Prof. Piotr Jankowski: Obniżenie stężenia cholesterolu u pacjentów po zawale, zmniejsza ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych

Opublikowane 20 marca 2023
Prof. Piotr Jankowski: Obniżenie stężenia cholesterolu u pacjentów po zawale, zmniejsza ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych

W Polsce wciąż nie osiągamy często docelowego stężenia cholesterolu mimo, że wiemy o tym, że hipercholesterolemia jest jednym z najważniejszych zagrożeń zdrowotnych w polskiej populacji, Wiemy, że obniżenie stężenia cholesterolu, w szczególności u pacjentów po zawale serca, jest związane z hamowaniem progresji miażdżycy, ze zmniejszeniem ryzyka poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (w tym zawału serca) i zmniejszeniem ryzyka zgonu. 



Wśród przyczyn (takiego stanu) na pewno trzeba wymienić po pierwsze niewystarczającą edukację. Pacjentowi trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu. W praktyce, w tym codziennym kołowrotku pracy, nie zawsze mamy na to czas. Byłoby znakomicie, gdyby każdy kardiolog, każdy lekarz, nie tylko specjalista, miał wsparcie przedstawicieli innych zawodów medycznych - pielęgniarki, dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa. To jest nasze marzenie.

Pamiętajmy również o tym, aby stosować, wtedy gdy są wskazania, leki z grupy statyn, inhibitory enzymu konwertującego, beta blokery, flozyny i inne leki, które poprawiają rokowania u pacjentów wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego - pacjenta z nadciśnieniem, z niewydolnością serca. 

Ale w przypadku hipercholesterolemii, jeśli statyna okaże się niewystarczająco skuteczna lub jeśli  oceniamy, że może nie być wystarczająco skuteczna, to w trzecim etapie, na pewno stosujmy leki, które hamują syntezę, bądź inhibicję, bądź aktywność białka PCSK-9. Trzeba pamiętać, o tym by ocenić stężenie cholesterolu i intensyfikować jeśli trzeba terapię hipolipemizującą.
 


Rozmawiała: Alicja Skrobucha, Maria Miłkowska

SKN Kardiologii przy I Katedrze i Klinice WUM



źródło: redakcja Medicalpress