie – na drodze wielostronnego kompromisu – budować trwałe relacje między poszczególnymi organizacjami oraz przedstawicielami władzy publicznej.
Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) – to instytut powołany przez Federację Przedsiębiorców Polskich w celu opracowywania analiz gospodarczych oraz monitoringu legislacyjnego. CALPE opracowuje raporty i rekomendacje w zakresie najbardziej istotnych aktów prawnych wpływających na działalność przedsiębiorców oraz rynek pracy i zamówień publicznych.


źródło: FPP