Chorujesz na otyłość – zapytaj swojego lekarza o skierowanie do specjalisty chirurgii bariatrycznej

Opublikowane 15 grudnia 2021
Chorujesz na otyłość – zapytaj swojego lekarza o skierowanie do specjalisty chirurgii bariatrycznej
Osoba chorująca na otyłość musi sobie zadać fundamentalne pytanie, czy chce się leczyć  zachowawczo, czy chce dodatkowo poddać się chirurgicznemu leczeniu otyłości. Bardzo wiele osób z otyłością odchudza się na własną rękę, czego skutkiem jest albo brak rezultatów, albo krótkotrwałe z efektem jo-jo i spadkiem nastroju lub depresją w pakiecie. Leczenie otyłości nie jest proste, ale na pewno jest możliwe i skuteczne, jeśli będziemy przestrzegać kilku kroków.
Krok po kroku do zdrowia
Bardzo wiele osób z otyłością odchudza się na własną rękę, czego skutkiem jest albo brak rezultatów, albo krótkotrwałe z efektem jo-jo i spadkiem nastroju lub depresją w pakiecie. Leczenie otyłości nie jest proste, ale na pewno jest możliwe i skuteczne, jeśli będziemy przestrzegać kilku kroków. Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę i przyznać, że otyłość jest chorobą i powinna być leczona przez specjalistów, tak jak każda inna choroba. Na pewno trzeba chcieć zmiany oraz być na nią gotowym, w tym także mogą pomóc specjaliści.

Krok 1 - wizyta u lekarza pierwszego kontaktu
Najważniejsza jest diagnoza, którą może postawić lekarz pierwszego kontaktu. Lekarz powinien obliczyć BMI oraz ustalić na podstawie badań czy pacjent ma choroby współistniejące, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, bezdech senny, problemy ze stawami i inne. Lekarz powinien wskazać metody leczenia otyłości oraz wystawić skierowanie do chirurga bariatry. Pamiętaj, aby poprosić lekarza o skierowanie do chirurga.

Krok 2 – leczenie zachowawcze czy operacja
Wielu pacjentów z otyłością może walifikować  się do operacji bariatrycznej. Nie jest też tajemnicą, co podkreślają eksperci, że obecnie operacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości. Natomiast po zakwalifikowaniu do zabiegu, przede wszystkim pacjent musi sam podjąć decyzję – czy chce leczyć się zachowawczo poprzez wyłącznie zmianę stylu życia lub/i leczenie farmakologiczne, czy chce się dodatkowo poddać operacji. Niezależnie od decyzji warto jednak poznać wszystkie możliwości i udać się na konsultację do chirurga bariatrycznego, który pogłębi diagnozę i ustali najkorzystniejszy dla pacjenta plan leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie operacyjne nie zwalnia pacjenta z trwałej zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie.

Krok 3 – wybór ośrodka leczenia otyłości
Należy postawić na ośrodek, w którym otyłość leczy się interdyscyplinarnie, co w praktyce oznacza, że oprócz chirurga pacjent zostanie otoczony opieką dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

Zdaniem dietetyczki pracującej z osobami chorującymi na otyłość mgr Ludmiły Podgórskiej "Jeżeli jest kwalifikacja do zabiegu to pacjent musi odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie czy chce się operować. Kolejna rzecz to wybór ośrodka, w którym jest pełna opieka zespołu terapeutycznego i follow up czyli regularne konsultacje po zabiegu, bo bez tego się nie uda”
 
Dzięki wsparciu wszystkich obszarów, mamy zdecydowanie większą pewność, że leczenie zakończy się trwałym sukcesem, a kilogramy już nigdy nie wrócą. Mapa ośrodków leczenia otyłości znajduje się na stronie kampanii „W Nowym Kształcie” www.wnowymksztalcie.pl

Znajdź odwagę by nadać życiu nowy kształt, zrób pierwszy krok ku zdrowiu.

źródło: Kampania w Nowym Kształcie