Prezydent podpisał Ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

- Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną – krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.
2023-03-30 15:58

Prof. Andrzej Dziembowski z prestiżowym ERC Advanced Grant na badania mechanizmów procesowania mRNA w komórkach i całym organizmie

Prof. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie otrzymał ERC Advanced Grant. Po raz pierwszy grant taki otrzymuje naukowiec pracujący w Polsce w dziedzinie nauk o życiu. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, aby umożliwić prowadzenie przełomowych badań przez wybitnych naukowców. Celem projektu prof. Dziembowskiego jest poznanie mechanizmów procesowania mRNA w komórkach i w całym organizmie, co umożliwi opracowywanie nowej generacji terapii opartych na mRNA. Projekt o akronimie ViveRNA realizowany będzie przez 5 lat, a jego budżet wynosi blisko 2,5 mln euro.
2023-03-30 15:46

Większe bezpieczeństwo dla dawców, szansa dla chorych dzieci - po raz pierwszy pobrano fragment wątroby metodą małoinwazyjną

To szansa na zwiększenie liczby transplantacji. Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Klinika kierowana przez profesora Michała Grąta to jedyny ośrodek w Polsce, w którym wykonuje się pobrania fragmentów wątroby od żywych dawców. Teraz po raz pierwszy pobrano fragment wątroby metodą małoinwazyjną.
2023-03-30 12:50

Pacjent powinien bez przeszkód dodzwonić się do placówki medycznej. Jak nowoczesne technologie mogą w tym pomóc?

Problemu z dodzwonieniem się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej doświadczył prawie każdy. Jak wskazują dane Medidesk, aż 59% nowych pacjentów wykonuje tylko jedną próbę kontaktu z placówką, a 19% rozłącza się jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy. Trudności z zarejestrowaniem wizyty są coraz powszechniejsze. Nie ulega wątpliwości, że polski system ochrony zdrowia nie działa prawidłowo.
2023-03-30 11:26

Dbając o nerki dbasz również o serce! Jak dbać o jeden z najważniejszych organów?

Nerki są jednym z najważniejszych naszych organów, odpowiadają za wiele ważnych funkcji naszego organizmu. Są niewielkie - waga wynosi od 120 do 175 gramów, a średnia długość to około 11 cm. Położone są z tyłu jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Jeśli niesprawnie działają obydwie nerki może dojść nawet do śmierci. Zdrowe nerki są zatem podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, naszego zdrowia i sił witalnych.
2023-03-30 11:19

Szpiczak to maraton, w którym biegniemy od lat i chcemy biec jak najdłużej

30 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem. To idealny moment by przyjrzeć się tej wymagającej indywidualnego podejścia do pacjenta chorobie onkologicznej. Rozwój medycyny i dostępności do nowoczesnych terapii powoduje, że szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą, ale jednocześnie nie można zapominać, że jest wciąż chorobą nieuleczalną i niejednorodną. W przypadku jego leczenia nie mówimy jedynie o poprawie jakości życie pacjenta, ale o jego wydłużeniu. Stąd potrzeba dostępu do pełnego wachlarza terapii o różnym mechanizmie działania, które pozwolą pacjentowi na udział w tym maratonie.
2023-03-30 09:28

Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia

Dwa dni pogłębionych dyskusji nad zmianami w ochronie zdrowia oraz szkolenia dla szerokiego grona interesariuszy – tak już teraz zapowiada się pierwsza edycja Kongresu Rzecznicy Zdrowia. Na wydarzenie, które w dniach 18-19 kwietnia 2023 r. odbędzie się w Warszawie, zapraszają Fundacja Rzecznicy Zdrowia oraz redakcja portalu Cowzdrowiu.pl. Udział w Kongresie jest bezpłatny.
2023-03-30 09:19

Nawet co 6. kleszcz może być nosicielem groźnego wirusa. Szczepienie to jedyna ochrona przed kleszczowym zapaleniem mózgu

- Nawet jedno ukłucie przez zarażonego kleszcza wystarczy, by zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na tę chorobę nie ma lekarstwa, a jedyną skuteczną formą ochrony jest pełne zaszczepienie się – przekonuje lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, lekarz medycyny rodzinnej, medycy podróży i epidemiolog. 30 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu.
2023-03-30 09:12

Shingrix, szczepionka firmy GSK przeciwko półpaścowi, jest już dostępna w Polsce

Spółka GSK Commercial Sp. z o.o. poinformowała o wprowadzeniu na rynek w Polsce szczepionki Shingrix przeznaczonej do stosowania w profilaktyce półpaśca (łac. herpes zoster, HZ) oraz neuralgii popółpaścowej (ang. post-herpetic neuralgia, PHN) u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych oraz u osób w wieku 18 lat i starszych o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec[i]. Według polskich ekspertów, ponad 99% dorosłych po 50. roku życia przebyło ospę wietrzną w dzieciństwie, dlatego można oszacować, że w Polsce na rozwój półpaśca może być narażonych nawet kilkanaście milionów osób[v]. Z szacunków wynika, że w Polsce choroba może dotykać corocznie około 130 tysięcy osób*[vi].

 

2023-03-29 14:34

Bayer ogłasza globalną strategię innowacji w zakresie onkologii, kardiologii, radiologii oraz sztucznej inteligencji

Podczas dorocznej konferencji Pharma Media Day 2023 firma Bayer przedstawiła postępy w transformacji działalności farmaceutycznej. Firma koncentruje się na przyspieszeniu wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej z korzyścią dla pacjentów, a także na zapewnieniu długoterminowego, zrównoważonego wzrostu działalności.
2023-03-29 12:11

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 14/2023 w dniu 3.04.2023r.

W poniedziałek 3 kwietnia podczas posiedzenia Rady Przejrzystosci AOTMIT, przygotuje stanowiska m.in. sprawie oceny leków Aspaveli (pegcetakoplan) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych z nocną napadową hemoglobinurią (PNH)" oraz Tecentriq (atezolizumabum) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na raka płuca (ICD-10: C34) oraz międzybłoniaka opłucnej".
2023-03-29 10:14

Poszerzenie dostępu do diagnostyki molekularnej i kompleksowego leczenia kluczem do poprawy rokowań pacjentów z nowotworami układu pokarmowego

Rak żołądka, przełyku oraz jelita grubego stanowią około 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Te schorzenia odpowiadają za ok. 20 proc. zgonów z przyczyn onkologicznych i stanowią rosnący problem społeczny – wynika z raportu „Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce”.
2023-03-29 09:59