Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi pracownicy

Opublikowane 14 lipca 2022
Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi pracownicy
Obecnie w Polsce trwa na temat możliwości wprowadzenia 4-dniowego dnia pracy.  Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, aż 25,71 proc. Polaków chciałoby pracować 4 dni w tygodniu w zwiększonym wymiarze godzin np. po 10 h. Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi polscy pracownicy – 30,09 proc. – są oni jednocześnie grupą, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (6,89 proc.).
  • 25,71 proc. Polaków chciałoby redukcji tygodnia pracy, z tym samym wynagrodzeniem, ale z dłuższym dniem pracy np. 10h. Dwa lata temu za tym pomysłem opowiadało się 29,7 proc. Polaków.
  • Polacy chcieliby pracować więcej godzin lub dni w tygodniu, za wyższą płacę (34,18 proc.), a 34,47 proc. Polaków nie chce nic zmieniać w warunkach pracy.
  • Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi polscy pracownicy – 30,09 proc. – są oni jednocześnie grupą, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (6,89 proc.).
  • Aż 1/3 Polaków przyznaje, że zgodziłaby się na obcięcie wynagrodzenia w zamian za możliwość stosowania elastycznych godziny pracy, przy czym czas spędzany na obowiązkach zawodowych nie uległby zmianie.

Badanie pokazuje, że obecnie pracownicy znacznie głębiej zastanawiają się nad tym, czego chcą od pracy i życia w ogóle. Ich priorytetem może być wyższa płaca, większa elastyczność, lepsze wsparcie, nowe wyzwania, otrzymywanie wyrazów uznania dla ich osiągnięć, większe możliwości awansowania czy bardziej tolerancyjna i sprawiedliwa kultura. Pracodawcy muszą na to zwracać uwagę. Zespoły HR odgrywają kluczową rolę mediatora pomiędzy tymi dwiema stronami, pomagając pracodawcom dopasować się do potrzeb i aspiracji pracowników, by zwiększyć ich motywację w tym szczególnym okresie radykalnych zmian i dużej niepewności. Nie jest to łatwe zadanie, lecz pracodawcy, którzy wykonają je z powodzeniem, mogą liczyć na bardziej zaangażowanych i produktywnych pracowników, którzy zostaną u nich na dłużej.

Przeprowadzone badanie wśród 1989 Brytyjczyków wskazuje, że podczas standardowego 8-godzinnego dnia pracy, pracownik jest wydajny tylko przez 3 godziny, a pozostały czas spędza na czynnościach niezwiązanych bezpośrednio z pracą. Jego wydajność spada. Mózg bowiem nie jest w stanie poświęcić tyle samo energii, ma ograniczoną ilość czasu na twórcze myśleniekomentuje Sylwia Wysocka-Sollich, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health.

Mniejszy wymiar czasu pracy może sprawić, że pracownicy będą bardziej efektywni i lojalni wobec pracodawcy. Ponadto krótszy tydzień pracy może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu oraz wzrostu zadowolenia z życia wśród pracowników. Dzięki większej liczbie dni wolnych od pracy będą mogli oni skupić się na budowaniu więzi rodzinnych, rozwoju pasji czy zadbaniu o własne zdrowie – dodaje ekspertka.


To Młodzi chcą zmian

Nieco inne podejście do pracy zauważalne jest wśród młodszego pokolenia pracowników, wśród których panuje przekonanie, że od pieniędzy ważniejsze jest ich życie prywatne oraz komfort psychiczny. Dlatego też najczęściej decydują się oni na elastyczne modele zatrudnienia – mówi Anna Barbachowska, Dyrektor HR w ADP Polska.

Pracownicy z pokolenia Z oraz Milenialsi są również coraz bardziej świadomi kwestii ekologicznych, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie. Skrócenie czasu pracy łączy się bezpośrednio z mniejszą liczbą dni w firmie, czyli np. rzadszą potrzebą korzystania z pojazdów, co w efekcie przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza w dużych aglomeracjach – dodaje ekspertka ADP Polska.

Pełen raport „People at Work 2022: A Global Workforce View:
https://bit.ly/38e2KHq

 



źródło: raport ADP, komentarze ekspertów ADP