Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT 13/2023 w dniu 27.03.2023 r.

W poniedziałek 27 marca podczas posiedzenia Rady Przejrzystosci AOTMIT, przygotuje stanowiska sprawie oceny leków Opdivo (nivolumabum) w ramach programu lekowego B.58. „Leczenie chorych na zaawansowanego raka przełyku i żołądka", Berinert 3000/Berinert 2000 (inhibitor C1-esterazy, ludzki) w ramach programu lekowego „Leczenie zapobiegawcze chorych z nawracającymi napadami dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego o ciężkim przebiegu oraz Tukysa (tucatinibum) w ramach programu lekowego w ramach programu lekowego B.9.FM. „Leczenie chorych na raka piersi".
2023-03-21 09:18

Prof. Piotr Jankowski: Obniżenie stężenia cholesterolu u pacjentów po zawale, zmniejsza ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych

W Polsce wciąż nie osiągamy często docelowego stężenia cholesterolu mimo, że wiemy o tym, że hipercholesterolemia jest jednym z najważniejszych zagrożeń zdrowotnych w polskiej populacji, Wiemy, że obniżenie stężenia cholesterolu, w szczególności u pacjentów po zawale serca, jest związane z hamowaniem progresji miażdżycy, ze zmniejszeniem ryzyka poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (w tym zawału serca) i zmniejszeniem ryzyka zgonu. 

2023-03-20 16:39

Mniej napadów, więcej chwil bez obaw. Dieta ketogenna niefarmakologiczną metodą terapii padaczki lekoopornej

Kiedy w leczeniu padaczki postępowanie farmakologiczne jest nieskuteczne, rozważa się jedną z metod niefarmakologicznej terapii, jaką jest dieta ketogenna. Nie każdy wie, że jest ona wdrażana u dzieci z padaczką lekooporną, czyli w sytuacjach, w których stosowane leki nie przynoszą pożądanych rezultatów. Dieta ketogenna poprzez swoje działanie wpływa na zmniejszenie liczby i ciężkości napadów padaczkowych. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Epilepsji (26 marca) wyjaśniamy, na czym polega dieta ketogenna i pokazujemy, że jej stosowanie jest szansą na normalne życie.

2023-03-20 16:30

Problem z zajściem w ciążę? Przyczyną może być endometrioza

W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co trzeciej kobiety zgłaszającej się do kliniki niepłodności endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawalna na etapie badań diagnostycznych. Bardzo ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby - tym większe szanse na macierzyństwo.  

2023-03-20 13:42

Moc proteomu - odkrycie, które zrewolucjonizuje naukę o starzeniu

Podczas gdy w ostatnich dekadach badania nad starzeniem i utrzymaniem zdrowia skóry prowadzono głównie skupiając się na DNA, uznany na całym świecie genetyk, biolog molekularny i badacz, profesor Miroslav Radman, dokonał przełomowego odkrycia. Według jego teorii to właśnie białka (proteom) odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i zachowaniu długowieczności komórek skóry. Proteom to drugi po wodzie najliczniejszy składnik organizmu człowieka – stanowiąc aż 20%. Pełni wiele kluczowych funkcji w całym organizmie, w tym także w skórze.

2023-03-20 10:39

Jak często Polacy myją zęby? Eksperci komentują wyniki badania i nie pozostawiają złudzeń. Nie wygląda to dobrze

Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. I co gorsza, tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Eksperci oceniający wyniki badania alarmują, że sytuacja jest groźna społecznie i należy szybko przeciwdziałać. Do skutecznej walki z próchnicą brakuje zorganizowanej polityki profilaktycznej, szczególnie skierowanej do najmłodszych. Do tego stomatolodzy dodają, że sytuację można poprawić, m.in. dzięki rzetelnej i szerokiej informacji, z którą dzisiaj nie jest najlepiej.

2023-03-20 10:03

Krajowa Sieć Onkologiczna – stawia na jakość opieki nad pacjentem. Stan wiedzy w przeddzień reformy

19 marca 2023 r. Sejm przegłosował ustawę o KSO, która określa zasady funkcjonowania sieci, monitorowania jakości opieki oraz jej finansowania w oparciu o jakość. Krajowa Sieć Onkologiczna diametralnie zmienia model opieki onkologicznej w Polsce. Co wiemy o KSO w przeddzień wejścia w życie nowych przepisów? Eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego rozwiewają wątpliwości i krążące mity.
2023-03-20 09:59

Sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy stopniowo się poprawia. Prawie 1/3 z nich jest aktywna zawodowo

Współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami dziś wynosi ok. 30 proc., co oznacza, że niecała jedna trzecia tej grupy w wieku produkcyjnym podejmuje pracę. Zgodnie z rządową strategią ten odsetek ma wzrosnąć w ciągu kilku najbliższych lat do 45 proc. Chociaż sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła, wciąż jest dużo do zrobienia, jeśli chodzi o aktywizację zawodową tej grupy społeczeństwa. Chodzi nie tylko o zmianę regulacji dotyczących np. systemu orzekania o niepełnosprawności czy dopłat do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, lecz także o edukację samych zainteresowanych i ich opiekunów, jak i pracodawców oraz pracowników, że niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem do pracy.
2023-03-20 09:30

Rekordowa liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Przyczynia się do tego łagodna zima

Coraz łagodniejsze zimy i brak mrozów powodują, że wydłużył się okres aktywności kleszczy. Obecnie te pajęczaki żerują już przez cały rok i występują na terenie całej Polski, dlatego każda osoba jest potencjalnie narażona na ukłucie kleszczy i przenoszone przez nie choroby. Jedną z najgroźniejszych jest kleszczowe zapalenie mózgu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem liczby zakażeń wirusem KZM w krajach europejskich. Dlatego lekarze i eksperci przypominają o szczepieniach, które są jedyną formą profilaktyki tej choroby. 
2023-03-17 09:58

Powstanie standard postępowania w diagnostyce i leczeniu endometriozy

Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet, a niestety diagnoza trwa średnio około 9 lat. Nowo powstały przy ministrze zdrowia zespół doradczy zamierza ustandaryzować protokół postępowania podczas diagnostyki i leczenia endometriozy, tak aby każda pacjentka miała możliwość przejścia przez optymalną ścieżkę leczenia.
2023-03-16 16:16

Krajowa Sieć Onkologiczna to krok w dobrym kierunku

W opiece nad pacjentami onkologicznymi, chodzi o to, by nie gubić ich po drodze. Standard leczenia nie może zależeć od kodu pocztowego. Krajowa Sieć Onkologiczna to krok w dobrym kierunku - wskazywali uczestnicy panelu poświęconemu zagadnieniu onkologii - jego organizacji i dostępności do leczenia - podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
2023-03-16 11:19

Strategie walki z paleniem tytoniu – jak to robią inni. Przegląd rozwiązań na świecie Skala i konsekwencje palenia tytoniu

Polska, tak jak wiele krajów na świecie (m.in. Nowa Zelandia, Szkocja, Irlandia, Kanada, Szwecja), przyjęła tzw. „strategię końca gry”, której celem jest „Polska krajem wolnym od tytoniu do 2030 roku”, a co za tym idzie papierosy mają być prawie całkowicie wyeliminowane, a odsetek palących w społeczeństwie powinien spaść do ok. 5 procent[8]. Niektóre kraje, np. Szwecja, Finlandia, Nowa Zelandia, założyły, że uda im się osiągnąć ten cel już w 2025 roku. Warto jednak podkreślić, że w większości wspomnianych krajów odsetek osób palących jest znacznie niższy niż w Polsce i wynosi kilkanaście procent. Dlatego Polska mierzy się z dużo większym wyzwaniem.
2023-03-16 11:03