Rak piersi - jakie badania są wykonywane w celu określenia podtypu nowotworu

Opublikowane 08 grudnia 2023
Rak piersi - jakie badania są wykonywane w celu określenia podtypu nowotworu
Do klasyfikacji nowotworów piersi nie ma konieczności wykonywania badań genetycznych. Badania potrzebne do określenia podtypu nowotworu wykonywane są w zakładach patomorfologii. Są to badania morfologiczne i immunohistochemiczne, wykonywane na tkance nowotworowej pobranej z raka piersi – podkreśla dr Andrzej Tysarowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – z Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
"Do klasyfikacji nowotworów piersi na chwilę obecną nie ma konieczności wykonywania badań genetycznych. Te badania wykonywane są w zakładach patomorfologii, są to badania morfologiczne i badania immunohistochemiczne, które właśnie są wykonywane na tkance nowotworowej pobranej z raka piersi, tak więc tego typu badania są potrzebne do określenia typu nowotworu.  Można powiedzieć, że jednym z takim badań wspomagających jest ocena receptora HER 2 dodatnich raka piersi. Można powiedzieć, że jest jednym z badań genetycznych wykonywanych właśnie w tej klasyfikacji typów grup nowotworów piersi.
Z jednej strony robimy to badanie po to, żeby podać lek, a z drugiej strony rozpoznanie nowotworu a także wdrożenia profilaktyki wśród rodzin pacjentów, u których stwierdzono mutację. Mutacje BRCA2 kojarzone są z rakiem piersi, ale to też są mutacje, które przyczyniają się w linii męskiej do nowotworu prostaty, czy nowotworu trzustki. Na chwilę obecną w leczeniu szpitalnym onkolog kliniczny nie ma możliwości zlecenia takiego badania z materiału świeżego, czyli krwi, to jest materiał wyjściowy. Nie ma możliwości rozliczenia takiego badania, za każdym razem badanie jest zlecane a szpital generuje koszty. Natomiast odblokowanie tej możliwości, czyli dodanie możliwości finansowania badania materiału świeżego w tym przypadku mutacji BRCA2 w trybie ambulatoryjnym rozwiązałoby ten problem."

Źródło informacji: PAP MediaRoom