SDS Optic S.A. przygotowuje się do pilotażowej produkcji mikrosond do diagnostyki medycznej

Opublikowane 01 kwietnia 2022
SDS Optic S.A. przygotowuje się do pilotażowej produkcji mikrosond do diagnostyki medycznej
SDS Optic S.A., notowana na NewConnect spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych, osiągnęła pierwszy kamień milowy w procesie wdrożenia pilotażowej produkcji optoelektronicznych części biosensorów światłowodowych do zastosowania w swoich mikrosondach. Spółka właśnie zakończyła etap projektowy i zakupowy specjalistycznych, wysokoprecyzyjnych urządzeń, które zostały spersonalizowane do potrzeb przyszłej produkcji. Wartość inwestycji to 2,4 mln PLN. Środki na ten cel SDS Optic pozyskał podczas ubiegłorocznej emisji akcji.
Zbudowanie i uruchomienie własnej linii pilotażowej do produkcji fotonicznej części mikrosondy pozwoli SDS Optic w warunkach wewnętrznych wytwarzać do 50 tys. sztuk rocznie tych biosensorów. Wpłynie to na uzyskanie przez Spółkę niezależności produkcyjnej w tym zakresie.
 
- Zakończyliśmy pierwszy etap realizacji pilotażowej linii produkcyjnej biosensorów, co oznacza, że pierwszy kamień milowy tego projektu już osiągnęliśmy. Urządzenia i maszyny, które zamówiliśmy posiadają wyjątkowe parametry, część ustawień będzie wykonana całkowicie pod nasze potrzeby. Mogę nawet powiedzieć, że w efekcie będzie to pierwsza tego typu linia produkcyjna w Europie. Pozwoli nam ona na większą niezależność w działaniu, w tym wesprze proces przygotowania prototypowych mikrosond na potrzeby kolejnych aplikacji. Pracujemy już bowiem nad zastosowaniem technologii inPROBE w diagnostyce nowotworu żołądka, a także poważnych schorzeń zwyrodnienia plamki żółtej oka – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic S.A.
 
Kolejnym ważnym etapem projektu będzie zakończenie instalacji oraz uruchomienie zamówionych przez Spółkę urządzeń produkcyjnych w dedykowanych do tego celu pomieszczeniach typu clean room. Osiągnięcie tego kroku planowane jest do końca października 2022. Wtedy rozpocznie się kalibracja procesu produkcji, jego walidacja a w końcu certyfikacja. W międzyczasie Spółka chce także zwiększyć swój zespół B+R.
 
­- Przeprowadzenie procesu walidacji i uzyskanie certyfikacji produkcji jest dla nas bardzo istotne z punktu widzenia przyszłej komercjalizacji projektu. Potrafiąc pokazać produkcję o określonej skali, posiadając maszyny, które mogą być przystosowane do produkcji przemysłowej zdobędziemy istotną przewagę w planowanych procesach komercjalizacji i zbudujemy namacalną wartość naszego projektu – mówi Mateusz Sagan, Dyrektor ds. operacyjnych i rozwoju biznesu SDS Optic S.A.
 
Lubelska spółka SDS Optic S.A. opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE. Jest to biosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie biologicznego pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo). Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie Spółka się skupia jest diagnostyka, a także leczenie celowane markerów HER2-dodatniego raka piersi. Rozwijana przez SDS Optic technologia jest alternatywną metodą diagnostyczną dla bardziej czasochłonnej i bardziej inwazyjnej, tradycyjnej biopsji.
 
Raporty rynkowe wskazują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12%, podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld USD w 2025. W 2019 roku, w obszarze diagnostyki molekularnej HER2 wykonano ponad 7,5 mln testów o wartości ponad 4,1 mld USD.
 
SDS Optic zadebiutowała na rynku NewConnect 15 marca br. Kurs podczas debiutu wzrósł o 15 proc. do 11,5 zł. Do obrotu wprowadzono łącznie 5.026.250 akcji serii A, B i D. Debiut poprzedziła przeprowadzona w I poł. 2021 r. prywatna emisja akcji, z której pozyskano 11 mln zł. Inwestorzy objęli łącznie 1.100.000 akcji serii D, stanowiących 20,7% kapitału zakładowego Spółki. Środki z tej oferty zostały przeznaczone m.in. na rozwijanie rozpoczętych już projektów i prac B+R nakierowanych na opracowanie kolejnych pól aplikacyjnych technologii inPROBE, a także na wsparcie procesu pozyskania partnera komercyjnego: profesjonalnego globalnego doradcy M&A doświadczonego w transakcjach partneringowych w rynku medycznym i farmaceutycznym.

źródło: SDS Optic