Pandemia w Polsce i Europie - analiza IHME

Opublikowane 17 maja 2021
Pandemia w Polsce i Europie - analiza IHME

W ramach współpracy międzynarodowej AOTMiT, przygotował opracowania oparte na analizach prognostycznych The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)  działającego przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, na temat sytuacji epidemicznej COVID-19 w Polsce i Europie.

Kluczowe wnioski opracowania z 10 maja 2021 r.:
  • Zgodnie z oszacowaniami, w Polsce minął już szczyt największej liczby dziennych zachorowań. Pomimo spadku umieralności, COVID-19 w dalszym ciągu był pierwszą przyczyną zgonów w Polsce w tygodniu (26.04-03.05.2021 r.)
  • Dominującą odmianą COVID-19 w Polsce podobnie jak w pozostałych krajach UE, jest odmiana brytyjska (B.1.1.7), stanowiąca 90-100% obecnie wykrywanych przypadków.

  • W niektórych krajach UE wykryto odmianę południowo-afrykańską (B.1.351) oraz brazylijską (P1) jednak tempo i skala ich rozprzestrzeniania nie jest tak gwałtowna jak w przypadku brytyjskiej odmiany i stanowi 1-9% wykrytych przypadków. Autorzy modelu wskazują, że ryzyko letniego wzrostu zachorowań wywołanego przez nowy wariant B.1.617 jest realne i należy podjąć każdy wysiłek, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się tego wariantu w całym regionie europejskim.

  • W Polsce na COVID-19 zachorowało dotychczas około 37% mieszkańców, a wartość wskaźnika R informującego o tempie rozwoju epidemii sugeruje jej stopniowe wygaszanie (0,76).

  • W wielu krajach w Europie stopniowo znoszone są panujące obostrzenia. W wielu krajach powraca poziom mobilności rejestrowany przed pandemią. Na tle krajów UE, Polska charakteryzuje się wysokim poziomem stosowania maseczek w przestrzeni publicznej (ponad 70% populacji). Podobnie wysoko Polacy deklarują chęć zaszczepienia się (powyżej 69% populacji), co w skali krajów UE jest bardzo dobrym wynikiem (29% Cypr vs. 92% Dania).

  • Najbardziej prawdopodobny scenariusz prognoz zakłada, że do 1 sierpnia 2021 r. w Polsce odnotujemy 163 000 skumulowanych zgonów z powodu COVID-19. W scenariuszu gorszym z możliwych wartość ta osiągnie ponad 165 tys.

  • Zgodnie z założeniami najbardziej prawdopodobnego scenariusza w Polsce do 1 sierpnia 2021 r. zaszczepionych zostanie ponad 22 mln osób.
Pełna treść opracowania - czytaj
Źródło: AOTMiT