Europarlament: Europa powinna wypełnić lukę i sprawować przywództwo w badaniach zdrowotnych

Opublikowane 11 lipca 2020
Europarlament: Europa powinna wypełnić lukę i sprawować przywództwo w badaniach zdrowotnych
W liście otwartym do Komisji Europejskiej podpisanym przez 48 posłów Parlamentu Europejskiego i wiele zainteresowanych stron zajmujących się zdrowiem (w tym sojuszu BioMed) wzywają do wzmocnienia przywództwa w zakresie badań zdrowotnych. List został opublikowany 9 lipca b.r. i podkreśla wartość badań biomedycznych, wskazując jednocześnie potrzebę bardziej skoordynowanego europejskiego podejścia do badań w dziedzinie zdrowia.
Zdrowie jest podstawowym prawem wszystkich Europejczyków i odpowiedzialnością zbiorową w Unii Europejskiej (UE). Ponadto istnieje powszechna zgoda co do tego, że zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów przyczyniając się do ożywienia gospodarki. Doświadczenie ostatnich trzech miesięcy z COVID-19 pandemia jest tego dowodem.

Walka o uratowanie życia i ograniczenie bezpośredniego wpływu kryzysu Covid-19 jest wezwaniem do działania dla rządów, instytucji UE, sektor opieki zdrowotnej, naukowców i społeczeństwa. Konkretne wyniki obejmują przyspieszone wsparcie i inwestycje w badania i rozwój w celu usprawnienia diagnozy, leczenia i zapobieganie COVID-19. Wszyscy jesteśmy wdzięczni za ogromne wysiłki, które zostały poczynione.

Eurodeputowana Dr. Petra de Sutter (GREENS / EFA, Belgia) zainicjowała ten list, a biuro BioMed Alliance wspierało ją i jej pracowników w finalizacji i promocji. W piśmie argumentuje się, że kryzys COVID-19 pokazał, że skoordynowana reakcja na wyzwania zdrowotne wymaga wcześniejszego planowania i długoterminowego zobowiązania opartego na kompleksowej wizji. Co może być koordynowane przez wiarygodny organ, w postaci Europejskiej Rady ds. Badań Zdrowotnych.

Istnieje kilka palących argumentów świadczących o potrzebie wspierania i rozwijania badań zdrowotnych na poziomie UE, w tym między innymi:

1. Utrzymujące się nierówności zdrowotne w Europie są nie do zaakceptowania i wymagają planu działania w zakresie świadczenia usług zdrowotnych oraz ogólnoeuropejskiego systemu wspomagającego rozwój badań boprócz tego, które można obecnie zapewnić na poziomie państwa członkowskiego.

2. Dane dotyczące zdrowia stwarzają wiele możliwości, które są wzmacniane przez innowacje w przestrzeni cyfrowej. Tylko zbiorowe podejście transgraniczne może efektywnie i sprawnie wydobywać ten potencjał w czasach kryzysu.

3. Zdrowie, podobnie jak wirus, nie szanuje granic. Badania w dziedzinie zdrowia wymagają globalnej i skoordynowanej wizja otwartej na świat i promującej całościowe podejście „Jedno zdrowie”. UE jest dobrze przygotowana do kierowania tym przedsięwzięciem, zarówno w obrębie swoich granic, jak i poza nimi.

Pełna treść listu otwartego



Źródło: biomedeurope.org/