W kaliskim Okrąglaku ratują serca pomimo pandemii

Nasza nowa Poradnia Zaburzeń Rytmu Serca jest jak lodołamacz – prze naprzód i pracuje nieprzerwanie, pomimo wszelkich przeciwności – deklarują władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. W działającej w ramach Poradni Kardiologicznej nowej poradni diagnozuje się i leczy nawet najtrudniejsze arytmie. Pacjentami są zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy. Pracy nie brakuje, także w czasie pandemii COVID-19 – przyznają lekarze.
2021-05-07 10:19

Zmiany w pilotażowym programie Centrów Zdrowia Psychicznego

NFZ opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Zmiany wprowadzone nzarządzeniem regulują sposób sprawozdawania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi przebywającymi w domach pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.
2021-05-06 10:55

Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono dziecku najnowocześniejsze narzędzie do wykrywania arytmii

29 kwietnia br. w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM wszczepiono najnowszej generacji pętlowy rejestrator arytmii BioMonitor IIIm firmy BIOTORNIK. Zabieg wykonał dr Piotr Wieniawski. Urządzenie zostało implantowane u 14-letniego chłopca z genetycznie uwarunkowaną chorobą serca i utratami przytomności o niejasnej etiologii. Jest to pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia takiego rejestratora dziecku. 
2021-05-06 10:35

Szczepienia przeciwko COVID-19 a wariant indyjski koronawirusa

Wariant indyjski SARS-CoV-2 jest w Polsce, ale dostępne szczepionki dają ochronę także i przed nim. Nie ma też dowodów na to, że nowy wariant powoduje cięższy przebieg COVID-19 niż brytyjski. Te informacje, łącznie z wiadomościami na temat liczby mieszkańców Polski, którzy przyjęli szczepionkę, nie zwalniają jednak ze zdrowego rozsądku, czyli przestrzegania zasady DDM: dystans, dezynfekcja, maseczki.
2021-05-05 17:36

Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii

Wsparcie reformy zdrowia psychicznego jest programem długo wyczekiwanym przez środowisko. W związku z potrzebą pilnych zmian w tym zakresie, Ministerstwo Zdrowia zajmuje się obecnie wdrożeniem reformy, której celem jest stworzenie ogólnokrajowego, kompleksowego systemu zapewniającego wsparcie pacjentom doświadczającym zaburzeń psychicznych. Realizacja konkursu Agencji Badań Medycznych dedykowanego zdrowiu psychicznemu i neurologii ma na celu uzupełnienie działań sektorowych i zmianę oblicza polskiej psychiatrii.
2021-05-05 12:58

Prof. Maciej Krzakowski: Przyszłość onkologii leży w łączeniu najskuteczniejszych metod leczenia oraz medycynie personalizowanej

Zapraszamy do lektury drugiej części wywiadu z prof. Maciejem Krzakowskim, Konsultantem Krajowym ds. Onkologii Klinicznej, Kierownikiem Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Narodowym Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym. W rozmowie poruszamy kwestie wyzwań jakie stoją przed konsultantem krajowym, prac nad Lung Cancer Units, tempa wdrażania innowacji w onkologii oraz nadchodzących przełomów w leczeniu raka.
2021-05-05 09:56

Procedura RDTL – czy wciąż jeszcze jest ratunkowa?

Zmiany w programie RDTL w intencji ustawodawcy miały zwiększać dostępność terapii ratujących życie chorych. Nagle jednak pojawia się lista leków, których nie wolno uwzględniać w ramach tego programu. Pacjent, mimo postulatów wielu środowisk pacjenckich, wciąż nie jest stroną postępowania. O zmianach w programie nie wiedzą nawet sami lekarze. Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest wciąż jeszcze jakkolwiek ratunkowy? – zastanawia się Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.
2021-05-05 09:38

Szczepienie przeciw COVID-19: staranna kwalifikacja i dobre przygotowanie to podstawa

Lekarze radzą, aby zwłaszcza alergicy, osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami zapalnymi stawów czy jelit, a także chorzy na nowotwory, skrupulatnie podawali przed szczepieniem personelowi medycznemu kwalifikującemu do szczepienia informacje na temat ich chorób, a także przyjmowanych leków. 
2021-05-04 14:48

Pacjenci i rolnicy apelują o dostęp do leczenia raka kolczystokomórkowego skóry

Nie wszystkie raki skóry można usunąć chirurgicznie, pacjenci potrzebują dostępu do immunoterapii – apelują do Ministra Zdrowia organizacje pacjenckie oraz organizacje skupiające rolników i sadowników, grupy zawodowe narażone na ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego skóry.
2021-05-04 12:13

Projekt ustawy o badaniach klinicznych trafił do konsultacji społecznych

Długo oczekiwany projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi trafił do konsultacji społecznych.
2021-05-04 09:05

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych apeluje o wznowienie prac nad ustawą o medycynie laboratoryjnej

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podjęła stanowisko wyrażające sprzeciw wobec rażącego opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej – kluczowego aktu prawnego zarówno z perspektywy grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych jak i zdrowia i życia pacjentów. Uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej jest niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania systemu medycyny laboratoryjnej
 w Polsce.
2021-05-04 08:50

Najnowsze dane potwierdzają skuteczność jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson

Najnowsze dane dotyczące jednodawkowej szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) opublikowane w New England Journal of Medicine potwierdzają, że pojedyncza dawka szczepionki zapobiegała hospitalizacji i zgonom u wszystkich uczestników badania, już po 28 dniach od szczepienia. Wykazano także, że szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu ciężkiej postaci  choroby COVID-19 już po siedmiu dniach od szczepienia, a jej skuteczność wzrasta po ośmiu tygodniach od szczepienia.
2021-04-30 10:55