NFZ o zdrowiu - astma

Opublikowane 14 maja 2020
NFZ o zdrowiu - astma
NFZ opublikował nowy raport dedykowany astmie w związku z obchodami Światowego Dnia Astmy. Szacuje się, że na całym świecie choruje na nią około300 mln ludzi, a do 2025 roku ta liczba może powiększyć się o kolejne 100 mln chorych.

W raporcie NFZ przeczytasz o:

  • epidemiologii astmy na świecie, w Europie i w Polsce,
  • czynnikach ryzyka astmy,
  • chorobowości rejestrowanej astmy,
  • świadczeniach udzielonych z powodu astmy,
  • programie lekowym leczenia ciężkiej astmy alergicznej,
  • wartości refundacji świadczeń udzielonych z powodu astmy,
  • realizacji recept na leki stosowane w leczeniu astmy,
  • ciągłości farmakoterapii na przykładzie substancji czynnej budesonidum.

W 2019 w Polsce żyło 2,17 mln osób z astmą

Wartość ta została obliczona na podstawie danych płatnika i jest wyższa niż szacunki Global Burden of Disease – dla roku 2017 różnica wynosiła 16%. Chorobowość rejestrowana nie zmieniła się istotnie w ciągu ostatnich lat mimo spadku liczby pacjentów, którym w ciągu roku udzielane są świadczenia oraz liczby świadczeń (niezależnie od rodzaju świadczeń, z wyłączeniem programów lekowych). Spadkowi liczby świadczeń towarzyszył nominalny wzrost wartości refundacji świadczeń (wzrost o 23% względem roku 2013). Jednocześnie rosła liczba pacjentów realizujących recepty na leki stosowane w leczeniu astmy (wzrost o 12,5% względem roku 2014), przy nominalnym wzroście wartości refundacji leków i spadkowi średniej dopłaty pacjenta.

Największa liczba chorych w przeliczeniu na 100 tys. populacji występuje wśród chłopców w wieku 6-10 lat

Liczba chorych na 100 tys. ludności jest wyższa dla mężczyzn niż dla kobiet w najmłodszych grupach wiekowych (do 18 lat). Największą wartość tego wskaźnika zaobserwowano wśród chłopców w wieku 6-10 lat. W tej grupie wiekowej również bezwzględna różnica tego wskaźnika była najwyższa pomiędzy płciami.

Liczba hospitalizacji możliwych do uniknięcia w Polsce z powodu astmy jest jedną z najwyższych w Europie

OECD jako hospitalizacje możliwe do uniknięcia definiuje hospitalizacje z powodu astmy osób w wieku 15 lat i więcej, trwających co najmniej jeden dzień. Tego typu hospitalizacje są możliwe do uniknięcia w przypadku efektywnie działającego systemu opieki zdrowotnej, gdyż przy odpowiednim leczeniu nie powinno dochodzić do zaostrzeń astmy wymagających hospitalizacji (OECD, 2019). Liczba tego typu hospitalizacji, standaryzowana wiekiem, w przeliczeniu na 100 tys. ludności była wyższa jedynie w Turcji i na Łotwie. Należy jednak podkreślić, że liczba hospitalizacji w leczeniu szpitalnym z powodu astmy pacjentów dorosłych (z wyłączeniem hospitalizacji dot. programu lekowego oraz hospitalizacji rozpoczętych i zakończonych w tym samym dniu) była o 19% mniejsza w roku 2019 niż w roku 2013.

Przeprowadzona analiza ciągłości leczenia wskazuje na niski compliance

Analiza ciągłości leczenia na przykładzie leków refundowanych z substancją czynną budesonidum wskazuje, że jedynie niewielki odsetek pacjentów wykupuje wystarczającą ilość leków, która zapewniała by ciągłość farmakoterapii. Należy jednak pamiętać, że astma w dużej mierze wywołana jest alergiami i część pacjentów może mieć objawy jedynie w okresie pylenia i używa leków przez część roku.

Raport NFZ o zdrowiu - Astma

Źródło: NFZ