Nobel z medycyny za odkrycie wirusa HCV

Opublikowane 05 października 2020
Nobel z medycyny za odkrycie wirusa HCV
Laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2020 zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).
Jak podkreślił Komitet Noblowski, laureaci wnieśli decydujący wkład w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby - chorobą, która jest głównym globalnym problemem zdrowotnym powodującym m.in/ marskość i raka wątroby u ludzi na całym świecie.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Nobla wskazano, że "po raz pierwszy w historii wirusowe zapalenie wątroby typu C może być wyleczone. Odkrycia laureatów ujawniły przyczyny pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiły przeprowadzanie testów krwi oraz zastosowanie nowych leków, które uratowały życie milionów ludzi".

Obecnie dostępne są bardzo czułe testy krwi na obecność wirusa HCV, które w wielu miejscach na świecie w znacznym stopniu wyeliminowały ciężkie powikłania choroby. 

W Polsce szacuje się, że ponad 150 tys. osób jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, z czego 90 proc. nie jest tego świadoma. Jak wskazują eksperci WHO oraz polscy klinicyści wdrożenie badań przesiewowych w kierunku wykrycia wirusa to jedyny sposób na jego eliminację w ciągu najbliższych 10 lat.

Dokument w sprawie wyeliminowania WZW B i C został przyjęty przez WHO w 2016 roku. Strategię walki z tymi wirusami podpisały ją aż 194 rządy, w tym polski. Dokument zawiera szereg celów związanych z profilaktyką i leczeniem WZW, których realizacja spowoduje zmniejszenie rocznej liczby zgonów o 65 proc. oraz podniesie wyleczalność do 80 proc., co pozwoli uratować do 2030 r. aż 7,1 mln ludzkich istnień. Kluczowe cele strategoi obejmują m.in.: szczepienie 90 proc. noworodków przeciwko WZW typu B od razu po urodzeniu; badanie 100 proc. oddanej krwi; zapewnienie bezpieczeństwa 90 proc. wkłuć; świadomość choroby u 90 proc. chorych; objęcie leczeniem 80 proc. chorych.

Źródło: twitter @NobelPrize, PAP, redakcja