RPP: rodzina ma prawo do ostatniego pożegnania chorego w szpitalu

Opublikowane 26 maja 2020
RPP: rodzina ma prawo do ostatniego pożegnania chorego w szpitalu
W związku z napływającymi sygnałami od rodzin pacjentów dotyczących uniemożliwienia im ostatniego pożegnania z członkiem rodziny albo zakazem stawiennictwa w szpitalu celem identyfikacji zwłok, wystąpił do dyrektorów podmiotów medycznych o respektowanie prawa pacjenta do poszanowania godności, które obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
Chciałbym jednak w tym miejscu przypomnieć, iż obecnie, zgodnie z ostatnimi decyzjami organów odpowiedzialnych za prowadzenie polityki ochrony zdrowia publicznego, stopniowo zostaje przywrócony dostęp do wielu aspektów życia publicznego. Powyższe jest poparte stałą analizą danych epidemiologicznych. Z tych względów proszę o rozważenie, czy przyjęte przez wielu z Państwa odgórne ograniczenia praw pacjentów u których nie występuje podejrzenie zachorowania na COVID-19, również nie powinny ulec złagodzeniu, w celu dostosowania ich do aktualnej sytuacji życia publicznego – apeluje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta w swoim wystąpieniu.
Jak wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta - "Zgodnie z art. 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta kierownik podmiotu leczniczego może – ze względu na zagrożenie epidemiczne – ograniczyć prawa pacjenta w pewnym zakresie. Ograniczenia muszą być uzasadnione oraz proporcjonalne, uwzględniające indywidualną sytuację panującą w danym podmiocie. Jednak korzystanie z praw pacjenta nie może zostać całkowicie wyłączone".

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, uniemożliwienie ostatniego pożegnania pacjenta z rodziną, w przypadku gdy przyczyna śmierci pozostawała bez związku z COVID-19, a podmiot leczniczy nie był tzw. szpitalem zakaźnym jednoimiennym mogą usprawiedliwiać jedynie wyjątkowe okoliczności epidemiologiczne.

Pełna treśc apelu Rzecznika Praw Pacjenta - czytaj


Źródło: RPP
Foto: Sharon McCutcheon z Pixabay