Nawet co 6. kleszcz może być nosicielem groźnego wirusa. Szczepienie to jedyna ochrona przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Opublikowane 30 marca 2023
Nawet co 6. kleszcz może być nosicielem groźnego wirusa. Szczepienie to jedyna ochrona przed kleszczowym zapaleniem mózgu
- Nawet jedno ukłucie przez zarażonego kleszcza wystarczy, by zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na tę chorobę nie ma lekarstwa, a jedyną skuteczną formą ochrony jest pełne zaszczepienie się – przekonuje lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, lekarz medycyny rodzinnej, medycy podróży i epidemiolog. 30 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu.
Wiosna jeszcze na dobre nie zadomowiła się w naszym kraju, a wokół słyszy się już o epidemii kleszczy. 
Lek. Agnieszka Motyl, Medicover: Przyzwyczailiśmy się uważać, że tzw. sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni i ma charakter lokalny. Nic bardziej mylnego. Zmiany klimatu spowodowały, że kleszcze występują na terenie całej Polski i są aktywne praktycznie przez okrągły rok. Stanowią ogromne zagrożenie dla dzieci i dorosłych, gdyż nawet co 6. z nich może być nosicielem wirusa KZM, a także innych chorób.


Jak można się zatem chronić?

Nawet jedno ukłucie przez zarażonego kleszcza wystarczy, by zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na tę chorobę nie ma lekarstwa, a pacjenci, mimo wysiłków lekarzy zazwyczaj nie odzyskują pełni zdrowia. Przewlekłe następstwa choroby to np. niedowłady kończyn, problemy z poruszaniem się, a nawet samodzielnym jedzeniem. Jedyną skuteczną formą ochrony przed KZM jest pełne zaszczepienie się. W Medicover od wielu lat edukujemy pacjentów oraz zachęcamy ich do szczepień przeciw tej groźnej chorobie. Jesteśmy też partnerem akcji „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”.
 

Kto może się zaszczepić przeciw KZM? Jak wygląda szczepienie przeciw chorobie?

Szczepionkę przeciw KZM może otrzymać każdy, także dzieci, które ukończyły 1 r.ż., oraz seniorzy. Całkowitą odporność zapewnia tylko pełne zaszczepienie się trzema dawkami. Dwie pierwsze można podać w odstępie nawet 2 tygodni, trzecią po 5 miesiącach. By ochrona działała dalej, szczepienie należy cyklicznie powtarzać. Pierwszą dawkę przypominającą podaje się po 3 latach, a następnie w cyklu 5-letnim. Osoby, które ukończyły 65 r.ż powinny to robić częściej, czyli co 3 lata.


Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciw KZM?

Każdy moment jest dobry, gdyż kleszcze są nie tylko w lasach i na łąkach, ale też na miejskich trawnikach, w parkach oraz na placach zabaw, gdzie wolny czas spędzają najmniejsi. Dzieci są też szczególnie narażone na ukłucie kleszcza, co potwierdzają statystyki – nawet co 4. chory nie ukończył 18 r.ż. Dlatego szczególnie cieszy fakt, że w ostatnich latach w Medicover aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci i młodzieży, które zostały zaszczepione przeciw KZM. Namawiamy też rodziców, by nie zwlekali z decyzją o szczepieniu do momentu nadejścia wiosny. Warto o tym pomyśleć już zimą.


Czy szczepionka chroni przed kleszczami, które występują także poza granicami Polski? 

Szczepionka chroni nie tylko przed odmianą wirusa KZM występującą w Polsce, ale też w innych krajach europejskich i azjatyckich. . To jedyna tak skuteczna ochrona przed KZM. Nie zastąpią jej odzież ochronna, stosowanie sprayów czy olejków.


O czym warto pamiętać przed szczepieniem?

Szczepionka przeciw KZM jest bezpieczna, ale decyzję, czy w danym momencie można ją otrzymać podejmuje lekarz. Także lekarz – ten w gabinecie, a nie tzw. dr Google - jest najlepszym źródłem wiedzy o KZM i samym szczepieniu. Warto też podkreślić, że pandemia sprawiła, że wielu z nas przypomniało sobie, jak ważne są szczepienia ochronne. Dotyczy to nie tylko tych przeciw KZM, ale i pneumokokom, błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także grypie.


źródło: Medicover