Minister zdrowia powołał Radę Organizacji Pacjentów

Opublikowane 17 marca 2022
Minister zdrowia powołał Radę Organizacji Pacjentów
Minister Zdrowia powołał Radę Organizacji Pacjentów, która jest organem pomocniczo-doradczym ministra w zakresie prowadzenia dialogu w sprawach systemowych w ochronie zdrowia. W skład Rady wchodzi nie więcej niż 15 członków, powołanych na okres 5 lat przez ministra, spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pacjentów. Minister może sam decydować jacy przedstawiciele znajdą się w Radzie. Pierwsze posiedzenie Rady zaplanowano nie później niż do dnia 30 czerwca 2022 r.

Warto podkreślić, że w resorcie od zeszłego roku działa już zespół organizacji pacjentów, za który odpowiada wiceminister Piotr Bromber, który jest odpowiedzilny za dialog z organizacjami.

Nowa Rada jest organem pomocniczo-doradczym ministra zdrowia w zakresie prowadzenia dialogu w sprawach systemowych w ochronie zdrowia. Do jej zadań należy koordynowanie współpracy organizacji pacjentów z ministrem. Ma również służyć omawianiu spraw systemowych w ochronie zdrowia, przekazanych przez organizacje pacjentów. Rada ma także przyjmować propozycje zmian legislacyjnych do projektów aktów normatywnych od organizacji pacjentów po to, by wypracować wspólne stanowiska i przedstawić je ministrowi. Rada ma również zachęcać organizacje pacjentów do czynnego udziału w procesie legislacyjnym.

W skład Rady wchodzi nie więcej niż 15 członków, powołanych na okres 5 lat przez ministra, spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pacjentów. Minister może sam decydować jacy przedstawiciele znajdą się w Radzie. Pierwsze posiedzenie Rady zaplanowano nie później niż do dnia 30 czerwca 2022 r.

Warunki jaki muszą spełniać organizacje obejmują: działalność w obszarze ochrony zdrowia o zasięgu ogólnopolskim,  bycie zarejestrowanym od co najmniej 5 lat. Potrzebne będzie złożenie kopii dokumentów statutowych lub innych dokumentów potwierdzających, że organizacja działa zgodnie z przepisami prawa. Organizacje będa musiały złożyć również pisemne oświadczenie, że w swoich działaniach kierują się wartościami określonymi w Karcie Zasad Dobrego Zarządzania Organizacji Pacjentów.

Karta asad Dobrego Zarządzania Organizacji Pacjentów jest załącznikiem do zarządzenia i określa zasady, jakimi muszą się kierować organizacje pacjentów. Karta wskazuje, że nadrzędną wartością organizacji pacjentów są podejmowane działania dla dobra pacjentów. Organizacje te muszą działać w oparciu o prowadzoną cyklicznie rzeczywistą diagnozę oczekiwań i potrzeb środowiska swoich interesariuszy. Ponadto w Karcie zapisano, że organizacje pacjentów funkcjonują nie tylko w oparciu o przepisy obowiązującego prawa, lecz również zobowiązane są do przestrzegania standardów etycznych. W Karcie zapisano także, że organizacje pacjentów w swoich działaniach mają się kierować zasadą rzetelności i uczciwości w szczególności mając na względzie jawność i przejrzystość. Mają się cechować niezależnością, która opiera się na niezależności finansowej (dywersyfikacji źródeł i form finansowania) i demokratycznych procedurach zarządzania. Natomiast działalność merytoryczna i finansowa organizacji pacjentów ma być jawna z uwagi na szczególną troskę o posiadane przez nie pieniądze publiczne, bądź pochodzące od instytucji prywatnych. Każda organizacja pacjentów zobowiązana jest rozróżnić w swoim statucie funkcje zarządzające i nadzorcze.

W posiedzeniach Rady Organizacji Pacjentów będzie uczestniczył sekretarz albo podsekretarz stanu w resorcie zdrowia wskazany przez ministra. Sekretarzem ma być przedstawiciel Departamentu Dialogu Społecznego w MZ. Pracami Rady kieruje jej przewodniczący lub w przypadku jego nieobecności zastępca. Rada dokonuje wyboru przewodniczącego i zastępcy w drodze głosowania większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Do czasu wyboru pracami Rady kieruje osoba z tego grona wskazana przez ministra.

Minister zdrowia może odwołać czonka rady w każdym czasie w formie pisemnej. Ogłoszenie o naborze kandydatów na członków Rady oraz formularz zgłoszenia kandydatów na członków Rady będzie udostępniany na stronie internetowej ministerstwa zdrowia.

Członkiem Rady może być osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, korzysta z pełni praw publicznych, posiada udokumentowane doświadczenie w zakresie działalności w obszarze ochrony zdrowia oraz strukturach organizacji pozarządowych, wyraziła na to zgodę.

 

źródło: MZ