Rzecznik Praw pacjenta interweniuje w sprawie sytuacji w domach pomocy społecznej

Opublikowane 10 kwietnia 2020
Rzecznik Praw pacjenta interweniuje w sprawie sytuacji w domach pomocy społecznej
Jak podaje Biuro Rzecznika Praw Pacjenta sytuacja w domach pomocy społecznej w trakcie epidemii jest niepokojąca. Coraz więcej podopiecznych oraz personelu jest zakażonych koronawirusem, brakuje rąk do pracy oraz środków ochrony osobistej.
Rzecznik Praw Pacjenta nie sprawuje bezpośredniego nadzoru nad placówkami pomocy społecznej, jednak obecna sytuacja osób przebywających w domach pomocy społecznej, seniorów i osób z niepełnosprawnościami, mieszkających w innych placówkach stałego pobytu wzbudziła duże zaniepokojenie Rzecznika. Osoby te narażone są na zwiększone ryzyko zachorowania na COVID-19 z kwestii wieku i przebywania w jednym miejscu. Doniesienia o kolejnych dużych ogniskach zakażeń koronawirusem w domach opieki pokazują, że nie zostały podjęte wystarczające środki ostrrożności i reżimu sanitarnego.

W związku z tym, jak czytamy w komunikacie:

"w celu weryfikacji rzeczywistego stanu pensjonariuszy, skontaktowano się ze wszystkimi podmiotami, u których zdiagnozowano pilną potrzebę pomocy. Dokonano weryfikacji, czy mieszkańcy nie są opuszczeni lub narażeni na niebezpieczeństwo z powodu ograniczonej liczby personelu lub jego braku. Oceniono też, czy podmioty świadczące usługi pensjonariuszom są w stanie sprostać aktualnej sytuacji związanej z epidemią (m.in. czy jest wystarczająca ilość lekarstw, środków ochronnych, personelu).

W podmiotach, w których została potwierdzona trudna sytuacja (17 podmiotów), podjęto bezpośrednie interwencje, w celu zorganizowania pomocy dla każdej z placówek. Wystąpiono do Wojewodów z prośbą o szczególne monitorowanie sytuacji związanej z epidemią SARS-CoV-2 w placówkach pomocy społecznej oraz skierowanie dodatkowego personelu medycznego w trybie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Skontaktowano się również właściwymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, z prośbą o objęcie szczególnym nadzorem tego typu placówek.

Wszystkim dyrektorom (kierownikom) placówek z którymi nawiązano kontakt pozostawiono bezpośredni kontakt do specjalnie wyznaczonych pracowników Rzecznika Praw Pacjenta, aby w razie zmiany sytuacji mogli przekazać aktualne potrzeby działań."

Źródło: gov.pl/RPP